Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα έτσι κάνει το merimobiles με τα pre order

Θα σε χρεώσει όταν θα έχει σε απόθεμα (μάλλον γιατί δεν έχω πάρει ποτέ από pre order)

 

Αυτό που κερδίζεις είναι πως όταν το έχουν διαθέσιμο ,θα είσαι από τους πρώτους που θα το πάρουν στα χέρια τους

Και μην σας κάνει εντύπωση επειδή είναι κινέζικο.....τα xiaomi ειδικά πουλάνε σαν τρελά και τον πρώτο καιρό έχουν σοβαρό θέμα με την διαθεσιμότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από merimobiles και σχετικά με το τι απόθεμα θα έχουν στην Ελλάδα :

 

"hi

we will be sending out surveys this week as to the most wanted devices, eventually we will add more devices and tablets to our warehouse"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από merimobiles και σχετικά με το τι απόθεμα θα έχουν στην Ελλάδα :

 

"hi

we will be sending out surveys this week as to the most wanted devices, eventually we will add more devices and tablets to our warehouse"

Προς αυτή την κατεύθυνση ΚΑΙ οι προπαραγγελίες προφανώς... ;)

 

Η λογική λέει ότι θα στέλνουν στην ACS 5-10-50 συσκευές από τα μοντέλα που θα βλέπουν να φεύγουν περισσότερο, για να τα προωθεί αυτή γρηγορότερα από τους χρόνους που παίζουν τώρα. Με το ανάλογο -υψηλό- τίμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τάμπετ καλό είναι ,αλλά βρες το από άλλο μαγαζί

Γενικότερα μακρυά από pipo-store ,ainol-store ,onda-store κλπ...

είναι το ίδιο κατάστημα και ουδεμία σχέση έχει με την επίσημη εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τάμπετ καλό είναι ,αλλά βρες το από άλλο μαγαζί

Γενικότερα μακρυά από pipo-store ,ainol-store ,onda-store κλπ...

είναι το ίδιο κατάστημα και ουδεμία σχέση έχει με την επίσημη εταιρία

 

Εγώ από onda-tablet.com

μια χαρά παρέλαβα σε 18 μέρες.

κ όταν τους ζήτησα βοήθεια με firmware update μου

απάντησαν στην ίδια μέρα .

Σίγουρα δεν είναι "της εταιρείας" αλλά δεν είναι κ για τα μπάζα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανενας ποτε θα ειναι ξανα διαθεσιμο το κατα την αποψη μου most vfm κινεζικο κινητο Jiayu g2f που το εδινε το Minideal στα 100 δολαρια; το κινητο ειναι αυτο.http://www.minideal.net/jiayu-g2f-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-with-4-3inch-corning-gorilla-glass-2-screen-wcdma-3g.html

 

Πολύ ωραίο.  Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από onda-tablet.com

μια χαρά παρέλαβα σε 18 μέρες.

κ όταν τους ζήτησα βοήθεια με firmware update μου

απάντησαν στην ίδια μέρα .

Σίγουρα δεν είναι "της εταιρείας" αλλά δεν είναι κ για τα μπάζα μαγαζιά.

εγώ 3 φορές τους έκανα ερώτηση (στο onda-tablet.com) και δεν μου απάντησαν ποτέ και ούτε εμφανίστηκε η ερώτηση μου στην σελίδα του προϊόντος ,όπως κανονικά θα έπρεπε.

Μετά από αυτό το έψαξα λίγο στο google και είδα πως είναι τελείως αναξιόπιστοι.Πέρα από αυτό στην τιμή τους προστίθενται και μεταφορικά με αποτέλεσμα να βγαίνει σχεδόν πάντα πιο ακριβό από τα γνωστά κινεζομάγαζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανενας ποτε θα ειναι ξανα διαθεσιμο το κατα την αποψη μου most vfm κινεζικο κινητο Jiayu g2f που το εδινε το Minideal στα 100 δολαρια; το κινητο ειναι αυτο.http://www.minideal.net/jiayu-g2f-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-with-4-3inch-corning-gorilla-glass-2-screen-wcdma-3g.html

 

Δεν το έδινε ποτέ τόσο γιατι ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το κινητό .... http://www.ejiayu.com/en/News2-1-123.html

 

Φοβάμαι όταν κυκλοφορήσει η ευρωπαϊκή εκδοσή θα έιναι σαν το red rice ... 100 για τα κινέζικα δίκτυα , 200 για τα ευρωπαϊκά ;)

 

Παράδειγμα: http://www.geekbuying.com/item/JIAYU-G2F-MTK6582-Quad-Core-4-3inch-IPS-HD-Corning-Gorilla-Glass-Screen-OTG-3G-GPS-Smart-Phone-1GB-4GB-8-0MP-Camera---White-323226.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ 3 φορές τους έκανα ερώτηση (στο onda-tablet.com) και δεν μου απάντησαν ποτέ και ούτε εμφανίστηκε η ερώτηση μου στην σελίδα του προϊόντος ,όπως κανονικά θα έπρεπε.

Μετά από αυτό το έψαξα λίγο στο google και είδα πως είναι τελείως αναξιόπιστοι.Πέρα από αυτό στην τιμή τους προστίθενται και μεταφορικά με αποτέλεσμα να βγαίνει σχεδόν πάντα πιο ακριβό από τα γνωστά κινεζομάγαζα

 

θα σου ζητούσα γιατί είναι "τελείως αναξιόπιστοι" αλλά πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση

να κάνω το συνήγορο σε ένα κινεζομάγαζο.

Για όλα τα κινεζομάγαζα αν βάλεις το ονομά τους στο google και τη λέξη scam θα φρίξεις.

Ναι ,υπάρχει πάντα η πιθανότητα απλά να ήμουν τυχερός.

Επίσης η ερώτηση που κάνεις δν εμφανίζεται αμέσως αλλά όταν σου απαντήσουν και πρέπει να έχεις κάνει login.

Για την τιμή που λες, έρχεται πάνω κατω στα ίδια ακόμα κ με τα μεταφορικά.

Τέσπα,είπα δν θα κάνω το συνήγορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα κινεζομαγαζα έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο insomnia με καθόλου κολακευτικά σχόλια.Ακόμα και σε αυτό το θέμα άμα ψάξεις αρκετές σελίδες πριν θα βρεις πολλές αναφορές.

Για τις ερωτήσεις που λες εννοείται πως είχα κάνει login και έγιναν και με διαφορά ημερών η κάθε μία.Ποτέ δεν εμφανίστηκαν

Από εκεί και πέρα φυσικά ,όπου θέλει δίνει ο κάθένας τα λεφτά ,οπότε το σταματάω εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τάμπετ καλό είναι ,αλλά βρες το από άλλο μαγαζί

Γενικότερα μακρυά από pipo-store ,ainol-store ,onda-store κλπ...

είναι το ίδιο κατάστημα και ουδεμία σχέση έχει με την επίσημη εταιρία

ευχαριστώ πολύ . εκτός από το minideal που δεν το έχει δύστυχος. ποια μαγαζια απο κινα μου προτινεις ως αξιωπιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το JiaYu G2F στην έκδοση WCDMA έχει ανάλυση οθόνης 854x480, ενώ στην έκδοση TD-SCDMA έχει ανάλυση οθόνης 1280x720.

 

Η έκδοση TD-SCDMA με ανάλυση οθόνης 1280x720 είναι ένα μικρό G3/G4/G5 και είναι deal breaker στην τιμή των 100 δολαρίων (αλλά ακατάλληλη για χρήση 3G στην Ευρώπη). H έκδοση WCDMA με ανάλυση οθόνης 854x480 δεν αξίζει τα φουσκωμένα 150 δολάρια (και δεν γνωρίζουμε πότε θα αρχίσει η παραγωγή). Πριν την οποιαδήποτε προπαραγγελία ή παραγγελία, λίγη παραπάνω προσοχή δεν θα βλάψει κανέναν.

 

Η μείωση της ανάλυσης οφείλεται και καλά στη χρήση panel One Glass Solution. Υποστηρίζουν ότι το OGS panel με ανάλυση 854x480 είναι συνολικά καλύτερο από το υπάρχον panel με ανάλυση 1280x720. Δεν ντρέπονται λιγάκι λέω εγώ... Ορίστε και επιβεβαίωση από το gizchina.

 

Ας βάλω τώρα ένα puzzle τύπου spot the difference με τρεις εκδόσεις της ίδιας φωτογραφίας διαστάσεων 930x480 pixel.

 

Μια Κινέζικη έκδοση στην οποία αναφέρεται ανάλυση 1280x720.

 

Μια "κάνω τον Κινέζο" έκδοση στην οποία δεν αναφέρεται τίποτα επίτηδες.

 

Μια Αγγλική έκδοση στην οποία αναφέρεται ανάλυση 854x480.

 

Στο ejiayu αναφέρεται ανάλυση οθόνης 854x480 στα χαρακτηριστικά.

 

Στο jiayu-store αναφέρεται ανάλυση οθόνης 854x480 στα χαρακτηριστικά.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στα κατωτέρω καταστήματα που "κάνουν τον Κινέζο"!!!

 

Στο minideal αναφέρεται ανάλυση οθόνης 1280x720 στα χαρακτηριστικά, αλλά ανάλυση οθόνης 854x480 στην εξής φωτογραφία, που βρίσκεται στην ίδια σελίδα.

 

Στο geekbuying αναφέρεται ανάλυση οθόνης 1280x720 στα χαρακτηριστικά.

 

Στο dealsprime αναφέρεται ανάλυση οθόνης 1280x720 στα χαρακτηριστικά.

 

Στο dhgate αναφέρεται ανάλυση οθόνης 1280x720 στα χαρακτηριστικά.

 

Στο etotalk αναφέρεται ανάλυση οθόνης 1280x720 στα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ πολύ . εκτός από το minideal που δεν το έχει δύστυχος. ποια μαγαζια απο κινα μου προτινεις ως αξιωπιστα?

Σίγουρα ξεχνάω πολλά ,αλλά μερικά που μου έρχονται στο μυαλό είναι αυτά :

merimobiles.com - dx.com - report me for spam - minideal.net - buyincoins.com - tmart.com - to2c.com - dhgate.com

 

Σε γενικές γραμμές είναι μεγάλα καταστήματα και αξιόπιστα ,αλλά σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που θα τους έχει τύχη κάποιο πρόβλημα όπως λέει και ο φίλος πριν.

Απλά η γνώμη είναι αν ψωνίζεις από κίνα προτίμησε από τα γνωστά eshops.Έχεις λιγότερες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά.

Επίσης στα περισσότερα είτε στην σελίδα τους είτε στα google θα βρεις κάποιο coupon code για έκπτωση (συνήθως 5%).

Μερικά από αυτά έχουν λογαριασμό και σε γειτονικό forum (myphone) που αν στραβώσει κάτι τους εκθέτεις δημόσια (πρέπει να δίνουν και εκεί κουπόνια που και που)

 

Η άποψη φυσικά είναι αυτή και δεν θέλω να πάρω κανένα στον λαιμό μου ,όπως είπα και πριν ο καθένας δίνει όπου θέλει τα λεφτά του

Επεξ/σία από mikegad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο.  Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά;

 

νομίζω είναι το μόνο που παίζει πράγματι στα 100$ και βγήκε πρόσφατα. βέβαια είναι 5" http://www.1949deal.com/catee-ct300-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-smartphone-1gb-ram-4gb-rom-5-0-inch-qhd-ips-screen-3g-gps-white.html και ένα μικρό review http://www.gizchina.com/2014/03/18/catee-ct300-quad-core-costs-just-104-99/

 

Ωπ και αυτό http://www.to2c.com/star-w450-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-3g-4-5-inch-1gb-ram-4gb-rom-8-0mp-dual-camera-multi-languages.html

 

Σε αυτά τα λεφτά όμως πάνε στο ZOPO 700 http://www.to2c.com/zopo-zp700-mtk6582-1-3ghz-quad-core-1g-4g-4-7inch-qhd-display-smartphone.html που είναι το πιο επώνυμο νομίζω. Τα παιδιά στο myphone το έχουν πάρει και έχουν και video. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378972.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...