Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα τα κινεζικα λογω παρομοιου h/w και συγκεκριμενα μιλωντας για mediatek,παιζουν λιγο-πολυ απο 0.6-0.9,που κατ'εμε ειναι αποδεκτο(απο εκει και περα εξαρταται απο την συσκευη).

Ετσι κι αλλιως χρησιμοποιω ακουστικα,αλλα εν τελει μην περιμενεις πουθενα να βρεις το 0.2 της sammy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οντως αν ερθει με ταχυδρομιο ειναι παρα πολυ καλα.το merimobiles οσον αφορα την ταχυτητα ειναι αψογο.

οντως αν ερθει με ταχυδρομιο ειναι παρα πολυ καλα.το merimobiles οσον αφορα την ταχυτητα ειναι αψογο.

  

Αν το παρήγγειλες να ερθει με απλο ταχυδρομιο καλά ειναι οι χρονοι, ισως και συντομοι.

Αν ερθει με κουριερ ειναι πολυ.

Είναι με απλό ταχυδρομείο SP όπως μου πρότειναν άλλωστε για αποφυγή πιθανής εκτελωνησης

 

Η απορία μου ηταν αν οι μέρες που δίνει για παραλαβή κατα ποσο πέφτουν μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα κινεζικα λογω παρομοιου h/w και συγκεκριμενα μιλωντας για mediatek,παιζουν λιγο-πολυ απο 0.6-0.9,που κατ'εμε ειναι αποδεκτο(απο εκει και περα εξαρταται απο την συσκευη).

Ετσι κι αλλιως χρησιμοποιω ακουστικα,αλλα εν τελει μην περιμενεις πουθενα να βρεις το 0.2 της sammy...

 

Δεν είναι τρομερό το νούμερο, αλλά το έχεις δει κάπου γραμένο; Είναι διαπιστωμένο;

[σορρυ που επιμένω αλλά επειδή το έψαξα δεν βλέπω πουθενά σχετική μελέτη]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προχειρο λινκ,απλα επειδη ασχολουμαι αρκετα με το myphone και τα κινεζικα,οι mtk σε συνδυασμο με το πλαστικο κατα βαση υλικο κατασκευης κινουνται σε αυτα τα επιπεδα.

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο κινητο που σε ενδιαφερει αν ψαξεις λιγο(εως πολυ λογω των κινεζικων manual) θα βρεις και την τιμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα κινεζικα λογω παρομοιου h/w και συγκεκριμενα μιλωντας για mediatek,παιζουν λιγο-πολυ απο 0.6-0.9,που κατ'εμε ειναι αποδεκτο(απο εκει και περα εξαρταται απο την συσκευη).

Ετσι κι αλλιως χρησιμοποιω ακουστικα,αλλα εν τελει μην περιμενεις πουθενα να βρεις το 0.2 της sammy...

Για το Lenovo P780 που εχω και το ειχα ψαξει απο πριν (και εχει επεξεργαστη MTK), η τιμη που δινει ο κατασκευαστης ειναι SAR: 0.257W/Kg

Εχει βεβαια αλουμινενιο σασι, αλλα και παλι ειναι μεγαλη η αποκλιση του 0,25 με το 0,6-0,9.

Μαλλον δεν ειναι κανονας αυτο που ανεφερες, ισως να εχει να κανει με την μαρκα+μοντελο περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω παντως http://www.gsmarena.com/lenovo_p780-5544.php δεν γραφει καθολου για sar και στους κινςζους που ρωτησα δεν ξερουν γι αυτο δεν αγοραζω κινητα απο Κινα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω παντως http://www.gsmarena.com/lenovo_p780-5544.php δεν γραφει καθολου για sar και στους κινςζους που ρωτησα δεν ξερουν γι αυτο δεν αγοραζω κινητα απο Κινα......

Μην κοιτας τι λενε τα site, αν γουγλαρεις θα δεις να γραφονται πολλες διαφορετικες τιμες, αφου και εγω αναρωτιεμαι, κατα φαντασιαν τα γραφουν ή ξεκιναει ενας και μετα πανε copy-paste τα λαθη...

 

Σημασια εχει τι λεει ο κατασκευαστης που ειναι και ο υπευθυνος για αυτο νομικα.

 

Εν τω προκειμενω, το εχω δει και στο φυλλαδιο/manual που συνοδευει το κινητο και το εχει σκαναρει και καποιος εδω >

http://www.insomnia.gr/topic/505185-lenovo-a850-vs-lenovo-p780/page-4

Ειναι 0,25.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Lenovo P780 που εχω και το ειχα ψαξει απο πριν (και εχει επεξεργαστη MTK), η τιμη που δινει ο κατασκευαστης ειναι SAR: 0.257W/Kg

Εχει βεβαια αλουμινενιο σασι, αλλα και παλι ειναι μεγαλη η αποκλιση του 0,25 με το 0,6-0,9.

Μαλλον δεν ειναι κανονας αυτο που ανεφερες, ισως να εχει να κανει με την μαρκα+μοντελο περισσοτερο.

 

Καλα κανονας δεν ειναι σιγουρα,ετσι κι αλλιως οι τιμες που αναφερω παρατηρουνται στην πλειοψηφια με πλαστικο σωμα.

Το point μου ειναι οτι το sar τους μαλλον δεν θα πρεπει να ανησυχει,τουλαχιστον οχι τοσο οσο καποιοι πιστευουν οταν ακουνε "κινεζικο".

Σιγουρα τα χαμηλοτερης ποιοτητας no-name θα ειναι σε πολυ χειροτερη μοιρα,αλλα εχουμε δει και εταιρειες κολοσσους(βλ. motorola,htc) να βγαζουν στην αγορα τεραστιες φρυγανιερες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ένα κλικ πριν παραγγειλω 2 Onda V975M από pandawill. Τι τρόπο αποστολής να επιλέξω;

 

Σαν τρόπο αποστολής διάλεξα τελικα Airmail - Pandawill free shipping. Και ο θεος βοηθός! :P  Στα 145 ευρώ που έβγαινε επειδη έχει happy hour στο pandawill, η τιμή είναι σουπερ!!

 

http://www.pandawill.com/happy-hour/?current=monday

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι καλησπέρα!

Μετα από 34 (!) μέρες αναμονή παρέλαβα το PIPO U8 από Dealsprime.

Όλα φαίνονταν καλά μέχρι την πρώτη φόρτιση...

Ήρθε φορτισμένο , και μετα από αρκετο ''παιχνίδι'' εφτασε στο 60%. Το βάζω λοιπόν να φορτίσει για να το έχω έτοιμο το βράδυ.

Μένει πάνω στον φορτιστή περίπου 4 ώρες και όταν πήγα να το ανοίξω παπαλα...

Μαύρο σκοτάδι.

Άναψε μόνο με πατημένο το reset (και μερικές προσευχές). 

Γνωρίζετε ρε παιδιά αν πρέπει να κάνω κάτι για να μην ξαναγίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ένα κλικ πριν παραγγειλω 2 Onda V975M από pandawill. Τι τρόπο αποστολής να επιλέξω;

 

Σαν τρόπο αποστολής διάλεξα τελικα Airmail - Pandawill free shipping. Και ο θεος βοηθός! :P  Στα 145 ευρώ που έβγαινε επειδη έχει happy hour στο pandawill, η τιμή είναι σουπερ!!

 

http://www.pandawill.com/happy-hour/?current=monday

Λογικα θα στα στειλουν με Deutch Post και δεν θα χεις θεμα με τελωνειο με μια πολυ μικρη επιφυλαξη λογω μεγεθους πακετου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα στα στειλουν με Deutch Post και δεν θα χεις θεμα με τελωνειο με μια πολυ μικρη επιφυλαξη λογω μεγεθους πακετου.

λετε να τους στειλω να την "σπασουν" την παραγγελια σε 2 κομμάτια; τους έγραψα στο paypal να δηλώσουν χαμηλοτερη αξια για να γλυτωσω το τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει πάνω στον φορτιστή περίπου 4 ώρες και όταν πήγα να το ανοίξω παπαλα...

 

Για να ανάψει το PiPo M9pro χρειάζεται πάτημα του κουμπιού power για περισσότερο από 5 δευτερόλεπτα. Δηλαδή πατάς το κουμπί power και δεν το αφήνεις μέχρι να ανάψει η οθόνη.

 

Ίσως ισχύει το ίδιο και στο PiPo U8. Δοκίμασέ το και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...