Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες κάνω τώρα παραγγελία από pandawill,τι από τα παρακάτω λέτε να επιλέξω για να 'ρθει πιο γρήγορα και χωρίς τελωνείο γιατί δεν έχω ιδέα?

 

Airmail

  • Reg Airmail By China Post
  • Pandawill free shipping
  • Reg Airmail By Singapore Post
  • TNT Post

Deutsche Post

  • Deutsche Post
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Παίδες κάνω τώρα παραγγελία από pandawill,τι από τα παρακάτω λέτε να επιλέξω για να 'ρθει πιο γρήγορα και χωρίς τελωνείο γιατί δεν έχω ιδέα?

 

Airmail

  • Reg Airmail By China Post
  • Pandawill free shipping
  • Reg Airmail By Singapore Post
  • TNT Post

Deutsche Post

  • Deutsche Post

 

Τα του τελωνείου έχουν αναφερθεί σε αρκετά σημεία στο forum, όμως το "πιο γρήγορα" είναι που προβληματίζει. Αυτό, γιατί ειδικά αυτήν την περίοδο οι κινέζοι γιορτάζουν, οπότε μάλλον είναι μάλλον απίθανο να κάνουν αποστολή πριν τις 5 Φεβρουαρίου. Στο pandawill (κι αντίστοιχα σε άλλα κινεζικά καταστήματα) έχουν συνήθως σχετική ενημέρωση: "warm notice"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ναι ρε συ το ξέρω για τις γιορτές, "πολύ" εννοώ να μην κάνει κάνα μήνα

Για τα τελωνεία ξέρω:

όχι: dhl, ups

ναι: ems, singapore,usps, china airmail

 

απλά δεν ξέρω τι παίζει με:

  • Pandawill free shipping
  • TNT Post
  • Deutsche Post

Εάν έχεις κάποιο που πήρες και είναι έμπιστο πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα προσφατα παραγγελια με το free shipping.
ηρθε μεσω tnt.ουτε τελωνειο ουτε τιποτα.
εκανε 15 μερες ακριβως.
περιμενω και μια παραγγελια που εκανα καταλαθος με deutsche post :-/
δεν γινεται track μεσω DHL παντως.
μεχρι Γερμανια μπορουσα να το κανω track μεσα απ το deutsche post site.απο κει και περα τιποτα.
με SG Post δεν περναει ποτε τελωνειο...παραδοση 20 μερες +-3
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ από china post έβαλα τελικά.

Έχω όμως ένα θεμά γιατί μέσω xe.com βλέπω ότι τα 315 δολλάρια είναι 230Ε ενώ μέσω paypal μου χρεώνει 240Ε. Μήπως πρέπει να επιλέξω τη δεύτερη επιλογή (Bill me in the currency listed on the seller's invoice) ?

1) Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
Both the original transaction currency and the converted amount that I will be charged are disclosed for my convenience. I understand that MasterCard and Visa have a currency conversion process. I have chosen not to use the MasterCard and Visa currency conversion process, and I will have no recourse against MasterCard and Visa with respect to any matter related to this conversion. pixel.gif

2) Bill me in the currency listed on the seller's invoice.
I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction until I receive my card statement from my card issuer. I acknowledge that by choosing this option, my card issuer will determine the foreign exchange rate to apply to this transaction, and that I will not be informed of the foreign exchange rate or any additional foreign exchange fees applied until I am billed by my card issuer.

 

εδώ κοιτάω αγορά ή πώληση συναλλάγματος για να κάνω τη μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ από china post έβαλα τελικά.

Έχω όμως ένα θεμά γιατί μέσω xe.com βλέπω ότι τα 315 δολλάρια είναι 230Ε ενώ μέσω paypal μου χρεώνει 240Ε. Μήπως πρέπει να επιλέξω τη δεύτερη επιλογή (Bill me in the currency listed on the seller's invoice) ?

 

Βάζεις τη 2η επιλογή ώστε τη μετατροπή του συναλλάγματος να την κάνει η Τράπεζά σου. Αυτό έχω κάνει εγώ και η μετατροπή γίνεται καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Το site www.chinajiaho.com είναι αξιόπιστο? Έχει αγοράσει κανένας από εκεί?

Βρήκα αυτό για το αμάξι και σαν ιδέα (αποσπόμενη οθόνη) την θεωρώ ωραία. Ποια είναι η γνώμη σας?

http://www.chinajiaho.com/2-din-android-car-dvd-with-detachable-android-40-tablet-gps-navigation-3g-wifi-bluetooth_p3911.html

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις τη 2η επιλογή ώστε τη μετατροπή του συναλλάγματος να την κάνει η Τράπεζά σου. Αυτό έχω κάνει εγώ και η μετατροπή γίνεται καλύτερα.

πως γινετε αυτο?γιατι εμενα με χρεωνει κατι ψιλα για την μετατροπη μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετατροπη γινεται καλυτερα απο το να αφησεις το paypal να την κανει..Αυτο δε σημαινει οτι γινεται τσαμπα. Συνηθως 2% κραταει η τραπεζα προμηθεια. Με αλλα λογια θα σου βγει 235 ευρω περιπου αν αφησεις την τραπεζα να κανει τη μετατροπη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ άρα γενικότερα βρίσκομαι εδώ πώληση συνάλλαγμα δολλάριο [πρώτη γραμμή τελευταία στήλη] κι επομένως 1,339  =>  315/1,339 =235,3Ε γλιτώνω δλδ ένα 5άρι Ευρω , κάτι είναι κι αυτό (πρακτικά δλδ ποτέ δεν έχεις την ισοτιμία του xe.com ε? στην προκειμένη 230Ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίες 4 παραγγελίες με deutsche post και κανένα θέμα με τελωνείο αφου τα διεκπεραιώνει η dhl express μεχρι γερμανια και μετα τα αναλαμβάνει η dp σε συνεργασία με τα ΕΛΤΑ οποτε αποφεύγουμε τους εξυπνάκηδες μάγκες της dhl Ελλάδας.αυτον τον φόβο ειχα και εγω οταν έστειλε το πρώτο πακέτο το etotalk αλλα τελικα ολα οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

Για όσους ψάχνουν τις ισοτιμίες και τις χρεώσεις των τραπεζών και του paypal μπορούν να τα δουν στις αντίστοιχες σελίδες .

Εγώ για παράδειγμα  έχω καταχωρήσει στο paypal μια visa και βλέπω την ισοτιμία http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx και στη τράπεζα (Εθνική) τις χρεώσεις ( 0 ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστο το παραπανω, εκει βλεπουμε "ολοι" ακριβως την ισοτιμια χρεωσης (συμφωνει παντα απολυτα με την χρεωση που κανει η τραπεζα αφου η καρτα ειναι visa), η οποια ειναι λιγο παραπανω απο αυτο που δειχνει το xe.com λογω της προμηθειας της visa.

 

ΑΛΛΑ παρακαλω μεινετε στο θεμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...