Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω δίκαρτο κινέζικο από αξιόπιστο μαγαζί (π.χ. minideal, baggod ή ότι άλλο γνωρίζετε) με καλή οθόνη (IPS ??) μέχρι 5 ίντσες με καλές γωνίες θέασης όχι απαραίτητα με τη μέγιστη ανάλυση σε ppi (γιατί διάβασα ότι κουράζει τον επεξεργαστεί και στύβει την μπαταρία), μπαταρία 2000mAh+ , SD υποδοχή τουλάχιστον μέχρι 16GB (έχω δει και 64GB!), που να μην έχει πρόβλημα με τα ελληνικά και το google play. Καλό είναι να το πάρω rooted ?. 

 

Μετά από λίγο ψάξιμο έχω καταλήξει στα : 

http://www.minideal.net/zte-v967s-mtk6589-quad-core-1-2ghz-android-4-2-dual-sim-5-0-inch-qhd-smart-phone.html $159.99

 

http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html  $189.99

 

Με νοιάζει κάπως η ποιότητα κατασκευής και η ανθεκτικότητα αν και θα το πάρω με θήκη και ζελατίνα προεγκατεστημένη από αυτούς.

 

Μου αρέσει και το ZOPO (έχει ταχύτητα Antutu : 17.000) και είναι φτηνό : $139.99

http://www.minideal.net/zopo-zp700-smartphone-mtk6582-1-3ghz-quad-core-with-4-7inch-qhd-display.html

επειδη τα εψαχνα προσφατα και μεταξυ αλλων σκεφτομουν και αυτα που προανεφερες κατεληξα στο Hongmi γιατι:

1. Σαφως καλυτερη οθονη - αναλυση, οι χρηστες λενε για πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, σχεδον αριστη καμερα (προσωπικα δε με πολυνοιαζει αλλα θελω να τραβαει σχετικα καλα βιντεο 1080p, οπως και το οτι ειναι απο τα λιγα dual sim με MTK επεξεργαστη που πιανει καμπανα το GPS

2. To ZTE ειναι καλη μαρκα μεν αλλα πιο χαλια καμερα τραβαει 720p video και χαμηλη αναλυση οθονης. ειναι και πιο bulky. Υστερει δηλαδη στα secondary specs.

3 Zopo. προσφατα ειχα δουλεψει το C2. Προσωπικα δε μου αρεσε η ποιοτητα του αν και λεγαν καλα λογια. Χαλια καμερα παροτι με 13 MP. Αν το ZP700 εχει μονο 5MP δε θελω να σκεφτω πως τις βγαζει (μπορει ομως και να λανθανω). Επισης χαμηλη αναλυση οθονης και μικροτερη μπαταρια.

Μακρια και αγαπημενοι :) το μονο καλο ειναι οτι δεν μπρικαρει με τιποτα οτι και να του κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω δίκαρτο κινέζικο από αξιόπιστο μαγαζί (π.χ. minideal, baggod ή ότι άλλο γνωρίζετε) με καλή οθόνη (IPS ??) μέχρι 5 ίντσες με καλές γωνίες θέασης όχι απαραίτητα με τη μέγιστη ανάλυση σε ppi (γιατί διάβασα ότι κουράζει τον επεξεργαστεί και στύβει την μπαταρία), μπαταρία 2000mAh+ , SD υποδοχή τουλάχιστον μέχρι 16GB (έχω δει και 64GB!), που να μην έχει πρόβλημα με τα ελληνικά και το google play. Καλό είναι να το πάρω rooted ?. 

 

Μετά από λίγο ψάξιμο έχω καταλήξει στα : 

http://www.minideal.net/zte-v967s-mtk6589-quad-core-1-2ghz-android-4-2-dual-sim-5-0-inch-qhd-smart-phone.html $159.99

 

http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html  $189.99

 

Με νοιάζει κάπως η ποιότητα κατασκευής και η ανθεκτικότητα αν και θα το πάρω με θήκη και ζελατίνα προεγκατεστημένη από αυτούς.

 

Μου αρέσει και το ZOPO (έχει ταχύτητα Antutu : 17.000) και είναι φτηνό : $139.99

http://www.minideal.net/zopo-zp700-smartphone-mtk6582-1-3ghz-quad-core-with-4-7inch-qhd-display.html

Δεν ξέρω τί λέει σαν χαρακτηριστικά (οθόνη, gps).

 

Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 200$ για λόγους τελωνείων και επειδή ...χάνω τα κινητά μου.

 

Αν έχει κάποιος προσωπική άποψη για τα παραπάνω ή για οτιδήποτε άλλο από ..πρόσφατη αγορά του, θα ήμουν ευγνώμων.

Η καλύτερη επιλογή είναι το red rice που έβαλες ....

 

Αύριο θα έχω στα χέρια μου αυτό: http://www.to2c.com/inew-v3-mtk6582-quad-core-nfc-5-0-fhd-screen-1-3ghz-android-4-2-1gb-16gb-1280-720.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ...ενώ έχουν πανομοιότυπα χαρακτηριστικά έχουν μια ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

 

Το Neo έχει 3000mAh ενώ το άλλο ΜΟΝΟ 2,000 !!

 

Είναι μάπα 2,000 μπαταρία για 5αρα fullhd οθόνη.

Τα έχω πιάσει και τα 2 , θα προτιμούσα το THL , το NEO μου φαίνεται πολύ φτωχό , ήταν να το πάρω αλλά ευτυχώς δεν το προχώρησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια κατι ψιλοfftopic αλλα σχετικο με κινεζομαγαζο.

Τι αποψη εχετε για το ali express?

Θελω να παρω κατι παπουτσια απο εκει.

Τη χειρότερη. Γιατί δεν κοιτάς εδώ: http://www.sportsdirect.com/mens  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη χειρότερη. Γιατί δεν κοιτάς εδώ: http://www.sportsdirect.com/mens  ?

 

 

ταμπλετ θες; παρε αθλητικα να πας να κανεις γυμναστικη να μην χαλας τα ματια σου!!

 

:) :)

 

καποιο λάθος εχεις κανει με το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια κατι ψιλοfftopic αλλα σχετικο με κινεζομαγαζο.

Τι αποψη εχετε για το ali express?

 

Τη χειρότερη.

 

Το AliExpress δεν είναι μαγαζί. Είναι κάτι σαν κινέζικο eBay (με μία δόση skroutz).

 

Μέσω του AliExpress διάφοροι πωλητές, ιδιώτες ή και μεγάλες εταιρείες, διαφημίζουν και πωλούν τα προϊόντα τους. Υπάρχουν εξαιρετικοί πωλητές, πολύ καλύτεροι από οποιουσδήποτε θα βρεις σε Ελλάδα, Ευρώπη ή και Αμερική, όπως επίσης υπάρχουν και επιτήδειοι απατεώνες. Η επιλογή του πωλητή είναι δικιά σου ευθύνη.

 

Η διαδικασία χρήσης του AliExpress είναι απλή. Για να έχεις τη δυνατότητα να ψωνίσεις, πρώτα δημιουργείς ένα λογαριασμό πελάτη στο AliExpress. Μετά αναζητάς το προϊόν που επιθυμείς μέσω της ενσωματωμένης μηχανής αναζήτησης. ΠΡΟΣΟΧΗ στην επιλογή πωλητή!!! Δεν επιλέγουμε το πιο φθηνό προϊόν, αλλά αυτό του οποίου ο πωλητής έχει Positive Feedback > 98.0% και Feedback Score > 500 (διαμάντια ή κορώνες). Επίσης ελέγχουμε το Negative Feedback για να δούμε τι πρέπει να αποφύγουμε. Τέλος, ελέγχουμε το Feedback του συγκεκριμένου προϊόντος, για να δούμε τι έχουν να πουν οι προηγούμενοι αγοραστές του. Όταν καταλήξουμε στο προϊόν, προχωράμε στην παραγγελία.

 

Positive Feedback είναι το ποσοστό των ικανοποιημένων αγοραστών επί του συνόλου των αγοραστών (μεγάλου ή μικρού), ενώ Feedback Score είναι ο συνολικός αριθμός των ικανοποιημένων αγοραστών μείον τον αριθμό των μη ικανοποιημένων αγοραστών. Μεγάλο Positive Feedback σημαίνει μεγάλο ποσοστό ικανοποιημένων αγοραστών, μεγάλο Feedback Score σημαίνει πολλοί αγοραστές. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το μεγάλο Positive Feedback δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του. Εάν ένας πωλητής έχει μόνο 2 αγοραστές και έμειναν και οι δύο ευχαριστημένοι, θα έχει Positive Feedback 100% και Feedback Score 2. Μπορεί αυτοί οι 2 αγοραστές να είναι ο ίδιος!!! Η στατιστική επί μικρού πλήθους δεν έχει νόημα. Επιδιώκουμε πωλητές με μεγάλο αριθμό αγοραστών.

 

Προφανώς μεταξύ δύο πωλητών όπου ο ένας έχει Positive Feedback 98.5% και ο άλλος 99.5% προτιμούμε τον δεύτερο. Βέβαια, πριν την οριστική απόφαση, πρέπει να δούμε τα αρνητικά σχόλια και των δύο, γιατί στον πρώτο μπορεί τα αρνητικά σχόλια να είναι αβάσιμα, ενώ στο δεύτερο πραγματικά. Για παράδειγμα σε αυτόν με το 98.5% μπορεί να καταλογίζουν ότι μία συσκευή είναι αργή, πράγμα που δεν έχει να κάνει με τον πωλητή αλλά με τα εργοστασιακά τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής, ενώ σε αυτόν με το 99.5% μπορεί να καταλογίζουν ότι οι συσκευές ήταν γδαρμένες. Σε αυτή την περίπτωση επιλέγουμε τον πρώτο πωλητή.

 

Σε κάθε σελίδα προϊόντος, δεξιά στην οθόνη, κάτω από το όνομα του πωλητή και το Feedback, υπάρχει ένα κουμπί που γράφει Visit Store. Εάν το πατήσουμε, μεταφερόμαστε στο ηλεκτρονικό κατάστημα του πωλητή στο AliExpress, στο οποίο βλέπουμε όλα τα προϊόντα που διαθέτει ο συγκεκριμένος πωλητής. Έτσι, εάν βρούμε ένα αξιόπιστο πωλητή, μπορούμε να πηγαίνουμε απευθείας στο ηλεκτρονικό του κατάστημα και να βλέπουμε τις προσφορές του και όλα τα διαθέσιμα είδη.

 

Η κάθε συναλλαγή έχει τα εξής στάδια: παραγγελία συγκεκριμένου προϊόντος από συγκεκριμένο πωλητή (επιλογή προϊόντος και μεταφορικών ==> συνολικό κόστος), εξόφληση, αποστολή, παραλαβή, επιβεβαίωση παραλαβής, βαθμολόγηση προϊόντος και πωλητή από τον αγοραστή, βαθμολόγηση αγοραστή από τον πωλητή.

 

Όσον αφορά τα μεταφορικά, επιλέγουμε είτε απλό ταχυδρομείο (συνήθως δωρεάν) είτε courier EMS. Άλλα courier συνήθως προσθέτουν αυτοβούλως μέχρι και 100% επί της αξίας για εκτελωνισμό (ή και περισσότερα). ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Συνολικό κόστος παραγγελίας = κόστος προϊόντος + μεταφορικά. Άρα μεταξύ προϊόντων επιλέγουμε με βάση το συνολικό κόστος. Σε παραγγελία πολλών τεμαχίων, μπορεί να προσφέρονται μειωμένα συνδυασμένα μεταφορικά. Επίσης, μερικοί πωλητές προσφέρουν το ίδιο προϊόν σε διαφορετικές τιμές, με διαφορετικά μεταφορικά ανά περίπτωση, οπότε κάνουμε το συνδυασμό που μας ενδιαφέρει και μετά επιλέγουμε βάσει του συνολικού κόστους.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να πληρώσουμε αμέσως μετά την παραγγελία. Εφόσον ολοκληρωθεί η παραγγελία, η τιμή του προϊόντος και των μεταφορικών κλειδώνει και απομένει η εξόφληση. Εάν προσωρινά αναβάλλουμε την εξόφληση, η παραγγελία μένει σε εκκρεμότητα για ορισμένο χρονικό διάστημα. Σε περίπτωση μη οριστικής εξόφλησης, η παραγγελία καταργείται.

 

Σε εξοφλημένες συναλλαγές που δεν ολοκληρώνονται με ευθύνη του πωλητή, για παράδειγμα εάν ο πωλητής δεν έχει το προϊόν σε διαθεσιμότητα, μπορώ να ζητήσω από το AliExpress επιστροφή των χρημάτων και κατάργηση της παραγγελίας. Επίσης, εάν μετανιώσω για μια παραγγελία που δεν έχω ακόμα εξοφλήσει, για παράδειγμα εάν θέλω να αλλάξω το προϊόν με ένα άλλο, μπορώ σε συνεννόηση με τον πωλητή να την καταργήσω. Βαθμολογία υπάρχει και στις καταργημένες συναλλαγές, οπότε πρέπει να προσέχουμε τη συμπεριφορά μας.

 

Αρκετά συχνά, πολλοί πωλητές προσφέρουν για μερικές ημέρες κάποια από τα προϊόντα τους με έκπτωση. ΠΡΟΣΟΧΗ στη συνολική τιμή!!! Εάν έχει υπολογιστεί έκπτωση επί αυξημένης αρχικής τιμής ή με αυξημένα μεταφορικά, μπορεί να είναι ασύμφορη. Για εξοικονόμηση, τα προϊόντα που δεν τα έχουμε άμεσα ανάγκη συμφέρει να τα αγοράζουμε όταν παρέχονται σε πραγματική έκπτωση. Εάν δεν διαθέτουμε άμεσα χρήματα για την αγορά, κάνουμε την παραγγελία όταν το προϊόν προσφέρεται με έκπτωση, κλειδώνει η τιμή, και το εξοφλούμε αργότερα.

 

Όλη η διαδικασία υποτίθεται ότι ελέγχεται από το AliExpress, το οποίο προσφέρει υπηρεσία μεσεγγύησης. Δηλαδή όταν πληρώνεις ένα προϊόν, τα χρήματα τα παραλαμβάνει το AliExpress και τα κρατά τουλάχιστον για ένα μήνα ώστε εάν εξαπατηθείς από τον πωλητή να τα διεκδικήσεις πίσω. Εάν μετά την παραλαβή του προϊόντος μείνεις ευχαριστημένος, δίνεις εντολή στο AliExpress να τα αποδεσμεύσει και να τα πάρει ο πωλητής. Αλλιώς καταγγέλλεις τη συναλλαγή και ανάλογα την περίπτωση τα χρήματα επιστρέφονται, είτε παρέχεται έκπτωση σε μελλοντικές αγορές.

 

Το AliExpress δεν υποστηρίζει πληρωμή μέσω PayPal. Για αυτό το λόγο, πληρώνουμε το AliExpress με κάρτα (καλύτερα προπληρωμένη) ώστε να μπορούμε να καταγγείλουμε τη συναλλαγή και στην τράπεζα. Το AliExpress δεν υπάρχει περίπτωση να κλέψει χρήματα. Πρόκειται για τον οικονομικό κολοσσό Alibaba Group που έχει τζίρο δις δολάρια. Εάν όμως μέσω του AliExpress επιλέξεις το χειρότερο απατεώνα πωλητή (συνήθως με δικιά σου ευθύνη), τρέχα γύρευε.

 

Ελπίζω να έδωσα κατατοπιστικές πληροφορίες.

 

Επεξ/σία από rnd
  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταμπλετ θες; παρε αθλητικα να πας να κανεις γυμναστικη να μην χαλας τα ματια σου!!

 

:) :)

 

καποιο λάθος εχεις κανει με το λινκ

μήπως εσύ εχεις χαλάσει τα μάτια σου απ' το πολύ pc και δε βλέπεις σε τι απαντάω? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δεί αρκετούς να προτείνουν το Red Rice σαν κινητό , το έχει χρησημοποιήσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις ή το προτείνετε απλά ώς χαρακτηριστηκά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα ΕΠΕΙΓΟΝ προβλημα.Αγορασα απο το geekbuying το  Tronsmart GK198 Car DVR 2.5 inch Rotation 270° Night-vision Vehicle Digital Voice Recorder(καταγραφεας ταξιδιου) του εβαλα μια καρτα σημερα και πηγα Ρεθυμνο,οταν γυρισα ειδα οτι δεν εχει γραψει τιποτα,δεν ανησυχησα γιατι ειπα μαλλον φταιω εγω,το βραδυ που δοκιμασα να το ανοιξω μονο η καμερα επεζε τα led δεν αναβαν κανενα κουμπι δεν ανταποκρινοταν.Θελω λοιπον την συμβουλη σας τι κανω?το αγορασα 13.65 οποτε αν το γυρισω πισω θα χρεωθω τα ταχυδρομικα και θα μου ερθει ο κουκος αιδονι.Σας παρακαλω πητε μου τι κανω?Η παραγγελια εγινε 16/12/13 τι προλαβαινω να κανω περιμενω συστασεις σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...