Προς το περιεχόμενο

Συμβατά/ανακατασκευασμένα μελάνια Lexmark 100


gclito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω ένα πολυμηχάνημα Lexmark Intuition S505. Συμπαθητικός εκτυπωτής και scanner, ασύρματο και με σύστημα εκτύπωσης μπρος-πίσω. Το πήρα φτηνά, αλλά έκανα ένα μεγάλο λάθος. Δεν έλεγξα και μόνη μου πόσο στοιχίζουν τα μελάνια του, αλλά έμεινα στα λόγια της πωλήτριας στο πολυκατάστημα απ' όπου το αγόρασα. Όπως διαπίστωσα την πρώτη φορά που χρειάστηκα μελάνια, οι τιμές που μου είπε η κοπέλα καμία σχέση δεν είχαν με την πραγματικότητα. Η αγορά αυθεντικών μελανιών στοιχίζει πάνω-κάτω όσο πήρα το μηχάνημα, ανάλογα από πού θα τα πάρεις! 

Στράφηκα λοιπόν στην αναγόμωση. Στην περιοχή μου οι μόνοι που ξαναγεμίζουν τα συγκεκριμένα cartridge είναι υποκατάστημα γνωστής αλυσίδας του είδους. Οι υπόλοιποι λόγω chip μου είπαν ότι δεν ασχολούνται με τα lexmark 100. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που, μετά το τελευταίο γέμισμα του μαύρου πριν δύο μήνες, βούλωσε η κεφαλή εκτύπωσης. Στην αρχή έβγαιναν κανονικά οι εκτυπώσεις αλλά μετά από τρεις εβδομάδες άρχισε να μην εκτυπώνει μαύρο ή να εκτυπώνει αχνά μία στο τόσο. Και το ίδιο μετά από λίγο άρχισε να συμβαίνει στο κίτρινο και το magenta. Το πήγα στην αντιπροσωπεία στην Παλλήνη, μου αντικατέστησαν την κεφαλή χωρίς να πληρώσω, αλλά μου είπαν ότι την επόμενη φορά θα μου στοιχίσει τουλάχιστον 40 ευρώ. Χώρια το πηγαινέλα δυο φορές Παλλήνη που για μένα δεν είναι και δίπλα! Δεν επέμειναν ότι σώνει και καλά φταίει το μελάνι, μπορεί να ήταν και εργοστασιακό το πρόβλημα της κεφαλής, αλλά μου είπαν ότι υπήρχε και μια μεγάλη πιθανότητα να φταίει το συμβατό μελάνι. 

Δεδομένου λοιπόν ότι δεν με συμφέρει να πληρώνω αυθεντικά, αλλά ούτε να κάνω άλλα πειράματα και μετά να τρέχω πάλι στην Παλλήνη για σέρβις, η ερώτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο πολυμηχάνημα ή κάποιο που παίρνει μελάνια lexmark 100 και να έχει χρησιμοποιήσει συμβατά ή ανακατασκευασμένα χωρίς προβλήματα; Και αν ναι, από πού τα αγόρασε; Ξέρω ότι ουσιαστικά αυτό που με συμφέρει είναι να πάρω άλλο μηχάνημα αφού πρώτα τσεκάρω πολύ καλά τις τιμές των μελανιών, αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή. Οπότε υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και σόρι για το κατεβατό!  :-) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησε τον (στην ανάγκη σκοτωσε τον) και αγόρασε ενα brother. Δεν εχει τσιπάκια και λαμακίες και αμα αγοράζεις απο ebay θα σου κοστίζει 1-2 ευρώ το μελάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, δεν περίμενα εσένα να μου πεις να τον πουλήσω και να αγοράσω άλλον! Πόσο να τον πουλήσω; Ακόμα και αν βρισκόταν κάποιος άσχετος να μου δώσει όσα έδωσα για να τον αγοράσω και πάλι δε βγαίνω. Το λέω νομίζω ξεκάθαρα πάνω. Λεφτά δεν υπάρχουν. Αν υπήρχαν, δεν θα ζητούσα συμβουλές για συμβατά αλλά για νέο πολυμηχάνημα. Τέσπα! Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σε ενημερωσω οτι οι κεφαλες καθε inkject εκτυπωτη θεωρουνται αναλωσιμο ανταλλακτικο και δεν καλυπτονται στην εγγυηση.Η infolex στην καλυψε γι'αυτο και θεωρειται μια σοβαρη εταιρεια που σεβεται τον πελατη με πολυ καλους τεχνικους.

Χατηρικα θεωρω,ποσο μαλλον που βρηκαν αναγεμισμενα μελανια μεσα.

Το να χρησιμοποιουμε αναγεμισμενα μελανια ,χτυπιεμαι και λεω οτι,κανουμε τεραστια οικονομια στην τσεπη μας,αλλα οταν χαλασει και εχουμε βγαλει πλεον κερδος εις τριπλουν,τον πεταμε στον καδο τον μπλε χωρις να κλαιμε φυσικα.

Σε ενδεχομενη λοιπον βλαβη,για φαντασου να πρεπει να πληρωσεις εργασια συν την κεφαλη συν την ταλαιπωρια σου και τις βενζινες να πας στην αντιπροσωπεια απ'οσο γραφεις.

Ξεπερνανε το κοστος του εκτυπωτη,αρα λοιπον ασυμφορο κοστος επισκευης.Δουλεψε με αναγεμισμενα οσο μπορεις και οταν ξαναχαλασει παροπλισε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησε τον (στην ανάγκη σκοτωσε τον) και αγόρασε ενα brother. Δεν εχει τσιπάκια και λαμακίες και αμα αγοράζεις απο ebay θα σου κοστίζει 1-2 ευρώ το μελάνι.

 

 

Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, δεν περίμενα εσένα να μου πεις να τον πουλήσω και να αγοράσω άλλον! Πόσο να τον πουλήσω; Ακόμα και αν βρισκόταν κάποιος άσχετος να μου δώσει όσα έδωσα για να τον αγοράσω και πάλι δε βγαίνω. Το λέω νομίζω ξεκάθαρα πάνω. Λεφτά δεν υπάρχουν. Αν υπήρχαν, δεν θα ζητούσα συμβουλές για συμβατά αλλά για νέο πολυμηχάνημα. Τέσπα! Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Η απάντηση που σου έδωσα νωρίτερα δεν είχε σε καμία περίπτωση διάθεση εξυπνάδας, υπεροπτισμού ή άλογης σκέψης. Αντίθετα εχω καει απο αναγεμισμένα μελάνια και τα συνεχή προβλήματα με τσιπάκια, κολλήματα, βουλώματα, κλπ., οποτε και η απαντηση ήταν μια απαντηση με σοβαρή και αποτελεσματική λύση.

 

Οι τεχνικοι σου το αλλάξανε χαριστικά γιατί ένα βασικό που κάνουν ολες οι εταιρείες ειναι έλεγχος αν εχει υπολείματα απο δικά τους μελάνια ή οχι. Την επομενη θα στον φορέσουν. Πολλά refil παίζουν μερικές φορές και μετα πρέπει να αγοράσεις καινουργια λογω chip. κλπ κλπ

 

Η επιλογή του brother εγινε μετά απο έρευνα, διάβασμα και συνειδητά πλήρωσα κάτι παραπάνω, αλλά ΗΔΗ εχω κάνει αποσβεση τη διαφορά. Αν λοιπον εχεις εκτυπωτή ψεκασμου lexmark και καιγεσαι να βρεις οικονομικη λύση, είσαι άτυχος γιατί η πιο οικονομική λύση ειναι να τον αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σε ενημερωσω οτι οι κεφαλες καθε inkject εκτυπωτη θεωρουνται αναλωσιμο ανταλλακτικο και δεν καλυπτονται στην εγγυηση.Η infolex στην καλυψε γι'αυτο και θεωρειται μια σοβαρη εταιρεια που σεβεται τον πελατη με πολυ καλους τεχνικους.

Χατηρικα θεωρω,ποσο μαλλον που βρηκαν αναγεμισμενα μελανια μεσα.

Το να χρησιμοποιουμε αναγεμισμενα μελανια ,χτυπιεμαι και λεω οτι,κανουμε τεραστια οικονομια στην τσεπη μας,αλλα οταν χαλασει και εχουμε βγαλει πλεον κερδος εις τριπλουν,τον πεταμε στον καδο τον μπλε χωρις να κλαιμε φυσικα.

Σε ενδεχομενη λοιπον βλαβη,για φαντασου να πρεπει να πληρωσεις εργασια συν την κεφαλη συν την ταλαιπωρια σου και τις βενζινες να πας στην αντιπροσωπεια απ'οσο γραφεις.

Ξεπερνανε το κοστος του εκτυπωτη,αρα λοιπον ασυμφορο κοστος επισκευης.Δουλεψε με αναγεμισμενα οσο μπορεις και οταν ξαναχαλασει παροπλισε τον.

Αναγεμισμένα μελάνια δεν βρήκαν μέσα. Τον πήγα χωρίς μελάνια. Και όντως η Infolex είναι σοβαρή εταιρία, με πολύ γρήγορη και άψογη εξυπηρέτηση και τηλεφωνικά και από κοντά. Μάλλον είναι πάγια τακτική τους να αλλάζουν την πρώτη φορά δωρεάν τις κεφαλές. Και όταν πήγα να τον παραδώσω και όταν επέστρεψα την μεθεπόμενη να παραλάβω, ο τεχνικός εξυπηρετούσε ήδη δύο πελάτες με το ίδιο πρόβλημα με μένα. Και στους δύο η αντικατάσταση έγινε δωρεάν και τους προειδοποίησε ότι την επόμενη φορά θα πληρώσουν, μιλώντας τους ξεκάθαρα για την περίπτωση των αναγεμισμένων μελανιών. Από κει πήρα το θάρρος και συζήτησα κι εγώ το θέμα ελεύθερα. Ως τότε έκανα την πάπια, ξέροντας ότι με τα αναγεμισμένα παραβίαζα τους όρους της εγγύησης. Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή. Αυτό θα κάνω. Αναγεμισμένα και όσο τραβήξει.

 

Η απάντηση που σου έδωσα νωρίτερα δεν είχε σε καμία περίπτωση διάθεση εξυπνάδας, υπεροπτισμού ή άλογης σκέψης. Αντίθετα εχω καει απο αναγεμισμένα μελάνια και τα συνεχή προβλήματα με τσιπάκια, κολλήματα, βουλώματα, κλπ., οποτε και η απαντηση ήταν μια απαντηση με σοβαρή και αποτελεσματική λύση.

 

Οι τεχνικοι σου το αλλάξανε χαριστικά γιατί ένα βασικό που κάνουν ολες οι εταιρείες ειναι έλεγχος αν εχει υπολείματα απο δικά τους μελάνια ή οχι. Την επομενη θα στον φορέσουν. Πολλά refil παίζουν μερικές φορές και μετα πρέπει να αγοράσεις καινουργια λογω chip. κλπ κλπ

 

Η επιλογή του brother εγινε μετά απο έρευνα, διάβασμα και συνειδητά πλήρωσα κάτι παραπάνω, αλλά ΗΔΗ εχω κάνει αποσβεση τη διαφορά. Αν λοιπον εχεις εκτυπωτή ψεκασμου lexmark και καιγεσαι να βρεις οικονομικη λύση, είσαι άτυχος γιατί η πιο οικονομική λύση ειναι να τον αλλάξεις.

Δεν ήταν ατυχία, άγνοια και χαζομάρα που δεν το έψαξα καλύτερα ήταν, αλλά τέλος πάντων. Θα συνεχίσω με αναγεμισμένα όσο κρατήσει και αυτή η κεφαλή και θα θυμάμαι την περίπτωση brother για το μέλλον, όταν ξαναβρώ δουλειά και μπορέσω να πετάξω τον lexmark από το παράθυρο! Σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σημερα παρέλαβα τα μελάνια που παρηγγειλα από το ebay
     
1 Black Ink Cartridge For UIL-100 XL     
1 Cyan Ink Cartridge For UIL-100 XL     
1 Magenta Ink Cartridge For UIL-100 XL
1 Yellow Ink Cartridge For UIL-100 XL

Κόστος 7,69£   + Μεταφορικά 4,00£

Σύνολο 11,69£ (περίπου 14 ευρώ)

Προσοχή είναι το XL μέγεθος με την μεγαλύτερη ποσότητα μελανιού.

Αντιστοιχες τιμές στην Ελλάδα:

Ανακατασκευασμένα        5,65 Χ 4 = 22,60 ευρώ (δεν ξέρω αν έχει έξτρα μεταφορικά)
Γνήσια                             15,79 Χ 3 (εγχρωμα) + 21,94 (Μαυρο) = 69,31 ευρώ (δεν ξέρω αν έχει έξτρα μεταφορικά)

Για ένα πολυμηχάνημα που το πήρα 65 ευρώ θεωρώ πολλά τα 69,31 για μελάνια
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...