Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δε βολεύει καταρχήν γιατί δε μπορεί να σταλεί ασυνόδευτο, αν δε κάνω λάθος.

Και επίσης όπως προανέφερα δεν είναι δυνατό να αποσυναρμολογηθεί αυτή τη στιγμή, οι αεροπορικές θέλουν είτε μεγάλη κούτα ή ειδική τσάντα ποδηλάτου.

Κάτι είδα τώρα για μεταφορά πραγμάτων με τα ΚΤΕΛ, 2 Ευρώ το κιλό!

Αν και μάλλον είναι μόνο για δέματα, χλωμό να δεχτούν ποδήλατο και μάλιστα χύμα!

Είμαι ήδη Γερμανία παιδιά.

Θα πεις να το σκεφτόσουν νωρίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλε ένας φίλος ποδήλατο πάνω έτσι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν και κάποιος δικός του στη πτήση

 

αυτό είδες; http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B4%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B1-3920/

μπορεί να το δεχτούν γιατί όχι, πάρε τηλέφωνο και στις δύο περιπτώσεις δεν έχεις να χάσεις κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πέντε λεπτά το είδα!

Από εκεί πήρα τη πληροφορία για τα ΚΤΕΛ.

Θα πάρω τηλέφωνο κάποια στιγμή να ρωτήσω, αν και χλωμό το βλέπω να το δεχτούν χωρίς κούτα.

Πάντως πολύ καλή περίπτωση αν ισχύει το 2 Ευρώ το κιλό.

Κάποιες αεροπορικές τη βαλίτσα τη χρεώνουν περισσότερο, π.χ. 35 Ευρώ η 15κιλη.



Πάντως αρκετά τσιμπημένα τα καλά μεταχειρισμένα ποδήλατα στη Γερμανία, καλύτερα να πάρεις καινούργιο.

Ελλάδα βρίσκεις καλύτερες περιπτώσεις.

Αν το 'ξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νουμερο 1 το κρανος το οποιο το φορας ΠΑΝΤΑ.

Γαντια, υδροδοχειο πλατης στον αγωνα, αντι για παγουρι κατα τη γνωμη μου, κοντερακι δεν χρειαζεται για μενα.

Η διαδρομη θα ειναι σηματοδοτημενη, δε θα χαθεις.

Χωσε καπου 2 σαμπρελες σιγουρα (στην Οιτη ειχα μια μαζι μου και επαθα 2 λαστιχα, με εσωσε ενας αλλος που μου εδωσε μια σαμπρελα), τρομπα φυσικα, φορας κολαν ή βερμουδα με μαξιλαρακι για προστασια, ενα πολυεργαλειο με διαφορα εργαλεια πανω (πχ αλεν) και τελος 2-3 τζελακια και ηλεκτρολυτες.

Σε ποιον αγωνα θα πας;

Τι ποδηλατο εχεις;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

τι κράνος να προτιμήσω? κλασσικό ποδηλάτου? ή κάτι σαν αυτό που προστατευει και πίσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα περιγράφεις, το ποδήλατο μόνο για παλιοσίδερα είναι... Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο σου να ασχοληθείς ούτε και τα χρήματά σου. Καλύτερα να μαζέψεις κάποια χρήματα ή/και όρισε ένα ανώτατο ύψος προϋπολογισμού που διαθέτεις για αγορά νέου ποδηλάτου και ρώτα στο thread ξανά.

 

το θέμα είναι ότι αν το βάψω (τσάμπα θα γίνει σε γνωστό) με κάποια λεφτά το ποδήλατο σουλουπώνετε δεν είναι και για πέταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι αν το βάψω (τσάμπα θα γίνει σε γνωστό) με κάποια λεφτά το ποδήλατο σουλουπώνετε δεν είναι και για πέταμα

 

Θα συμφωνησω και εγω με τον wizzy, ετσι οπως το λες το ποδηλατο δεν αξιζει γιατι εκτος απο το βαψιμο φανταζομαι οτι σιγουρα θα χρειαστεις λαστοιχα, τακακια (ισως και μανετες), αλλαγη στα συρματοσχοινα, αλυσιδα και φανταζομαι και χειριστηρια για τις ταχυτητες. Ολα αυτα σιγουρα θα σου πανε κανενα 50-80αρι και θα εχεις ενα χαλια ποδηλατο που δεν ξερω καν αν ειναι στο νουμερο σου μετα απο 10 χρονια. Καλυτερα κατα την γνωμη μου θα ηταν να μην μπεις σε αυτην την διαδικασια και να μαζεψεις κατι ακομα για να παρεις ενα ποδηλατο που να ειναι αξιοπρεπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω με τον wizzy, ετσι οπως το λες το ποδηλατο δεν αξιζει γιατι εκτος απο το βαψιμο φανταζομαι οτι σιγουρα θα χρειαστεις λαστοιχα, τακακια (ισως και μανετες), αλλαγη στα συρματοσχοινα, αλυσιδα και φανταζομαι και χειριστηρια για τις ταχυτητες. Ολα αυτα σιγουρα θα σου πανε κανενα 50-80αρι και θα εχεις ενα χαλια ποδηλατο που δεν ξερω καν αν ειναι στο νουμερο σου μετα απο 10 χρονια. Καλυτερα κατα την γνωμη μου θα ηταν να μην μπεις σε αυτην την διαδικασια και να μαζεψεις κατι ακομα για να παρεις ενα ποδηλατο που να ειναι αξιοπρεπες.

 

αν είχα να διαθέσω λεφτά για νέο.. δεν θα είχα κάνει καν αυτή την ερώτηση. με 50-60 ευρώ αν φτιάξω το παλιό γτ να γίνει χάλια; δεν θα το παω ούτε για  αγώνες ούτε για κανά μαραθώνιο, ενα αξιοπρεπές θέλω για την πόλη. . εντελώς φιλικά τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχα να διαθέσω λεφτά για νέο.. δεν θα είχα κάνει καν αυτή την ερώτηση. με 50-60 ευρώ αν φτιάξω το παλιό γτ να γίνει χάλια; δεν θα το παω ούτε για  αγώνες ούτε για κανά μαραθώνιο, ενα αξιοπρεπές θέλω για την πόλη. . εντελώς φιλικά τα παραπάνω

Αν δεν έχεις να διαθέσεις για καινούργιο(δηλαδή 300-400 για ένα αξιοπρεπές), μπες εδώ:

 

http://www.car.gr/classifieds/bicycles/?category=&registration-to=&offer_type=sale&exterior_color=&make=&variant=&modified=&or=d&significant_damage=&rg=3&so=pr&registration-from=&hi=&price-to=%3C200&price-from=&pg=2

 

Με 150-200 Ευρώ βρίσκεις πολύ καλό μεταχειρισμένο.

Ειδικά αν είσαι από Αθήνα όπου η αγορά είναι πολύ καλή και μεγάλη, ούτε συζήτηση.

Προσωπικά έχω πάρει 2(90 και 140 Ευρώ) από αγγελία και μάλιστα Θεσσαλονίκη όπου οι ευκαιρίες είναι πολύ λίγες και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Σε καμία περίπτωση δε θα παιρνα ποδήλατο από Σούπερ Μάρκετ μόνο και μόνο επειδή είναι καινούργιο.

Πάρε και κάποιον μαζί σου για να τσεκάρει 5 πράγματα στο ποδήλατο, φρένα, ταχύτητες, τα SOS δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νουμερο 1 το κρανος το οποιο το φορας ΠΑΝΤΑ.

Γαντια, υδροδοχειο πλατης στον αγωνα, αντι για παγουρι κατα τη γνωμη μου, κοντερακι δεν χρειαζεται για μενα.

Η διαδρομη θα ειναι σηματοδοτημενη, δε θα χαθεις.

Χωσε καπου 2 σαμπρελες σιγουρα (στην Οιτη ειχα μια μαζι μου και επαθα 2 λαστιχα, με εσωσε ενας αλλος που μου εδωσε μια σαμπρελα), τρομπα φυσικα, φορας κολαν ή βερμουδα με μαξιλαρακι για προστασια, ενα πολυεργαλειο με διαφορα εργαλεια πανω (πχ αλεν) και τελος 2-3 τζελακια και ηλεκτρολυτες.

Σε ποιον αγωνα θα πας;

Τι ποδηλατο εχεις;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

τι κράνος να προτιμήσω? κλασσικό ποδηλάτου? ή κάτι σαν αυτό που προστατευει και πίσω?

Εχω 3 φιλους με τετοιο skate κρανος, ακομα και στο μηχανακι το φορανε. Εγω εχω κλασσικο ποδηλατικο. Οτι σου αρεσει...Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κράνος να προτιμήσω? κλασσικό ποδηλάτου? ή κάτι σαν αυτό που προστατευει και πίσω? 

 

Καλο θα ειναι να εχεις Full Face αφου λες οτι θα εχει και μονοπατια, χωρις να γνωριζω την δυσκολια τους. Βεβαια θα ζεσταθεις πιο πολυ αλλα θα εισαι πιο προστατευμενος σε ενδεχομενη πτωση, ειδικα στο σαγονι σου που ειναι και επικινδυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον αγώνα,

ρε σεις, εγώ λέω να παρει κανά κοντεράκι πρώτα να δοκιμάσει καμιά διαδρομή μόνος του τώρα νωρίς να δει τί δυνάμεις έχει. Άμα ο άλλος σου λέει δεν έχω ούτε κοντέρ, πολύ αμφιβάλλω αν έχει ιδέα τί αντοχές έχει. Κι όταν λέω αντοχές, μπορεί πχ στη μέση του αγώνα να φύγει σπίτι του με κράμπες, αν δεν είναι έμπειρος και πόσο μάλλον ερχόμενος χαλαρούλια από το καλοκαιράκι. Μήπως να δοκιμάσει πρώτα αν μπορεί να βγάλει τη διαδρομή;

 

 

 

 

 

Phoenix7, όπως τα περιγράφεις δίνω 0,01% πιθανότητα να είναι καλή ιδέα να το αναπαλαιώσεις. Τί το ιδιαίτερο έχει το ποδήλατο; Τί ποδήλατο είναι, τί τύπου, τί μάρκα/μοντέλο; Αυτά θα σου δώσουν την απόλυτη απάντηση για το αν αξίζει. Προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση με παλιό δικό μου παρατημένο το είχα ρίξει σε ένα κάδο από αυτούς για τα μπάζα... και δεν ήθελε και βάψιμο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον αγώνα,

ρε σεις, εγώ λέω να παρει κανά κοντεράκι πρώτα να δοκιμάσει καμιά διαδρομή μόνος του τώρα νωρίς να δει τί δυνάμεις έχει. Άμα ο άλλος σου λέει δεν έχω ούτε κοντέρ, πολύ αμφιβάλλω αν έχει ιδέα τί αντοχές έχει. Κι όταν λέω αντοχές, μπορεί πχ στη μέση του αγώνα να φύγει σπίτι του με κράμπες, αν δεν είναι έμπειρος και πόσο μάλλον ερχόμενος χαλαρούλια από το καλοκαιράκι. Μήπως να δοκιμάσει πρώτα αν μπορεί να βγάλει τη διαδρομή;

 

χαχαχα. οχι δεν ειμαι τοσο λαπάς. ποδήλατο κανω και μονος μου σε δρομο ομως κυριως. ξέρω τι μπορώ και τι δε μπορώ να κάνω.

δεν εχω ξαναπαρει μέρος σε αγώνα όμως, mtb κιολας. γιαυτο ψάχνω να δω τι εχω και τι δεν εχω για να ειμαι οκ. καλα εκτος απ το κρανος που θαπρεπε να τοχα παρει απο καιρό... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρωμα του βρεμμενου εδαφους δινει ενεργεια!

Ιδικά αυτοί που είναι μέσα στο βρεγμένο ΕΔΑΦΟΣ δεν φαντάζεσαι τι ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΧΟΥΝ!

 

τι κράνος να προτιμήσω? κλασσικό ποδηλάτου? ή κάτι σαν αυτό που προστατευει και πίσω?

Κάτι σαν αυτό... προστατεύει και απο σπαθιά!

 652.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...