Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Τα φρένα στις κούρσες είναι ένας συμβιβασμός αναγκαιότητας και το ερώτημά σου «γιατί οι κούρσες δε βάζουν δισκόφρενα» ήταν παντελώς άστοχο.

Γνώμη μου είναι πως δεν πρόκειται για συμβιβασμό. Τα vbrakes που φοράνε οι κούρσες είναι ακριβώς ότι χρειάζονται. Θα ήταν εντελώς περιττό να φοράει μια κούρσα υδραυλικά, ανεξαρτήτως του βάρους.
Βασικα τι συμβιβαζει κανεις με πχ magura και κεραμικα τακακια; Γιατι το ποδηλατο πετρωνει. Αλλα και υδραυλικα να μην ειναι τα rim brakes αν εχεις σωστο τακακι και 29αρα ζαντα σε τι εχεις θεμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πήγα από αυτό 

https://docs.google.com/file/d/0BwXcP_E_XZVndXBmYkU2MW5HVzA/edit?usp=sharing

 

 

σε αυτό 

https://docs.google.com/file/d/0BwXcP_E_XZVnRWwtT1NUZVd5Wm8/edit?usp=sharing

 

και είμαι πολύ χαρούμενος. Κι ας θέλει κάποιες αλλαγές. Η θέση και η κύλιση καμία σχέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μέρες αλλά πηζω στη δουλειά και ξέχασα να το ποστάρω. Πηγα για μια "δοκιμαστική βολτα οσο πιο γρηγορα μπορω και οσο μακρύτερα μπορω". Δεν ξέρω αν ειναι γρηγορα η όχι αλλα μπορουσα να συνεχίσω μα βαρέθηκα.

http://runkeeper.com/user/allantin4tw/activity/195949628?&tripIdBase36=38nvp8

 

 

1013671_10151653078924375_940294173_n.jp
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, απο ρουχισμό το καλοκαίρι τι φοράτε;

 

Σκέφτομαι την αγορά ενός jersey κοντομάνικου. Πρεπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο; δε φοράμε τίποτε κάτω απο αυτό, δηλ. κατευθείαν το κοντομάνικο κολλητό;

Εχετε να προτείνετε κάτι για πάνω και για κολανάκι πάνω απ'το γόνατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Ναι μια χαρα ειναι

 

Βρήκα αυτό εδώ http://cyclist.gr/product.php?codenum=ORB13A42120KQ και μου φαίνεται ιδανικό για τις ανάγκες μου μιας και έτσι όπως είναι πάει πολύ άνετα σε δρόμους πόλης, ενώ με ένα άλλο λάστιχο θα μπορούσε να πάει καλά και σε στρωμμένο χωματόδρομο (έτσι κι αλλιώς και mountain να έπαιρνα δεν είμαι των μονοπατιών κλπ γιατί μου φαίνονται επικίνδυνα).

Τέλος έχει 24 ταχύτητες, εγγύηση εφ'όρου ζωής στον σκελετό και η ανάρτιση έχει την υποδοχή/χώρο για δισκόφρενα σε περίπτωση που θέλω να το αναβαθμίσω με υδραλικά στο μέλλον.

 

Σε αυτά τα λεφτά δεν βρήκα κάποια καλύτερη εναλλακτική... Εσάς πως σας φαίνεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες 80% πολη-δρομο και 20% βολτουλα σε κανεναν δασικο, ναι ειναι μια χαρα κατα την γνωμη μου. Επισης κοιτα και τιποτα σε IDEAL & ΚΤΜ που βγαζουν και αυτες προσιτα trekking ποδηλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει την υποδοχή/χώρο για δισκόφρενα σε περίπτωση που θέλω να το αναβαθμίσω με υδραλικά στο μέλλον.

Υπόψην, για να βάλεις κάποτε δισκόφρενα θα πρέπει να αλλάξεις και τροχούς, οπότε το «μαλλί» θα σου πάει ίσα με την αξία του ποδηλάτου. Σε ένα ποδήλατο αρχικής αξίας 380€ λογικά δε θα κάνεις ποτέ τέτοια αναβάθμιση, οπότε αν έχεις στο μυαλό σου δισκόφρενα βρες κάποιο που τα έχει από τη μαμά του ή αγνόησέ το εντελώς ως κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες 80% πολη-δρομο και 20% βολτουλα σε κανεναν δασικο, ναι ειναι μια χαρα κατα την γνωμη μου. Επισης κοιτα και τιποτα σε IDEAL & ΚΤΜ που βγαζουν και αυτες προσιτα trekking ποδηλατα

 

Aκριβώς αυτή τη χρήση θα του κάνω :)

Σε ideal υπάρχει αντίστοιχα το megisto που είναι λίγο ακριβότερο χωρίς να προσφέρει κάτι επιπλέον, ενώ δεν μου αρέσει και τόσο οπτικά και τη θεωρώ και κάπως κατώτερη της Orbea (ίσως και να είμαι λάθος).

Σε KTM είχα δει το Manhattan αλλά το βρίσκω στα +20-30 ευρώ και δεν μπορώ να ανέβω κι άλλο γιατί έτσι έφτασα 380 :P

 

Btw, η ανάρτηση του Orbea ξέρετε αν κλειδώνει?

 

Υπόψην, για να βάλεις κάποτε δισκόφρενα θα πρέπει να αλλάξεις και τροχούς, οπότε το «μαλλί» θα σου πάει ίσα με την αξία του ποδηλάτου. Σε ένα ποδήλατο αρχικής αξίας 380€ λογικά δε θα κάνεις ποτέ τέτοια αναβάθμιση, οπότε αν έχεις στο μυαλό σου δισκόφρενα βρες κάποιο που τα έχει από τη μαμά του ή αγνόησέ το εντελώς ως κριτήριο.

 

Α δεν το γνώριζα αυτό, επομένως άκυρα τα δισκόφρενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό εδώ http://cyclist.gr/product.php?codenum=ORB13A42120KQ και μου φαίνεται ιδανικό για τις ανάγκες μου μιας και έτσι όπως είναι πάει πολύ άνετα σε δρόμους πόλης, ενώ με ένα άλλο λάστιχο θα μπορούσε να πάει καλά και σε στρωμμένο χωματόδρομο (έτσι κι αλλιώς και mountain να έπαιρνα δεν είμαι των μονοπατιών κλπ γιατί μου φαίνονται επικίνδυνα).

Τέλος έχει 24 ταχύτητες, εγγύηση εφ'όρου ζωής στον σκελετό και η ανάρτιση έχει την υποδοχή/χώρο για δισκόφρενα σε περίπτωση που θέλω να το αναβαθμίσω με υδραλικά στο μέλλον.

 

Σε αυτά τα λεφτά δεν βρήκα κάποια καλύτερη εναλλακτική... Εσάς πως σας φαίνεται??

Πολυ καλο το ποδηλατακι και οτι πρεπει για την χρηση που το θες.Εκτος της εφορου ζωης,εχεις και την αψογη αντιμετωπιση απο το cyclist που αν δεν κανω λαθος εαν παρεις ποδηλατο απο αυτους σε μετρανε με μηχανημα και σου βγαζουν διαστασεις για το σωμα σου,αρα και το καταλληλο μεγεθος ποδηλατου για εσενα.Η orbea σιγουρα ειναι μια μεγαλη εταιρια στον χωρο,δεν εχεις κανενα λογο να την φοβασαι.

 

Για το αν κλειδωνει η αναρτηση θα το μαθεις με ενα τηλεφωνακι στο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω και εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση για ποδηλατα μιας και ειμαι ασχετος. Θελω ενα ποδηλατακι να κανω το κομματι μου, κατι οικονομικο για αρχη γιατι δεν ξερω αν θα το συνεχισω. Για μεσα στην πολη τι πρεπει να παρω; Με αναρτησεις/χωρις; Τρεκκινγ η αλλου ειδους; Επισης αν μπορειτε να προτινετε καποιο γιατι ειδα κατι κιουμπ που μ αρεσουν αλλα εχουν και ενα χιλιαρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το ποδηλατακι και οτι πρεπει για την χρηση που το θες.Εκτος της εφορου ζωης,εχεις και την αψογη αντιμετωπιση απο το cyclist που αν δεν κανω λαθος εαν παρεις ποδηλατο απο αυτους σε μετρανε με μηχανημα και σου βγαζουν διαστασεις για το σωμα σου,αρα και το καταλληλο μεγεθος ποδηλατου για εσενα.Η orbea σιγουρα ειναι μια μεγαλη εταιρια στον χωρο,δεν εχεις κανενα λογο να την φοβασαι.

 

Για το αν κλειδωνει η αναρτηση θα το μαθεις με ενα τηλεφωνακι στο καταστημα.

 

Τους πήρα πριν λίγο και τελικά η ανάρτηση δεν κλειδώνει (δυστυχώς) και το έχουν και μόνο σε λευκό που δεν μου πολυαρέσει...

Αυτό το πράγμα, που με αυτά τα χρήματα που διαθέτω πάντα θα βρίσκω κάτι, το οποίο κάπου θα υστερεί και θα με χαλάει με έχει κουράσει... Δηλαδή θα πρέπει να δώσω 500 κατοστάρικα για ένα ποδήλατο σχετικά ελαφρύ, καλής εταιρείας, με 24 ταχύτητες και ξερό πηρούνι??

 

Τέλος πάντων, σε fitness θα πάω τελικά γιατί όσα βρήκα με καλή ανάρτηση που να κλειδώνει κιόλας πέρναγαν άνετα τα 400.

Έχω δει αυτό http://www.ballistic.gr/bike.php?id=92 αλλά σαν μάρκα δεν την ξέρω καλά. Όσοι γνωρίζετε, είναι αξιόλογα τα Ballistic ή να κοιτάξω αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...