Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπω, με φτιάξατε τρελά παιδιά!! Αυτά όλα για να τα μάθαινα εγώ, ούτε στον αιώνα τον άπαντα και θα είχα πετάξει και ένα σωρό λεφτά σε λανθασμένες επιλογές! Δεν έχω λόγια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2024 στις 4:44 ΜΜ, Balrog είπε

Πωπω, με φτιάξατε τρελά παιδιά!! Αυτά όλα για να τα μάθαινα εγώ, ούτε στον αιώνα τον άπαντα και θα είχα πετάξει και ένα σωρό λεφτά σε λανθασμένες επιλογές! Δεν έχω λόγια!

Άμα ξέρεις καλά αγγλικά, το internet γενικά και το reddit πιο ειδικά, είναι καλή πηγή γνώσης, θέλει όμως αρκετές ώρες και να μάθεις την αγγλική ορολογία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι/ες χαιρετώ. 
 

Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό ένα αξιόπιστο ποδήλατο, μέχρι 200-250 ευρώ για τον 10χρονο γιο μου.
Καταλύτης στην απόφαση μου θα είναι πρόγραμμα αντικατάστασης λόγω μεγέθους ή ενοικίαση. Προσφέρεται κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά;

 

Σας ευχαριστώ 

Επεξ/σία από john.koumpis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@john.koumpis

Δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο, αν το βρεις ενημέρωσε. Αλλιώς, αγοράζεις κάποιο καλό καινούριο και ελπίζεις να το πουλήσεις ή ψάχνεις στις αγγελίες κάποιο μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην Αγγλία χρησιμοποίησουσα το bike club και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Ίσως ένα κενό στην ελληνική αγορά, μια καλή επιχειρηματική ιδέα;

Αναφορικά με καλό καινούργιο / μεταχειρισμένο, έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε;

Επεξ/σία από john.koumpis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μεταχειρισμένα, τσέκαρε https://www.facebook.com/groups/podaggelies/ και car.gr. Για καινούρια, τσέκαρε Decathlon. Δεν νομίζω να αξίζει να αγοράσεις από εξωτερικό καθώς τα μεταφορικά θα είναι μεγάλο ποσοστό της αξίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο Decathlon για τα ποδηλατα του, μου φανηκαν και εμενα αρκετα πιο ποιοτικα απο τα ποδηλατα του Σκλαβενιτη/Mart/Praktiker. Γενικα οτι εχω ψωνισει απο αυτο το μαγαζι εχει μια καλη ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tutuyo είπε

+1 στο Decathlon για τα ποδηλατα του, μου φανηκαν και εμενα αρκετα πιο ποιοτικα απο τα ποδηλατα του Σκλαβενιτη/Mart/Praktiker. Γενικα οτι εχω ψωνισει απο αυτο το μαγαζι εχει μια καλη ποιοτητα

Είναι τεράστια αλυσίδα παγκοσμίως οπότε έχουν πολύ καλύτερο value for money. Στο Παρίσι που πήγα γίνονταν χαμός, άπειρα από Decathlon, έπρεπε να βγεις έξω στα προάστια για να δεις πιο ποιοτικές μάρκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολύ δημοφιλή Shimano XT φρένα σε προσφορά, 52.1+41.7=93.8€ (+15€ μεταφορικά). Είναι στη διπίστονη εκδοχή και με 3 finger λεβιέδες (όχι ιδανικά για μονοπάτια ή συνολικό βάρος 100+κιλά). Μπροστινό & πίσω.

Περιλαμβάνεται ένας αντάπτορας για προσαρμογή του φρένου από δισκόπλακα 160mm σε 180mm. Δεν περιλαμβάνονται δισκόπλακες. Οι δισκόπλακες δεν είναι απαραίτητο να αγοραστούν καινούριες ή να είναι Shimano, γενικά είναι cross compatible μεταξύ τους σε μεγάλο βαθμό, όχι απόλυτο (π.χ. το πλάτος της δισκόπλακας ιδανικά να είναι ~1.85mm, οριακά κάνει και η ~2mm, όχι πιο πάνω). Αν αγοράσετε δισκόπλακες, προσοχή γιατί βγαίνουν σε δύο εκδοχές που κουμπώνουν στο ποδήλατο, 6-hole ή center-lock (εύκολα καταλαβαίνεις ποια θες κοιτώντας την ήδη υπάρχουσα).

Αν κάποιος μένει Αθήνα και σκοπεύει να αγοράσει, μπορούμε να μοιραστούμε τα μεταφορικά (ας στείλει pm).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! έφτασε η ώρα που πρέπει να αλλάξω bearings στο bottom bracket, είδα λίγο για εξολκέα και πρέσα αλλά απο τιμή είναι κάπως πολλά, οπότε είδα σε aliexpress/temu κτλ , έχει αγοράσει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Havik είπε

Καλησπέρα! έφτασε η ώρα που πρέπει να αλλάξω bearings στο bottom bracket, είδα λίγο για εξολκέα και πρέσα αλλά απο τιμή είναι κάπως πολλά, οπότε είδα σε aliexpress/temu κτλ , έχει αγοράσει κανένας;

Σχεδόν ποτέ δε συμφέρει ως χομπίστας να αγοράσεις πρέσα για BB. Απευθύνσου σε ένα ποδηλατάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, majunior said:

Σχεδόν ποτέ δε συμφέρει ως χομπίστας να αγοράσεις πρέσα για BB. Απευθύνσου σε ένα ποδηλατάδικο.

θα διαφωνήσω, επίσης η πρέσα πολλών "ποδηλατάδικων" είναι η ματσόλα....άσε που προτιμώ να το φτιάχνω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...