Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι Πειραιως απλα καθορισα το υψος. Δηλαδη απο την αρχη της σχεδον το κοβεις προς τα μεσα.

Τι να σου πω τωρα, υποκειμενικα ειναι ολα, εμενα παντως εκεινο το σημειο σαν περπατημα που το κανω μου αρεσει. Θα το κανω και με ποδηλατο και θα αποκτησω και αποψη για το ποσο κουραστικο ειναι και αν ειναι εξισου ευχαριστο σαν ποδηλατικη διαδρομη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2024 στις 1:00 ΜΜ, therock είπε

ε αυτο ειναι το θεμα, δε θελω να περασω ουτε απο τη νεα ουτε απο τη παλια. Ειναι ζουγκλα αυτα τα σημεια. Ελεγα μηπως απο καποιο στενακι στους παραδρομους καπως επαιζε...

Δηλαδη για παραδειγμα μηπως απο πειραια κατεβαινω προς τα φακτορι, και απο κει το κοβω μεσα απο στενακια εως οτου να βρω αυτο το σημειο με το ρεμα πριν το Νιαρχος..

Πάρε καλύτερα το τρένο από Πειραιά και κατέβα Καλλιθέα.
Από εκεί πιάνεις τον ποδηλατόδρομο, 100 μέτρα από τον σταθμό θα τον βρείς και μετά ανεβαίνεις χαλαρά μέχρι και Σύνταγμα από Ερμού αν θες.
Αν στρίψεις δεξιά εκεί τότε πας από τον ποδηλατόδρομο παράλληλα με το ποτάμι μέχρι το Νιάρχος. (προσοχή στις διασταυρώσες)

Δεν είναι απαγορευτικό από Πειραιά μέχρι Νιάρχο αλλά τα στενά είναι λίγο ότι'νάναι και αν το φοβάσαι καλύτερα να το αποφύγεις.
.
.

Αν το αποφασίσεις πάντως και όσον αφορά την Πειραιώς που ανέφερες.
Στην αρχή της, δίπλα στο κτίριο της Στατιστικής Υπηρ. έχει ένα δρομάκι, μπαίνεις και στο πρώτο στενό κάνεις αριστερά και μετά το πέρνεις ντουγρού μέχρι τέρμα που θα βρείς την παλιά πέτρινη γέφυρα για να περάσεις πάνω από τις γραμμές. Παράλληλα με την Πειραιώς θα είσαι, πίσω από το Factory, αλλά χωρίς κίνηση.

Μετά πρέπει να βγείς στο δρόμο που πάει παράλληλα με τον Κιφισσό, κοίτα λίγο στον χάρτη πώς βολεύει και εκεί έχει σε διάφορα σημεία Διαβάσεις για πεζούς με ράμπες για καροτσια/ποδήλατα.
Μόλις περάσεις την διάβαση κάτω από τον Κιφισσό είσαι πλέον στο Μοσχάτο και εκεί βρίσκεις την Λ. Κατσώνη που θα σε βγάλει στο Υλισσό ποταμό.
Εκεί συναντάς τον ποδηλατόδρομο οπότε αν κάνεις αριστερά πας παράλληλα με το ποτάμι μέχρι Θησείο ή αν περάσεις το γεφυράκι ακολουθάς τον ποδηλατόδρομο μέχρι το Νιάρχος.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερες που ειναι με την παγκοσμια ημερα ποδηλατου, καμια καλη προσφορα σε Mtb εντοπισατε;

Επεξ/σία από fiorstel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/05/2024 at 10:36, dpolal said:

Πάρε καλύτερα το τρένο από Πειραιά και κατέβα Καλλιθέα.
Από εκεί πιάνεις τον ποδηλατόδρομο, 100 μέτρα από τον σταθμό θα τον βρείς και μετά ανεβαίνεις χαλαρά μέχρι και Σύνταγμα από Ερμού αν θες.
Αν στρίψεις δεξιά εκεί τότε πας από τον ποδηλατόδρομο παράλληλα με το ποτάμι μέχρι το Νιάρχος. (προσοχή στις διασταυρώσες)

Δεν είναι απαγορευτικό από Πειραιά μέχρι Νιάρχο αλλά τα στενά είναι λίγο ότι'νάναι και αν το φοβάσαι καλύτερα να το αποφύγεις.
.
.

Αν το αποφασίσεις πάντως και όσον αφορά την Πειραιώς που ανέφερες.
Στην αρχή της, δίπλα στο κτίριο της Στατιστικής Υπηρ. έχει ένα δρομάκι, μπαίνεις και στο πρώτο στενό κάνεις αριστερά και μετά το πέρνεις ντουγρού μέχρι τέρμα που θα βρείς την παλιά πέτρινη γέφυρα για να περάσεις πάνω από τις γραμμές. Παράλληλα με την Πειραιώς θα είσαι, πίσω από το Factory, αλλά χωρίς κίνηση.

Μετά πρέπει να βγείς στο δρόμο που πάει παράλληλα με τον Κιφισσό, κοίτα λίγο στον χάρτη πώς βολεύει και εκεί έχει σε διάφορα σημεία Διαβάσεις για πεζούς με ράμπες για καροτσια/ποδήλατα.
Μόλις περάσεις την διάβαση κάτω από τον Κιφισσό είσαι πλέον στο Μοσχάτο και εκεί βρίσκεις την Λ. Κατσώνη που θα σε βγάλει στο Υλισσό ποταμό.
Εκεί συναντάς τον ποδηλατόδρομο οπότε αν κάνεις αριστερά πας παράλληλα με το ποτάμι μέχρι Θησείο ή αν περάσεις το γεφυράκι ακολουθάς τον ποδηλατόδρομο μέχρι το Νιάρχος.

Ελα φιλε μου τωρα το ειδα. Ναι μπραβο και εγω πριν που ελεγα στο υψος του Φακτορι εκει στην Στατιστικη εννουσα. Ερχομενος πισω απο το φαναρι της Δωδεκανησου, συνεχισα ευθεια μετα στριβεις αριστερα πριν το αδιεξοδο, και ημουν απεννατι απο τη μπουτικ του ολυμπιακου. Πηγα απο εκει μετα σε γευφυρα το σηκωσα και τις περασα απο πανω και εφτασα μεχρι το σημειο που ηθελα. Μετα απο το ποταμι ολο τερμα πανω και στο τελειωμα απο το πεζοδρομου εκει που καταληγει θησειο, και στο τελειωμα χωθηκα λιγο Ψυρρη και πισω.

Πολυ ευχιριστω μπορω να πω, και ακομα καλυτερο απο οτι το περιμενα...

P.S. Κεντρο, Συνταγμα, εχει καπου να το δεσω με αλυσιδα αν θελω να το αφσηω και να κινηθω τριγυρω? Εκει στο μοσχατο εξω απο ηλεκτρικους ειδα πολα σημεια παντως που δενεις ποδηλατο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2024 στις 11:09 ΠΜ, fiorstel είπε

Μερες που ειναι με την παγκοσμια ημερα ποδηλατου, καμια καλη προσφορα σε Mtb εντοπισατε;

Τι mountain bike ψάχνεις; Τι χρήση θα του κάνεις; Τι budget; Καινούριο ή μεταχειρισμένο; Συμβατικό ή ηλεκτρικό;

Όσες περισσότερες πληροφορίες δώσεις, τόσο πιο εύκολο να σε βοηθήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, therock είπε

P.S. Κεντρο, Συνταγμα, εχει καπου να το δεσω με αλυσιδα αν θελω να το αφσηω και να κινηθω τριγυρω? Εκει στο μοσχατο εξω απο ηλεκτρικους ειδα πολα σημεια παντως που δενεις ποδηλατο...

Έχει θέσεις στο Σύνταγμα ακριβώς εκεί που τελειώνουν οι σκάλες στην πάνω μεριά της πλατείας να το δέσεις.
Αλλά για 5 λεπτά,το πολύ μέχρι 15 και να είσαι κοντά να το επιτηρείς.

Αν θες το κεφάλι σου ποιό ήσυχο έχει ένα πάρκινγκ κατεβαίνωντας την Καραγιώργη Σερβίας στο δεξί σου χέρι 2 στενά ποιό κάτω από τα Public.
Είχα ρωτήσει πριν από καιρό και δέχονταν να το κλειδώσεις κοντά στο θυρωρείο αλλά με δική σου ευθύνη αν πάθει κάτι.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται πλέον, μπορείς να ρωτήσεις.

Καλύτερα όμως να το έχεις μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Θα ηθελα hardtail, carbon, δεν με πειραζει το μεταχειρισμενο. Το θελω για να εχω ενα πιο ανετο απο road για μικρες διαδρομες στην μικρη μας πολη και κυριως κανενα ΣΚ να πηγαινω σε κανενα δασακι με χωμα και χωματινα μονοπατια, τιποτα extreme. Για αυτό νομιζω οτι το full ισως μου ειναι υπερβολικο. Το carbon το προτιμαω λογω βαρους (δεν ειμαστε πλεον 30-35, κουραζομαστε με τα εξτρα). Βεβαια δεν γνωριζω τοσα και βλεπω κατα καιρους κατι αλουμινια με παρομοιο βαρος (η μικροτερο κιολας) απο carbon, αλλα διαβαζω ότι το carbon εχει καλυτερη συμπεριφορα-μεγαλυτερη ανεση στην αισθηση της οδηγησης, γι'αυτο ψαχνω carbon. Φυσικα καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.

Πριν μερικους μηνες ειχατε ανεβασει ενα μεταχειρισμενο Mondraker podium απο το fitstore24. Ηταν Μ, ειμαι 1,86, δεν ταιριαξαμε...Παρολο που ξεπερνουσε το οριο που ειχα θεσει νομιζω οτι αξιζε μια μικρη υπερβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, dpolal said:

Έχει θέσεις στο Σύνταγμα ακριβώς εκεί που τελειώνουν οι σκάλες στην πάνω μεριά της πλατείας να το δέσεις.
Αλλά για 5 λεπτά,το πολύ μέχρι 15 και να είσαι κοντά να το επιτηρείς.

Αν θες το κεφάλι σου ποιό ήσυχο έχει ένα πάρκινγκ κατεβαίνωντας την Καραγιώργη Σερβίας στο δεξί σου χέρι 2 στενά ποιό κάτω από τα Public.
Είχα ρωτήσει πριν από καιρό και δέχονταν να το κλειδώσεις κοντά στο θυρωρείο αλλά με δική σου ευθύνη αν πάθει κάτι.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται πλέον, μπορείς να ρωτήσεις.

Καλύτερα όμως να το έχεις μαζί σου.

5-15 τι να το κανεις, μια τουαλετα μπορεις να πας. Το θεμα ειναι να το κλειδωσεις καπου και να κινηθεις ελευθερα..

Ας πουμε εγω σκεφτομουνα να το δεσω κεντρο και να περνα μετα ηλεκτρικο για μια δουλεια στο χαλανδρι. Και δεν ηθελω να το παρω μαζι και να ειμαι στριμωγμενος με ενα ποδηλατο στο συρμο. Αλλα δεν το επιχειρησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, therock said:

5-15 τι να το κανεις, μια τουαλετα μπορεις να πας. Το θεμα ειναι να το κλειδωσεις καπου και να κινηθεις ελευθερα..

Ας πουμε εγω σκεφτομουνα να το δεσω κεντρο και να περνα μετα ηλεκτρικο για μια δουλεια στο χαλανδρι. Και δεν ηθελω να το παρω μαζι και να ειμαι στριμωγμενος με ενα ποδηλατο στο συρμο. Αλλα δεν το επιχειρησα...

Να το δέσεις και να φύγεις για ώρες δεν παίζει... Και να μην σου πάρουν το ποδήλατο μπορούν να σου ξεβιδώσουν διάφορα αν θέλουν...

Στο εξωτερικό για καθημερινές μετακινήσεις ο κόσμος χρησιμοποιεί "σαράβαλα" ποδήλατα όπου δεν ασχολείται κανείς να τα κλέψει αλλά ακόμα και εκεί είναι προετοιμασμένοι ότι μπορεί να συμβεί.

Δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου αλλά ίσως ένα ηλεκτρικό πατίνι ή ένα σπαστό ποδήλατο το οποίο να μπορείς να πάρεις μαζί σου και στο τρένο να σε βόλευε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, k4ts0u said:

Να το δέσεις και να φύγεις για ώρες δεν παίζει... Και να μην σου πάρουν το ποδήλατο μπορούν να σου ξεβιδώσουν διάφορα αν θέλουν...

Στο εξωτερικό για καθημερινές μετακινήσεις ο κόσμος χρησιμοποιεί "σαράβαλα" ποδήλατα όπου δεν ασχολείται κανείς να τα κλέψει αλλά ακόμα και εκεί είναι προετοιμασμένοι ότι μπορεί να συμβεί.

Δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου αλλά ίσως ένα ηλεκτρικό πατίνι ή ένα σπαστό ποδήλατο το οποίο να μπορείς να πάρεις μαζί σου και στο τρένο να σε βόλευε περισσότερο.

Σπαστο ειναι και το δικο μου, αλλα πιο γρηγορα το λυνεις με κατσαβιδι απο το τροπο που το σπας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, fiorstel said:

Καλησπερα,

Θα ηθελα hardtail, carbon, δεν με πειραζει το μεταχειρισμενο. Το θελω για να εχω ενα πιο ανετο απο road για μικρες διαδρομες στην μικρη μας πολη και κυριως κανενα ΣΚ να πηγαινω σε κανενα δασακι με χωμα και χωματινα μονοπατια, τιποτα extreme. Για αυτό νομιζω οτι το full ισως μου ειναι υπερβολικο. Το carbon το προτιμαω λογω βαρους (δεν ειμαστε πλεον 30-35, κουραζομαστε με τα εξτρα). Βεβαια δεν γνωριζω τοσα και βλεπω κατα καιρους κατι αλουμινια με παρομοιο βαρος (η μικροτερο κιολας) απο carbon, αλλα διαβαζω ότι το carbon εχει καλυτερη συμπεριφορα-μεγαλυτερη ανεση στην αισθηση της οδηγησης, γι'αυτο ψαχνω carbon. Φυσικα καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.

Πριν μερικους μηνες ειχατε ανεβασει ενα μεταχειρισμενο Mondraker podium απο το fitstore24. Ηταν Μ, ειμαι 1,86, δεν ταιριαξαμε...Παρολο που ξεπερνουσε το οριο που ειχα θεσει νομιζω οτι αξιζε μια μικρη υπερβαση

Το Podium ειναι αγωνιστικης γεωμετριας ποδηλατο.Δεν ξερω αν θα σε βολεψει στην πολη.

Αν χωματινα μονοπατια εννοεις το Τριτση, αν εισαι Αθηνα, εγω θα κοιτουσα για Gravel.

Εχω παρει ενα Cube Nuroad για τα πηγαινε ελα μου στη δουλεια και του εχω ριξει 45αρια λαστιχα Schwalbe G-One και παει παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fiorstel είπε

Καλησπερα,

Θα ηθελα hardtail, carbon, δεν με πειραζει το μεταχειρισμενο. Το θελω για να εχω ενα πιο ανετο απο road για μικρες διαδρομες στην μικρη μας πολη και κυριως κανενα ΣΚ να πηγαινω σε κανενα δασακι με χωμα και χωματινα μονοπατια, τιποτα extreme. Για αυτό νομιζω οτι το full ισως μου ειναι υπερβολικο. Το carbon το προτιμαω λογω βαρους (δεν ειμαστε πλεον 30-35, κουραζομαστε με τα εξτρα). Βεβαια δεν γνωριζω τοσα και βλεπω κατα καιρους κατι αλουμινια με παρομοιο βαρος (η μικροτερο κιολας) απο carbon, αλλα διαβαζω ότι το carbon εχει καλυτερη συμπεριφορα-μεγαλυτερη ανεση στην αισθηση της οδηγησης, γι'αυτο ψαχνω carbon. Φυσικα καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.

Πριν μερικους μηνες ειχατε ανεβασει ενα μεταχειρισμενο Mondraker podium απο το fitstore24. Ηταν Μ, ειμαι 1,86, δεν ταιριαξαμε...Παρολο που ξεπερνουσε το οριο που ειχα θεσει νομιζω οτι αξιζε μια μικρη υπερβαση

Cross country κατηγορία δηλαδή με mountain τιμόνι και μπροστινή ανάρτηση 100-120mm μπορεί να κάνει καλά άσφαλτο-χώμα και οριακά μονοπάτια. Υπάρχουν καλής και κακής ποιότητας carbon και aluminium για αυτό βλέπεις παρόμοια βάρη και reviews. Τα καλής ποιότητας carbon βέβαια είναι πιο ελαφριά αλλά εγώ προτείνω να μην είναι απαραίτητη συνθήκη εφόσον σε ενδιαφέρει να είναι value for money.

Το πιο φθηνό αξιόλογο καινούριο carbon είναι αυτό στα €1355+120 μεταφορικά με μόνη σοβαρή αδυναμία το Sram NX πίσω derailleur, θα χρειαστεί αργά ή γρήγορα να του βάλεις GX που κοστίζει κανά 100€.

https://www.bike-discount.de/en/cube-reaction-c-62-one-carbon-n-white

https://www.bike-discount.de/en/cube-reaction-c-62-one-aquamarine-n-black

100€ πιο πάνω είναι αυτό που σου προτείνω κιόλας γιατί ναι μεν δεν είναι carbon και cube αλλά είναι πιο ελαφρύ και όλα είναι καλύτερα.
https://www.bike-discount.de/en/radon-jealous-al-9.0-4

https://www.bike-discount.de/en/radon-jealous-al-9.0-3

Με ακόμη καλύτερα specs, στα 1666+120
https://www.bike-discount.de/en/radon-jealous-al-10.0-2

Άμα θες να είναι πιο καλό σε μονοπάτια, δηλαδή με 130mm, dropper post:

https://www.bike-discount.de/en/radon-cragger-7.0-3

https://www.bike-discount.de/en/radon-cragger-8.0-2

Γενικά δεν είναι φανταστικές ευκαιρίες αλλά σίγουρα τίμια για τα λεφτά τους για καινούρια. Στα γρήγορα αυτά βρήκα, για μεταχειρισμένα, τσέκαρε car.gr και το group Ποδηλατικές αγγελίες στο facebook.

Αν έχεις απορίες, ιδέες κτλ. στείλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, therock είπε

5-15 τι να το κανεις, μια τουαλετα μπορεις να πας. Το θεμα ειναι να το κλειδωσεις καπου και να κινηθεις ελευθερα..

Ας πουμε εγω σκεφτομουνα να το δεσω κεντρο και να περνα μετα ηλεκτρικο για μια δουλεια στο χαλανδρι. Και δεν ηθελω να το παρω μαζι και να ειμαι στριμωγμενος με ενα ποδηλατο στο συρμο. Αλλα δεν το επιχειρησα...

Δεν παίζει αυτό το σενάριο, δεν είμαστε Ολλανδία και πιθανότατα δεν θα γίνουμε ποτέ.
Επίσης, το να το δέσεις στο κέντρο και μετά να πάρεις άλλο για δουλειά στο Χαλάνδρι δεν παίζει με την καμμία, θα στο κλέψουν.

Καλύτερα πάρε το δικό σου στο τρένο και πήγαινε μέχρι εκεί που θες.
Τίποτα δεν είναι αδύνατο, παλιά πήγαινα καθημερινά με το ποδήλατο από Ν. Σμύρνη στην Λυκόβρυση που εργαζόμουν και επιστροφή το απόγευμα.
Όταν βαριόμουν ή έβρεχε το φόρτωνα στο τρένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο και εγω το φοβαμαι αυτο το σεναριο για αυτο δε το επιχειρησα. Κριμα γιατι θα βολευε αν δε θες να το κουβαλας να το δενες καπου και να εισαι ξεγνοιαστος.

Το σενραριο να στο χτυπησουν, παρουν, κλεψουν κτλ ειναι μονο κεντρο η παντου? Δηλαδη αν το αφηνα σε μια υσηχη γειτονια κλειδωμενο παλι τα ιδια θα ειχα? Παντως εχω κλειδαρια ασφαλειας kryptonite που μονο με τροχισμα το παιρνει καποιος, δηλαδη πρεπει να παει στοχευμενα για το δικο μου ποδηλατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πέρα από τα παρακάτω καταστήματα ποια άλλα ευρωπαϊκά υπάρχουν που να στέλνουν Ελλάδα;

https://www.bike24.com

https://r2-bike.com

https://www.bike-components.de

https://www.bike-discount.de

 

Θέλω να αγοράσω ένα τιμόνι 780 - 800mm , 60mm riser, 31.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...