Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2024 στις 12:30 ΜΜ, WaxOnWaxOff είπε

Το σαββατο πεταχτηκα και πηρα εναν κοφτη αλυσιδας και μαζι με ενα συνδεσμο , επανηλθα στους δρομους .

Ωραία όλα αυτά που σου πρότεινε ο φίλος CleanthisD αλλά κατ'εμέ η διαδικασία να αγοράσεις όλα αυτά τα εργαλεία και να μάθεις να τα χρησιμοποιείς, αξίζει σε advanced ποδηλάτες που κάνουν συχνά εργασίες στα ποδήλατα τους, και βάσει χρόνου και βάσει χρημάτων. Το να ξέρεις και να μπορείς να διορθώσεις μια σπασμένη αλυσίδα είναι απλό και φθηνό, οπότε αξίζει να μπορείς να το κάνεις.

Για συντήρηση, το να προσθέτεις απλά λιπαντικό είναι καλύτερο από το τίποτα αλλά δεν αρκεί, πρέπει και με ένα πανί ή σκληρό χαρτί κουζίνας, να καθαρίζεις την αλυσίδα γιατί το λάδι μαζεύει βρωμιά και όταν δεν αφαιρείς τη βρωμιά, αυξάνεται η τριβή οπότε φθείρεται η αλυσίδα. Ο ειδικός καθαριστής αλυσίδας (τελευταίο link) αξίζει, μπορείς να του βάλεις απλό υγρό καθαρισμού πιάτων, και αυτό αφαιρεί λάδια, ειδικά με ζεστό νερό.

Οπότε τσέκαρε αν η αλυσίδα έχει φθαρεί αρκετά ώστε να θέλει άλλαγμα. Υπάρχει ειδικό εργαλείο αλλά αν ψάξεις στο internet θα βρεις μέθοδο που το κάνεις και μόνος σου στο περίπου με απλό χάρακα. Ή περνώντας από ένα ποδηλατάδικο, πες του τεχνικού να στο μετρήσει, 10 sec θέλει και δεν θα σου πάρει χρήματα αν δεν είναι τελείως τσαρλατάνος.

Όταν πας να βάλεις λάδι στην αλυσίδα, καθάρισε τη πρώτα γρήγορα και μην την λούζεις να στάζει παντού λάδι, βάζε πολύ συντηρητικά έτσι ώστε να μην περισσεύει και μαζεύει εύκολα μάκα. Less is more όπως λένε οι Άγγλοι. Αν από το μπουκάλι λαδιού βγαίνει αναγκαστικά πολύ, πέρνα το με ένα χαρτί γρήγορα για να μαζεύει ό,τι προεξέχει.

Εναλλακτικά, μπορείς να αγοράσεις το κορυφαίο Squirt που έχει κερί ως βάση. Λιπαίνει φανταστικά, δεν λερώνει, δεν μαζεύει μάκα. Πριν το βάλεις πρώτη φορά, θέλει καλό καθάρισμα με το ειδικό εργαλείο.
https://www.skroutz.gr/s/40415718/Lipantiko-alysidas-SQUIRT-120-ml.html
https://www.bike-discount.de/en/squirt-squirt-lube

Στις 8/5/2024 στις 6:36 ΜΜ, Gregtoshiba είπε

Καλησπέρα χρόνια πολλά. Δε ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα, απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να πουλάει φρένα shimano, ή να δέχεται ανταλλαγή με καινούριο δεξί MT200 που αγόρασα αλλά τελικά δεν με βολεύει η μανετα που έχει για 3 δάκτυλα και το μαγαζί είναι μακριά για να πάω γιατί το αγόρασα σε εκδρομή.. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ενοχλεί !

Δεν θα έχεις αποτέλεσμα εδώ, βάλε σε car.gr και facebook marketplace.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 minutes ago, batig0al said:

Εναλλακτικά, μπορείς να αγοράσεις το κορυφαίο Squirt που έχει κερί ως βάση. Λιπαίνει φανταστικά, δεν λερώνει, δεν μαζεύει μάκα. Πριν το βάλεις πρώτη φορά, θέλει καλό καθάρισμα με το ειδικό εργαλείο.
https://www.skroutz.gr/s/40415718/Lipantiko-alysidas-SQUIRT-120-ml.html
https://www.bike-discount.de/en/squirt-squirt-lube

Βλέπω αναφέρεις το Squirt, είμαι στο 2ο μπουκαλάκι αλλά δεν μου βγάζει όσα χλμ λένε στα reviews. Ανα 2 βόλτες (40-50χλμ βουνό) νομίζω θέλει ξανά.

Τι διαδικασία ακολουθείς για την εφαρμογή? Αυτό που κάνω εγώ είναι πλήρες καθάρισμα της αλυσιδας την πρώτη φορα με degreaser και μετά περνάω μια φορά όλα τα λινκς από μια σταγόνα, γυρνάω καμιά 20αριά φορές την πεταλιέρα, περιμένω να στεγνώσει λίγο και περνάω άλλη μια δεύτερη. Σημαντικό λένε είναι να το βάλεις το βράδυ πριν την βόλτα για να προλάβει να στεγνώσει. 

Παρόλα αυτά ειδικά στα rollers του ντεραγιέ και στο chainring μου μαζεύει μια μαύρη κολλώδες μάκα σαν πλαστελίνη, φαντάζομαι είναι το έξτρα κερί που στεγνώνει και μαζεύεται εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, k4ts0u said:

Βλέπω αναφέρεις το Squirt, είμαι στο 2ο μπουκαλάκι αλλά δεν μου βγάζει όσα χλμ λένε στα reviews. Ανα 2 βόλτες (40-50χλμ βουνό) νομίζω θέλει ξανά.

Τι διαδικασία ακολουθείς για την εφαρμογή? Αυτό που κάνω εγώ είναι πλήρες καθάρισμα της αλυσιδας την πρώτη φορα με degreaser και μετά περνάω μια φορά όλα τα λινκς από μια σταγόνα, γυρνάω καμιά 20αριά φορές την πεταλιέρα, περιμένω να στεγνώσει λίγο και περνάω άλλη μια δεύτερη. Σημαντικό λένε είναι να το βάλεις το βράδυ πριν την βόλτα για να προλάβει να στεγνώσει. 

Παρόλα αυτά ειδικά στα rollers του ντεραγιέ και στο chainring μου μαζεύει μια μαύρη κολλώδες μάκα σαν πλαστελίνη, φαντάζομαι είναι το έξτρα κερί που στεγνώνει και μαζεύεται εκεί.

Ίσως δεν κάθεται σωστά και σου βγάζει λίγα χιλιόμετρα γιατί δεν έκανες σωστό καθαρισμό της αλυσίδας την πρώτη φορά. Εγώ για να κερώσω την αλυσίδα πρώτα την περνάω από degreaser, μετά από διαλυτικό πινέλου, την αφήνω σε ένα γυάλινο βαζάκι όλη την νύχτα μέσα σε νίτρο και στο τέλος την ξεπλένω με ασετον. Υπερβολή ξέρω αλλά δεν μένει τίποτα επάνω. 
Ξανα το λέω μιλάω για κανονικό κέρωμα και όχι για λίπανση με προϊόντα τύπου squirt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, CleanthisD said:

Ίσως δεν κάθεται σωστά και σου βγάζει λίγα χιλιόμετρα γιατί δεν έκανες σωστό καθαρισμό της αλυσίδας την πρώτη φορά. Εγώ για να κερώσω την αλυσίδα πρώτα την περνάω από degreaser, μετά από διαλυτικό πινέλου, την αφήνω σε ένα γυάλινο βαζάκι όλη την νύχτα μέσα σε νίτρο και στο τέλος την ξεπλένω με ασετον. Υπερβολή ξέρω αλλά δεν μένει τίποτα επάνω. 
Ξανα το λέω μιλάω για κανονικό κέρωμα και όχι για λίπανση με προϊόντα τύπου squirt 

Όταν ξεκίνησα την εφαρμογή του Squirt είχα κάνει και εγώ αντίστοιχη διαδικασία, την είχα αφήσει σε degreaser ένα βράδυ και μέτα την είχα πλύνει και με σαπούνι και την είχα αφήσει να στεγνώσει τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2024 στις 10:34 ΠΜ, k4ts0u είπε

Βλέπω αναφέρεις το Squirt, είμαι στο 2ο μπουκαλάκι αλλά δεν μου βγάζει όσα χλμ λένε στα reviews. Ανα 2 βόλτες (40-50χλμ βουνό) νομίζω θέλει ξανά.

Τι διαδικασία ακολουθείς για την εφαρμογή? Αυτό που κάνω εγώ είναι πλήρες καθάρισμα της αλυσιδας την πρώτη φορα με degreaser και μετά περνάω μια φορά όλα τα λινκς από μια σταγόνα, γυρνάω καμιά 20αριά φορές την πεταλιέρα, περιμένω να στεγνώσει λίγο και περνάω άλλη μια δεύτερη. Σημαντικό λένε είναι να το βάλεις το βράδυ πριν την βόλτα για να προλάβει να στεγνώσει. 

Παρόλα αυτά ειδικά στα rollers του ντεραγιέ και στο chainring μου μαζεύει μια μαύρη κολλώδες μάκα σαν πλαστελίνη, φαντάζομαι είναι το έξτρα κερί που στεγνώνει και μαζεύεται εκεί.

Από που το βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν σου βγάζει όσα χμ λένε στα reviews; Εγώ σε ένα χρόνο με καινούριο cross country ποδήλατο είμαι στα 7-8k χμ (40% χώμα, 60% δρόμο Αθήνα) και η αλυσίδα δεν έχει χαλαρώσει ακόμη. Οπτικά και στην αφή, φαίνεται στεγνή αλλά έτσι είναι η ξηρή λύπανση. Και στον έμπειρο μηχανικό όποτε το πηγαίνω, μου λέει δεν έχει καθόλου αλλά είναι παραπλανητικό, εσωτερικά που έχει σημασία είναι κομπλέ, εξωτερικά που δεν προσφέρει τίποτα είναι στεγνό και ούτε λερώνει ούτε μαζεύει βρώμα. Και στο προηγούμενο ποδήλατο μου, του είχα κάνει ~10k km (95% δρόμο Αθήνα) και η πρώτη αλυσίδα ακόμη δεν ήθελε αλλαγή. Όλα αυτά με το μισόλιτρο μπουκαλάκι από bike-discount, τώρα πρέπει να είναι ακόμη στη μέση.

Προσωπικά του βάζω κάθε 100-120χμ. Σωστά τη πρώτη φορά πολύ καλό καθάρισμα αν και προσωπικά έκανα μόνο με το εργαλείο και καθαριστικό πιάτων, δεν την αφαίρεσα να τη βάλω σε λεκάνη. Για την εφαρμογή, κούνημα πρώτα του Squirt και μετά μια μικρή σταγόνα σε κάθε κύλινδρο στην εσωτερική πλευρά:
image.png.0c87e6f7355cb0c1d49c5839dd31b40e.png

Ξεκινάς από το quicklink για να μην αρχίζεις να βάζεις δεύτερη φορά αν και εγώ πλέον ξεκινώ όπου να'ναι γιατί αναγνωρίζω το άσπρο ύγρο αν έχει αρκετό φως. Μετά σηκώνω τη πίσω ρόδα και περνάω όλες τις ταχύτητες για να απλωθεί. Δεν βάζω δεύτερη φορά, οι απόψεις διίστανται αλλά πιστεύω πως στο κλίμα της Αθήνας δεν χρειάζεται. Συνήθως το κάνω στο τέλος βόλτας έτσι ώστε να μείνει σύμφωνα με τις οδηγίες, αν έχω ξεχαστεί βέβαια το βάζω και φεύγω αμέσως. Επιπλέον αν περάσω από βροχή ή μπω σε νερά, ανεξαρτήτου χμ, βάζω αμέσως γιατί σε αντίθεση με λάδι που βαστάει καλύτερα κόντρα στο νερό, το κερί δεν βαστάει. Αυτή είναι και η καλύτερη μέθοδος αν θες να βγάλεις τελείως το κερί, το λούζεις με ζεστό νέρο και φεύγει όλο. Αν περάσω από χιόνι/αλάτι, το λούζω όλο το ποδήλατο με νερό σε χαμηλή πίεση και μετά βάζω Squirt. Τελευταίο και σημαντικότερο tip, πριν την εφαρμογή, θέλει ένα γρήγορο πέρασμα η αλυσίδα και τα γραναζάκια με πανί ή χαρτί κουζίνας για να φύγει ό,τι έχει μαζευτεί. Αυτό το βίντεο στο χρονικό διάσημα 1:00-2:00, το κάνει λίγο βίαια, εγώ το κάνω πιο ήπια.

Ίσως το ότι έβαζες δυο στρώσεις χωρίς να το κάνεις ένα γρήγορο καθάρισμα πριν, να σου έδωσε αρνητική αίσθηση, δοκίμασε έτσι όπως προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά το ΣΚ θέλω να κάνω μια βόλτα με ποδήλατο στην Αθήνα. Πως μπορώ να κινηθώ με ασφάλεια από Πειραιά?

Ξέρω ένα ωραίο σημείο πριν από ο Νιάρχος που ανεβαίνεις προς το πάνω ως Θησείο. Το χώμα ει πολλές φορές με τα πόδια. Το θέμα είναι πως πάω από Πείραια ως εκεί? Θέλω να αποφύγω παραλιακή και μεγάλες λεωφόρους.

Σύντομα ξανά το ερώτημα. Από το λιμάνι του Πειραιά πως καταλήγω λίγο πριν το Νιάρχος, ώστε να ανέβω όλο το κομμάτι και να φτάσω κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@therock

Εφόσον δεν έχει τραίνο/μετρό, πως θα γίνει αυτό; Θα πρέπει να πας καβάλα από το πεζοδρόμιο ή σπρώχνοντας το.

Με τις φοβίες γενικά, η καλύτερη προσέγγιση είναι σιγά σιγά. Δηλαδή κάνεις στην αρχή κοντά στο σπίτι σου, μετά λίγο πιο μακριά και πάει λέγοντας. Αν δεν είναι θέμα φοβίας και απλά εκτιμάς πως είναι ένα ρίσκο που δεν αξίζει, παίρνεις μια βάση και πας στο μέρος που θες να κάνεις ποδήλατο με το αμάξι. Αυτό το κάνουν πολλοί στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αναφερθεί στο παρελθόν, επειδή ανακάλυψα πρόσφατα το https://citymapper.com/ το προτείνω γιατί μπορεί να σου βγάλει διαδρομές κατάλληλες για ποδήλατο μακριά από κεντρικές αρτηρίες ή δρόμους με πολλή κίνηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mastrokwstas said:

Αν δεν έχει αναφερθεί στο παρελθόν, επειδή ανακάλυψα πρόσφατα το https://citymapper.com/ το προτείνω γιατί μπορεί να σου βγάλει διαδρομές κατάλληλες για ποδήλατο μακριά από κεντρικές αρτηρίες ή δρόμους με πολλή κίνηση

Ωραίο δεν το ήξερα.
Δίνει πολύ ενδιαφέρουσες εναλλακτικές προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/05/2024 at 23:44, therock said:

Παιδιά το ΣΚ θέλω να κάνω μια βόλτα με ποδήλατο στην Αθήνα. Πως μπορώ να κινηθώ με ασφάλεια από Πειραιά?

Ξέρω ένα ωραίο σημείο πριν από ο Νιάρχος που ανεβαίνεις προς το πάνω ως Θησείο. Το χώμα ει πολλές φορές με τα πόδια. Το θέμα είναι πως πάω από Πείραια ως εκεί? Θέλω να αποφύγω παραλιακή και μεγάλες λεωφόρους.

Σύντομα ξανά το ερώτημα. Από το λιμάνι του Πειραιά πως καταλήγω λίγο πριν το Νιάρχος, ώστε να ανέβω όλο το κομμάτι και να φτάσω κεντρο

Με προσοχη απο την παλια Ποσειδωνος και μολις διασταυρωθεις με το ρεμα/ποταμι που κατεβαζει τα νερα στη θαλασσα, το κοβεις προς τα πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, rallistas said:

Με προσοχη απο την παλια Ποσειδωνος και μολις διασταυρωθεις με το ρεμα/ποταμι που κατεβαζει τα νερα στη θαλασσα, το κοβεις προς τα πανω.

ε αυτο ειναι το θεμα, δε θελω να περασω ουτε απο τη νεα ουτε απο τη παλια. Ειναι ζουγκλα αυτα τα σημεια. Ελεγα μηπως απο καποιο στενακι στους παραδρομους καπως επαιζε...

Δηλαδη για παραδειγμα μηπως απο πειραια κατεβαινω προς τα φακτορι, και απο κει το κοβω μεσα απο στενακια εως οτου να βρω αυτο το σημειο με το ρεμα πριν το Νιαρχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμησες εμένα, που ήθελα να το κάνω "διασκεδαστικά" από Πειραιά - κέντρο.

Μια φορά πήγα....ούτε καν γύρισα πάλι με το ποδήλατο..ο γυρισμος ήταν με τον ηλεκτρικό.

Θα κινδυνέψεις πολλές φορές...συν ότι δεν θα το ευχαριστηθείς μιας και θα είσαι στην τσίτα συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Rpanagos said:

Μου θύμησες εμένα, που ήθελα να το κάνω "διασκεδαστικά" από Πειραιά - κέντρο.

Μια φορά πήγα....ούτε καν γύρισα πάλι με το ποδήλατο..ο γυρισμος ήταν με τον ηλεκτρικό.

Θα κινδυνέψεις πολλές φορές...συν ότι δεν θα το ευχαριστηθείς μιας και θα είσαι στην τσίτα συνέχεια.

κοιτα το σημειο εκει που λεμε στο ρεμα, ειναι ομορφο, και σαν περιβαλλον και ηρεμο σαν οδηγηση. Σε περπατημα το χω κανει ενα καρο φορες, Η δυσκολια ειναι απο και προς αυτο το σημειο να φτασεις με το ποδηλατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, therock είπε

κοιτα το σημειο εκει που λεμε στο ρεμα, ειναι ομορφο, και σαν περιβαλλον και ηρεμο σαν οδηγηση. Σε περπατημα το χω κανει ενα καρο φορες, Η δυσκολια ειναι απο και προς αυτο το σημειο να φτασεις με το ποδηλατο...

Το σημείο με το φακτορι είναι η Πειραιώς.

Όμορφο περιβάλλον;

Το ποτάμι λες;

Όμορφος ο ποταμός της Αθήνας;


Επίσης μην ξεχνάς ότι όσο πας προς το κέντρο είναι ανηφορικά.

Μπορεί να μην του φαίνεται αλλά ανεβαίνεις χωρίς να το καταλάβεις.

Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...