Προς το περιεχόμενο

Κατερελος και μηχανή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω την d3200, αρκετά καλή δεν ειναι;

Η καλύτερη τιμη ειναι του Κατερελου αλλά δεν ειμαι σίγουρη αν το μαγαζί ειναι εντάξει και τι γίνεται αν παρουσιάσει πρόβλημα; Ποιος καλύπτει το service και ποια ειναι η διάφορα αν το πάρω π.χ απο το πλαίσιο όσο αναφορά το service?

 

Ας απαντήσει κάποιος, λιγο επείγον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τους όρους εγγύησης, υποθέτω ότι  ο Κατερέλος προσφέρει δική του εγγύηση, επειδή οι μηχανές του είναι παραεισαγωγής, δηλαδή δεν τις προμηθεύεται από την αντιπροσωπεία της Canon, αλλά από έξω. Αν παρουσιάσει πρόβλημα μέσα στο χρόνο της εγγύησης, τότε του την πας και αυτός την στέλνει στη χώρα που την αγόρασε.

 Για αυτό και οι χαμηλές τιμές. Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια, δεν βλέπω τον λόγο να μην αγοράσεις εσύ απευθείας την μηχανή απ'εξώ, από κάποιο μαγαζί πχ. της Γερμανίας, που κάνει παραεισαγωγή από πχ. την Ιαπωνία. Έτσι και αλλιώς αν η μηχανή βγει ελαττωματική, θα την φας την ταλαιπωρία.


Αλλά και πάλι, αν πχ. την πάρεις από το Πλαίσιο, που έχει εγγύηση της εδώ αντιπροσωπείας, θα επισκευαστεί η μηχανή εντός Ελλάδος ή θα πάει κάπου έξω; Αν επισκευάζεται εδώ, κερδίζεις αρκετά σε χρόνο, αν την στέλνουν όμως κάπου αλλού, πάλι θα περιμένεις πολύ.Να μη σου τύχει είναι...


Προσωπικά τις δύο τελευταίες μου μηχανές τις πήρα από Αγγλία, και ήταν και παραεισαγωγής. Αν μου έβγαιναν ελαττωματικές, δεν ξέρω σε ποια άκρη της γης θα πήγαιναν για επισκευή, δυστυχώς όμως οι διαφορές στην τιμή σε σχέση με εδώ ήταν υπερβολικά μεγάλες για να τις αγνοήσω...


Πορβληματισμοί μου είναι αυτοί, ελπίζω να μας διαφωτίσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, αγόρασα ένα φακό Sigma για την Olympus e-pm1 με βασικό κριτήριο την τιμή που είναι η χαμηλότερη της αγοράς.

Γενικά, και σε forum που ειδικεύονται στη φωτογραφία (πχ avclub) δεν έχω διαβάσει αρνητικές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα πραγματα ειναι απλα, δεν εχω ψωνισει ποτε απο τον katerelo αλλα ειναι γνωστο ως μαγαζι και δεν εχω ακουσει παραπονα, και το site του ειναι καλο. Αυτο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να ρωτησεις το ιδιο το μαγαζι αν οι καμερες εχουν ευρωπαικη εγγυηση που σημαινει οτι η ελληνικη αντιπροσωπεια μπορει να αναλαβει το service. Όπως και να εχει αν παθει κατι μπορεις να απευθυνθεις στον katerelo. Αρα τηλεφωνεις και ρωτας το ιδιο το μαγαζι τι ακριβως πρεπει να κανεις σε περιπτωση που εχει προβλημα ενα προιον που σου εχει πουλησει. 

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Κατερέλος συνήθως έχει εισαγωγές από ΕΕ οπότε σαν service μετά το διαστημα της εγγύησης δεν έχεις προβλημα ο Δαμκαλιδης αλλά και η Intersys τις δεχονται όπως θα δεχονταν και τις δικές τους (δεν είναι δηλαδή από εκτός ΕΕ ή τελειώς μαυρη αγορα). Απλώς ξεχνάς την εγγύηση από την εδώ αντιπροσωπεία και λογικά ξεχνάς και το ελληνικό manual (μου έχει τύχει να μην έχει ούτε αγγλικό τυπωμένο ήταν από Γερμανία και προσωπικά την επέστρεψα την μηχανή). Οπότε γιατί δεν την παίρνεις κατευθείαν εσύ από εξω που λογικά θα την βρίσκεις και καλυτερη τιμή

Γενικά αν η διαφορά από τα υπόλοιπα μαγαζιά δεν είναι μεγάλη δεν νομίζω για 10-20 ευρώ να αξίζει να χάσεις την όποια υποστήριξη της ελληνικής αντιπροσωπείας. Ειδικά σε Nikon η αντιπροσωπεία δίνει την δυνατότητα στους εμπόρους για κάποιες εκπτώσεις οπότε απο κοντά μπορεί να πετύχεις καλύτερη τιμή (μιλάω για εξειδικευμένα μαγαζια και όχι πολυκαταστήματα). Ο Κατερέλος μόνο καποια δώρα μπορεί να κάνει (μνημες κ.λ.π) και αυτά όχι πάντα

Πάντως δεν βλέπω να έχει την καλύτερη τιμή στο σκρουτζ

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυσικα και δεν ξεχνας την εγγυηση, δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο

 

ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ
Η εγγύηση ισχύει για το χρόνο που ορίζει ο κατασκευαστής.
Ο χρόνος εγγύησης αποδεικνύεται από το παραστατικό αγοράς ή το έντυπο εγγύησης KATERELOS.
Η επισκευή κατά τον χρόνο ισχύος της εγγύησης παρέχεται δωρεάν.
Η εγγύηση δεν καλύπτει βλάβες και ελαττώματα που έχουν προκληθεί από
- Λανθασμένο χειρισμό-κατά τρόπο μη σύμφωνο με τις οδηγίες χρήσης του κατασκευαστή.
- Πλημμελή φύλαξη ( πτώση, πρόσκρουση, υπερβολική δόνηση, σκόνη, νερό, άμμος)
- Χρήση αναλώσιμων που δεν είναι εγκεκριμένα από τον κατασκευαστή
- Σύνδεση με συσκευές μη εγκεκριμένων από τον κατασκευαστή.
Η εγγύηση δεν συμπεριλαμβάνει τα αποσπώμενα τμήματα της συσκευής όπως φορτιστές, μπαταρίες ,καλώδια σύνδεσης ή CD-rom και σε κάθε περίπτωση δεν περιλαμβάνει τα μέρη που εξαιρεί ο κατασκευαστής στο έντυπο της εγγύησης που παρέχει.
Τα προϊόντα ταξιδεύουν προς την εταιρεία μας με ευθύνη και έξοδα του αποστολέα. Η επιστροφή γίνεται με ευθύνη και έξοδα της KATERELOS
Η εγγύηση παρέχεται από την επιχείρηση μας μας μόνο εάν προσκομισθεί το έντυπο της εγγύησης KATERELOS,το έντυπο εγγύησης του κατασκευαστή και το παραστατικό αγοράς, τα οποία θα πρέπει να φυλάσσονται σε όλη τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης.

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά, για να βοηθήσουμε, αν αγοράσεις από τον Κατερέλο, έχεις κανονικά εγγύηση για έναν χρόνο. Πας την μηχανή και αυτοί σου την επισκευάζουν ή σου την αντικαθιστούν. Το πώς και πού είναι δικό τους θέμα.

Οι τιμές του είναι σταθερά από τις καλύτερες στην Ελλάδα, αλλά...

Κοιτάω τώρα την canon G15. €459 ο Κατερέλος, €361 (με τα μεταφορικά), ένα μαγαζί στην Αγγλία που κάνει παραεισαγωγές από Ιαπωνία. Αγόρασα από αυτούς μία άλλη μηχανή και είναι εντάξει. Φυσικά άλλο είναι να πας τη μηχανή εσύ η ίδια στο μαγαζί και να συνεννοηθείς στα ελληνικά και άλλο να την στείλεις Αγγλία και να αρχίσεις τα mail, αλλά και τα 100 ευρώ είναι 100 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ´ολους παρά πολυ. Δεν ξέρω αν αξίζει να το διακινδυνευσω και να υπόστρωμα ταλαιπωρία και στο τέλος να μου πουν πλήρωσε και απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως είχα πολυ άσχημη αντιμετώπιση για προιον που αγόρασα απο αυτο το μαγαζάκι. απορώ πως κατάφερες τακε5 να το επιστρεψει! εγω μεχρι γενικη Γραμματεία πήγα και ο τυπος δεν νιώθει τα λεω για να μην περιμένετε μεταψαπο την πώληση τιποτα

 

εγω πάντως είχα πολυ άσχημη αντιμετώπιση για προιον που αγόρασα απο αυτο το μαγαζάκι. απορώ πως κατάφερες τακε5 να το επιστρεψει! εγω μεχρι γενικη Γραμματεία πήγα και ο τυπος δεν νιώθει τα λεω για να μην περιμένετε μεταψαπο την πώληση τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανή δεν είχε βγει καν από τα σακουλάκια. Με το που είδα ότι δεν έχει μανιουαλ την επέστρεψα χωρίς να την ανοιξω

Για την συμπεριφορά του δεν διαφωνώ κάπου καμμία σχέση με άλλα μαγαζια του κέντρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως και πάλι εντύπωση μου κάνει. άλλωστε μεσα σε 7 μέρες έχεις δικαίωμα επιστροφής προϊόντος βαση νόμου το μεντιαμαρκτ δεν μας κανει χάρη που το Τηρεί! αυτος πάντως οταν του είπα για επιστροφη μονο που δεν με κοπανησε απαραδεκτος ειναι με μονο Καλό τις Τιμές που ειναι 5 € κατω απο τον ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει απο κατερελο κα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.το manual νομιζω το ελληνικο μου το ειχε δωσει ξεχωριστα αν και προσωπικα οτι ελληνικο Manual τρωει ποδι και κραταω το αγγλικο παντα.συν οτι τα manual ειναι παντου στο ιντερνετ (για το ελληνικο δεν ξερω )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εχω παρει απο κατερελο κα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.το manual νομιζω το ελληνικο μου το ειχε δωσει ξεχωριστα αν και προσωπικα οτι ελληνικο Manual τρωει ποδι και κραταω το αγγλικο παντα.συν οτι τα manual ειναι παντου στο ιντερνετ (για το ελληνικο δεν ξερω )

 

Manual φωτογραφικής μηχανής στα Ελληνικά, θα σε κάνει να ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...