Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η διαθεσιμότητα υπηρεσιών VDSL 30 και 50 Mbps - Νέες περιοχές σε Νότια και Βόρεια Προάστια της Αθήνας


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παραδέξου το, μην ντρέπεσαι, δεν ξέρεις τι είναι το FTTC :P

 

Μην κουράζεσαι, είναι ανώφελο.

Εδώ συζητάμε ότι ενεργοποιήθηκαν οι ταχύτητες 30 και 50 σε ορισμένες περιοχές και οι ενδιαφερόμενοι τρέχουν να επωφεληθούν τη νέα τεχνολογία και μερικοί συζητούν και επιμένουν για το "πεθαμένο" adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thresh τον χαβά σου εσύ.

Είσαι εκτός πραγματικότητας!

 

Ξέρω την διαφορά vdsl απο καφαο.

Εσύ που είσαι τόσο υπερ του vdsl λες και το πουλας ο ιδιος πες μου 5 δημους της Αττικης που έχουν vdsl σε ολη την επικρατεια τους.

 

Μην μου αναφερεις τον δημο Ζωγραφου πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Thresh τον χαβά σου εσύ.

Είσαι εκτός πραγματικότητας!

 

Ξέρω την διαφορά vdsl απο καφαο.

Εσύ που είσαι τόσο υπερ του vdsl λες και το πουλας ο ιδιος πες μου 5 δημους της Αττικης που έχουν vdsl σε ολη την επικρατεια τους.

 

Μην μου αναφερεις τον δημο Ζωγραφου πχ

τι περίμενες ρε συ venumis? σε λιγότερο από 1 χρόνο από την εμπορική διάθεση του VDSL από τον ΟΤΕ (Νοέμβριο 2012 υπενθυμίζω) να υπάρχει πλήρης κάλυψη της Αθήνας?

 

αν διαβάσεις πχ για την BT στην Αγγλία, σταδιακά άρχισε την κάλυψη με FTTC...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BT_Infinity

 

εμπορική διάθεση το Γενάρη του 2010 και τώρα μετά από 3.5 χρόνια (εμπορικής διάθεσης), είναι περίπου στο 50% της κάλυψης και ελπίζουν για 66% την άνοιξη του 2014 και 90% τα επόμενα 3-4 χρόνια...

 

http://www.ispreview.co.uk/index.php/2013/05/isp-bt-tops-6-7-million-uk-broadband-subscribers-as-1-3m-users-take-fttc.html

επειδή νομίζεις ότι η περιορισμένη κάλυψη είναι ελληνικό προνόμιο...

 

 

σταδιακά θα γίνει όπως παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό έλειπε να είναι λογικό σε απόσταση 2 χλμ να εχουμε 5mbps, πάνω από 14mbps θα έπρεπε να έχει ο φίλος.

 

5mbps πιάνω εγώ που είμαι στα 3 χλμ αλλά θα έπρεπε να πάνω πάνω από 9mbps για πλάκα.

 

Την τεχνολογία vdsl λίγοι θα την απολαμβάνουν λόγο ιδιαιτερότητας της τεγνολογιας και ακόμα πιο λίγοι την χρειάζονται πραγματικά για τα σημερινά δεδομένα.

 

Γι αυτο είμαι υπέρ του adsl.

Εγώ στη Λήμνο σε απόσταση 3,5 χιλιομέτρων πιάνω 11 συνήθως μπορεί και 12 mbps. Τώρα έβαλα την προσφορά 3play , λέτε να αλλάξει κάτι με την ταχύτητα...??? Εδω η forthnet χρησιμοποιεί τις γραμμές του ΟΤΕ αν λεει κατι αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περίμενες ρε συ venumis? σε λιγότερο από 1 χρόνο από την εμπορική διάθεση του VDSL από τον ΟΤΕ (Νοέμβριο 2012 υπενθυμίζω) να υπάρχει πλήρης κάλυψη της Αθήνας?

 

 

Πρώτον : Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

Δευτερον : Θα ήθελα να μάθω για ποιον λόγο είσαι τόσο υπερμαχος στο VDSL οταν αυτη την στιγμή που μιλάμε δεν καλύπτει καν το 2% του πλυθυσμού.Μην μιλήσω για γεωγραφικό ποσοστό !!

 

Δεν είδα καμία αναφορά στις ταχύτητες του ADSL  που αναφέρω και θα έπρεπε να είχαμε.

 

Και μην μιλάμε για πεθαμένο adsl οταν στην ουσία το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων εχει γρήγορο ιντερνετ ΜΟΝΟ με αυτον τον τρόπο.

 

Και μέσα σε 1 χρόνο απο τα 532bps πήγαμε στα 24mbps - αυτο οσο αφορά το μάθημα ιστορίας !

 

Εγώ στη Λήμνο σε απόσταση 3,5 χιλιομέτρων πιάνω 11 συνήθως μπορεί και 12 mbps. Τώρα έβαλα την προσφορά 3play , λέτε να αλλάξει κάτι με την ταχύτητα...??? Εδω η forthnet χρησιμοποιεί τις γραμμές του ΟΤΕ αν λεει κατι αυτο...

Αυτο λεω κ εγω φίλε μου.

Οι αποστάσεις που τάχα κάποιοι λένε για τις χαμηλές ταχύτητες είναι ψευδεις.

Ολοι τις γραμμές του ΟΤΕ χρησιμοποιούν.

 

Οχι δεν θα αλλάξει κάτι με την ταχύτητα στο 3play

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο Αλβανιστάν, στο χιλιόμετρο από τα κεντρικά του ΟΤΕ η 24άρα μεταφράζεται στην καλύτερη περίπτωση σε12αρα.  Δεν έχουμε ακόμα ούτε Digea , για VDSL το κόβω για το 2020.  Και αυτά σε μια ευρύτερη περιοχή των 100 χιλ. κατοίκων. Στα Σκόπια έχω ακούσει ότι το Internet πετάει. Μήπως όταν αλλάξουν το όνομά τους δούμε άσπρη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτον : Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

Δευτερον : Θα ήθελα να μάθω για ποιον λόγο είσαι τόσο υπερμαχος στο VDSL οταν αυτη την στιγμή που μιλάμε δεν καλύπτει καν το 2% του πλυθυσμού.Μην μιλήσω για γεωγραφικό ποσοστό !!

 

Δεν είδα καμία αναφορά στις ταχύτητες του ADSL  που αναφέρω και θα έπρεπε να είχαμε.

 

Και μην μιλάμε για πεθαμένο adsl οταν στην ουσία το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων εχει γρήγορο ιντερνετ ΜΟΝΟ με αυτον τον τρόπο.

 

Και μέσα σε 1 χρόνο απο τα 532bps πήγαμε στα 24mbps - αυτο οσο αφορά το μάθημα ιστορίας !

Όταν οι περισσότεροι υποψήφιοι πελάτες είναι στην Αθήνα ΠΟΣΟ ηλίθια πρέπει να είναι μια Α.Ε. για να επενδύσει πρώτα χρήματα και χρόνο σε περιοχές που ζουν λιγότεροι? Επιπλέον η Ξάνθη/Κομοτηνή/Αλεξανδρούπολη να φανταστώ είναι Αθήνα ε?

 

Γιατί είμαι υπέρμαχος? Γιατί ρίχνουν οπτικές και αντικαθιστούν το μεγαλύτερο μέρος του απαρχαιωμένου χάλκινου δικτύου, το οποίο θα έχει ως αποτέλεσμα σημαντικά καλύτερους συγχρονισμούς στα router και τρομακτικά πιο εύκολο εντοπισμό βλάβης στο δίκτυο...

 

Δεν καλύπτει καν το 2% γιατί με το ζόρι έχει περάσει ένα 6μηνο από την εμπορική διάθεση, τι περίμενες να τελειώσουν πρώτα τα πάντα και μετά να το διαθέσουν στο κοινό? Αυτό θυμάσαι ότι έγινε με την ADSL?

 

Η ADSL παίζει αποκλειστικά πάνω σε χαλκό τον οποίο είχαν έτοιμο εδώ δεκαετίες, αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά με το VDSL που παίζει στο μεγαλύτερο μέρος του πάνω σε οπτική ίνα που την ρίχνουν ΤΩΡΑ, δεν φταίει ο άλλος...

 

Προφανώς πεθαμένο, όταν έχεις/θα δώσει τόσα χρήματα για VDSL/FTTC είναι βλακεία να δώσεις κι άλλα για ADSL ενώ κάποτε θα πέρασεις VDSL/FTTC...

 

Λάθος θυμάσαι, δεν πήγαμε από τα 512kbps (όχι 532) στα 24mbps κατευθείαν, πρώτα περάσαμε στα 2mbps μετά στα 4 και τα 8 και τέλος στα 24mbps κι αυτό γιατί οι μόνες αλλαγές που έκαναν ήταν στα DSLAM, κάρτες άλλαξαν, αυτό έλειπε να είναι ο ίδιος κόπος/επένδυση με το να σκάψεις ΟΛΗ την Αθήνα για να πέρασεις οπτικές ίνες και να βάλεις νέα ΚΑΦΑΟΥ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι στην περιοχή και δεν έχεις δει τις νέες γκρι (τρίφυλλες) καμπίνες που εγκαταστάθηκαν από πέρυσι το καλοκαίρι;

 

Ο χώρος σου δεν πρέπει να απέχει το πολύ έως 150μ. από μία από αυτές και αφού το σήμα θα έρχεται με οπτική σ' αυτήν, οι απώλειες από την καμπίνα μέχρι το χώρο σου θα είναι ελάχιστες.

Έχω μια τέτοια καμπίνα ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου!!!

Σε πληροφορώ πως δεν έχω δει καμία διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω μια τέτοια καμπίνα ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου!!!

Σε πληροφορώ πως δεν έχω δει καμία διαφορά...

ναι γιατί δεν παίζεις από αυτή ακόμα, αν βάλεις vdsl θα γίνει η αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια τέτοια καμπίνα ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου!!!

Σε πληροφορώ πως δεν έχω δει καμία διαφορά...

 

 

Όπως είπε και κάποιος παραπάνω, η καμπίνα που έβλεπε δεν έγραφε wc.

 

Πέρα από την πλάκα και το καλαμπούρι, πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το θέμα αυτής της συζήτησης και, ειδικά, την ενεργοποίηση του νέου δικτύου του ΟΤΕ στις συγκεκριμένες περιοχές που αναγράφονται στο post #1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί δεν παίζεις από αυτή ακόμα, αν βάλεις vdsl θα γίνει η αλλαγή...

 

Δεν διαφωνώ ωστόσο αφού όλοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ (αν κατάλαβα καλά) γτ μόνο μέσω ΟΤΕ έχω διαθεσιμότητα vdsl? Hol και Forthnet τίποτα ακόμα...με συγχωρείτε για τις ''χαζές'' ερωτήσεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Hol και η Wind είχαν αρχίσει να δίνουν vdsl και από KV από τα τέλη του 2012 ενώ η Forthnet αρνείται πεισματικά να αποδεχτεί το τιμολόγιο του ΟΤΕ.

 

Τώρα, όμως, μετά την ενεργοποίηση του ΑΚ Τερψιθέας, προσπάθησα μα ελέγξω τη διαθεσιμότητα από τη Hol και έδωσε αρνητική απάντηση. Ίσως είναι νωρίς ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν διαφωνώ ωστόσο αφού όλοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ (αν κατάλαβα καλά) γτ μόνο μέσω ΟΤΕ έχω διαθεσιμότητα vdsl? Hol και Forthnet τίποτα ακόμα...με συγχωρείτε για τις ''χαζές'' ερωτήσεις :P

καταρχάς ακόμα δεν έχει γίνει επίσημη ανακοινώση από τον ΟΤΕ για αυτές τις περιοχές, στις επόμενες μέρες αναμένεται...

 

όπως ειπώθηκε HOL, Wind και Cyta αν δεν κάνω λάθος δίνουν από KV, μόνο η Forthnet και η On Telecoms (που δεν πρόκειται) δεν δίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...