Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η διαθεσιμότητα υπηρεσιών VDSL 30 και 50 Mbps - Νέες περιοχές σε Νότια και Βόρεια Προάστια της Αθήνας


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορουμε να βρουμε απο καπου ( καποιο site ) που βρισκονται τα KV (dslam πως λεγονται?) του ΟΤΕ ? Και γω αργυρουπολιτης ειμαι,κλειδωνω στα 4,5 με forthnet και εχω την απορια αν οντως αξιζει να παω στον ΟΤΕ...

 

Δεν υπάρχει καταγραμμένο το νέο δίκτυο, εκτός από τους χάρτες του ΟΤΕ (μερικούς από τους οποίους έχω δει). Γιαυτό αποτύπωσα, σταδιακά και υπομονετικά στο Google Earth, όλες τις θέσεις των καμπίνων της Κάτω Γλυφάδας και της Φιλοθέης και τις ανάρτησα στα αντίστοιχα topics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χώρα δεν παίρνει παγκόσμια βραβεία στην εξάπλωση των τηλεπικοινωνιών αλλά αν σκεφτούμε ότι πριν 3 χρόνια είχαμε "ομηρικές" διαφωνίες εδώ μέσα για τα αν θα δούμε ποτέ 24mbit στην Ελλάδα ή μάλλον "στο Ελλάντα" ;)  πάμε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιαξουν το adsl πρώτα και μετά βλέπουμε για vdsl.

Περιστέρι είναι για κλάματα το ίντερνετ.

 

Ένα καλό adsl καλύπτει τις ανάγκες στο μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας φτιαξουν το adsl πρώτα και μετά βλέπουμε για vdsl.

Περιστέρι είναι για κλάματα το ίντερνετ.

 

Ένα καλό adsl καλύπτει τις ανάγκες στο μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών.

με το vdsl μέσω FTTC φτιάχνεται το adsl...

 

για το Περιστέρι ρίξτα στο δήμαρχο, αυτός φταίει που δεν έγιναν έργα για vdsl...

 

Η χώρα δεν παίρνει παγκόσμια βραβεία στην εξάπλωση των τηλεπικοινωνιών

μια χαρά είναι, αν θες ψάχνω post για το πως εξαπλώθηκε το vdsl στην Αγγλία :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το vdsl μέσω FTTC φτιάχνεται το adsl...

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο, εκτός αν εννοείς ότι επειδή θα μετακινηθούν κάποιοι συνδρομητές από το παλιό χάλκινο δίκτυο, που εξυπηρετεί και το adsl, στο νέο δίκτυο, θα απελευθερωθεί, θεωρητικά, το διαθέσιμο bandwidth για adsl.

 

Αλλά αυτό είναι ένα πολύ μακρόπνοο ζήτημα για να μπορούμε να λέμε ότι θα φτιάξει το adsl μέσω του vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εννοώ ότι θα πάνε σιγά σιγά όλοι σε vdsl από fttc και θα εγκαταληφθεί το adsl...

 

δεν έχει νόημα να επενδύσει κάποιος στο adsl τώρα, o μόνος τρόπος για να βελτιωθεί πχ το Περιστέρι είναι να μπουν mini-dslams παντού, πράγμα το οποίο κάνει το VDSL(FTTC)...

 

για ποιο λόγο να δωθούν 2 φορές λεφτά για το ίδιο πράγμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν πιάσει η Τερψιθέα τέτοιες ταχύτητες θα είναι θαύμα θαυμάτων!!! Προς το παρόν ως κάτοικος της περιοχή έχω να πω ότι πληρώνω για 24mbps και δεν πιάνω από 5mbps...

 

Βέβαια η dslam είναι γύρω στα 2χλμ μακριά αλλά και πάλι, θέλουν να μας πουν ότι μας "περιορίζουν" την ταχύτητα και με vsdl θα δούμε κάτι διαφορετικό;;;

 

Δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βέβαια η dslam είναι γύρω στα 2χλμ μακριά αλλά και πάλι, θέλουν να μας πουν ότι μας "περιορίζουν" την ταχύτητα και με vsdl θα δούμε κάτι διαφορετικό;;;

 

Δεν ξέρω...

πλέον η απόσταση που θα σε νοιάζει είναι με τις νέες καμπίνες του ΟΤΕ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό έλειπε να είναι λογικό σε απόσταση 2 χλμ να εχουμε 5mbps, πάνω από 14mbps θα έπρεπε να έχει ο φίλος.

 

5mbps πιάνω εγώ που είμαι στα 3 χλμ αλλά θα έπρεπε να πάνω πάνω από 9mbps για πλάκα.

 

Την τεχνολογία vdsl λίγοι θα την απολαμβάνουν λόγο ιδιαιτερότητας της τεγνολογιας και ακόμα πιο λίγοι την χρειάζονται πραγματικά για τα σημερινά δεδομένα.

 

Γι αυτο είμαι υπέρ του adsl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την τεχνολογία vdsl λίγοι θα την απολαμβάνουν λόγο ιδιαιτερότητας της τεγνολογιας και ακόμα πιο λίγοι την χρειάζονται πραγματικά για τα σημερινά δεδομένα.

 

Γι αυτο είμαι υπέρ του adsl.

κάτι μου λέει ότι δεν ξέρεις την διαφορά του VDSL από Αστικό Κέντρο και του VDSL από ΚΑΦΑΟΥ και επιμένεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν πιάσει η Τερψιθέα τέτοιες ταχύτητες θα είναι θαύμα θαυμάτων!!! Προς το παρόν ως κάτοικος της περιοχή έχω να πω ότι πληρώνω για 24mbps και δεν πιάνω από 5mbps...

 

Βέβαια η dslam είναι γύρω στα 2χλμ μακριά αλλά και πάλι, θέλουν να μας πουν ότι μας "περιορίζουν" την ταχύτητα και με vsdl θα δούμε κάτι διαφορετικό;;;

 

Δεν ξέρω...

 

Είσαι στην περιοχή και δεν έχεις δει τις νέες γκρι (τρίφυλλες) καμπίνες που εγκαταστάθηκαν από πέρυσι το καλοκαίρι;

 

Ο χώρος σου δεν πρέπει να απέχει το πολύ έως 150μ. από μία από αυτές και αφού το σήμα θα έρχεται με οπτική σ' αυτήν, οι απώλειες από την καμπίνα μέχρι το χώρο σου θα είναι ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που πήραν οι Γερμανοί τον ΟΤΕ έπεσε παντού η ταχύτητα.

 

Ακόμα και οι ιδιοι σου δίνουν γραμμή 2 mbps αλλά σου λένε οτι είναι πραγματικά ! Δεν ντρεπονται οι ξεφτιλες !

 

Πασαρουν τώρα το vdsl σαν λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...