Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η διαθεσιμότητα υπηρεσιών VDSL 30 και 50 Mbps - Νέες περιοχές σε Νότια και Βόρεια Προάστια της Αθήνας


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εγώ γελάω που ξεχωρίζει την Γλυφάδα από την Τερψιθέα(συνοικία-προάστιο της Γλυφάδας).

 

Επίσης,η Τερψιθέα ξεκινάει από τη Γεννηματά και πάνω.Απλώς ενημερώνω.Αν εκεί στον ΟΤΕ μετράνε και την Άνω Γλυφάδα,Αγία Τριάδα ως Τερψιθέα τι να πώ...

στον ΟΤΕ υπολογίζουν βάση περιοχών κάλυψης ενός Αστικού Κέντρου, όχι βάση των συνόρων ενός δήμου...

 

πχ υπάρχουν περιοχές στα Βριλήσσια που παίρνουν από το Α/Κ της Αγίας Παρασκευής, άλλες από του Χαλανδρίου κι άλλες από της Πεντέλης, αλλά VDSL παροχή από FTTC θα έχουν αν δεν κάνω λάθος μόνο αυτές που εξυπηρετούνται από το Α/Κ Πεντέλης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ειναι καλα ο ΟΤΕ που εδωσε Αθηνα....για αλλου δεν χρειαζεται, μην το παρακανουμε.

 

 

Έχει δώσει και σε Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη, Κομητηνή μέσω των νέων ΚΑΦΑΟΥ (FTTC) αν δεν κάνω λάθος...

 

 [...]

 

Στο κέντρο της ταπεινής Ραφήνας, κατεβάζω (πάντα νόμιμα!) με 5,8 MΒps.

Είναι καλά;  :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καινουρια KV παντως εξω απο το σπιτι μου εχω ΔΥΟ! τα βλεπω και τα δυο απο το μπαλκονι μου μιας και ειναι σε αποσταση αναπνοης.. (ουτε 50 μετρα) 

 

οποτε λογικα θα εχω μια χαρα ταχυτητες αν καποτε δουλεψει ολο αυτο (αυτη τη στιγμη ειμαι στα  14-16 ) 

Και καλαμαριά θεσσαλονίκη,το ίδιο.Βλέπω τα καφάο, απο τον Σεπτέμβριο!Τον Νοέμβριο που ρώτησα,λένε οτι περιμένουν απο τη ΔΕΗ να συνδέσουν τα ρεύματα.Κάποια στιγμή θα το κάνουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον ΟΤΕ υπολογίζουν βάση περιοχών κάλυψης ενός Αστικού Κέντρου, όχι βάση των συνόρων ενός δήμου...

 

πχ υπάρχουν περιοχές στα Βριλήσσια που παίρνουν από το Α/Κ της Αγίας Παρασκευής, άλλες από του Χαλανδρίου κι άλλες από της Πεντέλης, αλλά VDSL παροχή από FTTC θα έχουν αν δεν κάνω λάθος μόνο αυτές που εξυπηρετούνται από το Α/Κ Πεντέλης...

ναι απλα ο κοσμος που δεν ξερει απο αυτα δεν καταλαβαινει τι ακριβως εννοουν γιατι λεει Γλυφαδα γενικα (και ωραια ) και μετα πεταει μια συνοικια της Γλυφαδας!

 

εκτος ομως απο τη τερψιθεα υπαρχουν ευρυαλη, νεα ευρυαλη,  πυρναρι, αγιος κωσταντινος, αιξωνη , αγιος νικολαος, αγια τριαδα, πανιωνια και δεν ξερω αν ξεχναω και καποια.. 

 

οποτε κατι διατυπωνουν λαθος εκτος αν λεγοντας τερψιθεα εννοουν και καποια σημεια του ελληνικου για παραδειγμα, το οποιο δεν αναφερεται στην ειδηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υποκατάστημα μας στον Αλιμο είναι χαμηλά και περνούμε από Κέντρο Καλαμάκι... Είχαμε 500/500 speed ούτε 1 ΜΒ τους πήρα και μου είπαν ότι έχουμε VDSL access LOL

 

Τους είπα ΟΚ Βάλτε μου 50ΜΒ/5ΜΒ και μου είπαν Δευτέρα θα είναι έτοιμο... Ο_ο 

 

Ή με τρολαρι ο ΟΤΕ ή έγινε θαύμα!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το υποκατάστημα μας στον Αλιμο είναι χαμηλά και περνούμε από Κέντρο Καλαμάκι... Είχαμε 500/500 speed ούτε 1 ΜΒ τους πήρα και μου είπαν ότι έχουμε VDSL access LOL

 

Τους είπα ΟΚ Βάλτε μου 50ΜΒ/5ΜΒ και μου είπαν Δευτέρα θα είναι έτοιμο... Ο_ο 

 

Ή με τρολαρι ο ΟΤΕ ή έγινε θαύμα!!! 

 

Κι εμένα κάπως έτσι έγινε... τα Χριστούγεννα. Με πήρε ο ΟΤΕ και μου λέει "έχουμε VDSL στην περιοχή σας, ενδιαφέρεστε;". Τους απάντησα "Αφοδεύουν αι Άρκτοι εις τα δάση;".

 

Μέσα σε 5 ημέρες είχα 50άρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλαμαριά θεσσαλονίκη,το ίδιο.Βλέπω τα καφάο, απο τον Σεπτέμβριο!Τον Νοέμβριο που ρώτησα,λένε οτι περιμένουν απο τη ΔΕΗ να συνδέσουν τα ρεύματα.Κάποια στιγμή θα το κάνουν :P

To υποκατάστημα μας Καλαμαριά είναι διπλά στο καφαο με έχω 23,9 speed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο κέντρο της ταπεινής Ραφήνας, κατεβάζω (πάντα νόμιμα!) με 5,8 MΒps.

Είναι καλά;  :fear:

πιο πάνω δεν πάει νομίζω :P

 

 

ναι απλα ο κοσμος που δεν ξερει απο αυτα δεν καταλαβαινει τι ακριβως εννοουν γιατι λεει Γλυφαδα γενικα (και ωραια ) και μετα πεταει μια συνοικια της Γλυφαδας!

 

εκτος ομως απο τη τερψιθεα υπαρχουν ευρυαλη, νεα ευρυαλη,  πυρναρι, αγιος κωσταντινος, αιξωνη , αγιος νικολαος, αγια τριαδα, πανιωνια και δεν ξερω αν ξεχναω και καποια.. 

 

οποτε κατι διατυπωνουν λαθος εκτος αν λεγοντας τερψιθεα εννοουν και καποια σημεια του ελληνικου για παραδειγμα, το οποιο δεν αναφερεται στην ειδηση..

για αυτό αναφέρει να χρησιμοποιούμε το tool στο site του....

 

επίσης μην ξεχνάμε ότι δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα επίσημα, απλά έχουν αρχίσει και δέχονται αιτήσεις κατοίκων αυτών των περιοχών, μερικοί έχουν ενεργοποιηθεί κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Παλαιο Φαληρο και πάλι δεν ειναι διαθεσιμο να ουμε...

 

Κλασικά ΟΤΕ, vdsl θα δω του αγιου ΠΟΤΕ...

Τώρα έχουμε καλοκαιράκι ....τα παιδιά του οτε πρέπει να πάνε και διακοπές..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα έχουμε καλοκαιράκι ....τα παιδιά του οτε πρέπει να πάνε και διακοπές.....

κι όμως στο adslgr έχει αναφερθεί ότι τα έργα σε νέες περιοχές θα ξεκινήσουν μέσα στο καλοκαίρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να επεκτείνεται σιγα σιγα και καποια στιγμή να πιάνουμε κοντά στα 30 και 50 η τουλάχιστον πολυ καλύτερα απο τα 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι μεν κατω απο τη βουλιαγμενης , αλλα δεν ειμαι βεβαιος οτι ειμαι στον αγιο κωσταντινο ή τη τερψιθεα.. 

εχω τηλεφωνο απο 96 παντως αν αυτο σημαινει κατι.. 

 

καινουρια KV παντως εξω απο το σπιτι μου εχω ΔΥΟ! τα βλεπω και τα δυο απο το μπαλκονι μου μιας και ειναι σε αποσταση αναπνοης.. (ουτε 50 μετρα) 

 

οποτε λογικα θα εχω μια χαρα ταχυτητες αν καποτε δουλεψει ολο αυτο (αυτη τη στιγμη ειμαι στα  14-16 ) 

 

Αν το τηλέφωνό σου αρχίζει από 96, ανήκεις στο ΑΚ Τερψιθέας (έβαλα ως όριο τη Βουλιαγμένης και έγραψα "χοντρικά" για να μην μπω σε λεπτομπέρειες).

 

Επομένως, δοκίμασε διαθεσιμότητα με το τηλέφωνό σου, εάν είσαι στον ΟΤΕ, ή ένα άλλο του ΟΤΕ και προχώρα. Αν διαβάσεις τα topics "vdsl στη Γλυφάδα" και vdsl στην Άνω Γλυφάδα/Τερψιθέα" θα δεις ότι αρκετοί έχουν κάνει αιτήσεις και περιμένουν τη σύνδεσή τους.

 

ΥΓ

Τι αριθμό έχουν οι καμπίνες που βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άντε να επεκτείνεται σιγα σιγα και καποια στιγμή να πιάνουμε κοντά στα 30 και 50 η τουλάχιστον πολυ καλύτερα απο τα 24.

FTTC καρφωτά 29999 και 49999 αντίστοιχα μέχρι στιγμής, δεν χρειάζεται να στο λέω... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...