Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η διαθεσιμότητα υπηρεσιών VDSL 30 και 50 Mbps - Νέες περιοχές σε Νότια και Βόρεια Προάστια της Αθήνας


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυτικά προάστια και VDSL, ιδίως προς Πετρούπολη, προβλέπω από το 2015 και μετά....

 

Λόγω ρατσισμού και απαξίωσης ή λόγω των μέσων που διαθέτουν στις συγκεκριμένες περιοχές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια δικαιολογία ότι η ζήτηση είναι περιορισμένη, γιατί ο κόσμος στα δυτικά προάστια συνήθως έχει "μικρότερα πορτοφόλια" από τον κόσμο στα βόρεια και στα νότια προάστια, οπότε σου λένε ότι "πόσοι πρόκειται να ενδιαφερθούν για VDSL εκεί, πόσο μάλλον την περίοδο της κρίσης". Υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό, αλλά εξακολοθεί να μην είναι σωστό, εξάλλου τελικά πιστεύω αν οι τιμές είναι προσιτές και κάπως λογικές θα ενδιαφερθούν αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

βασικά έχει αναφερθεί πολλές φορές στο adslgr ότι ο δήμαρχος του Περιστερίου ζήτησε λαγούς με πετραχίλια για να αφήσει τον ΟΤΕ να σκάψει για ίνες/KV, οπότε ο ΟΤΕ άλλαξε γνώμη και δεν άρχισε τα έργα...

 

δεν πιστεύω ότι είναι η μοναδίκη τέτοια περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά έχει αναφερθεί πολλές φορές στο adslgr ότι ο δήμαρχος του Περιστερίου ζήτησε λαγούς με πετραχίλια για να αφήσει τον ΟΤΕ να σκάψει για ίνες/KV, οπότε ο ΟΤΕ άλλαξε γνώμη και δεν άρχισε τα έργα...

 

δεν πιστεύω ότι είναι η μοναδίκη τέτοια περίπτωση...

Αν αληθεύει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνει ο δήμαρχος αυτό, παρά μόνο το προφανές, ότι θέλει δηλαδή να βάλει λεφτά στην τσέπη του. Αν όντως είναι αλήθεια, τότε είναι ΜΕΓΑΛΟΣ μαλ..ας!!!!!

 

Παρ'όλα αυτά εγώ είμαι Πετρούπολη, οπότε λογικά, αν ο εδώ δήμαρχος δεν έκανε καμιά παρόμοια παπα.ιά, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα με τα έργα του ΟΤΕ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια δικαιολογία ότι η ζήτηση είναι περιορισμένη, γιατί ο κόσμος στα δυτικά προάστια συνήθως έχει "μικρότερα πορτοφόλια" από τον κόσμο στα βόρεια και στα νότια προάστια, οπότε σου λένε ότι "πόσοι πρόκειται να ενδιαφερθούν για VDSL εκεί, πόσο μάλλον την περίοδο της κρίσης". Υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό, αλλά εξακολοθεί να μην είναι σωστό, εξάλλου τελικά πιστεύω αν οι τιμές είναι προσιτές και κάπως λογικές θα ενδιαφερθούν αρκετοί.

καλά μη φανταστείς ότι και στα νότια προάστια και βόρεια  τρέχουν όλοι να βάλουν vdsl, οι περισσότεροι ούτε που δίνουν σημασία, ούτε καν έχουν πάρει χαμπάρι 

 

κι εγώ δηλαδή που ψηνόμουν μάλλον θα επιχειρήσω μελλοντικά να το τσιμπήσω σε καμιά προσφορά ή σαν κίνητρο για να μην πάω σε άλλη εταιρεία, να δώσω εξτρά λεφτά δεν σκοπεύω 

 

τα καλά νέα είναι ότι σε 2 σπίτια που έμαθα ότι έβαλαν  τα 50αρια καρφώθηκαν άμεσα και μάλιστα στη μία περίπτωση η ταχύτητα με το adsl ήταν αρχικά χαμηλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάλεις στοίχημα για το θέμα του πόσοι ενδιαφέρθηκαν και ενδιαφέρονται να βάλουν vdsl στις περιοχές που ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

Πάρε παράδειγμα την Άνω Γλυφάδα που υπέφερε πραγματικά από τις πολύ μικρές ταχύτητες adsl και μέσα σε ένα μήνα έχουν βάλει περίπου 15 μέλη διπλανού forum και έχει αρχίσει να πρασινίζει με τις καρφίτσες των 30 και 50 mbps ο χάρτης της ΕΕΤΤ.

 

Και αυτοί είναι προφανώς λίγοι, σε σχέση με τους πραγματικούς αφού είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι συνδρομητές δεν φωνάζουν τη σύνδεσή τους στα fora και στο χάρτη της ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε μην κρίνεις από "μέλη φόρουμ" , μιλάμε γενικά τι κάνει ο κόσμος 

 

οι περισσότεροι τη βολεύουμε όπως είμαστε και περιμένουμε απλά καλύτερες τιμές 

 

εμένα με έπαιρνε η forthnet πρόσφατα στο έτσι να μου δώσει τσάμπα το cinema pack για να ανανεώσω συμβόλαιο, ε κάποια στιγμή που θα ξαναπάρει θα της ζητήσω vdsl και αν θέλει να μου το δώσει έτσι ας το δώσει

 

έχω γίνει φοβερά τζαμπατζής με τους παρόχους κινητής και σταθερής :P

 

μάλιστα δεν έχω και απαιτήσεις και 30αρα αν παίζει μου κάνει, από τα 15 που είμαι τώρα αν διπλασιάσω ταχύτητα που λογικά θα διπλασιάσω με τα KV αγκαλιά που έχω έξω από το σπίτι μια χαρά θα είμαι 

 

επιπλέον λεφτά όμως δε δίνω, λιγότερα ευχαρίστως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε μην κρίνεις από "μέλη φόρουμ" , μιλάμε γενικά τι κάνει ο κόσμος 

 

οι περισσότεροι τη βολεύουμε όπως είμαστε και περιμένουμε απλά καλύτερες τιμές 

 

εμένα με έπαιρνε η forthnet πρόσφατα στο έτσι να μου δώσει τσάμπα το cinema pack για να ανανεώσω συμβόλαιο, ε κάποια στιγμή που θα ξαναπάρει θα της ζητήσω vdsl και αν θέλει να μου το δώσει έτσι ας το δώσει

 

έχω γίνει φοβερά τζαμπατζής με τους παρόχους κινητής και σταθερής :P

 

μάλιστα δεν έχω και απαιτήσεις και 30αρα αν παίζει μου κάνει, από τα 15 που είμαι τώρα αν διπλασιάσω ταχύτητα που λογικά θα διπλασιάσω με τα KV αγκαλιά που έχω έξω από το σπίτι μια χαρά θα είμαι 

 

επιπλέον λεφτά όμως δε δίνω, λιγότερα ευχαρίστως 

 

Αυτό το "οι περισσότεροι τη βολεύουμε όπως είμαστε ..." πώς προκύπτει;

Έχεις κάποια στατιστικά για ... τους "περισσότερους";

 

Σου έδωσα συγκεκριμένα στοιχεία που έχουν καταγραφεί και απαντάς "μην κρίνεις από μέλη forum" ...

;;;;;;;;;;;;;;;

 

Και στο καπάκι λες ότι θα περιμένεις να σου δώσει η Forthnet δωρεάν vdsl από το KV που είναι έξω από το σπίτι σου ...

 

Μάλλον θα περιμένεις πολύ μέχρι να αποφασίσει να δώσει η Forthnet vdsl από KV και μετά άλλο τόσο για να στο δώσει δωρεάν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίφος. Το site δίνει το πράσινο φως, η τηλεφωνική εξυπηρέτηση μας δίνει άκυρο... για την ώρα. Στο αστικό κέντρο στο οποίο ανήκουμε δε μπορεί να μας δώσει ακόμα vdsl, λέει. Απάντηση στο γιατί το site δίνει διαθεσιμότητα στην τηλεφωνική μου γραμμή, δεν πήρα. Δοκιμάζουμε ξανά σε 1 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "οι περισσότεροι τη βολεύουμε όπως είμαστε ..." πώς προκύπτει;

Έχεις κάποια στατιστικά για ... τους "περισσότερους";

 

Σου έδωσα συγκεκριμένα στοιχεία που έχουν καταγραφεί και απαντάς "μην κρίνεις από μέλη forum" ...

;;;;;;;;;;;;;;;

 

Και στο καπάκι λες ότι θα περιμένεις να σου δώσει η Forthnet δωρεάν vdsl από το KV που είναι έξω από το σπίτι σου ...

 

Μάλλον θα περιμένεις πολύ μέχρι να αποφασίσει να δώσει η Forthnet vdsl από KV και μετά άλλο τόσο για να στο δώσει δωρεάν.

Μα σοβαρά τώρα μου παρουσιάζεις ως στατιστικό δεδομένο 15 άτομα που γράφουν σε τεχνολογικό forum και θες να το λάβω σοβαρά υπ'όψιν;

 

Μπορώ να σου πω άλλους 100 γλυφαδιώτες που δε θα ασχοληθούν καν

 

Όσο για το ότι κάνουν καλά τη δουλειά τους οι περισσότεροι είναι αυτονόητο, αφού και με 2MBps κανείς τη δουλειά σου και αν μαζευτούν περισσότερα άτομα και συσκευές σε ένα σπίτι οι ονομαστικές 24αρες φτάνουν και περισσεύουν.

 

Ανάγκη έχουν όσοι κατεβάζουν που ήδη κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Οπότε το vdsl είναι απλά πολυτέλεια. Δέχομαι ότι αρκετοί είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν εξτρά αυτή τη πολυτέλεια, οι περισσότεροι όμως όχι.

 

 

Τώρα σε ότι αφορά εμένα και την υπομονή μου, υπομονή έχω μπόλικη αλλά vdsl όταν θα αποκτήσω σίγουρα δε θα το πληρώσω παραπάνω για αυτό είμαι απόλυτα βέβαιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίφος. Το site δίνει το πράσινο φως, η τηλεφωνική εξυπηρέτηση μας δίνει άκυρο... για την ώρα. Στο αστικό κέντρο στο οποίο ανήκουμε δε μπορεί να μας δώσει ακόμα vdsl, λέει. Απάντηση στο γιατί το site δίνει διαθεσιμότητα στην τηλεφωνική μου γραμμή, δεν πήρα. Δοκιμάζουμε ξανά σε 1 μήνα.

 

 

Υπάρχουν δυο τρόποι για να πάρεις το vdsl.

Ο πρώτος, και καλλίτερος, να έχει αντικαταστήσει ο ΟΤΕ τα παλιά KV με νέα (μεγάλες γκρι καμπίνες), στα οποία τοποθετούνται minidslam, και ο δεύτερος να βρίσκεσαι σε απόσταση μικρότερη των 700μ. περίπου από το ΑΚ του ΟΤΕ.

 

Για την πρώτη περίπτωση είναι εύκολο να διαπιστώσεις εάν επεκτάθηκε το νέο δίκτυο στην περιοχή σου, με την εγκατάσταση των νέων καμπίνων. Για τη δεύτερη, παίζει ρόλο η πραγματική απόσταση του χώρου σου από το ΑΚ, μέσω της διαδρομής που ακολουθεί το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ. 

 

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι δεν έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο στην περιοχή σου και από την απόσταση που έχεις, δεν μπορούν να σου δώσουν από το ΑΚ. Πολλές φορές ο wizard δεν δίνει σωστή πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αλλά vdsl όταν θα αποκτήσω σίγουρα δε θα το πληρώσω παραπάνω για αυτό είμαι απόλυτα βέβαιος

δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...