Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

θα ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή μια από παρακάτω μηχανές.

Είμαι ανάμεσα σε αυτές για τα χαρακτηριστικά τούς και στη τιμή που έχουν.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε η να μου προτείνετε κάποια άλλη.

1)CASIO EXILIM EX-ZR1000

2)NIKON J1

3)OLYMPUS E-PM1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την τελευταία, με τρεις φακούς, και θεωρώ ότι, μετά την E-PL1, έχω μια πολύ καλή μηχανή για αρκετά καλές επιδόσεις.

Την πήρα, βέβαια, σε μια μεγάλη προσφορά του αγγλικού Amazon, με δύο φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές που προτείνεις, θα έλεγα ότι η καλύτερη περίπτωση μοιάζει να είναι η olympus, είναι μία καλή κάμερα.

Από την άλλη, βλέπω να σκέφτεσαι την exilim, η οποία δεν αλλάζει φακούς. Σε ενδιαφέρει να πάρεις μία point and shoot μηχανή ή ψάχνεις για κάποια με εναλλασσόμενους φακούς;  Αν δεν σκοπεύεις να επεκταθείς με αγορά φακών κτλ, θα μπουρούσες να σκεφτείς και την canon G15, ικανότατη all around μηχανή.

Και μετά υπάρχει η πανίσχυρη, πανάκριβη και τελείως ειδική canon G1X, αλλά εκεί πια μιλάμε για λεφτά με τα οποία αγοράζεις DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που θέλω είναι μια compact σε διαστάσεις φωτογραφική

και να βγάζει καλές φώτο. την exilim την έβαλα γιατί έχει καλά χαρακτηριστικά μέχρι

τα 300 ευρό που δίνω.

Στης άλλες δυο δεν μου αρέσει που δεν έχουν zoom αλλά πιστεύω ότι σε φωτογραφία

όσο και video θα είναι καλύτερες από την exilim.

Για ταξίδια την θέλω για αυτό θέλω να είναι compact καλές φώτο όσο και video όσο γίνετε

άλλα μου αρέσουν και οι βραδυνές λήψης.

Ξέρω τα θέλω όλα με λίγα λεφτά....

ωραία η canon G15 και η G1X αλλά δεν έχω χρήματα για τόσο ψηλά.

Σάς ευχαριστώ παντός γιατί κλείνετε και οι δυο στη olympus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εξήγησε και ο Voodooman ότι είναι σε άλλη κατηγορία οι 2 πρώτες και σε άλλη η τρίτη.

Εγώ έχω 3 εναλλακτικούς φακούς και άλλοι περισσότερους στην E-PM1, η οποία είναι πλήρης dslr σε μικρογραφία και με εξαιρετικές επιδόσεις τόσο σε φωτογραφία όσο και σε βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, ακόμη και με περισσότερα χρήματα, πάλι δεν τα έχεις όλα...Κοίτα τί γίνεται τώρα.

Αγοράζοντας την E-PM1, αγοράζεις μία μηχανή με έναν φακό της υποχρέωσης, είναι χειρότερος από αυτόν της G15, που είναι ένας εξαιρετικός φακός για compact. Το καλό βέβαια είναι ότι με τον olympus παραμένεις ανοιχτός, ώστε στο μέλλον να αγοράσεις ό,τι φακό (ή φακούς) θέλεις. Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσεις φακό και αφού δεν μπορείς να φτάσεις την G15, μπορείς να δεις και την canon SX500IS. Σχετικά φθηνή, τεράστιο zoom, καλό video (αλλά όχι full HD, αν σε ενδιαφέρει) και με πλήρεις χειροκίνητες ρυθμίσεις, ώστε να αρχίσεις να μαθαίνεις πράγματα.

Εδώ λοιπόν ή αγοράζεις μία σχετικά φθηνή, βλέπεις αν σου αρέσει και, όταν την εξαντλήσεις (δύσκολο αυτό) πας σε μία πραγματικά καλή μηχανή DSLR ή micro 4/3 με φακούς

ή πας κατευθείαν στην olympus, κρατώντας ανοιχτό το ενδεχόμενο για αγορά φακών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την exilim.αφου ειναι για ταξιδια,παρε μια κομπακτ,βγαζε καμια φωτο,και απολαυσε τα ταξιδια σε πρωτο προσωπο.βγαλε και μερικες αναμνηστικες,ετσι για να θυμασε,αλλα ζησε τα ταξιδια σου.αν θελεις και νυχτερινες,βαλε το φλας να βαραει,δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας

Μάλλον για Olympus πάω

 

Αφού κατέληξες στην Olympus, ψάξε είτε για προσφορά από το αγγλικό και τα άλλα ευρωπαικά Amazon είτε στο http://stores.ebay.ie/OlympusMarket/Digital-Kameras-/

στο οποίο πουλάει η olympus ανακατασκευασμένες μηχανές σε πολύ αλές τιμές με εγγύηση 1 χρόνου. Υπάρχουν δύο ασημί και μια μαύρη για σήμερα αλλά με ένα φακό.

 

Από εκεί αγόρασα την πρώτη mirrorless αλλά και πάρα πολλοί άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα αυτό που λες loulatrans έχεις δίκιο αλλά με ενδιαφέρει η ποιότητα λίγο παραπάνω σε κάποιες πιο δύσκολες στιγμές.

Δεν makfil ξέρω άλλα τα ebay και γενικά από εξωτερικό φοβάμαι την εγγύηση ότι αν πάθει κάτι θα είναι ταλαιπωρία η διαδικασία επισκευής.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θα διαπιστώσεις εύκολα, το συγκεκριμένο site φιλοξενεί την Olympus (olympusmarket) και η διαδικασία γίνεται με την εταιρεία αυτή. Η εγγύηση που παίρνεις είναι από την Olympus αλλά σε όλη τη διάρκεια των 2 ετών που παρακολουθώ το θέμα (σε ειδικό topic άλλου forum) δεν έχει παρουσιαστεί περίπτωση χρησιμοποίησης της εγγύησης. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί σε κάποια μηχανή κάποιο πρόβλημα, αλλά περιγράφω απλά την εικόνα που έχω για τη συγκεκριμένη εταιρεία και τις πωλήσεις της μέσω αυτού του τρόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...