Προς το περιεχόμενο

Επιλογή εκτυπωτή/πολυμηχανήματος


Lelouch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελειώνω το πρώτο μου έτος ως φοιτητής, και αποφάσισα ότι ο εκτυπωτής είναι ένα πράγμα που μου χρειάζεται οπωσδήποτε.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα περί εκτυπωτών.

 

Καταρχάς κοιτώντας στο e-shop βλέπω 2 κατηγορίες που με ενδιαφέρουν.

 

Οι εκτυπωτές και τα πολυμηχανήματα.

 

Οι εκτυπωτές έχουν αυτές τις κύριες κατηγορίες: 

InkJet     Black & White Laser     Color Laser     Dot Matrix

 

ενώ τα πολυμηχανήματα έχουν αυτές:

 

 

 

Θα ήθελα πρώτον να μου πείτε την διαφορά των inkjet, bw laser και color laser.

 

Μετά θα ήθελα να μου πείτε τι χρειάζεται στην συντήρηση του καθενός.

 

Πχ πότε θα χρειάζεται να αγοράσω μελάνια, και στην περίπτωση του laser κάθε πότε πρέπει να αλλάζω το toner, και γενικά πως δουλεύει το laser, χωρίς να αγοράζω μελάνι? Το toner είναι το μελάνι? Στεγνώνει αν δεν το χρησιμοποιήσω για έναν μήνα?

 

Γενικά ψάχνω μια λύση η οποία θα μου βγαίνει φτηνά με τον χρόνο, δηλαδή προτιμώ να δώσω μερικά χρήματα παραπάνω για ένα καλό μηχάνημα το οποίο θα μου βγαίνει πιο φτηνά καθημερινά και στις εκτυπώσεις από ένα φτηνότερο μηχάνημα. Βέβαια, προτιμώ να είναι πιο κοντά στα 100 ευρώ παρά στα 200.

 

Μετά θέλω να μου πείτε αν μπορώ να εκτυπώνω φωτογραφίες με τα παραπάνω μηχανήματα, αν και οι φωτογραφίες πάνε σε δεύτερη μοίρα.

 

Γενικά, πέρα των παραπάνω, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό θα ήταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100 ευρώ δεν συμφέρει να πάρεις οτιδήποτε. Τα αναλώσιμα θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια.

Για φωτογραφίες γενικά οι inkjet εκτυπωτές είναι καλύτεροι από τους laser, αλλά το κόστος είναι μεγαλύτερο.

 

Γενικά ψάχνω μια λύση η οποία θα μου βγαίνει φτηνά με τον χρόνο, δηλαδή προτιμώ να δώσω μερικά χρήματα παραπάνω για ένα καλό μηχάνημα το οποίο θα μου βγαίνει πιο φτηνά καθημερινά και στις εκτυπώσεις από ένα φτηνότερο μηχάνημα. Βέβαια, προτιμώ να είναι πιο κοντά στα 100 ευρώ παρά στα 200.

 

Το παραπάνω που γράφεις περιέχει αντίθεση.

Στάθμισε τις ανάγκες σου, εκτυπωτή σκέτο, ή πολυμηχάνημα.

Προσωπικά για χρήση στο σπίτι έχω ένα φτηνό πολυμηχάνημα inkjet ΗΡ (F380) για φωτοτυπίες, σκανάρισμα  και ένα έγχρωμο WiFi laser  (Epson AL-C1750W)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου προτείνεις? Δεν θέλω να μπλέκω με μελάνια. Τα βρίσκω πολύ ακριβά, τελειώνουν γρήγορα και αν δεν τα χρησιμοποιήσεις χαλάνε...

 

Το θέμα είναι ότι στο e-shop έχει laser μηχανήματα απο 100 ευρώ. Πολλές επιλογές κοντά στα 150. Και αν θέλω color laser (δεν ξέρω όμως αν αξίζει) έχει μηχανήματα από 200 ευρώ.

 

Δεν θα εκτυπώνω καθημερινά, αλλά μερικές φορές μπορεί αν χρειαστεί να τυπώσω και 50-100 φύλλα με την μια. Τώρα το καλοκαίρι λίγα πράγματα, οπότε δεν θέλω να βάλω μελάνι και να μου πάει χαμένο επειδή θα στεγνώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον hp 8600 pro. Το μαύρο κάνει 25 ευρώ και είναι για 2300 σελίδες (καθόλου άσχημα).

 

https://www.skroutz.gr/s/427086/HP-OfficeJet-Pro-8600-e-All-in-One-Printer-N911a.html

 

https://www.skroutz.gr/s/396113/HP-950XL-Black-CN045AE.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μου είπαν οι γονείς μου ότι έχουμε εκτυπωτή, τον HP PSC 1510 All-in-One, όμως τα μελάνια που παίρνει όπως κατάλαβα κάνουν 20 ευρώ και είναι για 450 εκτυπώσεις...

 

Ο φίλος από πάνω ανέφερε μελάνι με 25 ευρώ και 2300 εκτυπώσεις.

 

Μπορώ να βάλω άλλο μελάνι όπως έχει ο φίλος από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...