Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνώ φίλε prospector και ειδικά στο μέτρο γιατί είχα κι εγώ αντίστοιχες επιδόσεις στο τέλος και το παιχνίδι έτρεχε νεράκι

 

απλά το βλέπω και από μια άλλη οπτική γωνία.. αν θες να πετύχεις τα 60fps τα πετυχαίνεις παίζοντας με τις ρυθμίσεις , πχ crysis είπαιξα λίγο με αυτές όταν είχα ακόμα αρκετά κατώτερη κάρτα και τελικά κατάφερα να έχω 50-60 fps 

 

το θέμα δεν είναι όμως μόνο αυτό το να είσαι smooth, ούτε το να είσαι smooth με τις λιγότερες δυνατές υποχωρήσεις 

 

φυσικά και αυτά είναι σημαντικά για αυτό και ο κόσμος αναβαθμίζει το hw του 

 

το θέμα για μένα είναι να παίρνεις και τις τσάμπα επιδόσεις που μπορείς να έχεις και κατά την άποψη μου έχεις πλήρώσει και δεν αξίζει να τις έχεις να "κάθονται" 

 

δεν άλλαξε η ζωή μας που τελικά καταφέραμε να τρέχουμε το metro στα 55fps  , όμως νιώσαμε καλύτερα που το κάναμε με κατώτερα μοντέλα από αυτά που υποτίθεται ότι απαιτούνταν για κάτι τέτοιο

 

το να έχει το hw σου κάποιες δυνατότητες και να προσπαθείς να τις "ξεκλειδώσεις" σου δίνει κάποια ικανοποίηση και έχει και αυτό το ενδιαφέρον του 

 

στο κάτω κάτω η βιομηχανία έχει αντιληφθεί ότι το o/c είναι πλέον κάτι mainstream που το θέλουν αρκετοί και φροντίζει να ανταμοίβει αυτούς που ασχολούνται έστω και ερασιτεχνικά με αυτό σε νορμάλ επίπεδα και ένα καλό προϊόν έχει φτάσει να θεωρείται κάποιο πού έχει σημαντικό o/c potential 

 

στους επεξεργαστές αυτή τη στιγμή είναι σχεδόν κανόνας και στις κάρτες που τα οφέλη είναι πλέον πιο αισθητά τείνει να γίνει επίσης κανόνας 

 

δεν ήξεραν πχ στην amd όταν έβγαλαν πρώτη μέρα το tahiti , ότι αυτό μπορεί να δουλέψει πάνω από 1GHz για πλάκα , ή δε το κατάλαβαν στη συνέχεια οι vendors που  άρχισαν να κάνουν τα δικά τους; ;)

 

το ίδιο ισχύει φυσικά και για την nvidia η οποία το πήγε ένα βήμα παρακάτω και για αυτούς που βαριούνται βγάζουν κάρτες που αυτοκλοκάρονται σε πολύ υψηλά επίπεδα και φυσικά έχουν και κάποιο περιθώριο και για το τελικό χρήστη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ξαφνικά σε ένα τεχνολογικό forum είμαστε εναντίων τοy O/C Και υπέρ του στόκ;;;

 

Εγώ προσωπικά αγοράζω hardware με βάση την τελική απόδοση σε max O/C 24/7.

 

Δεν έχω δει 7950 που να μην πιάνει τα 1100/1450, οι δικές μου πιάνουν 1200/1575 και 1150/1575 με στοκ volt αντίστοιχα. Μιλάμε για απίστευτα o/c headroom. Επιπλέον μόνο από το power limit οι κάρτες AMD κερδίζουν σημαντικότατα ποσοστά στην απόδοση.

 

Αν φοβάστε το O/C, δεν έχετε το σωστό Hobby.

 

Δεν είχα καταλάβει ότι είμαστε σε forum του κωτσόβολου!

 

o 2600k είναι @ 4.6 24/7 και η 7950 1200/1575 με στοκ ρεύμα 24/7 ενώ για βαριά games στα 1235/1625 με +0,5 volt, τα αποτελέσματα;

 

Ενδεικτικά από την κάβα μου με benches, Πολύ περισσότερα στο mini-review που ξεκινάει το επόμενο Σ/Κ :

 

Single

xe30xv.jpg

2dbtlr6.png

 

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω, γιατί το Heaven είναι v.3.0 και όχι 4.0; Και επίσης γιατί γράφει GPU model GTS 450 ενώ δίπλα δείχνει το GPU-Z 7900 series;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή πριν ήμουν afk να τα πάρω λίγο με την σειρά για να καταλάβετε τουλάχιστον την δική μου άποψη..

 

Καταρχάς @The_Blade

 

Το heaven που δείχνεις είναι ότι να'ναι και παλιά version..κατέβασε νεότερο για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Eπίσης και 6GHz να το πας το cpu στο Heaven δεν θα σου δώσει ούτε μισό frame παραπάνω...

 

@Prospector8

 

Δημήτρη συμφωνώ σε αυτά που λες,δεν είπα ποτέ ότι το oc είναι κακό..και εγώ ο ίδιος κάνω και έκανα πάντα στις κάρτες και στους επεξεργαστές μου.

 

Ξαναλέω όμως ότι κάνω εκεί που θα το χρειαστώ και όχι όλη την ώρα,το θέμα όμως δεν είναι αυτό..και 24/7 να είσαι overclocked πάλι οk καλά κάνεις από την στιγμή που είσαι σε λογικά πλαίσια.

Το θέμα μου δεν είναι αυτό,η διαφωνία μου ήταν σχετικά με το τι συγκρίνουμε...και την 770 άμα την κλοκάρεις 1300+ θα πλησιάσει την stock 780,η 780 δεν κλοκάρει δηλαδή;

 

Αν είναι να συγκρίνουμε κάτι που είναι στον θεό με κάτι που παίζει out of the box τότε ok πάω πάσο..

Αν επίσης θέλετε να συγκρίνουμε clock to clock κάποιες κάρτες,πολύ ευχαρίστως να σας δώσω ότι νούμερο θέλετε και να γίνει η σύγκριση,που κατά την γνώμη μου είναι και η πιο σωστή!

 

Και για να κλείσω,σχετικά με τα min fps που λες στο multiplayer εγώ στα ss του The_Blade ξέρεις τι βλέπω;

Αυτά τα πολυπόθητα +35Mhz με +0.5v που λέει όχι μόνο δεν του ανεβάζουν τα min fps αλλά του τα ρίχνουν κατά 5 ολόκληρα frames...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομουν ακριβως σε εσενα doc απλα την ιδεολογια του σωστου και χρησιμου Oc κυριως ηθελα να τονισω...

 

Εχω δηλωσει οτι δεν μου αρεσουν αυτα τα benchies heavens κτλπα Εγω καθε φορα που κανω αυτο το τεστ βγαζω και διαφορετικα minimum με διαφορες ταξεως 3-4-5fps ενω πχ στο παιχνιδια αν βλεπεις 45minimum μετα απο απειρο χαμο μπροστα σου πιστευω οτι δεν προκειται να πεσουν ξανα κατω απο αυτα τα fps..

Και νομιζω ουτε εγω εχω ξαναποσταρει πλεων benchies σε 770 συζυτησεις κτλπα γιατι εννοειται πως δεν συγκρινεις μηλα με μηλα.. Αν το καναμε παλια ηταν για fun factor κυριως και φαινοταν απιστευτο πως μια καρτα των 270€ μπορουσε να φτασει μια των 500++ xD

 

(Και ναι θελουμε απο στοκ την καρτα σου,νουμερα απο Metro LL maxed/no AA,Bioshock maxed και Tomb Raider ultimate settings/Ultra shadows) :D

 

Οσο αφορα τα γραφηματα του Blade,ειχε την 450 ως physX και απλα την διαβαζει το Heaven χωρις ομως να επιρεαζει το αποτελεσμα φυσικα,οντως προκειται για το παλιο Heaven αλλα υπολογιζω στο 4.0 να εβγαζε γυρω στο 49-50fps average. Καντε υπομονη ερχονται και απο αυτον new benchies :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο αφορα τα γραφηματα του Blade,ειχε την 450 ως physX και απλα την διαβαζει το Heaven χωρις ομως να επιρεαζει το αποτελεσμα φυσικα,οντως προκειται για το παλιο Heaven αλλα υπολογιζω στο 4.0 να εβγαζε γυρω στο 49-50fps average. Καντε υπομονη ερχονται και απο αυτον new benchies :D

xaxaxaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελας?? :P Θαρρεις οτι λεω ψεμματα?? Για ψαξε να βρεις φωτο που εχω ανεβασει με bench απο την καρτα μου στα 1185/1625... 47fps ακριβως ειχα βγαλει.. Φαντασου αυτος με 1225..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Και ναι θελουμε απο στοκ την καρτα σου,νουμερα απο Metro LL maxed/no AA,Bioshock maxed και Tomb Raider ultimate settings/Ultra shadows) :D

 

 

Metro LL και Bioshock τα φέρνει ο θείος..

 

Τomb Raider @ Ultra Settings (Shadows μου έχει μόνο normal..??)

 

Tomb_Raider_Settings.png

Tomb_Raider_Settings_1.png

 

Tomb_Raider_1_Card_Stock_Clocks.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως δεν έχει άδικο ο prospector, στα 1200/1600 η 7950 περνούσε άνετα μια 680 και λογικό μου ακούγεται να φτάνει μια 770 που είναι μια o/c 680

 

Άλλο ένα 15% στο σκορ από μένα στα 1100/1450 θέλει εύκολα το κερδίζει με τέτοια συχνότητα

 

@doc θα τρέξω κι εγώ ένα tomb raider μες στη μέρα γιατί δεν έχω τρέξει ποτέ με τη τωρινή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να περιμένουμε οι 760,770 να χουν μειωμένη ζωή.

Καθόλου μειωμένη ζωή. Και 4THz μπορεί να την πάει ο κατασκευαστής και να μην πάθει τίποτα. Συγκρίνουμε το OC με το πρόγραμμα και το OC που έχει κάνει ο κατασκευαστής; Τι λέμε ρε παιδιά; 

 

Με τη λογική του OC, δεν θα έπρεπε να υπάρχει η nvidia σαν εταιρία. Παίρνεις μία 7950 και είσαι πάνω από GTX 770 και όλα μία χαρά. Όταν βγουν και οι νέες ATi; Θα πρέπει η nvidia να το κλείσει το μαγαζί.

 

Εγώ δεν στέκομαι στο πόσο θα ζοριστεί και κατ' επέκταση θα ζοριστεί η κάρτα. Οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν ακόμα και χωρίς τάση, μόνο και μόνο από τη συχνότητα. Συμβαίνει σε όλα τα τσιπάκια.

 

Το θέμα είναι ότι με τόσο Overclock δεν ξέρεις αν είναι σταθερός γιατί στο επόμενο παιχνίδι ή σε κάποιο project με video rendering θα σου σκάσει. Όταν βλέπω ότι σε κάθε παιχνίδι αρκετοί από εδώ ψάχνεται ρολόγια, κάτι δεν πάει καλά.

 

Metro LL και Bioshock τα φέρνει ο θείος..

 

Τomb Raider @ Ultra Settings (Shadows μου έχει μόνο normal..??)

 

Tomb_Raider_Settings.png

Tomb_Raider_Settings_1.png

 

Tomb_Raider_1_Card_Stock_Clocks.png

Ποιες κάρτες έχεις;

Γιατί το min είναι τόσο χαμηλά; Τρέχει κάτι από πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες κάρτες έχεις;

Γιατί το min είναι τόσο χαμηλά; Τρέχει κάτι από πίσω;

 

Ναι η αλήθεια είναι ότι στο run αυτό έχω παπάδες από πίσω που τρέχουν :P

EVGA SC 770 με το ACX cooler είναι.

 

ΕDIT: Εδώ το σωστό run!

 

Tomb_Raider_1_Card_Stock_Clocks_2nd_run.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Heaven αλλα υπολογιζω στο 4.0 να εβγαζε γυρω στο 49-50fps average     xaxaxaxaxaxa

 

αν δεν λες ψεμματα καποιος λαθος εχεις κανει

 

Πω ρε γαμω,ρεζιλι εγινα...Αυτα που λεω ειναι για Valley προφανως οχι για heaven..εεεε..δεν ειχα πιει ακομα καφε xD My bad!! ΝΑΙ blade αυτο ειναι παλιο ΗΕAVEN,θελουμε καινουργιο που θα παιρνας λογικα τα 40fps :>

 

@Doc αποφασισε 61 ή 64 ?? :P Παντως οντως το αποτελεσμα ειναι ιδιο μιας 680 στα 1200/1500! Quite interesting..

 

Ωχ βιαστικα να μιλησω μου φαινεται παλι..Εχεις πιο παλια εκδοση απο μενα...,κατεβασε την 1.00.743.0 και ριξε ξανα ss..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doc αποφασισε 61 ή 64 ?? :P Παντως οντως το αποτελεσμα ειναι ιδιο μιας 680 στα 1200/1500! Quite interesting..

 

χαχαχα εγώ φταίω ρε φίλε; Η Lara θα μας τρελάνει!

 

Ίδιο chip είναι ρε συ σιγά τις διαφορές που θα είχαν..απλά αν πας για νέα κάρτα δεν πας στην 680 πλέον για κανένα λόγο.

Τώρα να το ξαναπώ ακόμα μια φορά,όσοι έχουν 7xxx - 6xx πάλι δεν πάνε σε αναβάθμιση. Για εμάς που είχαμε-έχουμε παλιές κάρτες όμως είναι λουκούμι :)

 

 

 

Ωχ βιαστικα να μιλησω μου φαινεται παλι..Εχεις πιο παλια εκδοση απο μενα...,κατεβασε την 1.00.743.0 και ριξε ξανα ss..

 

Παίζει patch ή θα κάθομαι να κατεβάζω ολόκληρο game πάλι; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...