Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλο το forum. Ο λόγος που ανοίγω το θέμα είναι γιατί έφτασα σε σημείο να ψάχνω φωτογραφική μηχανή. Δεν είμαι έμπειρος στη φωτογραφία αλλά μ αρέσει και ασχολούμαι είτε με το iPhone είτε με μία άλλη ψηφιακή που έχω. Απλά είπα να κάνω το βήμα και να πάρω μια slr για πιο επαγγελματικές φωτογραφίες. Να το επιχειρήσω ή να πάρω αρχικά κάτι πιο φθηνό που θα μου κάνει πάνω κάτω την ίδια δουλειά?

 

Φωτογράφοι του forum περιμένω απαντήσεις και προτάσεις! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή νομίζω πως το βασικό είναι η φωτογραφική να σου δίνει τον έλεγχο του διαφράγματος και της ταχύτητας κλείστρου, έτσι αρχίζεις τους πειραματισμούς. Τέτοιες μηχανές ξεκινάνε και από τα €250 περίπου αν δεν κάνω λάθος και ανεβαίνεις ανάλογα την ποιότητα.

Από εκεί και πέρα:

-Θέλεις μεγάλο zoom;

-Ενδιαφέρεσαι για καλές φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

-Σε ενδιαφέρουν οι λήψεις αντικειμένων από πολύ κοντά (macro);

-Χρειάζεσαι πραγματικά να αλλάζεις φακούς;

Δεν είμαι φωτογράφος ή σοβαρός χομπίστας, αλλά ούτε και απόλυτα αδιάφορος για την φωτογραφία, μάλλον είμαι μία ξεχωριστή κατηγορία. Για αυτό αγόρασα απόλυτα συνειδητά την "μυστήρια" canon G1X και αν δεν έπαιρνα αυτήν, θα έπαιρνα την canon G15. Οι σκληροπυρηνικοί θα με βρίσουν, αλλά εγώ την αγαπώ, την αγαπώ, την αγαπώ.

Αν δεν ήμουν κολλημένος πάντως και ήθελα να αλλάζω φακούς, θα κοιτούσα σοβαρά και την olympus E-PM2, ενώ για κάτι πιο οικονομικό θα πήγαινα στην E-PL1

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή νομίζω πως το βασικό είναι η φωτογραφική να σου δίνει τον έλεγχο του διαφράγματος και της ταχύτητας κλείστρου, έτσι αρχίζεις τους πειραματισμούς. Τέτοιες μηχανές ξεκινάνε και από τα €250 περίπου αν δεν κάνω λάθος και ανεβαίνεις ανάλογα την ποιότητα.

Από εκεί και πέρα:

-Θέλεις μεγάλο zoom;

-Ενδιαφέρεσαι για καλές φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

-Σε ενδιαφέρουν οι λήψεις αντικειμένων από πολύ κοντά (macro);

-Χρειάζεσαι πραγματικά να αλλάζεις φακούς;

Δεν είμαι φωτογράφος ή σοβαρός χομπίστας, αλλά ούτε και απόλυτα αδιάφορος για την φωτογραφία, μάλλον είμαι μία ξεχωριστή κατηγορία. Για αυτό αγόρασα απόλυτα συνειδητά την "μυστήρια" canon G1X και αν δεν έπαιρνα αυτήν, θα έπαιρνα την canon G15. Οι σκληροπυρηνικοί θα με βρίσουν, αλλά εγώ την αγαπώ, την αγαπώ, την αγαπώ.

Αν δεν ήμουν κολλημένος πάντως και ήθελα να αλλάζω φακούς, θα κοιτούσα σοβαρά και την olympus E-PM2, ενώ για κάτι πιο οικονομικό θα πήγαινα στην E-PL1

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.. προσωπικα δεν εχω δει τι ακριβως με ενδιαφερει απο οσα ειπες.δηλαδη με χαμηλο φωτισμο κλπ.οπως ειπα δεν ειμαι επαγγελματιας.απλα με τη χρηση μια καλης φωτογραφικης θα προσπαθησω να μαθω περισσοτερα.οχι οτι εχω τα χρηματα να τα πεταξω απλα μου αρεσει πολυ αυτο το χομπι και θα ηθελα κατι καλο για αρχαριο και μετα μπορουμε να ανεβουμε λεβελ σιγα σιγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι μεγάλος γνώστης, αλλά από την στιγμή που δεν ξέρεις τί ακριβώς θέλεις, θα έλεγα να πήγαινες σε κάποια σχετικά φτηνή που να αλλάζει φακούς, νομίζω ότι η E-PL1 είναι αρκετά καλή περίπτωση.

Τώρα αν πεις να πέσεις στα βαθιά και να πάρεις κάτι καλό εξαρχής ή αν σκέφτεσαι και κάτι σε μεταχειρισμένο, ας μας πουν οι πιο ειδικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεφάλαιο SLR (με ή χωρίς το D) είναι μεγάλο και ενίοτε ψυχοφθώρο. Δεν σου εγκυάται ότι θα βγάλεις "πιο επαγγελματικές" φωτογραφίες. Είναι ένα καλύτερο εργαλείο, που σου επιτρέπει, υπό συνθήκες, να εκμεταλλεύεσαι καλύτερα τις γνωσεις σου.

 

Μπορείς να κάνεις θαύματα και με μια Point & Shoot. Ειδικά με τα επίπεδα ποιότητας που κυκλοφορούν τη σήμερον ημέρα.

 

Από τη στιγμή που δεν έχεις κατασταλάξει μέσα σου, μπορεί μια καλύτερη λύση να είναι η εύρεση μιας ενδιαμέσου επιπέδου (καλή P&S, εισαγωγική bridge κλπ) με καλό manual mode και να επιδωθείς περισσότερο στο διάβασμα (τι έιναι όλα αυτά τα μεγέθη για τα οποία μιλάνε οι φωτογράφοι, πως καδράρουν, τι ρόλο βαράνε τα φίλτρα, πως χρησημοποιείται το φως κλπ). Είναι πιο πιθανό να βγάλεις καλύτερς εικόνες έτσι απ' ότι αν πας έξω με την καλύτερη μηχανή του κόσμου χωρίς να ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Και ναι, σίγουρα, υπάρχουν πράγματα που κάνει καλύτερα μια SLR απ' ότι μια μηχανή τσέπης. Δεν τις αγοράζει ο κόσμος ως σύμβολο status (ελπίζω). Αλλά ικανοποιούν πιο εξεζητημένες ανάγκες. Ανθρώπους που έχουν βρει τα όριά τους με τις P&S και χρειάζονται αυτό το κάτι τις παραπάνω. (Εγώ προσωπικά έχω και μια P&S μαζί μου, όπου πάω. Όλα έχουν τη θέση τους.)

 

Αν πάλι αποφασίσεις, κοιτώντας, διαβάζοντας ή οτιδήποτε άλλο, μπορεί η καλύτερη λύση να είναι να πας σε κάτι μεταχειρισμένο. Μια DSLR κάποιων ετών δεν παύει να είναι μια DSLR. Τα MP είναι αρκετά μεγάλη απάτη (σε λογικά πλαίσια) και θα μπορείς να σπας τα νεύρα σου (ή να την καταβρίσκεις) σε καθημερινό επίπεδο με την εντυπωσιακή σου μηχανή με τα γκατζετο-καθρεπτο-φακουδο-πράματα πάνω της. Κι αν δεν σου αρέσει, την ξαναδίνεις και είναι και μικρότερη η χασούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα..θα το ψαξω περισσοτερο αν ειναι περι λειτουργιων κλπ να ξερω τι συμβαινει αλλα απ οτι καταλαβα σαν αρχαριος και χωρις να εχω γνωσεις και μια απλη οπως εχω τωρα κανει δουλεια.απλα με αυτη που εχω τωρα την εχω συνηθισει ξερω τις λειτουργιες της και ετσι πιστευα θα μαθω και της slr..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού, δεν σου λέω ότι δεν γίνεται να μάθεις και με τον ίδιο τρόπο μια SLR! Εννοείται ότι γίνεται. Αν, μάλιστα το έχεις πάρει απόφαση (για οποιονδήποτε λόγο) είναι και από τις μεγάλες ευχάριστες ατέρμονες διαδικασίες, για μένα.

 

Απλά ο πρωταρχικός παράγοντας δεν είναι ούτε η μηχανή, ούτε ο φακός, ούτε καν ο φωτισμός σου. Είσαι εσύ που είσαι πίσω από τη μηχανή. Τι βλέπεις, πως το χειρίζεσαι, πως το αντιλαμβάνεσαι και πως το αντιμετοπίζεις. Όλα, σε κάποιο βαθμό, μαθαίνονται. Κάποια στιγμή, στην πορεία της εκμάθησης και του πειραματισμού, λογικά, αν συνεχίσεις με τη φωτογραφία, δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει η μηχανή. Εκείνη τη στιγμή, νομίζω, συζητάς για τη μεταφορά σε άλλο format μηχανής.

 

Αλλά ναι. Με λίγο ψάξιμο, οι περισσότεροι εκπλήσσονται με το τι μπορεί να κάνει μια μηχανή τσέπης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...