Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο ΕΡΤ και τεχνολογικές επιπτώσεις στην καθημερινότητα μας...


Apostolos83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαχαχαχα αισθάνομαι σαν το καλόπαιδο που πέταξε τη σπίθα και κάθεται και απολαμβάνει το  ντόρο.. :P

Όχι όχι παίδες είπαμε, τεχνολογικό φόρουμ κλπ κλπ..

Στο ζητούμενο, ποια συστήματα της καθημερινότητας μας χρησιμοποιούν υλικοτεχνική υποδομή της ΕΡΤ και οδηγήθηκαν σε κατάρρευση έπειτα από την άνευ σχεδιασμού διακοπή λειτουργίας του οργανισμού;;;

Γνωρίζει κανείς;; Εγώ ανέφερα κάποια που άκουσα και περισσότερο περιμένω να πει κάποιος που γνωρίζει κάποιες λειτουργίες ακόμη που επηρεάστηκαν από το γενικό κατέβασμα του διακόπτη των συχνοτήτων... κανάλια μετάδοσης καιρού, προγράμματα ΟΠΑΠ, δορυφορικές υπηρεσίες (πέραν του τηλεοπτικού σήματος), συστήματα ναυσιπλοΐας, επικοινωνία δημόσιων υπηρεσιών... Τέτοια πράγματα...

Μπορεί από την ΕΡΤ εμείς να βλέπαμε μόνο το τηλεοπτικό σήμα με το Παπαδόπουλο να τα σπάει και άλλα τέτοια όμορφα αλλά οι υποδομές του οργανισμού αυτού πιθανόν να είναι ποιο έντονα εισηγμένες στην καθημερινότητά μας από όσο γνωρίζουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teletext, είχε και το πρόγραμμα από τα cinema στης et3 επίσης, θέατρα και παραστάσεις 



*δεν ζω σε κανένα μέρος χωρίς ρεύμα, απλά ήταν εύκολο στις διαφημίσεις να πατήσεις ένα κουμπάκι και να δεις τι παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω teletext ...τι μου θύμισες ... Δεκαετία '90 μπαίναμε να δούμε ώρες προβολών στο σινεμά κ ήταν πολύ γαμάτο για τότε .

 

Άσχετο , αλλά γιατί ενω υπάρχει το ιντερνετ σε φαση καθημερινότητας αξαλολουθεί να θφίσταται το τελετεξτ ; Εννοώ δεν ξέρω πλον κάποιον να μου αναφαιρει πως το ζεησιμοποιεί .. Ειναι σα κα καθομαι στο λαπτοπ κ να παιζω πασιεντζα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως όσο τρελό και αν σου φαίνεται εσένα το teletext είναι ακόμη χρήσιμο ή στην ψηφιακή μορφή του ως EPG (διορθώστε με δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται).. Όταν παρακολουθείς ένα πρόγραμμα απλά γυρνάς στο teletext να δεις τι παίζει μετά, να δείς πληροφορίες του τι βλέπεις ή να βρεις κάποια πληροφορία στα γρήγορα με το πρώτο μέσο που χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή..

Δεν είμαστε όλοι κρεμασμένοι με ένα smartphone, tablet ή οτιδήποτε άλλο στο χέρι.. Αλλά και κάτοχος των εν λόγω συσκευών που είμαι όταν κρατάω το τηλεκοντρόλ (ή διαυλοεπιλογέα στην καθομιλουμένη!!!) δεν θα το αφήσω για να ανοίξω το tablet για να δω το πρόγραμμα της TV, θα γυρίσω στο EPG ή teletext να δω αυτό που θέλω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης παιδια το mega εχει και υποτιτλους απο teletext.. μπαινεις δηλαδη teletext, βλεπεις σε ποιον τριψηφιο ειναι η υποτιτλοι για το παρον προγραμμα, και τους συγχρονιζει κατω αστην οθονη! Πολυ καλο και νομιζω γινεται στα ψηφιακα μονο..

 

edit.. στο 888 του teletext ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άσχετο , αλλά γιατί ενω υπάρχει το ιντερνετ σε φαση καθημερινότητας αξαλολουθεί να θφίσταται το τελετεξτ ; 

 

Έλα ντε. Γιατί ενώ υπάρχει το ιντερνέτ εξακολουθεί να υφίσταται η τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως αυτο το ειδος της τηλεορασης ειναι παρωχημενο για την πλειοψηφια των αναπτυγμενων χωρων κατα συνεπεια θεωρω πως το τεχνολογικο μελλον ειναι η συνδρομητικη τηλεοραση .

Αρα σε επιπεδο συνεπειων ειναι πολυ μικρες καθως εχει ξεπεραστει απο τις εξελιξεις.

 

Sent from my ipad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει προφανώς εφόσον έχουμε ίντερνετ και PC όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά...

Όμως για ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού η τηλεόραση είναι το μοναδικό μέρος ψυχαγωγίας και ενημέρωσης (με τα γνωστά σε όλους αποτελέσματα)...

Θα μου πεις σε ένα ιντερνετικό φόρουμ το ίντερνετ θα μνημονεύσουμε, αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...

Το θέμα είναι αυτό που λέει ο τίτλος όμως, ποιες πτυχές της καθημερινότητας επηρεάστηκαν από το γενικό κατέβασμα του διακόπτη; Ποια άλλα συστήματα του δημοσίου επηρεάστηκαν από το κλείσιμο αυτό;;;

Το προφανές είναι το τηλεοπτικό σήμα των 3 καναλιών της ΕΡΤ, το παράπλευρο είναι τα υπόλοιπα τοπικά κανάλια που πάγωσαν γιατί χρησιμοποιούσαν συχνότητες ή συστήματα της ΕΡΤ, το παράπλευρο είναι το κανάλι της Βουλής (ναι ξέρω ποιος του χέζει) το οποίο έπεσε και αυτό ενώ θα έπρεπε να χρησιμοποιεί ξεχωριστό εξοπλισμό (ή τουλάχιστον να συνεχίσει να εκπέμπει με κάποιο τρόπο)...

Ποια άλλα κρατικά συστήματα ή υπηρεσίες χρησιμοποιούσαν τις ραδιοτηλεοπτικές συχνότητές τους;;;

 

 

Αθανατο Ελληνικο δημοσιο. Τους πηραν το domain nerit.gr 

ναι ρε συ εννοείτε για χαζούς του έχεις...

Πρώτα ανακοινώνουμε το προχειρογραμμένο σχέδιο στα γρήγορα, κάποιος έξυπνος θα το εκμεταλλευτεί και θα ζητήσει δε ξέρω εγώ τι να τους το δώσει.. Το ποιο εύκολο μεροκάματο που έβγαλε ποτέ του.. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι επόμενοι που θα αρχίσουν περί μισθών, εξυγίανσης, δημοσίων, ιδιωτικών, συμφερόντων, μπλαμπλα θα φεύγουν πενθήμερο. Οι άνθρωποι καταλαβαίνουν, τα ζώα εκπαιδεύονται, διαλέξτε πλευρά.

 

Μάλιστα κυρία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι κάπως κρίμα που έχουν κατεβάσει και το www.ert-archives.gr με το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ (σχετικό άρθρο στο insomnia)

Είχε αξιόλογο περιεχόμενο που κοιτούσα που και που (και που δυστυχώς δεν το έχω offline). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...