Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο ΕΡΤ και τεχνολογικές επιπτώσεις στην καθημερινότητα μας...


Apostolos83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι ξέρω μπορεί να έχει αναφερθεί στο πλήθος των ήδη κλειδωμένων θεμάτων για την ΕΡΤ...

 

Επίσης γνωρίζω το πόσο γρήγορα μπορεί να κλειδωθεί το θέμα (άντε διαγράψτε μας κιόλας να ηρεμήσουμε) καθώς και το πώς μπορεί να γίνει αρένα διαπληκτισμού για τους fans και haters της ΕΡΤ...

Το ερώτημα όμως που θέλω να τεθεί στο παρόν νήμα είναι το εξής:

Ποιες είναι οι ουσιαστικές τεχνολογικές επιπτώσεις στην καθημερινότητα μας από το γενικό κατέβασμα του διακόπτη της ΕΡΤ που πραγματοποιήθηκε χθες βράδυ από την κυβέρνηση;;;;

Ήδη άκουσα σήμερα ότι τα πρακτορεία ΟΠΑΠ δεν μπορούν να δουλέψουν καθώς το σύστημά τους χρησιμοποιεί τα κανάλια της ΕΡΤ..

Δεν το έχω επιβεβαιώσει βέβαια ακόμη, θα ρωτήσω το προπατζίδικο της γειτονιάς να δω αν μπορεί να μου επικυρώσει κανα δελτίο...

Ήδη απο χθές το βράδυ στη περιοχή της Πάτρας κάποια τοπικά κανάλια όπως το Achaia έπεσαν παράλληλα με το σήμα της ΕΡΤ..

Χρησιμοποιούν και οι τοπικοί σταθμοί συχνότητες και μέσα της ΕΡΤ λοιπόν;

Άκουσα επίσης πως θα υπάρξει πρόβλημα και με τη διεξαγωγή των επαναληπτικών εξετάσεων στις πανελλήνιες.. Τι ισχύει, γνωρίζει κανείς;;;

Παρακολουθώντας τους δημοσιογράφους της ΕΡΤ από το πρωί τους ακούω να σκίζονται πως αν δημιουργηθεί κατάσταση έκτακτης ανάγκης δεν θα μπορέσει το κράτος να συντονιστεί καθώς οι συχνότητες της ΕΡΤ χρησιμοποιούνται για το συντονισμό των επιχειρήσεων διάσωσης.. Τι ισχύει, γνωρίζει κανείς;;;

 

Όπως προανέφερα το θέμα είναι καθαρά οι τεχνολογικές επιπτώσεις και τίποτα παραπάνω...

Βρισκόμαστε σε ένα τεχνολογικό φόρουμ και οι πολιτικές συζητήσεις είναι καλό να αποφεύγονται, είναι στις βασικές αρχές του φόρουμ τους οποίους όλοι αποδεχτήκαμε πριν εγγραφούμε...

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες δεν το άνοιξα για να τρολάρουμε και να αρχίσουμε γενικές παρατηρήσεις του τύπου "αα τι θα βλέπω στο 1, 2 και 3 της τηλεόρασής μου" και άλλα γενικά άσχετα σχόλια..

Στο θέμα...

Ποιές είναι οι τεχνολογικές επιπτώσεις, ποιοί άλλοι φορείς και πτυχές της καθημερινότητας μας είναι συνηφασμένες και συνδεδεμένες με τις συχνότητες και την υλικοτεχνική υποδομή της ΕΡΤ;;;

Αν γνωρίζεται κάτι τέτοιο ενημερώστε το θέμα...



p.s. ευχαριστώ τον Mod για την απαλοιφή των άσχετων απαντήσεων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πανελλήνιες, το πανάρχαιο σύστημα που χρησιμοποιούν (vbi) για τη μετάδοση των θεμάτων χρησιμοποιεί τις συχνότητες της ΕΡΤ. Υπάρχει όμως και εναλλακτική μέθοδος με modem (επίσης πανάρχαια) το οποίο δεν εξαρτάται από την ΕΡΤ. Οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

 

Τώρα αυτό με το συντονισμό των ομάδων διάσωσης δεν νομίζω να ισχύει. Νομίζω ότι το ψηφιακό σύστημα TETRA που έχουν υποστηρίζεται από τον ΟΤΕ. Εξ'άλλου σε πολλές περιοχές της Ελλάδα δεν έχουν αντικαταστήσει τα παλιά αναλογικά συστήματα με TETRA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν το άνοιξα για να τρολάρουμε και να αρχίσουμε γενικές παρατηρήσεις του τύπου "αα τι θα βλέπω στο 1, 2 και 3 της τηλεόρασής μου" και άλλα γενικά άσχετα σχόλια..

Στο θέμα...

Ποιές είναι οι τεχνολογικές επιπτώσεις, ποιοί άλλοι φορείς και πτυχές της καθημερινότητας μας είναι συνηφασμένες και συνδεδεμένες με τις συχνότητες και την υλικοτεχνική υποδομή της ΕΡΤ;;;

Αν γνωρίζεται κάτι τέτοιο ενημερώστε το θέμα...

 

p.s. ευχαριστώ τον Mod για την απαλοιφή των άσχετων απαντήσεων....

φιλε μου, δεν νομιζω πως επειδη εκλεισε σαν "εταιρια", ταυτοχρονα και αχρηστευτηκαν ολες οι επικοινωνιες και υποδομες που υποστηριζαν αλλες υπηρεσιες.

και οχι δεν τρολαρω.....οντως χρειαστηκε να συντονισω τα καναλια, καθως το πακετο που περιλαμβανε την ερτ (πχ bbc, nickelodeon) πλεον αχρηστευτικε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια καθημερινοτητα ρε φιλε η μιση ελλαδα δεν επιανε καν την digital ert γιατι αποφασισαν να παιξουν σε αλλο φορματ κτλ απο την diagea

nice.. να κάτι που δεν γνώριζα... 

 

Για τις πανελλήνιες, το πανάρχαιο σύστημα που χρησιμοποιούν (vbi) για τη μετάδοση των θεμάτων χρησιμοποιεί τις συχνότητες της ΕΡΤ. Υπάρχει όμως και εναλλακτική μέθοδος με modem (επίσης πανάρχαια) το οποίο δεν εξαρτάται από την ΕΡΤ. Οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Άρα και οι πανελλήνιες δεν έχουν πρόβλημα στη διεξαγωγή τους...

 

iniohos ναι μετά κατάλαβα τι εννοούσες, όντως είναι και αυτό που ανέφερες μέσα στις επιπτώσεις. Το ότι θα χρειαστεί να συντονίσουμε τα κανάλια μας και πάλι δηλαδή..

Αλλά από χθες οι δημοσιογράφοι λένε ότι με το γενικό κατέβασμα των συχνοτήτων της ΕΡΤ δημιουργούνται προβλήματα όπως αυτά που προανέφερα..

Δεν είναι σπάνιο στην μπανανία που ζούμε μια κυβέρνηση να παίρνει μια απόφαση χωρίς ουσιαστικό σχεδιασμό με αποτέλεσμα τις παράπλευρες επιπτώσεις και στην περίπτωση της ΕΡΤ είχα την εντύπωση πως μεγάλο μέρος των υπηρεσιών του κράτους χρησιμοποιούσαν συχνότητες και υλικοτεχνική υποδομή της ΕΡΤ που σημαίνει πως με το "απότομο" κλείσιμό της δημιουργούνται τα όποια προβλήματα αναφέρουμε..

Γιαυτό ρωτάω να μάθουμε όλοι ποιοί τομείς και ποιές υπηρεσίες επηρεάζονται απο το γενικό κατέβασμα των συχνοτήτων της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τα θεματα/αποτελεσματα των πανελληνιων, μου φαινετε λιγο "κουφο". Πως και τι ακριβως χρησιμοποιουσανε? Και ποιοι? Το υπουργιο παιδειας?

 

Δεν ξερω, οποτε κατι/καποιο λινκ που να το αναφερει αναλυτικα θα με ενδιεφερε να ποσταριστει.

 

Η αλλη μεγαλη απορια που εχω, ειναι τι θα γινει με την ψηφιοποιηση των αρχειων της ερτ. Ειχε ξεκινησει μια προσπαθεια (δεν ειχε ολοκληρωθει μεχρι χθες) και θα ηθελα να μαθω τι και πως. Το λινκ εχει μπλοκαριστει ή εχει κατεβει ο ιστοτοπος?

 

http://www.ert-archives.gr/V3/public/index.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τα θεματα/αποτελεσματα των πανελληνιων, μου φαινετε λιγο "κουφο". Πως και τι ακριβως χρησιμοποιουσανε? Και ποιοι? Το υπουργιο παιδειας?

 

Δεν ξερω, οποτε κατι/καποιο λινκ που να το αναφερει αναλυτικα θα με ενδιεφερε να ποσταριστει.

 

 

Δες αυτό. Είναι μόνο για τα θέματα, όχι τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνο ουσιαστική αλλαγή για εμένα είναι η μείωση του λογαριασμού της ΔΕΗ κατά ~8Ε...

για ενα μηνα,και μετα θα το ξαναβαλουνε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...