Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ρε τους βλάκες. Μια χαρά ήταν το super saver shipping. Αν μείνει στο Γερμανικό amazon θα παίρνω απο εκεί.

Ενας απο τους λόγους που τους προτιμούσα ήταν και αυτό. Τώρα θα το ξανασκεφτώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι ρε τους βλάκες. Μια χαρά ήταν το super saver shipping. Αν μείνει στο Γερμανικό amazon θα παίρνω απο εκεί.

Ενας απο τους λόγους που τους προτιμούσα ήταν και αυτό. Τώρα θα το ξανασκεφτώ...

Wake up bro, το γερμανικο δεν εχει δωρεαν μεταφορικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να τους ξεφτιλίζουν οι κινέζοι στο ebay με τα free shipment. Πάντως εμένα προσωπικά καλό θα μου κάνει το amazon, να αγοράζω πλέον "με μέτρο",γιατί είχα ξεφύγει τον τελευταίο καιρό με μικροαγορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το λες γενικά και αόριστα, θα γίνω λίγο "ρομαντικούλης" και θα πω: αν ήξερες ότι κάποιος πουλάει φθηνότερα εκμεταλλευόμενος την παιδική εργασία, δεν θα σε επηρέαζε στην επιλογή σου; (σε offtopic επίπεδο, δεν έχει υπονοηθεί ποτέ ότι το amazon χρησιμοποιεί τέτοιες ανήθικες τακτικές).

 

 

Στην προκειμενη επειδη με ενδιαφερει οτι καποιος Ελληναρας εκμεταλλευτε τον νεο που ψαχνει για δουλεια, τον περνει "δοκιαμστικα" να του ξεφορτώσει 30 container και μετα του λεει "δεν μου κανεις" ενω παραλληλα εχει βαλει παλι αγγελια για την επομενη φουρνια νεων, θα προτιμησω να τα δωσω αλλου.

Φυσικα και υπάρχουν φωτεινες εξαιρέσεις, μικρα επαρχιακα μαγαζια που ειναι πιο επαγγελματιες και απο το Amazon αμα λαχει (O e κοσμος ενα απο αυτα). Αυτα τα μαγαζια τα στηριζω και θα συνεχιζω να τα στηριζω οσο μπορω. ΘΑ δωσω και κατι παραπανω απο το να τα δωσω εξω.

Αλλα στις μεγαλες αλυσιδες με τα στραβωμενα pin και τα υγρα στις μητρικες και τα κινητα, ουτε cent. Ας ψοφησουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα, σε τέτοιους καιρούς να αυξάνουν το κόστος..

αν φτάσει αυτή η σοβαρή εταιρία να πουλάει όσο τα ελληνικά καταστήματα, σίγουρα θα στηρίξω τους συμπολίτες μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψωνιζα από το amazon εκτιμόντας κυρίως το καλο support σε συνδυασμό με τις τιμές.. Πλέον γίνεται λιγότερο ελκυστικό το uk. Οπότε ψάχνουμε τη φθηνότερη τιμη + μεταφορικά σε Uk,de,it,fr. Στην Ελλαδα η πλειοψηφία των καταστηματων το μόνο που κοιτά είναι το πορτοφόλι σου και από after sales ουτε να σε ξερουν δε θελουν.. Καποια μικρά μαγαζιά έχουν καλό support, αλλά και πάλι δεν αποφευγεις το μπλεξιμο και τα μεταφορικά αν για παραδειγμα σου χαλασει κατι και πρεπει να το στειλεις Θεσσαλονικη από την ΑΘηνα..ΤΟυλάχιστον στο amazon πληρωνεις πλεον μεταφορικά αλλα αν σου χαλασει και χρειαστει να το επιστρεψεις ειμαι 100% σιγουρος οτι καλυπτουν ακομα ολα τα εξοδα.

 

Τωρα το γιατί εκοψε τα μεταφορικά το amazon κανεις δε ξερει.. Λετε λόγω των φοβερων ελεγκτικών μηχανισμών της Ελλάδας και των αλλων προβληματικων χωρών(πχ Ιταλιας) να μη μπορούσε να κανει αυτό που εκανε αλλου με τους φορους; Δηλαδη να εισπρατει 23% και να αποδιδει 1%? Απλά αστειεύομαι.

Θα μας λειψει το αμαζον η ποικιλία των προιοντων οι καλες τιμες (σε καποιες περιπτωσεις) και το τελειο support. Ας ελπισουμε να επανελθουν τα τσαμπα μεταφορικά σε αυτό ή να μπουν σε καποιο αλλα απο τα ευρωπαικα Καταστηματα του.

Γιατι να σοβαρευτουν τα ελληνικα καταστηματα μαλλον αδυνατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το να πυροβολας ασφαιρα σε οποια κατευθυνση δεν βοηθαει κανεναν ,τι θα λεγατε (οπως θα γινοταν αν ηταν ελληνικο μαγαζι δηλαδη) να μαζευτουμε καμια 1000ρια ατομα και απο εδω και απο αλλα forum και να στειλουμε ειτε ατομικα ο καθενας ειτε μαζικα μαιλ διαμαρτυριας στο Αμαζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό κι εγώ αγοράζω βιβλία από το bookdepository. Δωρεάν μεταφορικά από το πρώτο ευρώ αγορών.

Εναλλακτικά υπάρχει και το awesomeboooks που κανει δωρεάν παράδοση με 2+ βιβλία.

 

Έχει κι αλλού πορτοκαλιές...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το να πυροβολας ασφαιρα σε οποια κατευθυνση δεν βοηθαει κανεναν ,τι θα λεγατε (οπως θα γινοταν αν ηταν ελληνικο μαγαζι δηλαδη) να μαζευτουμε καμια 1000ρια ατομα και απο εδω και απο αλλα forum και να στειλουμε ειτε ατομικα ο καθενας ειτε μαζικα μαιλ διαμαρτυριας στο Αμαζον.

Φίλε μου δεν χρειάζεται να δώσουμε και τόση αξία στα Εγγλεζάκια.

Απλά δεν αγοράζουμε πλέον.

Το δόγμα της "δοκιμής" το μάθαμε πλέον στην Ελλάδα καλά. Ίσως το έκαναν και πιλοτικά να δούν αν θα το δεχτούμε.

Ήδη έχω διαγραφή από τις λίστες ενημέρωσης τους και τους έστειλα και αποχαιρετιστήριο mail.

Έχει και αλλού πορτοκαλιές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα με ηρεμία και αντικειμενικότητα. Τα μεταφορικά είναι ένας από τους παράγοντες που πρέπει να επηρεάζουν την απόφαση αγοράς αλλά δεν είναι ο μόνος, δεδομένου οτι η τιμή ενός προϊόντος διαφέρει σημαντικά ακόμα και "μέσα" στο amazon από χώρα σε χώρα, Μην κοιτάτε μόνο το Αγγλικό Amazon αλλά και στο Γερμανικό και στο Γαλλικό και στο Ιταλικό

 

Ευκαιρίες υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν.πάντα. Μακάρι να σοβαρευτούν οι εδώ έμποροι και να αρχίσουν να παρέχουν σωστές τιμές και σωστή εξυπηρέτηση αλλά δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει σήμερα παρά σε ελάχιστα καταστήματα. Ίσως γιατί και εμείς σαν λαός δεν έχουμε καταναλωτική παιδεία και πολύ συχνά αγοράζουμε παρορμητικά με μη αντικειμενικά κριτήρια.

 

Η γνώμη μου είναι εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να κοιτάζουμε/σταθμίζουμε  προσεκτικά τις ανάγκες μας να μην αγοράζουμε πράγματα που δεν χρειαζόμαστε πραγματικά και να κάνουμε όσο μπορούμε καλύτερη έρευνα αγοράς.

 

Δεν έχει σημασία τι έκανε το Χ κατάστημα χτες και τι κάνει σήμερα. Αύριο είναι μια άλλη μέρα

 

Και να μην ξεχνάμε : Ευκαιρία και προσφορά είναι κάτι που το χρειαζόμαστε, όχι κάτι που είναι απλά σε καλή τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι τόσα χρόνια είχε δωρεάν μεταφορικά, και μου το λέτε τώρα που τελείωσε; Εγώ δεν αγόραζα ποτέ από amazon uk επειδή είχε πολύ ακριβά μεταφορικά. Είχα πάρει μια φορά (γύρω στο 2007) ένα βιβλίο 25 λίρες, και είχε 15 λίρες μεταφορικά, κι από τότε το ξέγραψα!

 

Νέο κόστος, μεταφορικά προς Ελλάδα:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200706040&pop-up=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθανομουν ασχημα που δεν πηρα το 24 ips panel που ειχε προσφορα πριν απο λιγες μερες. Ελεγα οτι θα θα ξαναβγει σε προσφορα και θα επαιρνα 3 μονιτορς για το eyefinity που χρειαζομουν...

 

oh well

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στουρναρααααα ελα βαλε 1% φορο στις online αγορες, βλεπω λεφτα υπαρχουν, θα μεινει και η ΕΡΤ ανοιχτη και 3000 οικογενειες θα αποκτησουν σπιτι.


Υ.Γ. καλα εκαναν και εβγαλαν ολες τις αλλες χωρες εμας γιατι μας εβγαλαν, ξεχασαν οτι εμεις εχουμε Παρθενωνα και πολιτισμο, τον καλυτερο πολιτισμο, οτι εμεις φτιαξαμε τη δημοκρατια;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στουρναρααααα ελα βαλε 1% φορο στις online αγορες, βλεπω λεφτα υπαρχουν, θα μεινει και η ΕΡΤ ανοιχτη και 3000 οικογενειες θα αποκτησουν σπιτι.

 

 

Υ.Γ. καλα εκαναν και εβγαλαν ολες τις αλλες χωρες εμας γιατι μας εβγαλαν, ξεχασαν οτι εμεις εχουμε Παρθενωνα και πολιτισμο, τον καλυτερο πολιτισμο, οτι εμεις φτιαξαμε τη δημοκρατια;;

 

Το ότι την φτιάξαμε τη δημοκρατία, δε σημαίνει κι ότι την εφαρμόζουμε στις μέρες μας.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσω παραδείγματα, just pick a random day and see by yourself...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...