Προς το περιεχόμενο

Linux και Ασφάλεια


pagodas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιρνουμε απλα μετρα προστασιας των ευαισθητων προσωπικων δεδομενων (κυριως οτι εχει σχεση με χρημα , δηλ αριθμους λογαριασμων , πιστωτικων , καρτων) , εχουμε 2-3 καλους δυνατους κωδικους , και αφηστε το συμπαν να χτυπιεται.

Μην γινομαστε υστερικοι.

 

έχω ένα κωδικό από τα 15 μου που βάζω σχεδόν παντού με κάποιες παραλλαγές ο οποίος είναι πάρα πολύ δυνατός

είναι 13 χαρακτήρες και έχει γράμματα αριθμούς σύμβολα και λοιπά καριόλια

 

φτιάχνω πριν 1-2 χρόνια λογαριασμό στη eurobank και πάω να βάλω κωδικό στο ebanking

χεσμένος θα με κλέψουνε και τέτοια, πάω να βάλω τον δυνατό και δε με άφηνε, ήθελε μόνο νούμερα και γράμματα

 

table-flip-meme.jpg

 

και από τότε δε με αφήνει κάθε φορά που με υποχρεώνει να τον αλλάξω να βάζω και τους 3 νομίζω προηγούμενους

 

 

ε κάθε φορά που πάω να μπω στο ebanking κλειδώνομαι απ έξω και τους παίρνω τηλέφωνο να μου κάνουν αναγνώριση και να μου το ξεκλειδώσουνε χαχαχαχαχαχαχα

 

κακό πράγμα οι κωδικοί, νομίζω πρέπει να προχωρήσουμε σε τίποτα καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 χαρακτηρες? το γαμησες και συ..ποση ωρα τον πληκτρολογεις ? :)

 

ναι και μενα στα web banking συνηθως με προτρεπτει σε πιο "απλους"  κωδικους...αλλα νταξ....τι να τους πεις.

 

Το κατι καλυτερο ισως ειναι voice recognition ? εγκατασταση βιομετρητη ματιου ? :) 

 

σκεψου να εισαι βραχνιασμενος και να μην σε αναγνωριζει το συστημα και να θες να κανεις δουλεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαμ μπαμ τον γράφω έχω συνηθίσει

αντί για passwords εννοώ κάτι σε certificates και public keys και openid ( τα γ@μησ@ όλα χαχαχαχαχαχαχαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από τότε δε με αφήνει κάθε φορά που με υποχρεώνει να τον αλλάξω να βάζω και τους 3 νομίζω προηγούμενους

 

 

ε κάθε φορά που πάω να μπω στο ebanking κλειδώνομαι απ έξω και τους παίρνω τηλέφωνο να μου κάνουν αναγνώριση και να μου το ξεκλειδώσουνε χαχαχαχαχαχαχα

Μπορείς να βάλεις τον default κωδικό + 2013a.. 2013b.. 2014a.. ώστε κάθε φορά που τον αλλάζεις να ξέρεις τι θα βάλεις..

και εγώ την είχα πατήσει μέχρι που εφάρμοσα αυτήν την τεχνική και γλίτωσα..

Καλό ειναι να βάζεις διαφορετικούς κωδικούς σε κάθε site ώστε αν hackaroun κάποιο site της πλάκας να μην μπουν σε email κλπ..

Ένας καλός τρόπος ειναι να εφαρμόζεις έναν απλό αλγόριθμο που με το default password και το όνομα του site να παράγεις έναν μοναδικό κωδικό.. Π.Χ. default password: MyP@sw0rd + insomnia = MiynPs@osmwn0irad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις τον default κωδικό + 2013a.. 2013b.. 2014a..

 

....

 

όπως το είδα στην αρχή λέω τι πολυώνυμο μου γράφει ο τρελός

θα λύνω κάθε φορά για να βρίσκω τον κωδικό? χαχαχαχαχαχα πρέπει να τελειώσει η εξεταστική

 

εννοείται οτι στα mail δεν βάζω τους ίδιους με τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση είναι να έχεις ένα unique «salt» και να χρησιμοποιείς ένα τμήμα του url του κάθε site για να παράγεις ένα τυχαίο κωδικό. Πχ

https://duckduckgo.com/?q=sha+sitename-salt

 

Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να παραγίνεται μεγάλος ο κωδικός και να μη σε αφήνει η φόρμα να το εισάγεις. Αλλά μπορείς πάντα να διαλέγεις πχ τους 15 πρώτους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση είναι να έχεις ένα unique «salt» και να χρησιμοποιείς ένα τμήμα του url του κάθε site για να παράγεις ένα τυχαίο κωδικό. Πχ

https://duckduckgo.com/?q=sha+sitename-salt

Αυτό λύνει και το πρόβλημά μου, ότι αν κάποιος δει 2 κωδικούς μπορεί να βρει τον αλγόριθμο. Αλλά πάλι αν υπάρχει κάποιος man in the middle(keyloger).. Οπότε πρέπει να αλαλάζεις κάθε φορά που συνέδεσε κάπου τον κωδικό.. Άντε να βγάλει η g00gle το τσιπάκι στον εγκέφαλο να κάνει αυτό το authentication να γλιτώσουμε... :P Να μην χρειάζεται να βλέπουμε και της διαφημίσεις απλά να περνάνε κατευθείαν στον εγκέφαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πάλι αν υπάρχει κάποιος man in the middle(keyloger)..

 

 

Ο νούμερο ένα κίνδυνος στην ηλεκτρονική ασφάλεια είναι ο ίδιος ο χρήστης.

 

Το ότι δεν βλέπεις τα email σου σε νετ καφέ ή σε άσχετους υπολογιστές, δεν χρειάζεται να το πούμε :P

 

Αυτό λύνει και το πρόβλημα μου, ότι αν κάποιος δει 2 κωδικούς μπορεί να βρει τον αλγόριθμο ... MiynPs@osmwn0irad

Το βασικό πρόβλημα είναι για κάθε login θα θες κανά 5λεπτο για να βρεις πως πάει και άλλα τόσα για να πληκτρολογήσεις σωστά αυτό το πράγμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πρόβλημα είναι για κάθε login θα θες κανά 5λεπτο για να βρεις πως πάει και άλλα τόσα για να πληκτρολογήσεις σωστά αυτό το πράγμα :P

Πόσο μου την σπάει όταν πρέπει να πληκτρολογήσω αυτό το μακρινάρι από κινητό.. 

 

excersice your brain, remember everything :)

Τα χέρια πάνε από μόνα τους στο σωστό γραμμα, αν θέλω να θυμηθώ τον κωδικό προσπαθώ να πληκτρολογήσω στον αέρα για να τον βρω...

 

Μια φορά πήγα να δω τα eimail μου από το κινητό σε public network και τότε συνειδητοποίησα ότι ο email client δεν έχει ssl και ότι αν κάποιος παρακολουθούσε το wifi...

 

Παρεμπιπτόντως το 3g έχει encryption??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοι υποχονδριοι έχετε γίνει λες και είστε η Nasa και όλος ο κόσμος δεν έχει άλλο σκοπό / ενδιαφέρον από το να υποκλέψει τα super-φανταστικό-τρομερά αρχεία σας. Relax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ τη μία οκ... καλά κανετε και ψάχνεστε για δυνατούς κωδικούς κ κρυπτογραφήσεις(και εγώ όσο μπόρω δεν θέλω να αφήνω τα 'χναρια ' μου οπως κ οι περισσότεροι) αλλά και από την άλλη ο @biomecanoid δίκιο έχει... δεν κρύβουμε και την μυστική συνταγή της coca-cola :P ... αυτή η υπερβολή μου θυμίζει μια 'ιστορία' που ελεγε πως ήταν κάποιος που φοβόταν να βγει από το σπίτι του μην τυχόν και πάθει κάποιο ατύχημα...και τελικά σκοτώθηκε απο ένα ελλατήριο απ το κρεββάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι δε θυμάστε τους κωδικούς σας και έχετε android βάλτε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qrpasswds

 

πολύ καλό και αυτός που το έφτιαξε είναι πολύ όμορφος χαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...