Προς το περιεχόμενο

Ξαφνική πτώση ταχύτητας σε Linux-based VPS


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

τρεχω ορισμενα services εδω και καιρο σε ενα VPS. σταθερα,χωρις καμια αλλαγη σε ρυθμισεις κλπ πρεπει το μηχανακι να ειναι γυρω στο 2μηνο. Ολα λειτουργουσαν οκ.

Πριν 3-4 μερες,τα 2Gb RAM μου εφτασαν στο 99% και γενικα υπηρχε τεραστιο lag σε ολα τα services και downtime.

 

Εχω κανει διαφορα (πχ να περιορισω τα MaxThreads του apache2 και του Postfix) και να κλεισω ορισμενα services οπως varnish & clamav.

 

Αποτελεσμα ομως δεν μπορω να πω οτι εχω δει. Ναι μεν εχει πεσει στο 60% η χρηση της RAM ομως οι ιστοσελιδες φορτωνουν το ιδιο αργα με πριν,αντε ελαχιστα καλυτερα(που δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι ή μου φαινεται ετσι λογω της ελπιδας μου).

 

Γενικα οι γνωσεις μου επι του θεματος στερεψαν,οποτε εδω θα χρειαστω την βοηθεια σας και τις συμβουλες σας. Τι θα πρεπει να κοιταξω ή να προσεξω? Τι επιλογες εχω και τι μπορω να κανω?

Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείνοντας τον varnish (αν έπαιζε σωστά πριν) στέλνεις όλη την κίνηση στον apache, αυτό ίσως και να είναι χειρότερο.

Από την άλλη varnish με 2gb... πολύ λίγα είναι. Restart τον έκανες?

 

τι bandwidth usage έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείνοντας τον varnish (αν έπαιζε σωστά πριν) στέλνεις όλη την κίνηση στον apache, αυτό ίσως και να είναι χειρότερο.

Από την άλλη varnish με 2gb... πολύ λίγα είναι. Restart τον έκανες?

 

τι bandwidth usage έχεις?

τον εκανα restart ναι.

εχω 2TB bandwidth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και περισσότερες λεπτομέρειες περί του vps θα ήταν χρήσιμες, όπως π.χ.  λειτουργικό, software κ.α.,μάλλον για debian/ubuntu το βλέπω (apache2), και μάλλον openvz...

 

Σε γενικές γραμμές ο apache τραβάει πολύ σε κάποια vps όπως ομοίως clamav, mysql, bind και φυσικά εάν έχεις εγκαταστήσει γραφικό περιβάλλον...

Προσωπικές μου εμπειρίες σε vps

Αντικατάσταση apache με nginx+php-fpm αν και δίκοπο μαχαίρι, μιας και η php-fpm τρώει πάρα πολύ μνήμη και θέλει τουλάχιστον μία φορά το 24ωρο επανεκκίνηση το service της php-fpm, αλλά το αποτέλεσμα ικανοποιητικό.

Αντικατάσταση mysql με postgresql τρελή διαφορά

Αντικατάσταση bind με dnsmasq μεγάλη διαφορά, αν και κάποιες φορές ο bind είναι αναγκαίος...

και εννοείτε ότι δεν υπάρχει γραφικό ή είναι σε runlevel 3.

 

Το αποτέλεσμα 100-150ΜΒ ram ανάλογα με το traffic και το load, τα οποία και πάρα πολλά είναι κατά την γνώμη μου, αλλά με τις σαβούρες που σου δίνουν στα vps και πάλι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...