Προς το περιεχόμενο

[Κάρτα γραφικών] MSI AMD R7950 3GB DDR5 Twin Frozr £151.99 @amazon.uk


vizolover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oντως μας κατεστρεψε το thread των προσφορών.

lionheart ευχαριστώ! Ξέρεις τί τροφοδοτικό χρειάζεται αυτό το τερατάκι?

 

Εγώ έχω ένα  Seasonic550 (βγάζει 41A στις 4x +12V.)

Aμα αντέχει... "Ε τότε να το σκεφτω!" που ελεγε κι ο αναποφάσιστος αγοραστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Errik, χώρια του γεγονότος ότι αν προβείς σε αναβάθμιση απο HD4850 σε HD7950 τότε κατά 90% ίσως χρειαστείς και τροφοδοτικό.

Ειδικά αν το έχεις απο τότε που πήρες και την HD4850.

Mην ξεχνάς ότι η 7950 θέλει 2 pci 6πινα για τροφοδοσία την στιγμή που η 4850 θέλει 1 6πινο.

Eντάξει αυτό το λύνεις με έναν αντάπτορα απο molex, αν έχεις ποιοτικό psu σε καλή κατάσταση, αν όχι ρίχνεις στο καλάθι και ένα psu. :P



 

Εγώ έχω ένα  Seasonic550 (βγάζει 41A στις 4x +12V.)

Aμα αντέχει... "Ε τότε να το σκεφτω!" που ελεγε κι ο αναποφάσιστος αγοραστής!

Aν είναι σε καλή κατάσταση, ο βετεράνος δεν θα έχει πρόβλημα. Προχώρα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σε υπερκαλύπτει η υπάρχουσα στα 1920x1200 16/10 (η εκτός των άλλων παλιά, ζεστή & ενεργοβόρα πλήν τίμια καρτούλα) τότε φίλε μου δεν χρειάζεται να αναβαθμιστείς. Δεν παίζεις παιχνίδια. 

 

Παίζω κανά battlefield BC2 και τα πολύ καινούρια με λίγο χαμηλωμένα γραφικά. Μην νομίζεις, κάτι κάνει η καρτούλα! 

 

Θα έδινα για κάρτα, αλλά όχι τόσα πολλά... κανα 100 θα το δινα. 

 

Αυτή στα 180 αξίζει τα χρήματά της; Σε σχέση με τις επιδόσεις της, όχι σε σχέση με την τιμή που πουλιέται γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Errik

την είχα την 4850 και την γνωρίζω καλά. Είναι τίμια κάρτα αλλά πλέον παρωχημένη. Αν παίζεις με αυτή την κάρτα τότε δεν έχεις απαιτήσεις. Οπότε θαρρώ πώς, αν και ευκαιριάρα σε αυτή την τιμή αν είναι όντως η HD7950, δεν αξίζει να την αλλάξεις. Πεταμένα χρήματα που μπορείς να τα διαθέσεις αλλού που χρειάζεσαι. Αν ήσουν καμμένος gamer δεν θα έκανες την ερώτηση αν αξίζει η αλλαγή, θα το ήξερες εξαρχής. 

Για αναβάθμιση φθηνή έναντι αυτής που έχεις, κοίτα στα μεταχειρισμένα για καμμιά HD 6770, 7770 π.χ ώστε να μην ξεπεράσεις καν το 100άρι και να αναβαθμιστείς αρκετά έναντι αυτής που έχεις σε αρκετούς τομείς πέραν των επιδόσεων (κατανάλωση, πιο καινούργια σειρά, θερμοκρασίες, Dx 11). :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε περίπτωση που είναι λάθος θα μας στείλουν το λάθος προϊόν ή θα μας ενημερώσουν; Κάποιος που να ξέρει απο αμαζον;

 

 

Αν παραλαβουν κομματια πριν καταλαβουν τι συμβαινει (χλωμο) θα στειλουν το λαθος, αν το καταλαβουν πριν παραλαβουν θα ακυρωσουν λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ψάχνουν για μεγαλύτερη κάρτα ΛΟΓΙΚΑ θα παιχτεί ξεστοκάρισμα GTX680 αυτές τις μέρες, αφού βγήκε η GTX770 (rebrand με μεγαλύτερα clocks και ομορφότερο cooler) στο price point της.

 

Όλοι οι υπόλοιποι, αν παραλάβουμε 7950 σε αυτή την τιμή we are happy as a puppy with two tails :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ψάχνουν για μεγαλύτερη κάρτα ΛΟΓΙΚΑ θα παιχτεί ξεστοκάρισμα GTX680 αυτές τις μέρες, αφού βγήκε η GTX770 (rebrand με μεγαλύτερα clocks και ομορφότερο cooler) στο price point της.

 

Όλοι οι υπόλοιποι, αν παραλάβουμε 7950 σε αυτή την τιμή we are happy as a puppy with two tails :)

Καμία πρόβλεψη για τιμούλα δεν μας λες όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οποιος μπορει και υπαρχει ακομα  η καρτα ας επικοινωνησει μαζι μου για να μου παραγγειλει και εμενα μια γιατι δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο εξωτερικο και δεν εχω καρτες και λοιπα..Θα του ημουν υποχρεως.... :-)

 

Παράγγειλα και εγώ στα  £155.79 με dispatch 2-4 weeks.

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς από Αθήνα να του παραγγείλω ας μου πει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν λεει τιποτα. Υπαρχουν τυποι και εκει που λειτουργουν οπως ακριβως και εδω σε δικα μας cs που ειναι για γελια. Μπορει για παραδειγμα απλα να βλεπουν οτι βλεπεις και εσυ στη σελιδα και να σου λενε "ειναι η 7950".

 

(θυμιζω την προσωπικη μου αποψη οτι ειναι 50-50, μην νομιζει κανεις οτι λεω οτι ειναι σιγουρα λαθος)

Μπερδεμένα τα πράγματα

το πρωτο post με το Link έχει αναλυτικά τις τιμές και μερικοί sellers αναγράφουν ότι ειναι 650 ti boost με τιμές 200 ευρώ ++ ανάμικτα με την 7950 με πανω 300 ευρώ++ (οτι να'ναι δηλ.) πάντως η 650 ti boost δεν έκανε 258 λίρες και να την δίνουν 178 λιρες(ή 151 του amazon τιμή) που στο idealo.de ξεκινάει η τιμή απο 159 ευρώ για την συγκεκριμένη, δηλ. αν έρθει την πληρώνουμε 182?

αντιστοιχα στο post #22 με το Link έχουν την 7950 se stock με την αρχική τιμή της 255 λιρες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Errik, χώρια του γεγονότος ότι αν προβείς σε αναβάθμιση απο HD4850 σε HD7950 τότε κατά 90% ίσως χρειαστείς και τροφοδοτικό.

Ειδικά αν το έχεις απο τότε που πήρες και την HD4850.

Mην ξεχνάς ότι η 7950 θέλει 2 pci 6πινα για τροφοδοσία την στιγμή που η 4850 θέλει 1 6πινο.

Eντάξει αυτό το λύνεις με έναν αντάπτορα απο molex, αν έχεις ποιοτικό psu σε καλή κατάσταση, αν όχι ρίχνεις στο καλάθι και ένα psu. :P

 

Aν είναι σε καλή κατάσταση, ο βετεράνος δεν θα έχει πρόβλημα. Προχώρα. :)

Ναι ισχύει αυτό... Το τωρινό παίζει να την σηκώνει αλλά οριακά. Είναι ένα corsair 450watt (rebranded seasonic). Ποιοτικό, αλλά δεν παύει να είναι 450άρι.  Μάλλον την ακυρώνω την παραγγελία. Θα πάρω κάρτα σε κανά χρόνο που τα παιχνίδια τότε θα τα παίζω μόνο στο LOW...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά μη τη συγκρίνετε με σειρές 4xxx & 5xxx γιατί μιλάμε για τεχνολογία 2-3 χρόνια πίσω και πόσο μάλλον όταν συγκρίνουμε μία low-mid end gpu 3ετίας με μία high end του '12.

 

@Errik ότι σου είπε ο lionheart ισχύει ακριβώς, αν είσαι οκ με αυτή που έχεις τώρα, δεν έχεις απαιτήσεις και η 7950 θα είναι παραπανίσια μιας και απευθύνεται σε απαιτητικούς/"καμμένους" gamers (χωρίς παρεξήγηση πάντα) ;)

 

@lionheart75 πως και δεν σε έχω δει εσένα στην ενότητα με τα PC Games??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε με τα τροφοδοτικά. Μια χαρά αρκεί το 450άρι του φίλου παραπάνω (εφόσον είναι επώνυμο και καλό).

 

Εδώ στο δικό μου Enermax 525W έχω δοκιμάσει 2 x 7950 (η μία δική μου και μία άλλη ενός φίλου για δοκιμή) σε Crossfire και έπαιζαν κανονικότατα όλα τα παιχνίδια και ούτε καν σε φάση overload δεν έμπαινε.

 

http://www.anandtech.com/show/5476/amd-radeon-7950-review/16

http://www.guru3d.com/articles_pages/his_radeon_hd_7950_review,8.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εστειλα και mail για διευκρινησεις και μου απαντησαν αυτο:

 

Message From Customer Service Hello,

Thank you for contacting Amazon.co.uk and for bringing this to our attention.

From your email, I understand you would like to confirm that your order #026-3720206-5683553 for the item "MSI AMD R7950 3GB DDR5 Twin Frozr PCI-E Graphics Card" is a 7950 and not a 650TI.

I have checked on the product details and as well as on the manufacturer's website and I can confirm that the item is the actual "MSI AMD R7950 3GB DDR5 Twin Frozr PCI-E Graphics Card" and you have the correct order.

Should you require any additional information or assistance, please do not hesitate to contact us.

I hope this helps. We look forward to seeing you again soon.
Warmest regards,
Jewel
Did I solve your

 

Τωρα αν ειναι και αυτοι ανενημερωτοι οπως στο  chat θα δειξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...