Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσιάζει τη mini έκδοση του Galaxy S4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σύγκριση Xperia x10 mini pro με Galaxy S4 mini:

 

Dimensions 90 x 52 x 17 mm  Weight 120 g

 

Dimensions 124.6 x 61.3 x 8.9 mm  Weight 107 g

 

 

 

Επειδή απ' αυτά που διαβάζω αρχίζω να χάνω την εμπιστοσύνη μου θα "μεταφράσω" τα παραπάνω νούμερα σε λέξεις. Το S4 mini είναι 3.5 εκατοστά μακρύτερο, ένα εκατοστό πλατύτερο αλλά έχει περίπου το μισό πάχος και έτσι εξηγείται το ότι είναι πιο ελαφρύ. Η επιφάνεια του S4 mini είναι 60% μεγαλύτερη, χονδρικά μιάμιση φορά. Το x10 mini pro έχει οθόνη 2.55" και το S4 mini 4.3".

 

Τί συμπεράσματα βγάζει κάποιος που μπήκε στον κόπο να διαβάσει αυτά τα στοιχεία πριν κρίνει; Ότι η Samsung έβαλε μια σχετικά μεγάλη οθόνη σε ένα εντυπωσιακά συμμαζεμένο smart, όποιος θέλει κάνει συγκρίσεις και με smart 3.5" προηγούμενης γενιάς για να δούμε αν είναι παντόφλα, σας προ(σ)καλώ.

 

άλλο προσπαθώ να πω άλλο να έχεις ένα μικρο και βαρύ κινητό στην τσέπη και άλλο να έχεις μια παντόφλα τεράστια και ελαφριά ένα δεν σε ενοχλεί και πολύ το άλλο φτάνει σε επίπεδο να μην μπορείς να περπατάς

 

και το ότι είναι ελαφρύ οφείλετε καθαρά και μόνο στην ποιότητα τον πλαστικών (να μας λείπει σαν πρώην κάτοχος του s3 κατάλαβα στην πράξη τι πλαστικά φοράνε όλα τα samsung πλην τα wave)

 

 

για κάποιους που λένε ότι το galaxy έχει ψευτοπλαστικά...

 

 

βάλε μπουκαλάκι από coca cola θα αντέξει περισσότερο και δικαίως έχει καλύτερη ποιότητα 

 

έχω δει το oppo finder 5 από κοντά ta lumia (820 920) κάποια sony μερικά htc κλπ αυτά ναι φοράνε καλά στιβαρά πλαστικά και αρκετά ποιοτικά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung με το mini δείχνει μέχρι που μπορεί να φτάσει... Μπορεί να φτιάχνει συσκευές με προτζέκτορα με dual sim με ένα σωρό...

 

Αυτό που δεν μπορεί να φτιάξει ειναι σε αυτές τις διαστάσεις υψηλές επιδόσεις και καλή αυτονομία.

 

Φτιάχνει συσκευές απλα για να τις φτιάξει. Και φυσικά υποστήριξη περιμένει απο τις κοινότητες να τα κάνουν ολα.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν νομιζω.

 

Το s4 mini ειναι πολυ δυνατοτερο απο το galaxy s2 και οχι σαν το s3 mini που ηταν λιγο χειροτερο απο το s2.

 

Οποτε πιστευω τωρα καπου παμε.....

 

Ξερει κανεις αν θα εχει την native android εκδοση ή την samsung android 4.2.2?

 

 

Επισης θα εχει gorilla glass γιατι δεν λεει κατι τετοιο στο gsmarena και δεν νομιζω να ειναι σωστο.

 

Επισης οσο αφορα επεξεργαστη και καρτα γραφικων ποιο ειναι καλυτερο το galaxy s2 i9100 ή το s4 mini i9190 και γιατι?

 

galaxy s4 mini i9190                    vs      galaxy s2 i9100

CPU : Dual-core 1.7 GHz Krait                 Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9

GPU : Adreno 305                                    Mali-400MP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο προσπαθώ να πω άλλο να έχεις ένα μικρο και βαρύ κινητό στην τσέπη και άλλο να έχεις μια παντόφλα τεράστια και ελαφριά 

 

Δε γνωριζω ποια διάλεκτο να χρησιμοποιήσω για δώσω να καταλάβετε ότι δεν είναι παντόφλα. Είναι ιδίου μεγέθους με 3.5άρια smart και 2.5 εκατοστά πιο μακρύ από αυτά που δικαίως θεωρείς μίνι. Αν τα δυόμιση εκατοστά συν το κάνουν παντόφλα τότε αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά. 

 

Ούτως ή άλλως και έχουμε βαρεθεί να το γράφουμε το smart είναι πολυχρηστικό εργαλείο με σεβαστη πλεον υπολογιστικη δυναμη και η μεγαλη οθονη ειναι απαραίτητη για διαφορες λειτουργιες. Το πώς οριζουμε το μεγαλο εξαρταται απο το πως το βλεπει κανεις αλλα το να γκρινιαζουμε για παντοφλα 4.3" μας κατατασει σε νοσταλγους δεινοσαυρων της τεχνολογιας ή απλά σε ατομα που εχουν μικρη ιδεα απο γκατζετ. Αυτα συμπεραινω οταν θαυμαζουμε τις δυόμιση ίντσες. Move on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μερα κραταγανε πριν 4 χρονια, μια μερα κρατανε κ τωρα που εχουν γινει σαν σαγιονάρες.

αν μεγαλωσει η οθονη για να μεγαλωσει η μπαταρια ειναι δωρο αδωρο, ειναι σαν να λες "εμεις ναι μεν βαλαμε μπαταρια που να κρατα μιση μερα παραπανω αλλα επειδη μεγαλωσαμε την οθονη θα καταναλωνεται και παλι στον ιδιο χρονο". το θεμα ειναι να μεγαλωσει η μπαταρια στο παχος χωρις να μεγαλωσει η οθονη γιατι το 50% της καταναλωσης προερχεται απο την οθονη.

 

Εχεις πιάσει στα χέρια σου το Note 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δουλεψει κανεις το s4 mini ακομα και αν δεν εχει ερθει ακομα ελλαδα?

 

Αν ναι τοτε μπορει να μας απαντησει στις παρακατω ερωτησεις:

 

01. Μετα απο 5-10λεπτα χρηση του κινητου ακομα και μονο πλοηγηση στο μενου χωρις να τρεξει καποια βαρια εφαρμογη το κινητο ζεσταινετε?

02. Εχει ξεκλειδωτο bootloader οπως σχεδον ολα τα samsung κινητα?

03. Θα παιρνει και την native android release που παιρνουν και τα nexus ή την εκδοση android για τα samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.3 ιντσες εχει η κοπελα μου και μια χαρα βολευεται. Οταν μιλαμε για smartphone μιλαμε για σερφαρισμα που οσο μεγαλυτερη οθονη εχεις τοσο το καλυτερο. Βλεπω τα iphones στις 3.5 και απλα γελω. Προσωπικα κυκλοφορω με 7αρι ταμπλετ μαζι μου εχοντας αφησει το Sole μου μονο για βασικες λειτουργιες αφου οι 3,7 ιντσες του μου ειναι μικρες.

Κι εγώ κυκλοφορώ με μια CRT στον ώμο αλλά δεν το κάνω θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές είναι οι μεγάλες οθόνες αλλά νομίζω ότι αν έβγαζαν και μοντέλα 4"-4.3" εξίσου δυνατά με τις ναυαρχίδες των 5", η πλειοψηφία θα προτιμούσε τις 4".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά λένε γιατί τα iPhone έχουν μεγαλύτερη αυτονομία ; Γιατι έχουν μικρότερη οθόνη . lol

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Και αν παθει κατι μετα απο 1 χρονο αρχιζετε και κλαιτε γιατι η εγγυηση εχει ληξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια επειδη πλεον θα ειναι πολυ κοντα στην τιμη ενα s4 mini με το s3 ποιος θα αγορασει το s4 mini????

Κανείς (τον πρώτο καιρό) Το S3 είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...