Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσιάζει τη mini έκδοση του Galaxy S4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτάξτε το mini είναι σχετικό,μικρό κινητό δεν είναι για κανένα λόγο έτσι και το βουβαλόπαιδο μπορεί να είναι μικρό σε σχέση με μια αγελάδα αλλά και πάλι είναι μεγάλο,αυτό το λένε s4 mini για να πουλίσει καθώς του έχουν βάλει και το ίδιο design αλλά δεν έχει καμία σχέση,είναι σαν να βάζεις σε nissan micra προφυλακτήρες και φανάρια απο GT-R.......

mini είναι το x8 και γενικά ότι είναι περίπου 3 ίντσες.

για μένα είναι ένα καλό κινητό το s4 mini αλλά δεν το κατατάσω στα "μικρά" και ας το πούνε και mini και nanomicroκοντοπίθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια σύγκριση Xperia x10 mini pro με Galaxy S4 mini:

 

Dimensions 90 x 52 x 17 mm  Weight 120 g

 

Dimensions 124.6 x 61.3 x 8.9 mm  Weight 107 g

 

 

 

Επειδή απ' αυτά που διαβάζω αρχίζω να χάνω την εμπιστοσύνη μου θα "μεταφράσω" τα παραπάνω νούμερα σε λέξεις. Το S4 mini είναι 3.5 εκατοστά μακρύτερο, ένα εκατοστό πλατύτερο αλλά έχει περίπου το μισό πάχος και έτσι εξηγείται το ότι είναι πιο ελαφρύ. Η επιφάνεια του S4 mini είναι 60% μεγαλύτερη, χονδρικά μιάμιση φορά. Το x10 mini pro έχει οθόνη 2.55" και το S4 mini 4.3".

 

Τί συμπεράσματα βγάζει κάποιος που μπήκε στον κόπο να διαβάσει αυτά τα στοιχεία πριν κρίνει; Ότι η Samsung έβαλε μια σχετικά μεγάλη οθόνη σε ένα εντυπωσιακά συμμαζεμένο smart, όποιος θέλει κάνει συγκρίσεις και με smart 3.5" προηγούμενης γενιάς για να δούμε αν είναι παντόφλα, σας προ(σ)καλώ.

Πες τα ρε αρχηγε γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε σε λιγο εδω μεσα.

Α,και που ειστε παιδια..η Samsung εχει σταματήσει να βάζει όπλα στον κρόταφο για να πάτε να το πάρετε..υπάρχουν πολύ καλύτερα κινητά από τα δικά της(XPeria 10 mini-Nokia 8210-Sonyericsson T10i και άλλα πολλά..)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνες μεγαλώνουν για να μεγαλώνουν και οι μπαταρίες αλλιώς μισή μέρα θα κράταγε το κινητό.

 

μια μερα κραταγανε πριν 4 χρονια, μια μερα κρατανε κ τωρα που εχουν γινει σαν σαγιονάρες.

αν μεγαλωσει η οθονη για να μεγαλωσει η μπαταρια ειναι δωρο αδωρο, ειναι σαν να λες "εμεις ναι μεν βαλαμε μπαταρια που να κρατα μιση μερα παραπανω αλλα επειδη μεγαλωσαμε την οθονη θα καταναλωνεται και παλι στον ιδιο χρονο". το θεμα ειναι να μεγαλωσει η μπαταρια στο παχος χωρις να μεγαλωσει η οθονη γιατι το 50% της καταναλωσης προερχεται απο την οθονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

mini είναι το x8 και γενικά ότι είναι περίπου 3 ίντσες.

για μένα είναι ένα καλό κινητό το s4 mini αλλά δεν το κατατάσω στα "μικρά" και ας το πούνε και mini και nanomicroκοντοπίθαρο.

 

Το S4 mini είναι 2.5 εκατοστά μακρύτερο, μισό εκατοστό πλατυτερο, μισό εκατοστό πιο λεπτό ενώ έχουν το ίδιο βάρος. Μεζούρα έχεις στο σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Samsung εχει σταματήσει να βάζει όπλα στον κρόταφο για να πάτε να το πάρετε..υπάρχουν πολύ καλύτερα κινητά από τα δικά της(XPeria 10 mini-Nokia 8210-Sonyericsson T10i και άλλα πολλά..)

 

Τα δυο πρωτα όντως μικρά, το κλασικό και πολύ επιτυχημένο t10 πιο μεγάλο και αφού έχουμε να κάνουμε με νοσταλγούς δεινοσαύρων της τεχνολογίας το Nokia 3210, ένα από τα πιο επιτυχημένα κινητά όλων των εποχών είναι ολίγον τι σαν πατάτα σε σχέση με το καινούριο smart της Samsung. Η πρόσοψή τους είναι ίδια αλλά το πάχος και το βάρος είναι άλλη ιστορία. Παντως οτι και να γράφω κάποιοι θα με αγνοούν και θα συνεχίζουν το ίδιο τροπάριο. Παντόφλα λοιπόν :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>για κάποιους που λένε ότι το galaxy έχει ψευτοπλαστικά...</p>

<p> </p>

<p><a href="http://www.youtube.com/watch?v=rofgMueCOqo">http://www.youtube.com/watch?v=rofgMueCOqo</a></p>

Αυτό το πράγμα να βλέπεται τέτοια βίντεο και να βγάζετε ποιο είναι ποιο ανθεκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φασαρια ρε παιδες!

 

μινι-μαξι...

Το πιανεις στο χερι, σου κανει? το παιρνεις! Ειναι μεγαλο? Το αφηνεις. Γιατι κολλας στο ονομα? Ονομασε το με το που το παρεις "galaxy μπαμπης"... Τελος!

 

διπυρινο-τετραπυρινο...

Μαθαμε τωρα στα quadro, octa κλπ και αναζηταμε χαρακτηριστικα χωρις να δουμε στην πραξη κατι. Δυναμη θελουμε και ελαφρυ UI, και με 2 πυρηνες μπορουμε να τα εχουμε αυτα...

 

Την οθονη που θα μπορουσε ανετα σε αυτα τα χρηματα να την εχει στα 720p να μην πιξελιαζει σε τοσες ιντσες δεν πειραξε κανεναν...?

 

ΥΓ. Η υπαρξη LTE ειναι αξιο λογου επισης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φασαρια ρε παιδες!

 

μινι-μαξι...

Το πιανεις στο χερι, σου κανει? το παιρνεις! Ειναι μεγαλο? Το αφηνεις. Γιατι κολλας στο ονομα? Ονομασε το με το που το παρεις "galaxy μπαμπης"... Τελος!

 

διπυρινο-τετραπυρινο...

Μαθαμε τωρα στα quadro, octa κλπ και αναζηταμε χαρακτηριστικα χωρις να δουμε στην πραξη κατι. Δυναμη θελουμε και ελαφρυ UI, και με 2 πυρηνες μπορουμε να τα εχουμε αυτα...

 

Την οθονη που θα μπορουσε ανετα σε αυτα τα χρηματα να την εχει στα 720p να μην πιξελιαζει σε τοσες ιντσες δεν πειραξε κανεναν...?

 

ΥΓ. Η υπαρξη LTE ειναι αξιο λογου επισης...

μα ρε φιλε πως να το πουνε μπαμπη αφου κορετικο ειναι ξερεις κανενα κορεατη μπαμη;  :P 

 

Μεταξυ μας τωρα, χιλιες φορες καλυτερα που δεν εχει 720p γιατι ο διπυρηνος δεν το εσωζε. Πολυ καλες οθονες μπορουν να υπαρξουν και στις 4.3" παραδειγμα η οθονη του lumia 820

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω καθόλου μερικά πράγματα που ενοχλούν κάποιους. Λέγεται S4 mini, και έχει μικρότερες διαστάσεις από το S4 άρα είναι σωστό που το λέει mini. Κάποιοι λένε ότι 4,3 ίντσες είναι πολύ μεγάλες για αυτούς και δεν θέλουν τόσο μεγάλο κινητό.

 

Δεκτό. Μιλάμε για την Samsung την εταιρεία που μπορείς να την κατηγορήσεις για πολλά, αλλά ρε παιδιά έχει την μεγαλύτερη γκάμα κινητών σε όλες τις ίντσες δηλαδή δεν βγάζει κάποιο που να σας κάνει σε μέγεθος σε όλη την γκάμα????????????????????????????

 

Το προβλημα φιλε μου ειναι οτι μπορει να βγαζει μεσα σε ενα χρονο 50 διαφορετικα μοντελα  ομως απο αυτα τα 50 τα 48 ειναι παναθλια σε επιδωσεις και τα 2 καλα της ειναι η παντοφλα και η υπερπαντοφλα. αν πχ εβγαζε μια εκδοση της ναυαρχιδας της με ελαφρος κομμενα χαρακτηριστικα (προσεξε το ελαφρος κομμενα, δεν εννοω απο οχταπυρηνο επεξεργαστη να βαλει 2πυρηνο που λειτουργει στην μιση συχνοτητα. αυτο δεν ειναι ελαφρος κομμενο) στις 4 ιντσες δεν νομιζω να υπηρχαν πολλοι που να γκρινιαζουν.

 

αλλα φυσικα δεν το κανει οποτε εχεις 2 φοβερα τεραστιες φοβερες συσκευες και αλλες 48 υπερμουφαρες σε ολλων των λογιων τα μεγεθη αλλα οχι για ολα τα γουστα...

 

και μην μου πειτε οτι δεν χορανε ολα αυτα μεσα σε ενα μικροτερο κινητο, γιατι καθε μισο χρονο ολα αυτα τα μουφα κινητα ειναι πολυ καλυτερα απο τον προηγουμενο χρονο στο ιδιο μεγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα φιλε μου ειναι οτι μπορει να βγαζει μεσα σε ενα χρονο 50 διαφορετικα μοντελα  ομως απο αυτα τα 50 τα 48 ειναι παναθλια σε επιδωσεις και τα 2 καλα της ειναι η παντοφλα και η υπερπαντοφλα. αν πχ εβγαζε μια εκδοση της ναυαρχιδας της με ελαφρος κομμενα χαρακτηριστικα (προσεξε το ελαφρος κομμενα, δεν εννοω απο οχταπυρηνο επεξεργαστη να βαλει 2πυρηνο που λειτουργει στην μιση συχνοτητα. αυτο δεν ειναι ελαφρος κομμενο) στις 4 ιντσες δεν νομιζω να υπηρχαν πολλοι που να γκρινιαζουν.

 

αλλα φυσικα δεν το κανει οποτε εχεις 2 φοβερα τεραστιες φοβερες συσκευες και αλλες 48 υπερμουφαρες σε ολλων των λογιων τα μεγεθη αλλα οχι για ολα τα γουστα...

 

και μην μου πειτε οτι δεν χορανε ολα αυτα μεσα σε ενα μικροτερο κινητο, γιατι καθε μισο χρονο ολα αυτα τα μουφα κινητα ειναι πολυ καλυτερα απο τον προηγουμενο χρονο στο ιδιο μεγεθος.

Εγώ δεν τα βρίσκω υπερμουφάρες, εσύ που τα βρίσκεις, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια μπορείς να πας εκεί. Ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολλά κινητά και κατασκευαστές και καλύπτουν όλα τα γούστα. Αν διαφωνείς και ότι τόσοι κατασκευαστές δεν καλύπτουν όλα τα γούστα, ψάξου γιατί παραείσαι γκρινιάρης. Μεγάλος ανταγωνισμός, καλύτερο για όλους. Στις 4 ίντσες που είπες πριν δεν θα γκρίνιαζες εσύ θα γκρίνιαζαν άλλοι, πάντα θα υπάρχουν γκρίνιες έστω και για 0,3 ίντσες χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τα βρίσκω υπερμουφάρες, εσύ που τα βρίσκεις, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια μπορείς να πας εκεί. Ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολλά κινητά και κατασκευαστές και καλύπτουν όλα τα γούστα. Αν διαφωνείς και ότι τόσοι κατασκευαστές δεν καλύπτουν όλα τα γούστα, ψάξου γιατί παραείσαι γκρινιάρης. Μεγάλος ανταγωνισμός, καλύτερο για όλους. Στις 4 ίντσες που είπες πριν δεν θα γκρίνιαζες εσύ θα γκρίνιαζαν άλλοι, πάντα θα υπάρχουν γκρίνιες έστω και για 0,3 ίντσες χαχαχαχα

 

θεωρω τον εαυτο μου αρκετα απαιτητικο σε συσκευες που μου αρεσει να ασχολουμε μαζι τους η τις εχω σαν hobby. τα smartphone τα ελιωνα και τα "πειραζα" απο την εποχη του 7650 και 3650. επειδη λοιπον ειμαι τοσο απαιτητικος για εμενα αυτην την στιγμη στα smartphone υπαρχει μονο μια μαρκα η samsung με τα galaxy, oι λογοι ειναι 3 οτι μου αρεσει παρα πολυ ο touchwiz launcher και καποιες εφαρμογες τις samsung, οτι υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις unbrick μια συσκευη μονος σου χρησιμοποιοντας το usb jig και οτι συνηθως εχουν την μεγαλυτερη υποστηριξη απο developers. μερικοι μπορει να γελανε τωρα και να λενε τι toucwiz, αν δεν ειναι aosp δεν λεει. αλλα ειναι υποκειμενικο το θεμα οποτε δεν θα βγαλουμε ακρη.

συσκευες υπαρχουν οντως πολλες απο ολες τις εταιριες για πολλα γουστα, αλλα επειδη η samsung εδειξε τον δρομο με τα galaxy και επειδη εχει δημιουργησει καποιους φανατικους οπαδους βγαζοντας σωστες συσκευες, οσο οι καλες τις συσκευες ειναι αποκλειστηκα μεγαλες θα υπαρχει γκρινια απο πολους γιατι ειμαι σιγουρος οτι εν εβγαζε μια συσκευη στις διαστασεις του s3-s4mini με τετραπυρηνο σωστο επεξεργαστη καλουτσικη καρτα γραφικων και αλλα καλουδια θα γινοταν τοσο αναρπαστο που ισος να χτυπουσε και τις πωλησεις των ναυαρχιδων της.

 

τελος παντων κουβεντα να γινεται... οπως ειπες σιγουρα παντα θα υπαρχει γκρινια, απλα  μεχρι την εποχη του s1 παντα εβρισκα κινητο που να με καλυπτει 100% τωρα αναγκαζομε να αγοραζω "mini" με ολα τους τα μειωνεκτηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω τον εαυτο μου αρκετα απαιτητικο σε συσκευες που μου αρεσει να ασχολουμε μαζι τους η τις εχω σαν hobby. τα smartphone τα ελιωνα και τα "πειραζα" απο την εποχη του 7650 και 3650. επειδη λοιπον ειμαι τοσο απαιτητικος για εμενα αυτην την στιγμη στα smartphone υπαρχει μονο μια μαρκα η samsung με τα galaxy, oι λογοι ειναι 3 οτι μου αρεσει παρα πολυ ο touchwiz launcher και καποιες εφαρμογες τις samsung, οτι υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις unbrick μια συσκευη μονος σου χρησιμοποιοντας το usb jig και οτι συνηθως εχουν την μεγαλυτερη υποστηριξη απο developers. μερικοι μπορει να γελανε τωρα και να λενε τι toucwiz, αν δεν ειναι aosp δεν λεει. αλλα ειναι υποκειμενικο το θεμα οποτε δεν θα βγαλουμε ακρη.

συσκευες υπαρχουν οντως πολλες απο ολες τις εταιριες για πολλα γουστα, αλλα επειδη η samsung εδειξε τον δρομο με τα galaxy και επειδη εχει δημιουργησει καποιους φανατικους οπαδους βγαζοντας σωστες συσκευες, οσο οι καλες τις συσκευες ειναι αποκλειστηκα μεγαλες θα υπαρχει γκρινια απο πολους γιατι ειμαι σιγουρος οτι εν εβγαζε μια συσκευη στις διαστασεις του s3-s4mini με τετραπυρηνο σωστο επεξεργαστη καλουτσικη καρτα γραφικων και αλλα καλουδια θα γινοταν τοσο αναρπαστο που ισος να χτυπουσε και τις πωλησεις των ναυαρχιδων της.

 

τελος παντων κουβεντα να γινεται... οπως ειπες σιγουρα παντα θα υπαρχει γκρινια, απλα  μεχρι την εποχη του s1 παντα εβρισκα κινητο που να με καλυπτει 100% τωρα αναγκαζομε να αγοραζω "mini" με ολα τους τα μειωνεκτηματα

Τι να σου πω, κάνε την καρδιά σου πέτρα και πάρτο τοτε και ας μην σε καλύπτει 100% :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...