Προς το περιεχόμενο

εγκατάσταση wireless εκτυπωτή


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να εγκαταστήσω ασύρματα σε Ubuntu τον SAMSUNG ML-2525W. Κατεβάζω τον driver από την SAMSUNG και μέσω sh εντολής ολοκληρώνω την εγκατάσταση, αλλά βάζοντας manually την host name και IP, γιατί στο searching του wizard δεν εντοπίζεται ο εκτυπωτής.

Το ίδιο γίνεται αν κάνω εγκατάσταση και μέσω CUPS. Ολοκληρώνοντας και πάλι μόνο manually την εγκατάσταση ο εκτυπωτής φαίνεται κανονικά στο System-Administration-Printing, αλλά δεν μπορεί να γίνει εκτύπωση.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε μπορεί να γίνει ασύρματη σύνδεση ubuntu-printer. Δίνω σωστά το wep key, αλλά δεν μου βγάζει μήνυμα connection established, και μου ζητάει (ανά 30 περίπου sec) το wep key. Το κλειδί είναι σίγουρα σωστό. Απλά, δε γίνεται σύνδεση.

Η κάρτα δικτύου λειτουργεί κανονικά. Κάνω ασύρματη σύνδεση σε router και έχω internet.

Απ' την άλλη, ο εκτυπωτής λειτουργεί χωρίς πρόβλημα ασύρματα. Σε άλλο pc με Windows δίνω ασύρματες εκτυπώσεις.

Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν έχω δώσει σωστά το ipp.

Όνομα εκτυπωτή:abc
ip εκτυπωτή:192.168.2.11
οπότε έδωσα:ipp://abc/192.168.2.11 στο manual setup

Τί μπορεί να φταίει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε χωρις το ονομα του εκτυπωτη στο ipp.

Δεν θυμαμαι πως παει ακριβως αλλα οποτε εχω εγκαταστησει δικτυακο εκτυπωτη δινω το ip του , ασχετως το πρωτοκολλο (ipp κλπ) ..δεν ειχα ασχοληθει ποτε με το ονομα που χει στο δικτυο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...