Προς το περιεχόμενο

Linux Mint Boot Manager Πρόβλημα!!


zizu10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Λοιπόν, μόλις εγκατέστησα τα linux mint 14 και έχω ένα σημαντικό πρόβλημα.

 

Ενώ είχα εγκατεστημένα τα windows 8, έκανα δύο κατατμήσεις ext4 (root & home) και έκανα εγκατάσταση τα mint στο root. Όταν έκανα restart μου εμφανήστικε ο boot manager των mint χωρίς όμως να έχει την επιλογή για windows 8, οι μόνες δύο επιλογές που είχα ήταν το linux mint 14 & linux mint 14 (compatibility mode).

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το φτιάξω για να έχει επιλογή και για τα windows 8??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οταν εκανες εγκατασταση του ειπες να παρει ολο το σκληρο, οποτε τωρα εισαι χωρις windows γενικα?

Ποσταρε μια εικονα απο το gparted (γνωστος partition editor) ή οτι σου βγαλει το

sudo fdisk -l
Το τελευταιο γραμμα ειναι L μικρο, οχι 1, ουτε i κεφαλαιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οταν εκανες εγκατασταση του ειπες να παρει ολο το σκληρο, οποτε τωρα εισαι χωρις windows γενικα?

Ποσταρε μια εικονα απο το gparted (γνωστος partition editor) ή οτι σου βγαλει το

sudo fdisk -l
Το τελευταιο γραμμα ειναι L μικρο, οχι 1, ουτε i κεφαλαιο.

 

 

Όχι, τα πρόσεξα αυτά και πριν λίγο έκανα boot από το bios και μου έβγαλε ως επιλογή το windows boot manager και το mint ως επιλογές.

Μπήκα κανονικά στα windows αλλά τώρα το θέμα είναι αν γίνεται να μπορώ να επιλέγω OS χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω μέσω bios...

 

Υ.Γ. Θα ποστάρω αύριο photo από GParted μιας και τώρα είμαι από άλλο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το screenshot από το GParted 

 

μήπως έχεις παραπάνω από ένα δίσκους?

 

δώσε και ένα









 sudo update-grub

μπας και είχε φάει κάνα κόλλημα

 

Έναν σκληρό δίσκο έχω..

 

Τι μηχάνημα είναι μήπως έχει UEFI? 

 

Το μηχάνημα είναι καινούργιο με i5-3470 και motherboard αυτή http://www.amazon.co.uk/Gigabyte-GA-Z77-DS3H-SKT-1155-Z77-DS3H-Motherboard/dp/B007KZQFOS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1369928280&sr=8-1&keywords=gigabyte+z77

 

Το UEFI δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αλλά είμαι σίγουρος πως κάπου το έχω δει στο bios ή στο κουτί της μητρικής!!

post-179678-0-49390300-1369928204_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν εγκαταστήσεις το MInt άλλαξες την ρύθμιση στο BIOS που έλεγε disable secure boot? Γενικότερα έχει προκύψει ένα θέμα με το UEFI και Windows/Linux και πρέπει να διαβάσεις λιγάκι για να καταφέρεις την συνύπαρξη και τον δύο. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σε βοηθήσω άμα μπορεί κάποιος από το φόρουμ ..... Μία λύση που είχαμε δώσει σε ένα λάπτοπ ήταν να εγκαταστήσουμε το refind και επανέφερε την επιλογή wind/kubuntu. Ψάξε ρώτα όλο και κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...