Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Πλεον μονοδρομος τροφοδοτικο seasonic noctua edition. Δινουν την μεγαλυτερη εγγυηση, αν παθει κατι τα μεταφορικα και ο ελενγχος δικα τους, κορυφαια ποιοτητα. Μονο παρτε το πολλα watt, ωστε να συκωσει στο μελλον τα εξαρτηματα που θα βαλετε στην 5η συνεχη αναβαθμιση που θα κανετε με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Teddy77 said:

Νομίζω είσαι αρκετά οριακά πάντως.... σκέψου έχεις τυπικό max power draw κάνα 600άρι W, μόνο από CPU+GPU, χωρίς να υπολογίζεις τα άλλα περιφερειακά.... όσο και να τα βγάζει πέρα, παίζει να είσαι κατά καιρούς στο ~90% της ονομαστικής ισχύος του... αγκομαχά το κακόμοιρο.

Ok,  να το προγραμματίσω τότε για αναβάθμιση. 
Να πάρω το μεγάλο του αδελφάκι που έχω έτοιμα τα καλώδια να κουμπώσει κατευθείαν; 
https://www.e-shop.gr/psu-corsair-cp-9020201-eu-rm1000x-1000w-80-plus-gold-full-modular-p-PER.588540

Ή να ψάξω κάποια απ τις προτάσεις σας σε προηγούμενες σελίδες για ATX 3.0;

Αυτό οκ; https://www.skroutz.gr/s/49427364/Seasonic-Focus-GX-ATX-3-0-1000W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html#reviews

Επεξ/σία από Hnepes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/06/2024 at 10:46, Hnepes said:

Ok,  να το προγραμματίσω τότε για αναβάθμιση. 
Να πάρω το μεγάλο του αδελφάκι που έχω έτοιμα τα καλώδια να κουμπώσει κατευθείαν; 
https://www.e-shop.gr/psu-corsair-cp-9020201-eu-rm1000x-1000w-80-plus-gold-full-modular-p-PER.588540

Ή να ψάξω κάποια απ τις προτάσεις σας σε προηγούμενες σελίδες για ATX 3.0;

Αυτό οκ; https://www.skroutz.gr/s/49427364/Seasonic-Focus-GX-ATX-3-0-1000W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html#reviews

Μεταξύ ομοίων (edit:specs+τιμή), θα διάλεγα πάντα Seasonic.

Επεξ/σία από Teddy77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/30619263/Corsair-RM-Series-RM750-White-750W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Σκέφτομαι να αλλάξω τροφοδοτικό, μιας και το δικό μου (seasonic s12ii 620w) θα κλείσει δεκαετία σε λίγους μήνες.

Έχω 4070+5600, και λογικά κάποια στιγμή θα μπει 5700x3d, ή νέα πλατφόρμα (AM5?) αν το καθυστερήσω πολύ.

Υπάρχει κάποιο άλλο τροφοδοτικό καλύτερο στα λεφτά που παίζει αυτό τώρα, ή εκεί κοντά? (80€)

Πειράζει που είναι κάπως παλιό και δεν είναι ATX 3.0 κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, just getting started είπε

Γνώμη για αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/30619263/Corsair-RM-Series-RM750-White-750W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Σκέφτομαι να αλλάξω τροφοδοτικό, μιας και το δικό μου (seasonic s12ii 620w) θα κλείσει δεκαετία σε λίγους μήνες.

Έχω 4070+5600, και λογικά κάποια στιγμή θα μπει 5700x3d, ή νέα πλατφόρμα (AM5?) αν το καθυστερήσω πολύ.

Υπάρχει κάποιο άλλο τροφοδοτικό καλύτερο στα λεφτά που παίζει αυτό τώρα, ή εκεί κοντά? (80€)

Πειράζει που είναι κάπως παλιό και δεν είναι ATX 3.0 κλπ?

Παρτο χωρις δευτερη σκεψη,βασικα επρεπε ηδη να το ειχες παραγγειλει,στα 80€ ειναι κλεψιμο.Εχει η Corsair καλωδιο για 12VHPWR αλλα και οι ανταπτορες που εχουν μεσα οι καρτες (nvidia 4000 series) μια χαρα ειναι,δεν μπορω να καταλαβω αυτη την πρεμουρα για το ATX 3.0.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, LouCi4er said:

δεν μπορω να καταλαβω αυτη την πρεμουρα για το ATX 3.0.

 

Οι καινουργιες καρτες γραφικων θα εχουν τεραστια spikes και τα καινουργια τροφοδοτικα atx 3.0 και pci 5.0 θα αντεχουν.Αντιθετα τα αλλα,τα παλια,θα κλεινουν το pc. Για αυτο πουλανε τα παλια καλα τροφοδοτικα φτηνα τωρα,για να φυγουν,δεν ειναι χαζοι,υπαρχει λογος. Ελπιζουν καποιος απληροφορητος να την πατησει.

Εδω πολυ πληροφοριακο βιντεο(πριν 2 χρονια)με τιτλο : Γιατί τα υπάρχοντα τροφοδοτικά ΔΕ θα είναι συμβατά με τις επόμενες GPUs! ATX12V v3.0

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, benign είπε

Οι καινουργιες καρτες γραφικων θα εχουν τεραστια spikes και τα καινουργια τροφοδοτικα atx 3.0 και pci 5.0 θα αντεχουν.Αντιθετα τα αλλα,τα παλια,θα κλεινουν το pc. Για αυτο πουλανε τα παλια καλα τροφοδοτικα φτηνα τωρα,για να φυγουν,δεν ειναι χαζοι,υπαρχει λογος. Ελπιζουν καποιος απληροφορητος να την πατησει.

Εδω πολυ πληροφοριακο βιντεο(πριν 2 χρονια)με τιτλο : Γιατί τα υπάρχοντα τροφοδοτικά ΔΕ θα είναι συμβατά με τις επόμενες GPUs! ATX12V v3.0

 

The whole atx 3.0 is really misleading. Initially they were going to change PSU to 12v only, this did not happen and now the only real changes are the ability to handle longer transient spikes “which most decent psu could already handle.”and the NVIDIA cable.

Μην πέφτεις στην παγίδα τους,σε εχω για έμπειρο χρήστη.Οι επόμενες κάρτες δεν θα έχουν μεγαλύτερα spikes απ' ότι έχει η 3000 και η 4000 σειρά.Αν ένα τροφοδοτικό αντέχει τις υπάρχουσες κάρτες,θα αντέχει και τις επόμενες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, LouCi4er said:

The whole atx 3.0 is really misleading. Initially they were going to change PSU to 12v only, this did not happen and now the only real changes are the ability to handle longer transient spikes “which most decent psu could already handle.”and the NVIDIA cable.

Μην πέφτεις στην παγίδα τους,σε εχω για έμπειρο χρήστη.Οι επόμενες κάρτες δεν θα έχουν μεγαλύτερα spikes απ' ότι έχει η 3000 και η 4000 σειρά.Αν ένα τροφοδοτικό αντέχει τις υπάρχουσες κάρτες,θα αντέχει και τις επόμενες.

Αν παρακολουθησεις την ομιλια του Αρη,λεει πως πρεπει να αντεχουν διπλασια ρευματα για 10 μιλισεκοντ.Αναφορικα με τις επομενες γενιες.Αυτο το εισηγαγαν για μουφα δηλαδη?Εμπιστευομαι τον Αρη που το εξηγει αναλυτικα.Αλλα και αλλα sites και youtubers απο τους πιο γνωστους τα εχουν πει.Με αυτα τα δεδομενα,μονο τροφοδοτικο νεου προτυπου προσωπικα θα συμβουλευα για να μην παρω καποιον στον λαιμο μου. Στο αρθρο του γραφει στην αρχη ο Αρης :

From now on, any PSU with more than 450W should include one of the new 12+4 pin connectors for Add-In Cards (like GPUs), and have various changes that allow it to deliver up to 200% of its max-rated capacity for short periods! 

Το σχολιο που εβαλες που το βρηκες? Μηπως το εξελαβες λαθος αποσπασματικα?

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από έναν στο Reddit,έγραφε επίσης:All the quality psu makers make or supply a cable for the cards now and it is a better option then native 12vhpwr. If I’m not mistaken Corsair or johnnyguru stated that having a 12vhpwr on the psu greatly increases the chances of melting the connection and i don’t think Corsair offers a psu in that configuration due to that concern.Εδω είναι το link:

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/174enpf/is_it_worth_getting_atx_30_psu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2024 στις 10:55 ΠΜ, benign είπε

Αν παρακολουθησεις την ομιλια του Αρη,λεει πως πρεπει να αντεχουν διπλασια ρευματα για 10 μιλισεκοντ.Αναφορικα με τις επομενες γενιες.Αυτο το εισηγαγαν για μουφα δηλαδη?Εμπιστευομαι τον Αρη που το εξηγει αναλυτικα.Αλλα και αλλα sites και youtubers απο τους πιο γνωστους τα εχουν πει.Με αυτα τα δεδομενα,μονο τροφοδοτικο νεου προτυπου προσωπικα θα συμβουλευα για να μην παρω καποιον στον λαιμο μου. Στο αρθρο του γραφει στην αρχη ο Αρης :

From now on, any PSU with more than 450W should include one of the new 12+4 pin connectors for Add-In Cards (like GPUs), and have various changes that allow it to deliver up to 200% of its max-rated capacity for short periods! 

Το σχολιο που εβαλες που το βρηκες? Μηπως το εξελαβες λαθος αποσπασματικα?

1.6 της αναγραφομενες ισχυος πρεπει να αντεχει, οχι την διπλη. 

Γενικα το βιντεο του Αρη πλεον ειναι outdated, εχουμε πολυ καλυτερη πληροφορηση και πλεον ξερουμε πως θα παει το πραγμα. Ο Αρης (περα απο το οτι καμια φορα υπερβαλει κατ' εμε), το βιντεο το εκανε οταν μολις ειχε κυκλοφορησει το ATX 3.0 standard και ειχαμε μονο αυτο στα χερια μας, ουτε δεδομενα απο τις 4000, ουτε τιποτα αλλο ουσιαστικο. 

Με γνωμονα το standard εκανε το βιντεο και σε αυτο ουσιαστικα προβλεψεις κανει. Μηδενικη αξια η προβλεψη 2 ετων, η οποια μαλιστα αφορουσε τις 4000 σειρα. Ολες τις 4000 τις σηκωνουν αξιοπρεπεστατα ολα τα καλα υπαρχοντα τροφοδοτικα που σεβονται τον εαυτο τους. Μην μενεις στο clickbait του τιτλου που και εγω και ο Αρης το παραδεχομαστε οτι το βαζουμε μπας και μαζεψει κανα view παραπανω. 

Παρε για παραδειγμα το CoolerMaster V1000 Platinum που εχω, το οποιο δεν ειναι 3.0. Θες να μου πεις οτι θα βαλω πανω μια 5090 και θα τσινισει, αλλα το Segotep KL-1250 Gold, το οποιο ειναι πολυ καλο μεν, οχι ομως σε επιπεδο V1000 (μια κατηγορια κατω), αλλα ειναι 3.0 δε, θα την παλεψει μια χαρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, kostas_anes said:

1.6 της αναγραφομενες ισχυος πρεπει να αντεχει, οχι την διπλη. 

Γενικα το βιντεο του Αρη πλεον ειναι outdated, εχουμε πολυ καλυτερη πληροφορηση και πλεον ξερουμε πως θα παει το πραγμα. Ο Αρης (περα απο το οτι καμια φορα υπερβαλει κατ' εμε), το βιντεο το εκανε οταν μολις ειχε κυκλοφορησει το ATX 3.0 standard και ειχαμε μονο αυτο στα χερια μας, ουτε δεδομενα απο τις 4000, ουτε τιποτα αλλο ουσιαστικο. 

Με γνωμονα το standard εκανε το βιντεο και σε αυτο ουσιαστικα προβλεψεις κανει. Μηδενικη αξια η προβλεψη 2 ετων, η οποια μαλιστα αφορουσε τις 4000 σειρα. Ολες τις 4000 τις σηκωνουν αξιοπρεπεστατα ολα τα καλα υπαρχοντα τροφοδοτικα που σεβονται τον εαυτο τους. Μην μενεις στο clickbait του τιτλου που και εγω και ο Αρης το παραδεχομαστε οτι το βαζουμε μπας και μαζεψει κανα view παραπανω. 

Παρε για παραδειγμα το CoolerMaster V1000 Platinum που εχω, το οποιο δεν ειναι 3.0. Θες να μου πεις οτι θα βαλω πανω μια 5090 και θα τσινισει, αλλα το Segotep KL-1250 Gold, το οποιο ειναι πολυ καλο μεν, οχι ομως σε επιπεδο V1000 (μια κατηγορια κατω), αλλα ειναι 3.0 δε, θα την παλεψει μια χαρα...

Ο λογος που βαζω το διετιας βιντεο του Αρη,ειναι οτι σε αυτο εξηγει τι ειναι βασικα το atx 3.0 και pcie 5.0 και γιατι ειναι το μελλον στα τροφοδοτικα.Εδω υπαρχουν ατομα που αγνοουν τι ειναι αυτα.Στα προσφατα του βιντεο δεν ασχολειται καν με παλια τροφοδοτικα αλλα κανει reviews μονο και αποκλειστικα τροφοδοτικων που πληρουν τις νεες προυποθεσεις.

Δεν εχω ακουσει μονο τον Αρη σε εκεινο το βιντεο αλλα και αλλους ξενους youtubers απο τον Linus μεχρι και οχι πολυ γνωστους.

Μπορει στην γενια 4 της Nvidia τα παλια τροφοδοτικα που ηταν ποιοτητας να ανταποκριθηκαν,αλλα,ναι πιστευω οτι στο μελλον ασχετα αν ειναι ποιοτικα,μπορει να μην ειναι ικανα.Αλλα ηδη αρχιζουν και προωθουνται πλεον τα τροφοδοτικα atx 3.1,τα παλια τα εχουν βαλει ολα τα καταστηματα σε πολυ χαμηλες τιμες γιατι ο μεσος καταναλωτης στρεφεται παντα προς το καινουργιο και ετσι η συζητηση δεν εχει νοημα.Γιατι να ασχολουμαστε με το νεκρο παρελθον? Ολα τα νεα τροφοδοτικα που φτιαχνουν οι εταιριες πλεον ειναι atx 3.0/3.1 και pcie 5.0,οποτε δεν εχει νοημα η συζητηση.

Βεβαια ηδη μερικοι στις αγγελιες προσπαθουν να πουλησουν τετοια ποιοτικα,αλλα παλιου τυπου τροφοδοτικα και δεν τα παιρνει κανεις.Αυτοι οι καταναλωτες που δεν ενημερωθηκαν για την αλλαγη και δεν τα πουλησαν οταν επρεπε,την πατησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, benign said:

Γιατι να ασχολουμαστε με το νεκρο παρελθον?

Γιατί γι αυτό θα έπρεπε να ασχολούμαστε. Πως και γιατί οι κάρτες γραφικών(και τα παιχνίδια) οδηγούνται προς την αντίθετη κατεύθυνση, δηλ. προς την κατανάλωση περισσότερης ενέργειας. Μας πρήζουν τα σκώτια για πράσινη ανάπτυξη αλλά τελικά όλα είναι πράσινα άλογα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, BlueBlood7 said:

Γιατί γι αυτό θα έπρεπε να ασχολούμαστε. Πως και γιατί οι κάρτες γραφικών(και τα παιχνίδια) οδηγούνται προς την αντίθετη κατεύθυνση, δηλ. προς την κατανάλωση περισσότερης ενέργειας. Μας πρήζουν τα σκώτια για πράσινη ανάπτυξη αλλά τελικά όλα είναι πράσινα άλογα. 

Δεν διαφωνω για αυτο,το αντιθετο. Και δεν μου αρεσει ουτε εμενα αυτη η κατευθυνση, επισης και οι επεξεργαστες.Πολυ υψηλες θερμοκρασιες και μεγαλυτερη καταναλωση.Ενω το ζητουμενο ειναι βελτιωση της αποδοσης και μικροτερη καταναλωση.

Αλλα εδω μιλαμε γιατι το τι θα προτεινουμε σε μελη που θελουν να αγορασουν καινουργιο τροφοδοτικο.Ε,αναγκαστικα αυτα με τα νεα χαρακτηριστικα,εξαλλου τα παλια δεν θα υπαρχουν σε λιγο πουθενα,παρα μονο μεταχειρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2024 στις 11:08 ΜΜ, benign είπε

Δεν διαφωνω για αυτο,το αντιθετο. Και δεν μου αρεσει ουτε εμενα αυτη η κατευθυνση, επισης και οι επεξεργαστες.Πολυ υψηλες θερμοκρασιες και μεγαλυτερη καταναλωση.Ενω το ζητουμενο ειναι βελτιωση της αποδοσης και μικροτερη καταναλωση.

Αλλα εδω μιλαμε γιατι το τι θα προτεινουμε σε μελη που θελουν να αγορασουν καινουργιο τροφοδοτικο.Ε,αναγκαστικα αυτα με τα νεα χαρακτηριστικα,εξαλλου τα παλια δεν θα υπαρχουν σε λιγο πουθενα,παρα μονο μεταχειρισμενα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όσα έχουν την πιστοποίηση atx 3.x θα είναι αυτόματα και καλά ή και καλύτερα από κάποια ποιοτικά που δεν έχουν τη πιστοποίηση αυτή. Και στα καινούργια με πιστοποίηση θα υπάρχουν και μούφες που θα δουλεύουν για λίγο και μετα γιοκ….Αυτό ίσχυε και με τις προηγούμενες πιστοποιήσεις 2.x και η 3.x δεν πρόκειται να κάνει κάτι το διαφορετικό. Σαφώς είναι ένα πλεονέκτημα το atx 3.x αλλά να βγάζουμε αχρηστα το σύνολο της προηγούμενης πιστοποίησης , είναι υπερβολικό….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...