Προς το περιεχόμενο

[Smartphone] Lenovo LePhone A660 115 $ (89 €) με δωρεάν μεταφορικά


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SG, κανει πιο γρηγορα.

οι κωδικοι εχουν λήξει εδώ και καιρό, (όπως και η τιμη εχει παιξει πανω κατω αρκετες φορες απο τοτε που ξεκινησε το νημα.)

Στο σημειωμα στο PayPal υπενθυμισε τους τα βασικα: rooted, playstore, Greek, gift, low value, χρωμα θηκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε android συσκευές εγώ προτείνω το CoPilot γιατί έχει δωρεάν ΕΝΑ χάρτη της επιλογής σου (πχ Ελλάδας B) ) και είναι πολύ καλό.

Αν θέλεις και άλλους χάρτες ευρωπαικούς κτλ πρέπει να πληρώσεις.

Δοκίμασε το.Είναι δωρεάν(στο google play προφανώς).

Ευχαριστώ πολύ :-)  Θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χρειαζεται να βαλεις διευθυνση τραβαει αυτοματα από το Paypal αυτη που εχεις δηλωμενη.

Εννοειται πως θα πληρωσεις με Paypal για να εισαι καλυμμενος. Πιστωτικες μονο σε πηγες/τριτους που εμπιστευομαστε (πχ Paypal, Amazon κτλ.).

 

Είσαι λίγο λάθος εδώ, έως πολύ.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να δώσω την πιστωτική ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ για τον εξής λόγο:

η τράπεζά μου είναι υπεύθυνη για ότι συμβεί με την κάρτα μου.

 

Μία φορά εν έτη 2006 έγινε υποκλοπή 1000-1500 ευρώ από την πιστωτική μου και τα πήρα σε διάστημα λιγοτερο του 1 μήνα.

Το Πάσχα παρήγγειλα κάτι πράγματα μέσω Visa από έναν Ταϋλανδό, τα οποία μέσα σε διάστημα 3-4 μηνών δεν τα είχα παραλάβει, ο Ταυανδός έγινε Λούης με τα χρήματά μου, επικοινώνησα με την τράπεζα συμπληρώνοντας μια φόρμα, τους προσκόμησα email κλπ, και πήρα τα χρήματα μου πίσω στο ΑΚΕΡΑΙΟ σε 40 μέρες περίπου.

 

Μεγαλύτερη ασφάλεια νοιώθω με την πιστωτική παρά με το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο λάθος εδώ, έως πολύ.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να δώσω την πιστωτική ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ για τον εξής λόγο:

η τράπεζά μου είναι υπεύθυνη για ότι συμβεί με την κάρτα μου.

 

Μία φορά εν έτη 2006 έγινε υποκλοπή 1000-1500 ευρώ από την πιστωτική μου και τα πήρα σε διάστημα λιγοτερο του 1 μήνα.

Το Πάσχα παρήγγειλα κάτι πράγματα μέσω Visa από έναν Ταϋλανδό, τα οποία μέσα σε διάστημα 3-4 μηνών δεν τα είχα παραλάβει, ο Ταυανδός έγινε Λούης με τα χρήματά μου, επικοινώνησα με την τράπεζα συμπληρώνοντας μια φόρμα, τους προσκόμησα email κλπ, και πήρα τα χρήματα μου πίσω στο ΑΚΕΡΑΙΟ σε 40 μέρες περίπου.

 

Μεγαλύτερη ασφάλεια νοιώθω με την πιστωτική παρά με το paypal.

 

Αν εσύ νιώθεις άνετος να δίνεις τον αριθμό και το cvv της πιστωτικής σου κάρτας, στον οποιοδήποτε πωλητή στο ίντερνετ και να παρακαλάς μετά να πετύχει το έγγραφο dispute που θα κάνεις στην τράπεζα (γιατί φαίνεται ότι ξέρεις λίγα πράγματα για το πως λειτουργεί το κύκλωμα των dispute στις τράπεζες και το ότι δεν είναι ποτέ πάντα επιτυχές - μπορεί να κατηγορηθείς για δόλο, πλημμελή χρήση της πίστωσης/κάρτας, υπαιτιότητα στη συναλλαγή κτλ.) είναι δικαίωμα σου.

 

Επιπλέον στην περίπτωση των dispute μέσω τράπεζας (επειδή δεν γνωρίζεις το κύκλωμα όπως φαίνεται) η τράπεζα σου, "συνομιλεί" με την τράπεζα του αντισυμβαλλόμενου (γιατί η πίστωση/χρήματα σου μεταφέρθηκαν σε κάποιο άλλο πιστωτικό ίδρυμα αυτό του πωλητή) και θα πρέπει η τράπεζα του αντισυμβαλλόμενου να δεχθεί την αιτιότητα του dispute και να επιστρέψει τα χρήματα για να σου τα δώσει η τράπεζα σου. Στην περίπτωση που ο πωλητής έχει γίνει λούης και η τράπεζα του δεν μπορεί να τραβήξει τα χρήματα για να τα γυρίσει στη δικιά σου είτε θα το φάει η ίδια κόστος για να ικανοποιήσει την τράπεζα σου (σπανιότατο) είτε θα ρίξει άκυρο στο dispute. Τότε η τράπεζα σου έχει 2 εναλλακτικές, είτε θα σου ρίξει άκυρο με διάφορες δικαιολογίες (υπαιτιότητα, πλημμελή χρήση, δόλο κτλ.) είτε θα σε αποζημιώσει και θα φάει αυτή το κόστος ως ζημιά.

Το τελευταίο δεν συμβαίνει πάντα και υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις dispute που έχουν φάει άκυρο.

Αντίθετα σε Paypal και E-bay έχεις να συνδιαλλαγείς μόνο με έναν μεσάζοντα, ο οποίος είναι παρόν και παρακολουθεί όλη τη συναλλαγή και το τυχόν dispute είναι πιο άμεσο και πιο επιτυχημένο. Επιπλέον όπως είναι δομημένο το κύκλωμα του e-bay, το e-bay δεσμεύει τα χρήματα για 40 ημέρες και τα αποδίδει στον πωλητή την 41 ημερα. Συνεπώς αν κάνεις dispute στο 40ημερο που εχεις δικαιωμα τα λεφτα σου καθονται στον λογαριασμο του e-bay αρα το e-bay θα στα γυρισει πολυ ευχαριστως γιατι δεν εχει να υποστει καμια οικονομικη ζημια (σε αντιθεση με την τραπεζα σου αν φαει πορτα απο την τραπεζα του πωλητη) => σχεδον εγγυημενο dispute.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικός κανόνας: ΠΟΤΕ πιστωτική κάρτα σε κινέζικο e-shop -εκτός ίσως ελαχίστων εξαιρέσεων- αλλά ΜΟΝΟ paypal!

 

Ούτε λόγος βέβαια για Western Union, MoneyGram κλπ τα οποία ξεχνάμε για τους πάντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν εσύ νιώθεις άνετος να δίνεις τον αριθμό και το cvv της πιστωτικής σου κάρτας, στον οποιοδήποτε πωλητή στο ίντερνετ και να παρακαλάς μετά να πετύχει το έγγραφο dispute που θα κάνεις στην τράπεζα (γιατί φαίνεται ότι ξέρεις λίγα πράγματα για το πως λειτουργεί το κύκλωμα των dispute στις τράπεζες και το ότι δεν είναι ποτέ πάντα επιτυχές - μπορεί να κατηγορηθείς για δόλο, πλημμελή χρήση της πίστωσης/κάρτας, υπαιτιότητα στη συναλλαγή κτλ.) είναι δικαίωμα σου.

 

Επιπλέον στην περίπτωση των dispute μέσω τράπεζας (επειδή δεν γνωρίζεις το κύκλωμα όπως φαίνεται) η τράπεζα σου, "συνομιλεί" με την τράπεζα του αντισυμβαλλόμενου (γιατί η πίστωση/χρήματα σου μεταφέρθηκαν σε κάποιο άλλο πιστωτικό ίδρυμα αυτό του πωλητή) και θα πρέπει η τράπεζα του αντισυμβαλλόμενου να δεχθεί την αιτιότητα του dispute και να επιστρέψει τα χρήματα για να σου τα δώσει η τράπεζα σου. Στην περίπτωση που ο πωλητής έχει γίνει λούης και η τράπεζα του δεν μπορεί να τραβήξει τα χρήματα για να τα γυρίσει στη δικιά σου είτε θα το φάει η ίδια κόστος για να ικανοποιήσει την τράπεζα σου (σπανιότατο) είτε θα ρίξει άκυρο στο dispute. Τότε η τράπεζα σου έχει 2 εναλλακτικές, είτε θα σου ρίξει άκυρο με διάφορες δικαιολογίες (υπαιτιότητα, πλημμελή χρήση, δόλο κτλ.) είτε θα σε αποζημιώσει και θα φάει αυτή το κόστος ως ζημιά.

Το τελευταίο δεν συμβαίνει πάντα και υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις dispute που έχουν φάει άκυρο.

Αντίθετα σε Paypal και E-bay έχεις να συνδιαλλαγείς μόνο με έναν μεσάζοντα, ο οποίος είναι παρόν και παρακολουθεί όλη τη συναλλαγή και το τυχόν dispute είναι πιο άμεσο και πιο επιτυχημένο. Επιπλέον όπως είναι δομημένο το κύκλωμα του e-bay, το e-bay δεσμεύει τα χρήματα για 40 ημέρες και τα αποδίδει στον πωλητή την 41 ημερα. Συνεπώς αν κάνεις dispute στο 40ημερο που εχεις δικαιωμα τα λεφτα σου καθονται στον λογαριασμο του e-bay αρα το e-bay θα στα γυρισει πολυ ευχαριστως γιατι δεν εχει να υποστει καμια οικονομικη ζημια (σε αντιθεση με την τραπεζα σου αν φαει πορτα απο την τραπεζα του πωλητη) => σχεδον εγγυημενο dispute.

 

 

Στο eBay και το PayPal ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και είναι απλά αγενέστατοι, μέχρι και το τηλέφωνο μου έχουν κλείσει και με έχουν βρίσει.

Με την τράπεζά μου, δεν χρειάζεται να τη διαφημίσω (της έχω κάνει άλλωστε δυσφήμιση αρκετές φορές για άλλα ζητήματα), το παραμικρό πρόβλημα έχει λυθεί. Αλλά τους πηγαίνω τόνους χαρτούρα κάθε φορά, ακόμα και email με την τράπεζα του πωλητή ο οποίος έγινε Λούης όπως λες.

Το paypal και το ebay, ακόμα και ο καλύτερος πελάτης να είσαι, θα σε διώξει, η τράπεζά μου, θα ψάξει τρόπο να με κρατήσει, και να μην ψάξει η ίδια η τράπεζα, θα βρω εγώ τον υπάλληλο που θα γίνει χαλί να τον πατήσω για να με εξυπηρετήσει.

 

Τελευταία φορά, 3 παραγγελίες δεν μου έστιελε ο Ταυλανδός και θα μπορούσε να μου πει η τράπεζά μου με το δικό σου σκεπτικό, ότι κύριε, αφού δεν σου έστειλε τη μία γιατι ξαναπαραγγείλατε;;;

 

 

Στο paypal αν γίνει Λούης δεν παίρνεις ΜΙΑ. Και μου χει τύχει να χω δεσμευμένα λεφτά για μήνες και να μου ζητάνε άπειρη χαρτούρα έτσι για καρπίτσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βαζουμε αλλη ρομ στο κινητακι. Γιατι σβηνοντας τις κινεζιες μαλλον εσβησα τον launcer , και οταν το ξεκλειδωνω η οθονη ειναι μαυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο eBay και το PayPal ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και είναι απλά αγενέστατοι, μέχρι και το τηλέφωνο μου έχουν κλείσει και με έχουν βρίσει.

Με την τράπεζά μου, δεν χρειάζεται να τη διαφημίσω (της έχω κάνει άλλωστε δυσφήμιση αρκετές φορές για άλλα ζητήματα), το παραμικρό πρόβλημα έχει λυθεί. Αλλά τους πηγαίνω τόνους χαρτούρα κάθε φορά, ακόμα και email με την τράπεζα του πωλητή ο οποίος έγινε Λούης όπως λες.

Το paypal και το ebay, ακόμα και ο καλύτερος πελάτης να είσαι, θα σε διώξει, η τράπεζά μου, θα ψάξει τρόπο να με κρατήσει, και να μην ψάξει η ίδια η τράπεζα, θα βρω εγώ τον υπάλληλο που θα γίνει χαλί να τον πατήσω για να με εξυπηρετήσει.

 

Τελευταία φορά, 3 παραγγελίες δεν μου έστιελε ο Ταυλανδός και θα μπορούσε να μου πει η τράπεζά μου με το δικό σου σκεπτικό, ότι κύριε, αφού δεν σου έστειλε τη μία γιατι ξαναπαραγγείλατε;;;

 

 

Στο paypal αν γίνει Λούης δεν παίρνεις ΜΙΑ. Και μου χει τύχει να χω δεσμευμένα λεφτά για μήνες και να μου ζητάνε άπειρη χαρτούρα έτσι για καρπίτσιο...

 

Ebay και paypal ουδεποτε μεχρι σημερα μου εχουν αρνηθει επιστροφη χρηματων σε λαθος/λαλακια του πωλητη. Ακομα και οταν επροκειτο για το μικροτερο των ποσων, ακομα και αν ηταν περιπτωση που ο αλλος εξαφανιστηκε (μεσω ebay) τα χρηματα επιστραφησαν αμεσα. Μεχρι στιγμης (φτου φτου) το dispute του ebay (3-4 φορες) και του Paypal (2), εχουν κανει τη δουλεια τους.

 

Τελος πληρωμη μεσω paypal, οπου χρησιμοποιεις την πιστωτικη σου, αποτελει 2πλο buffer ασφαλειας. Πχ για αγορες μεσω ebay εχεις το dispute του ebay, αν το εκμεταλλευτεις νωρις και δεν εχει παρελθει το 40ημερο και δεν εχει βγει ακρη, χτυπας dispute και στο paypal και αν μετα απο ολα αυτα σε κρεμασουν και οι δυο (χλωμο) εχεις εσχατη λυση το dispute απευθειας στην τραπεζα σου.

Μονο με χρηση πιστωτικης εχεις μονο ενα μαξιλαρακι ασφαλειας (αυτο του dispute στην τραπεζα σου).

 

Τελος  το αρχικο μου ποστ το οποιο πρωτοσχολιασες αναφεροταν κυριως σε θεματα ασφαλειας συναλλαγων (υποκλοπης στοιχειων) για αυτο ειπα οτι προτιμαται το paypal, καθως σε αμφιβολου ποιοτητας πωλητες/site με δελεαστικα προϊοντα/τιμες (πχ κινεζο site τυπου minideals, bangood που δεν τα ειχα ξανακουσει) θα εδινα πολυ δυσκολα κατευθειαν τα στοιχεια της καρτας μου. Με τη χρηση paypal λαμβανουν απλως ενα username/designation του paypal το οποιο τους πληρωνει.

 

Αλλα ειμαστε ηδη αρκετα off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νομίζω δεν πειράζει που είμαστε Off topic, χρειάζονται και αυτά, όταν είναι σημαντικές οι πληροφορίες και όχι φρου φρου και αρώματα.

Αν πχ εγώ κάνω dispute σε Paypal και το paypal δεν με καλύψει, και κάνω dispute από την τράπεζά μου στο Paypal ξέρεις τι θα συμβεί;

Θα μου κλείσουν το account και θα μου φάνε τα χρήματά μου, πλην αυτά που έχω μέσα.

Αν λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ το paypal για δουλειά, ΤΕΛΕΙΩΣΑ - ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ.

 

Υποκλοπή να γίνει, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει, είναι υποχρεωμένη η τράπεζα να αποδείξει το οτιδήποτε. Και 1 φορά που γίνανε γύρω στις 10 κινήσεις αποζημιώθηκα στο ακέραιο χωρίς καμμία διαμαρτυρία.

 

Να μου πεις για western union να σημφωνήσω 10000% (αν και επειδή έψαχνα κάτι πραγματάκια που δεν τα έβρισκα πουθενά, πήρα το ρίσκο να πληρώσω με western union, με χρήση όμως πιστωτικής σαν μια μικρή δικλείδα όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειμαι αναμεσα στο Lenovo a660 και σε αυτο το κινητο http://www.banggood.com/Haier-W910-4_5-Inch-Android-4_0-8G-ROM-MSM8260A-Dual-Core-Smart-Phone-p-78465.html?currency=EUR

Εσεις ποιο θα μου προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειμαι αναμεσα στο Lenovo a660 και σε αυτο το κινητο http://www.banggood.com/Haier-W910-4_5-Inch-Android-4_0-8G-ROM-MSM8260A-Dual-Core-Smart-Phone-p-78465.html?currency=EUR

Εσεις ποιο θα μου προτεινατε;

 

Χωρίς να ξέρω αν διευκολύνει την απόφαση, ή αν είναι εντός θέματος, θα πρότεινα και το focalprice για το Haier, το δίνουν στα 127 (και κάτι) δολλάρια: http://www.focalprice.com/MH0696B/Haier_W910_45_Android_40_Dual_Core_Qualcomm_8260A_15GHz_3G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειμαι αναμεσα στο Lenovo a660 και σε αυτο το κινητο http://www.banggood.com/Haier-W910-4_5-Inch-Android-4_0-8G-ROM-MSM8260A-Dual-Core-Smart-Phone-p-78465.html?currency=EUR

Εσεις ποιο θα μου προτεινατε;

Στις 4,5 ιντσες εγω θα επελεγα καποιο brand name

Lenovo A820 με καλυτερο επεξεργαστη και ας εχει χειροτερη οθονη, ειναι dual sim αλλα το βασικοτερο εχει 0,320 SAR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ψαχνω ενα αδιαβροχο και ανθεκτικο κινητο, ετσι κατεληξα σε αυτα τα 2 τα οποια εχουν μια μικρη διαφορα τιμης και ειναι πολυ φθηνα γαι αυτα που προσφερουν. Το Lenovo ειναι σαν ονομα πιο αξιοπιστο και το εχουν πολλοι χρηστες και λενε πολλα θετικα λογικα. Το Haier τεχνικα ειναι καλυτερο αλλα δεν εχω βρει ακομα κανεναν που να το εχει αγορασει να μου πει εντυπωσεις και η εταιρια Haier απο το ονομα και μονο δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη.. Λεω να το ρισκαρω και να παω για το Haier αλλα μπορει να εχει αρνητικες επιπτωσεις η αποφαση μου οποτε ακομα το σκεφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρέλαβα σήμερα και το βράδυ ξεκινάω το σκάλισμα.

είναι το πρώτο μου smartphone (έχω ένα tablet).

 

πριν ξεκινήσω ήθελα να ρωτήσω τι θα πρέπει να κάνω ώστε να κρατήσω backup σε περίπτωση που σβήσω τίποτα αρχεία και δε ξεκινάει το τηλέφωνο,

 

βασικά υπάρχει κάποιο λογισμικό όπως το noton ghost για pc, ώστε να κρατήσω ένα back up οπως είναι μόλις μου ήρθε και να το επαναφέρω αν χρειαστεί αργότερα;

 

υπάρχει κάτι τέτοιο στα smarthones;

 

έχω διαβάσει μερικοί έχουν σβήσει κάτι Lanchers και μετά δε δούλευε το τηλέφωνο. μη την πατήσω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...