Προς το περιεχόμενο

Dying Light


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρακτικά δε μπορείς να επενδύσεις σε ένα όπλο (όπως θα έκανες σε κάποιο elder scrolls με συνεχή repair) είναι όλα αναλώσιμα πλην των όπλων που έχουν σφαίρες, αυτά δε χαλάνε

 

όσο για αυτά να πούμε ότι είναι χρήσιμα, αλλά σε καμιά περίπτωση δε κυριαρχούν στο παιχνίδι.

 

εγώ προσωπικά έχω ένα assault rifle  όλη την ώρα πάνω μου με 270 dmg και 120 σφαίρες (ρεαλιστικά νούμερα και πολύ ικανοποιητικό dmg)

 

θα το βγάλω σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, κυρίως ενάντια σε ανθρώπους και σε εχθρούς που δε θέλω να πλησιάσω, γενικά δεν κάνει και τόσο καλό λόγω του θορύβου που προκαλεί και μου μαζεύει ζόμπι. ειδικά στη παλιά πολή που σκαρφαλώνουν και στα κτίρια δε λέει καθόλου

 

επίσης μου άρεσε πολύ ένα skill που ξεκλείδωσα σήμερα, με το οποίο κάνεις finishing move σε εχθρούς που είναι πεσμένοι στο έδαφος, ή σε αυτούς που σκαρφαλώνουν στα κτίρια κι εσύ βρίσκεσαι εκείνη τη στιγμή από πάνω τους

 

μου έχει γλιτώσει πολύ σε ζημιά όπλων και σφαίρες αυτό 

 

επίσης πολύ πλάκα έχουν και οι χειροβομίδες που φτιάχνω με στρακαστρούκες. προσελκύουν τους εχθρούς και μετά σκάνε :lol:

σε μεγάλα μπούγια έχει απίστευτη πλάκα :lol:

 

και τέλος κάτι άλλο που βρίσκω αρκετά διασκεδαστικό είναι ο τρόπος που διαμελίζονται οι εχθροί.

πχ γίνεται μια έκρηξη, ο εχθρός πετάγεται μέτρα ψηλά και τα πόδια του έχουν μείνει στο έδαφος 

ή σκαρφαλώνει κάποιος τον πετσοκόβεις και τα χέρια του μένουν όπως σκαρφάλωνε 

 

πολύ άρρωστο :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το cf δεν πρέπει να δουλεύει ακόμα το sli νομίζω κανονικά

 

πάντως με το τελευταίο patch επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έστρωσε αρκετά το παιχνίδι, τα fps μου δεν αυξήθηκαν δραματικά, αλλά είναι σαφώς πιο ομαλό, ειδικά στη παλιά πολή που νομίζω ότι τα γραφικά είναι και πιο φορτωμένα

 

μάλλον με βοήθησε ότι ζητάει πλέον λιγότερη ram (αν και δεν έχω τσεκάρει τι παίζει τώρα, θα το τσεκάρω όταν ξαναπαίξω)

 

πάντως συνεχίζοντας τον ενθουσιώδη παροξισμό μου σχετικά με αυτό το παιχνίδι, θα τολμήσω να πω ότι πρόκειται για παιχνίδι του 9.5/10

 

το gameplay είναι πολύ εθιστικό και πολύ σωστά στημένο, οι εχθροί και οι μάχες θέλουν τη στρατηγική τους (και έχουν διαφορά οι εχθροι καθώς και αν είναι άνθρωποι ή όχι), τα όπλα διαφέρουν και το νιώθεις , ο κόσμος του παιχνιδιού είναι πολύ πλούσιος και λεπτομερής , το παρκούρ είναι πολύ σωστό χωρίς ανούσιες φιοριτούρες, γίνεται λίγο εκνευριστικό μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, το σύστημα των όπλων, crafting, αναβάθμισης είναι πολύ ωραία στημένα, το ότι χάνεις xp όταν χάνεις είναι ευπρόσδεκτο, το ότι μπορείς καθώς κάνεις ένα quest να ασχοληθείς με κάποιο άλλο επίσης, το ότι δεν έχει fast travel είναι επίσης πολύ σωστό και δεν κουράζει

 

γενικά είναι ένα από τα καλύτερα open world games και πολύ χαλαρά από τα καλύτερα παιχνίδια επιβίωσης (το ζεις το πράγμα και νιώθεις τη προσπάθεια της επιβίωσης) και μάλλον το αγαπημένο μου παιχνίδι με ζόμπι όλων των εποχών.

είναι ίσως το μόνο παιχνίδι που σου μεταφέρει ακριβώς το συναισθημα ότι βρίσκεσαι σε πραγματικό zombie apocalypse και δεν κινείσαι γραμικά αντιμετωπίζοντας τα λίγα λίγα . είναι πολλές οι στιγμές που θα πρέπει να πας κάπου και θα υπάρχουν 10αδες γύρω σου και εσύ θα πρέπει να τα αποφεύγεις.

όπως επίσης υπάρχουν και ζόμπι που θα σε πάρουν στο κυνήγι (ειδικά στο 2ο χάρτη είναι πολύ συχνό) και δεν κάθονται απλά σα χαζά κι εσύ περνάς από πάνω τους.

 

εκεί που το πράγμα είναι πιο γραμικό είναι όταν κάνεις αποστολές σε κτίρια, που δε μπορείς να τα αποφύγεις, αλλά εκεί το συναίσθημα που σου προκαλείται αλλάζει (κλειστοφοβία, σκοτάδια, περισσότερο survival) όπως πρέπει να αλλάξουν και οι στρατηγικές σου. είναι πολύ καλό που υπάρχουν και αυτά το κομμάτια,

 

 

τρομακτικό παιχνίδι δεν είναι, αλλά ούτε προσπαθεί να σε τρομάξει με φθηνά κόλπα (στυλ evil within), τρομάζεις βέβαια και αγχώνεσαι σε κάμποσες περιπτώσεις, αλλά πάντα είναι στο χέρι σου να το αντιμετωπισεις και σχεδόν πάντα νιώθεις ότι έχουν νόημα τα όσα κάνεις και ότι εσύ έχεις τον έλεγχο.

το συναίσθημα ικανοποίησης που σου δίνει το παιχνίδι είναι σε πολύ υψηλά επιπέδα και είναι ένας από τους λόγους που θες να συνεχίσεις να το παίζεις ώρες χωρίς να σε κουράζει.

 

η ιστορία όπως έχει ειπωθεί και από άλλους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τουλάχιστον σου κρατάει το ενδιαφέρον και σε κάνει να νοιάζεσαι για όλους του χαρακτήρες, ακόμα και στα fetch side quests. ο κόσμος του παιχνιδιού είναι αρκετά ενδιαφέρον ώστε να μην πλήτεις και οι δευτερεύοντες χαρακτήρες σου προκαλούν κάποιο ενδιαφέρον ώστε να ενδιαφερθείς για αυτούς λίγο περισσότερο από ότι σε άλλα παιχνίδια

 

τα γραφικά είναι πάρα πολύ καλά, ίσως όχι τα καλύτερα, αλλά αρκετά πάνω από το μέσο όρο (και τα textures είναι υψηλά σχεδόν παντού) και το βλέπεις ότι έχει πέσει πολλή δουλειά για να υπάρχει ποικιλία και λεπτομέρεια

 

 

όποιος το σκέφτεται να το αγοράσει, ας μη το σκέφτεται καν, τα 30€ που κάνει η retail έκδοση είναι ένα πολύ λογικό ποσό για τέτοιο παιχνίδι με τόσο περιεχόμενο και πραγματικά μπράβο στη techland που έβγαλε ένα τέτοιο διαμαντάκι. τελικά από κει που δε το περιμένεις σου έρχεται, γιατί αν περιμένουμε από τους άμπαλους των μεγαλύτερων εταιρειών μάλλον στο τέλος θα παρατήσουμε το gaming.

Ετσι.Απο τα λιγα παιχνιδια που λες να μην τελειωσουν ποτε.Βεβαια ειμαι ακομα στην πρωτη πολη αλλα οσο παει γινεται και καλυτερο!Μπραβο και παλι μπραβο.Πολυ δυνατη υποψηφιοτητα για goty 2015.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα καλυτερα παιχνιδια του 2015. Ενα μεγαλο μπραβο στην Techland. Βρισκομαι στο 30% στο story γιατι κανω και ολα τα side quests θελω να το τερματισω 100% ειναι παιχνιδαρα!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπαινεις στο ελεεινο και τρισαθλιο gamespot και του χει 7..Τι να τους πεις μετα;

ότι δε πρέπει να ασχολούμαστε ιδιαίτερα με το gamespot... 

Ετσι.Απο τα λιγα παιχνιδια που λες να μην τελειωσουν ποτε.Βεβαια ειμαι ακομα στην πρωτη πολη αλλα οσο παει γινεται και καλυτερο!Μπραβο και παλι μπραβο.Πολυ δυνατη υποψηφιοτητα για goty 2015.

η δεύτερη δε θα πω αν είναι καλύτερη ή χειρότερη, αυτό είναι και σχετικά υποκειμενικό.. είναι σίγουρα πιο.. ψηλή :lol:

(και οι εχθροί ζορίζουν αισθητά, βέβαια έχεις αναβαθμιστεί και πλέον έχεις πιο δυνατά όπλα, απλά είσαι σε λίγη περισσότερη εγρήγορση, δεν ανεβαίνεις ψηλά και κάθεσαι να σκεφτείς τι θα κάνεις μετά με την ησυχία σου.. θα ανέβουν πάνω να σε πιάσουν  :devil:  )

 

το καλό είναι ότι είναι διαφορετική, αρκετά, οπότε πάνω εκεί που η πρώτη θα σε έκανε να βαρεθείς, σκάει η δεύτερη και σπάει η μονοτονία  B)

 

γενικά το παιχνίδι δε το βαριέσαι εύκολα, μπορεί να βαρεθείς κάποια δευτερεύοντα quests αλλά το κυρίως παιχνίδι είναι αρκετά πλούσιο και όχι ιδιαίτερα επαναλαμβανόμενο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To film grain το εχετε αφησει στο on ή το πεταξατε?

Αν ειναι αυτο που δινει μια περιεργη θολουρα εμενα μου αρεσει γιατι το κανει ακομα πιο ατμοσφαιρικο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To film grain το εχετε αφησει στο on ή το πεταξατε? 

εγώ το έχω συνηθίσει.. δοκίμασα να το βγάλω μετά το patch, αλλά τελικά αποφάσισα να το ξαναβάλω για να παραμείνει η "ατμόσφαιρα")

 

το μόνο που έβγαλα από την αρχή είναι το blur που το βγάζω σχεδόν πάντα 

Αν ειναι αυτο που δινει μια περιεργη θολουρα εμενα μου αρεσει γιατι το κανει ακομα πιο ατμοσφαιρικο.

θολούρα δίνει το blur, το grain βασικά googleαρε το γιατί δε μπορώ να στο εξηγήσω

 

αλλά και αυτό προσθέτει σίγουρα σε ατμόσφαιρα, απλά μερικοί θέλουν πιο καθαρή εικόνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα το film grain ειναι πχ οταν ερχεται μια κυλιδα αιματος και ειναι μπροστα στην οθονη σου. Θα το κρατησω και εγω στο on γιατι μου αρεσει και εμενα αν κανει μονο αυτο και γενικα δεν χαλαει καπως/καπου την εικονα.

 

Motion blur εννοειται στο off. Δεν το μπορω. Σε λιγα games το κρατω και οχι σε first person.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έχω συνηθίσει.. δοκίμασα να το βγάλω μετά το patch, αλλά τελικά αποφάσισα να το ξαναβγάλω για να παραμείνει η "ατμόσφαιρα)

 

το μόνο που έβγαλα από την αρχή είναι το blur που το βγάζω σχεδόν πάντα

 

θολούρα δίνει το blur, το grain βασικά googleαρε το γιατί δε μπορώ να στο εξηγήσω

Ναι τωρα το ειδα,ειναι αυτο που λεω.Ειναι αυτες οι περιεργες κουκιδες που εχει απλα δεν ηξερα πως αλλιως να το πω :P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex

 

δε νομιζω ότι είναι αυτό αυτό που λες δε ξέρω αν κλείνει εδώ αυτό που λες και δε θυμάμαι πώς το λένε σε άλλα παιχνίδια που όντως μπορείς να το κλείσεις

 

το grain είναι όταν η εικόνα σου φαίνεται σα να έχει σαν παράσιτα ή "κόκους" όπως λέει και το όνομα του, σκέψου για παράδειγμα παλιές ταινίες σε παλιά φιλμ που σου πετάγονται σκουπιδάκια όπως κυλάει η εικόνα. 

αυτό εκεί βέβαια είναι παρενέργεια, εδώ γίνεται επί τούτου για να στο κάνει και καλά πιο κινηματογραφικό

 

βέβαια δεν είναι και τόσο έντονο, απλά όπως και να το κάνουμε χαλάει τη καθαρότητα της εικόνας (άσχετα αν το έκαναν για να δώσει κινηματογραφική ατμόσφαιρα)  και μερικούς τους χαλάει, για αυτό και σου έδωσαν την επιλογή να το βγάλεις 

 

και το blur υποτίθεται ότι δίνει κινηματογραφική ατμόσφαιρα, αλλά μπορεί να σου βγάλει και τα άντερα όταν παίζεις first person 

 

σε μερικά παιχνίδια βέβαια και αυτό καλό είναι να υπάρχει, αλλά για μένα όχι στα περισσότερα

 

πάλι καλά να λέτε που στα pc μπορούμε να ρυθμίζουμε όπως θέλουμε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι δεν υποστηρίζει c/f ή Sli?

Βλέπω η δεύτερη κάρτα σου δεν συμμετέχει.

 

Mια χαρα υποστηριζει sli και ειδικα μετα το 1.4 patch εχει φτιαξει κιολας περαιτερω.. Παιχνιδαρα.. 

 

Οσο για το φιλτρο που το ονομαζουν film grain και δεν ειναι αλλο απο chromatic aberration προσωπικα δεν συμφωνω. Περαν του οτι πρεπει να στοιχιζει σε αποδοση χωρις να το εχω τσεκαρει σε αυτο το παιχνιδι, ειναι απιστευτα κακης ποιοτητας στα ματια μου υλοποιηση και το σιχαινομαι. Το ειχα και στο Lords of Fallenκαι στο Outlast  απο τα τελευταια παιχνιδια και μου σπαει τα νευρα.. Το ειχα με ενα scriptaki στο off και τωρα το εβαλαν και σαν επιλογη στο 1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...