Προς το περιεχόμενο

Dying Light


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιβεβαιωνω οτι το patch 1.4 εχει φτιαξει πολυ την κατασταση και εβαλε και το chromatic aberration filter σαν επιλογη (παροτι ειχα βρει τροπο να το απενεργοποιησω).

Πλεον το παιχνιδι σε 2560x1440 παει νερο και σε 4k με τo shadow map size σε high αντι για very high και στο 20% περιπου ή τελειως χαμηλα το view distance και εδω ειναι μια χαρα πλεον. Μονο στα cutscenes παραμενει το θεμα σε εμενα σε 4k μονο (και οχι κατα την διαρκεια τους, μονο οταν ειναι να ξεκινησουν) το stuttering εχει εξαφανιστει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 grenades και καθάρισες βασικά :Ρ

σε ποιον χάρτη είναι το συγκεκριμένο; δεν το έχω πετύχει.

άνοιξα το pyza suit αλλά δεν έχω όλα τα υλικά για να το φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το cf δεν πρέπει να δουλεύει ακόμα το sli νομίζω κανονικά

 

πάντως με το τελευταίο patch επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έστρωσε αρκετά το παιχνίδι, τα fps μου δεν αυξήθηκαν δραματικά, αλλά είναι σαφώς πιο ομαλό, ειδικά στη παλιά πολή που νομίζω ότι τα γραφικά είναι και πιο φορτωμένα

 

μάλλον με βοήθησε ότι ζητάει πλέον λιγότερη ram (αν και δεν έχω τσεκάρει τι παίζει τώρα, θα το τσεκάρω όταν ξαναπαίξω)

 

πάντως συνεχίζοντας τον ενθουσιώδη παροξισμό μου σχετικά με αυτό το παιχνίδι, θα τολμήσω να πω ότι πρόκειται για παιχνίδι του 9.5/10

 

το gameplay είναι πολύ εθιστικό και πολύ σωστά στημένο, οι εχθροί και οι μάχες θέλουν τη στρατηγική τους (και έχουν διαφορά οι εχθροι καθώς και αν είναι άνθρωποι ή όχι), τα όπλα διαφέρουν και το νιώθεις , ο κόσμος του παιχνιδιού είναι πολύ πλούσιος και λεπτομερής , το παρκούρ είναι πολύ σωστό χωρίς ανούσιες φιοριτούρες, γίνεται λίγο εκνευριστικό μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, το σύστημα των όπλων, crafting, αναβάθμισης είναι πολύ ωραία στημένα, το ότι χάνεις xp όταν χάνεις είναι ευπρόσδεκτο, το ότι μπορείς καθώς κάνεις ένα quest να ασχοληθείς με κάποιο άλλο επίσης, το ότι δεν έχει fast travel είναι επίσης πολύ σωστό και δεν κουράζει

 

γενικά είναι ένα από τα καλύτερα open world games και πολύ χαλαρά από τα καλύτερα παιχνίδια επιβίωσης (το ζεις το πράγμα και νιώθεις τη προσπάθεια της επιβίωσης) και μάλλον το αγαπημένο μου παιχνίδι με ζόμπι όλων των εποχών.

είναι ίσως το μόνο παιχνίδι που σου μεταφέρει ακριβώς το συναισθημα ότι βρίσκεσαι σε πραγματικό zombie apocalypse και δεν κινείσαι γραμικά αντιμετωπίζοντας τα λίγα λίγα . είναι πολλές οι στιγμές που θα πρέπει να πας κάπου και θα υπάρχουν 10αδες γύρω σου και εσύ θα πρέπει να τα αποφεύγεις. 

όπως επίσης υπάρχουν και ζόμπι που θα σε πάρουν στο κυνήγι (ειδικά στο 2ο χάρτη είναι πολύ συχνό) και δεν κάθονται απλά σα χαζά κι εσύ περνάς από πάνω τους.

 

εκεί που το πράγμα είναι πιο γραμικό είναι όταν κάνεις αποστολές σε κτίρια, που δε μπορείς να τα αποφύγεις, αλλά εκεί το συναίσθημα που σου προκαλείται αλλάζει (κλειστοφοβία, σκοτάδια, περισσότερο survival) όπως πρέπει να αλλάξουν και οι στρατηγικές σου. είναι πολύ καλό που υπάρχουν και αυτά το κομμάτια,

 

 

τρομακτικό παιχνίδι δεν είναι, αλλά ούτε προσπαθεί να σε τρομάξει με φθηνά κόλπα (στυλ evil within), τρομάζεις βέβαια και αγχώνεσαι σε κάμποσες περιπτώσεις, αλλά πάντα είναι στο χέρι σου να το αντιμετωπισεις και σχεδόν πάντα νιώθεις ότι έχουν νόημα τα όσα κάνεις και ότι εσύ έχεις τον έλεγχο.

το συναίσθημα ικανοποίησης που σου δίνει το παιχνίδι είναι σε πολύ υψηλά επιπέδα και είναι ένας από τους λόγους που θες να συνεχίσεις να το παίζεις ώρες χωρίς να σε κουράζει.

 

η ιστορία όπως έχει ειπωθεί και από άλλους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τουλάχιστον σου κρατάει το ενδιαφέρον και σε κάνει να νοιάζεσαι για όλους του χαρακτήρες, ακόμα  και στα fetch side quests. ο κόσμος του παιχνιδιού είναι αρκετά ενδιαφέρον ώστε να μην πλήτεις και οι δευτερεύοντες χαρακτήρες σου προκαλούν κάποιο ενδιαφέρον ώστε να ενδιαφερθείς για αυτούς λίγο περισσότερο από ότι σε άλλα παιχνίδια 

 

τα γραφικά είναι πάρα πολύ καλά, ίσως όχι τα καλύτερα, αλλά αρκετά πάνω από το μέσο όρο (και τα textures είναι υψηλά σχεδόν παντού) και το βλέπεις ότι έχει πέσει πολλή δουλειά για να υπάρχει ποικιλία και λεπτομέρεια 

 

 

όποιος το σκέφτεται να το αγοράσει, ας μη το σκέφτεται καν, τα 30€ που κάνει η retail έκδοση είναι ένα πολύ λογικό ποσό για τέτοιο παιχνίδι με τόσο περιεχόμενο και πραγματικά μπράβο στη techland που έβγαλε ένα τέτοιο διαμαντάκι. τελικά από κει που δε το περιμένεις σου έρχεται, γιατί αν περιμένουμε από τους άμπαλους των μεγαλύτερων εταιρειών μάλλον στο τέλος θα παρατήσουμε το gaming.

Επεξ/σία από qsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μας τελειωσουν τα repair σε ενα weapon, μπορουμε να το φτιαξουμε με αλλο τροπο ή το πεταμε;

 

Το πετάς ή το σπας (dismantle) για να σου δώσει metal parts.

Υπάρχουν πολλά οπότε δεν είναι θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...