Προς το περιεχόμενο

Dying Light


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μηδενισεις την μπαρα στο view distance το game δεν εχει το παραμικρο drop στα fps και πηγαινει νερο.

 

Με το που δινεις πανω απο 50% αρχιζει λιγο να μην ειναι σταθερο και τρως βουτιες σε 30αρια.

 

Στο 100% εισαι μονιμως κατω απο 40 frames.(ακομα και με sli που εχω δει σε διαφορα video)

 

Το εχω αφησει  στο 50% μεχρι να το φτιαξουν. Το τρικ με την cpu δινει κατι παραπανω σε perfomance αλλα εδω ειναι εμφανες οτι θελουμε update patch για να μπορεσουμε να max-αρουμε view distance και να εχουμε 60αρι. Μετα απο πολλα τεστ και δικα μου και απο αυτα που βλεπω απο αλλους βεβαια, ειτε το εχεις στο 0% ειτε στο 100% διαφορες δυσκολα διακρινεις. Ισως αν δω ενα καλο comparison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασε κανείς αυτό ; 

 

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=5002594&postcount=431

 

Λογικά θα βγάλουν patch και θα το διορθώσουν, αλλά μέχρι τότε μπορούμε να κάνουμε το παραπάνω.

Για βοηθήστε ρε παίδες λίγο εχω Windows 7 που στο κόρακα είναι το CPU 0 στον Task manager υπάρχει κανα βιντεάκι στο youtube;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοηθήστε ρε παίδες λίγο εχω Windows 7 που στο κόρακα είναι το CPU 0 στον Task manager υπάρχει κανα βιντεάκι στο youtube;

Oταν ειναι ανοιχτο το game πας στα Processes στο task manager θα πατησεις δεξι κλικ στο DyingLightGame.exe -Set Affinity και εκει θα δεις τις επιλογες με τα cores. Μετα ακολουθεις την διαδικασια.

 

Δειτε και ενα framerate test με την 980. Μετα το 3:00 λεπτο εχει ενδιαφερον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Alex το έκανα είδα κάποια βελτίωση όμως και πάλι θέλει patch το game

θα περιμένουμε λιγάκι άλλωστε ''μαθημένα τα βουνά από τα χιόνια'' χε! χε! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες που το έβαλα κ τα όλα τα είχα στο τέρμα είχαμε θέμα κ μου έκανε κολλήματα κατα καιρους οταν ημουν έξω.Τώρα γύρισα έβαλα τελευταίους drivers για την 970 ίσως ήταν αυτό ίσως οτι έκλεισα κ το vsync πλεον σε 1080 παιζω κομπλε.Το λιγότερο που έχω δει σε τυχαίες στιγμες ειναι 49fps κυμαίνεται δηλαδη 49-80 και avg 55-60 θα λέγα.Έκανα αυτο το κολπάκι με το task manager δεν είδα διαφορές στο δικό μου σύστημα να ειμαι ειλικρινής.

Ήθελα να βάλω το πρεσετ που πρότεινες psycho αλλα δεν κατάφερα να το βάλω αν δώσεις οδηγίες ίσως το καταφέρω τι να πω κάτι λάθος έκανα.Έβαλα ολα τα αρχεια που έδεινε αυτος που ήταν σε 7zip μορφη κ τα πέταξα μέσα στο φάκελο που είναι το exe αρχειο..Ειναι κάτι αλλο που πρέπει να κάνω γιατί δεν έχω ασχοληθεί κ πολυ με τα sweetfx οπως καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά το Stuttering , κυριώς στο ξεκίνημα ενός cutscene, όταν σε γραπώνει κάποιο zombie αλλά και γενικότερα , νομίζω οτι οφείλετε στα High textures.

Παίζω εδώ και λίγη ώρα με medium textures και δεν παρατηρώ καθόλου. Έχω κάνει και το cpu fix το οποίο βοηθάει στο framerate αλλά δεν έχει καμια επίπτωση στο stuttering.

 

Από το OSD του Afterburner πέρνω τα εξής stats :

High textures : Vram usage ~3500 και RAM usage 7000-7600

Medium textures : Vram usage 2000-2500 , RAM usage 5000-5500

 

Θέλει περισσότερη ώρα δοκιμή βεβαία, αλλά κάτι μου λέει ότι φταίει αυτό... Ίσως να είναι και memory leak του παιχνιδιού βέβαια και με χαμηλότερα settings (medium textures) να αργεί να γεμίσει την μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν αυτοι με amd? :P.Εμενα ολα full γυρω στα 5gb ram και 3400-3500 vram αναλογος την τοποθεσια.Stuttering εχω μονο διπλα στο αρχικο κτηριο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμαστε και αυτο,εγω το εκανα και παιζει μια χαρα με screen mode off και high textures,βεβαια δεν βλεπω και καμμια διαφορα απο τα medium,τσαμπα η vram :P

 

http://steamcommunity.com/app/239140/discussions/0/604941528470435559/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το View Distance αλλαζει το LOD, γι αυτο και ειναι βαρυ σε καποιες σκηνες.
View Distance 50%

Dying_Light_Game_2015_01_29_03_43_38_56.

View Distance 100%

Dying_Light_Game_2015_01_29_03_44_02_35.

 

Απο VRAM το MAX που ειδα ηταν 3710MB σε Max settings 1440p με την GTX970 4GB.
Γενικα το παιχνιδι τρεχει μια χαρα, και μου αρεσαν πολυ οι πρωτες 2 ωρες που επαιξα.

 

υ.γ. Το View Distance στην PS4 εκδoση ειναι πολυ λιγοτερο απο το 0% του PC :P
100%  50%  0%  PS4    (απο εδω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το View Distance αλλαζει το LOD, γι αυτο και ειναι βαρυ σε καποιες σκηνες.

View Distance 50%

Dying_Light_Game_2015_01_29_03_43_38_56.

View Distance 100%

Dying_Light_Game_2015_01_29_03_44_02_35.

 

Απο VRAM το MAX που ειδα ηταν 3710MB σε Max settings 1440p με την GTX970 4GB.

Γενικα το παιχνιδι τρεχει μια χαρα, και μου αρεσαν πολυ οι πρωτες 2 ωρες που επαιξα.

Και εμενα πολυ πιο στιβαρος ο χειρισμος και το parkour εχει πολυ ωραιο flow.Αλλα λειπει αυτο το κατι για να γινει silky smooth :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν αυτοι με amd? :P.

...θα σου πω εγω που εχω AMD :P ....αν εξαιρέσεις τα frames drops ,με όλα high,V Sync και view distance 30% εχω από 28-60 και avg 35-40fps .....οσο για το tutorial ειχα 55-60 fps καρφομενα...

υ.γ. Το View Distance στην PS4 εκδoση ειναι πολυ λιγοτερο απο το 0% του PC :P

100%  50%  0%  PS4    (απο εδω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντος με 8320 δεν βλεπω να εχω θεμα cpu

κανενας πυρινας δεν φτανει ουτε καν κοντα στο 100%

και γενικα βλεπω οτι μοιραζεται ο φορτος και στα 8 cores

γενικα θεμα με τι gpu εχω εγω που δεν ειναι αρκετη (660ti)

παντος αυτο το πραγμα στο βιντεακι πριν δεν το εχω δει καθολου

ισως ειναι θεμα με drivers της amd gpu του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.geforce.com/whats-new/guides/dying-light-graphics-and-performance-guide#dying-light-view-distance

 

Ένας ενδιαφέρων οδηγός ρύθμισης.Ειδικά για το view distance.Χωρίς να το έχω παίξει από αυτά που βλέπω από τις εικόνες θεωρώ ότι δεν αξίζει να είναι πάνω από 50% το πολύ με τα μέχρι τώρα δεδομένα απόδοσης.

 

Πάντως φαίνεται ευχάριστο παιχνίδι συνολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...