Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

"To μόνο που κερδίζεις είναι ότι δεν κάνεις download", γράφει, και μάλιστα με bold. 

 

Απλή ασχετοσύνη ή συνειδητή προσπάθεια παραπληροφόρησης; Στην κρίση του καθενός:

 

"Idle Master is the easy and effective way to unlock all of your available Steam Trading Cards - even from games you don't have installed! Idle Master will simulate you being "in-game" on Steam for each game in your library with available Trading Card drops"

 

Υπάρχουν και άλλα, που κάνουν αυτή τη δουλειά ταυτόχρονα από πολλαπλούς λογαριασμούς και τα στέλνουν όλα σε ένα "master" και διάφορα άλλα. Μια απλή αναζήτηση είναι.

 

Εντωμεταξύ, ειλικρινά σταματάει ο νους του ανθρώπου με την αφέλεια κάποιων "επιχειρημάτων":

 

Όταν βάζεις το script σε ένα κατεβαστήρι να φαρμάρει ενώ κοιμάσαι κάτι που σχεδιάστηκε να το αποκτάς μέσα από την ενασχόληση με ένα παιχνίδι, ξεγελάς το σύστημα. Ο "ίδιος χρόνος", δεν είναι πραγματικά ίδιος χρόνος.

 

Και, ξαναλέω, προσωπικά σκασίλα μου για τα λεφτά που βγάζει ο καθένας και το πόση σαβούρα φορτώνει το λογαριασμό του προκειμένου να βγάλει 1-2 ή 1000 ευρώ. Μου είναι αδιάφορο, σε καλή μεριά.

 

Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι αυτή και κάθε προσπάθεια να ξεγελάσεις το σύστημα οδηγεί σε περιορισμούς όσους δεν το έχουν κάνει μπίζνα το θέμα.

 

Είναι πραγματικά ασύλληπτα αφελές να υποστηρίζει κάποιος ότι η συμπεριφορά μας σε μια κοινή πλατφόρμα για κάποιο σουρεαλιστικό λόγο δεν επηρεάζει τον άλλο και επομένως δεν του πέφτει λόγος.

 

Και είναι απίστευτα χυδαίο, επιμένω, να χαρακτηρίζεις τον άλλο, τον οποιονδήποτε άλλο, "κατίνα", επειδή σχολιάζει μια κατάσταση σε μια κοινή πλατφόρμα όπου, το τι κάνει ο καθένας (και μάλιστα όταν μιλάμε για συμπεριφορές που τις ακολουθούν χιλιάδες μέλη) επηρεάζει τον άλλο.

 

Σύμφωνα με την υποκριτική λογική του "δεν μου πέφτει λόγος", εξίσου δεν θα έπρεπε να μου πέφτει λόγος για το εμπόριο με τα region locked και τα gifts. Tι σε νοιάζει, αρχηγέ, που ο άλλος πουλάει; Δερβίσης στην τσέπη του;

 

Δεν με νοιάζει που πουλάει. Μασούρι να τα κάνει και να τα χώσει εκεί που δεν φέγγει ο ήλιος, άμα γουστάρει, δεν λέω αυτό.

 

Το μόνο που με απασχολεί είναι το ότι αυτές οι συμπεριφορές επηρεάζουν όλους τους χρήστες, τελικά.

 

Και δεν επιδιώκω καν να το αλλάξω: δεν μπορώ και δεν με νοιάζει να το αλλάξω. Μια απλή παρατήρηση κάνω. Το έγραψα από την αρχή: εφόσον είσαι σε μια δημοφιλή πλατφόρμα, αυτά συμβαίνουν.

 

Το ότι συμβαίνουν, όμως, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα επιτρέψω στον οποιονδήποτε να μου λέει "δεν σου πέφτει λόγος". 

 

Και το εντελώς τρελό σε όλη  αυτή την ιστορία είναι πως καταλήγω να διαβάζω λογίδρια περί σεβασμού της άλλης άποψης και γελοίες σπόντες για ταγούς, από τον άνθρωπο που πετάχτηκε και αποκάλεσε "κατίνες" όσους καταθέτουν άποψη που δεν του αρέσει και επιμένει πως "δεν τους πέφτει λόγος". Για τέτοιο σεβασμό στη διαφορετική άποψη μιλάμε.

 

Παράνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φτάσατε τις 3 σελίδες σχεδόν, καλά είναι .

Επειδή όμως πλέον όλο αυτό είναι προσωπικό, δεν απασχολεί το ευρύτερο κοινό και δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα, μήπως να το γυρνάγατε σε π.μ. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"To μόνο που κερδίζεις είναι ότι δεν κάνεις download", γράφει, και μάλιστα με bold. 

 

Απλή ασχετοσύνη ή συνειδητή προσπάθεια παραπληροφόρησης; Στην κρίση του καθενός:

 

Όταν βάζεις το script σε ένα κατεβαστήρι να φαρμάρει ενώ κοιμάσαι κάτι που σχεδιάστηκε να το αποκτάς μέσα από την ενασχόληση με ένα παιχνίδι, ξεγελάς το σύστημα. Ο "ίδιος χρόνος", δεν είναι πραγματικά ίδιος χρόνος.

Το θέμα με τις κάρτες είναι πως δεν επιβραβέβουν όντως την ενασχόληση με το παιχνίδι. Δηλαδή μπορείς απλά να το κατεβάσεις , να το αφήσεις ανοιχτό και να στις ρίχνει. Δεν είναι το idlemaster ή το κάθε παρόμοιο πρόγραμμα το πρόβλημα δηλαδή , αλλά ο τρόπος που το ίδιο το steam δίνει τις κάρτες. Αν οι κάρτες πχ. έπεφταν ανάλογα με τα achievements που ξεκλειδώνεις τότε όντως θα απαιτούσαν αφιέρωση ποιοτικού και όχι "afk" χρόνου στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ, δεν λειτουργούν οι κάρτες όπως θα έπρεπε. Και γι' αυτό καταλήγουν αντικείμενο εκμετάλλευσης.

 

Αλλά δεν συμφωνώ πως, είτε έχεις το idlemaster, είτε όχι, είναι ένα και το αυτό. Τους λόγους τους εξήγησα (υπερβολικά αναλυτικά, αν κρίνω από το αμέσως προηγούμενο του δικού σου μήνυμα). 

 

Τέλος πάντων, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, ο καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Τι διαφορά έχουν όσοι δεν τις πουλάνε, αλλά τις κάνουν έμβλημα; Ούτε αυτό έχει σχέση με την ουσία, που είναι το παιχνίδι καθεαυτό. Θέλω να πω, το βρίσκω υποκριτικό να χρησιμοποιούν αρκετοί την δικαιολογία της "συλλογής", όταν οι περισσότεροι είναι της λογικής "μόνο steam". Και να τους χαρίσεις ένα παιχνίδι που θα το ήθελαν, αν δεν είναι για steam παίζει και να μη το πάρουν!

 

Το έχω δει πολλάκις ως ερώτηση στο νήμα των προσφορών, όταν δεν είναι ξεκάθαρο για ποια πλατφόρμα είναι. Κι εμένα αυτή η μερίδα των "gamers" με ενοχλεί πολύ περισσότερο απ' αυτούς που πουλάνε τις κάρτες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει σε ποια πλατφόρμα θα παίξω ένα παιχνίδι που γουστάρω, έχω ήδη πάρα πολλά και σε GOG, σε Uplay (πχ Watch Dogs 2) κτλ.

 

Αλλά απ' την άλλη δεν ντρέπομαι κιόλας να παραδεχτώ ότι χρησιμοποιώ αρκετά σαβουροπαίχνιδα για να βγάλω 5-10 ευρώ να πάρω κάποιο που κάτω από άλλες συνθήκες, ή δεν θα το έπαιρνα, ή θα καθυστερούσα περισσότερο. Άλλωστε το steam δίνει την επιλογή για μόνιμη αφαίρεση της σαβούρας απ' το library, οπότε είναι σαν να μην έγινε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να το πω όσο πιο απλά μπορώ, και θα μου επιτρέψετε να αποχωρήσω από τη συζήτηση, γιατί μια παρέμβαση των 2 παραγράφων με έμπλεξε σε μια κουβέντα αδιέξοδη, όπου προστίθενται ερωτήματα που εγώ δεν έθιξα καν στις τοποθετήσεις μου:

 

Το τι κάνει ο καθένας, ούτε μπορώ ούτε, πολύ περισσότερο, με ενδιαφέρει να το αλλάξω.

 

Αυτό που λέω είναι πως, όλες αυτές οι προσπάθειες εκμετάλλευσης του συστήματος, έχει αποδειχτεί ότι οδηγούν σε ακόμη αυστηρότερο πλαίσιο λειτουργίας: σε ακόμη πιο περιοριστικούς μηχανισμούς, οι οποίοι ναι μεν αντιμετωπίζουν σχετικά το εκάστοτε θέμα (όπως το όργιο με τα "δώρα") αλλά, τελικά, αδικούν όσους θέλουν απλά να χαρούν τα παιχνίδια, να ανταλλάξουν κανένα δωράκι με αληθινούς φίλους στο εξωτερικό, κτλ.

 

Δεν είναι άμοιρο ευθυνών το Steam, προφανώς. Αντιθέτως, έχει βαρύτατες ευθύνες. Αλλά, υπάρχει και εκμετάλλευση του συστήματος από τους χρήστες. Ατομικά, εγώ, εσύ, ο παραδίπλα, όταν μιλάμε για μια κοινότητα χιλιάδων, το τι κάνουμε, είναι μετρήσιμο και βαραίνει στις αποφάσεις.

 

Απλά, όταν φτάσει η ημέρα που τα παιχνιδιάκια που παίρνουμε από τα πακέτα (και κάποιοι από εμάς τα παίρνουμε για να τα παίξουμε, όχι να τα αρμέξουμε) θα κάνουν 1000 ώρες να ρίξουν τις κάρτες, ας μην πέσουμε από τα σύννεφα. 

 

Και μακάρι να διαψευστώ.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτί εφόσον μιλάμε για παγκόσμιο ιστό δεν αξίζει το κόπο να υπάρχει αντιπαράθεση. Ο καθένας κάνει ότι θέλει χωρίς να υπάρχει εύκολα έλεγχος. Και έπειτα, η χρήση του idlemaster είναι κάτι υποκειμενικό. Για κάποιον μπορεί να είναι παράνομη (Valve) για άλλους κάτι το φυσιολογικό (πιο ψαγμένοι χρήστες). Είναι κάτι σαν το torrenting ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Snoob εγώ δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, γι' αυτό άλλωστε δεν χρειαζόταν περαιτέρω διευκρίνιση, αν δεν το επιθυμούσες. Απλά πιάστηκα απ' την διαφωνία σας για να ρωτήσω τι διαφορά έχει να χρησιμοποιείς τις κάρτες για συλλογή, απ' το να τις πουλάς. Στο ότι στο τέλος την πληρώνουν άλλοι που δεν φταίνε συμφωνούμε, αλλά την δικαιολογία περί συλλογής την βλέπω φθηνή, αφού ούτε αυτό το κομμάτι έχει σχέση με το gameplay.

 

Προσωπικά πιστεύω οτί εφόσον μιλάμε για παγκόσμιο ιστό δεν αξίζει το κόπο να υπάρχει αντιπαράθεση. Ο καθένας κάνει ότι θέλει χωρίς να υπάρχει εύκολα έλεγχος. Και έπειτα, η χρήση του idlemaster είναι κάτι υποκειμενικό. Για κάποιον μπορεί να είναι παράνομη (Valve) για άλλους κάτι το φυσιολογικό (πιο ψαγμένοι χρήστες). Είναι κάτι σαν το torrenting ας πούμε.

 

Σιγά μην το θεωρεί παράνομο η Valve. Για τα μάτια του κόσμου μόνο μπορεί, όσο της αποφέρει χρήμα (πιο γρήγορα), μια χαρά της κάθεται και γι' αυτό θα συνεχίσει να το επιτρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θεωρούσε παράνομο η Valve,θα έβρισκε τρόπο να στο απαγορεύσει.Σαφως και δε το θεωρεί παράνομο και για ποιον λόγο να το θεωρούσε; Λεφτά διακινούνται που κερδίζει και αυτή και οι πελάτες της.Για το ηθικό μέρος δε το σχολιάζω.Συμφωνω με τον pigeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Τι διαφορά έχουν όσοι δεν τις πουλάνε, αλλά τις κάνουν έμβλημα; Ούτε αυτό έχει σχέση με την ουσία, που είναι το παιχνίδι καθεαυτό. Θέλω να πω, το βρίσκω υποκριτικό να χρησιμοποιούν αρκετοί την δικαιολογία της "συλλογής", όταν οι περισσότεροι είναι της λογικής "μόνο steam". Και να τους χαρίσεις ένα παιχνίδι που θα το ήθελαν, αν δεν είναι για steam παίζει και να μη το πάρουν!

 

Το έχω δει πολλάκις ως ερώτηση στο νήμα των προσφορών, όταν δεν είναι ξεκάθαρο για ποια πλατφόρμα είναι. Κι εμένα αυτή η μερίδα των "gamers" με ενοχλεί πολύ περισσότερο απ' αυτούς που πουλάνε τις κάρτες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει σε ποια πλατφόρμα θα παίξω ένα παιχνίδι που γουστάρω, έχω ήδη πάρα πολλά και σε GOG, σε Uplay (πχ Watch Dogs 2) κτλ.

 

Αλλά απ' την άλλη δεν ντρέπομαι κιόλας να παραδεχτώ ότι χρησιμοποιώ αρκετά σαβουροπαίχνιδα για να βγάλω 5-10 ευρώ να πάρω κάποιο που κάτω από άλλες συνθήκες, ή δεν θα το έπαιρνα, ή θα καθυστερούσα περισσότερο. Άλλωστε το steam δίνει την επιλογή για μόνιμη αφαίρεση της σαβούρας απ' το library, οπότε είναι σαν να μην έγινε ποτέ.

Γιατί να το αφαιρέσεις μόνιμα και να μην το κάνεις hidden? Εγώ αυτό έκανα σε όλα τα παιχνίδια του bundle 1 euro. Και γενικά έχει το ωραίο ότι μπορείς να βάλεις πολλαπλές κατηγορίες σε παιχνίδια κλπ κλπ.

 

Πάντως νομίζω ότι το steam οδήγησε σε λιγότερα σπασμένα και σε μια γενικότερη μείωση τιμών. Αίσθησή μου καθώς δεν είμαι gamer είχα να παίξω σε pc 15 χρόνια παιχνίδι. Αν και έχω acccount από το 2010 στο steam μέχρι το τέλος του 2016 ήταν κενό. Απλά είδα ότι με ρώσσικο account έπαιρνα aoe2+3+rise of nations με 6-7 ευρώ και λέω μόνο και μόνο για το bandwidth αξίζει. Και ξανάρχισα το αγαπημένος aoe2 μετά από 15 χρόνια. Γενικά ίσως το steam να φέρει μη gamers σε κάποιο game... Δεν μπλέκεις με πολλά και μπορείς να βρεις κάποιες καλές τιμές. Ανάλογα τη χώρα αγοράζει κάποια καλά παιχνίδια με τιμή 1-2 ευρώ. Παιχνίδια που δεν θα έδινες προφανώς 10+ ευρώ να αγοράσεις ούτε θα ασχολιόσουν υπό άλλες συνθήκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το αφαιρέσεις μόνιμα και να μην το κάνεις hidden? Εγώ αυτό έκανα σε όλα τα παιχνίδια του bundle 1 euro. Και γενικά έχει το ωραίο ότι μπορείς να βάλεις πολλαπλές κατηγορίες σε παιχνίδια κλπ κλπ.

Γιατί δεν πρόκειται να τα παίξω ποτέ, συνεπώς εφόσον μου δίνεται και η επιλογή της μόνιμης αφαίρεσης, κάτι που παίρνει δευτερόλεπτα, επιλέγω αυτό απ' το να τα κρύψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάζετε να γράφω σεντόνι με 40β γμτη μου... :P

 

Επειδή όμως πλέον όλο αυτό είναι προσωπικό, δεν απασχολεί το ευρύτερο κοινό

 
Οχι ρε παιδιά δεν είναι προσωπικό όταν κάποιος διαλέγει την ad hominem επίθεση για να αποφύγει να επιχειρηματολογήσει επί της ουσίας. Μια ζωή το ίδιο εδώ στο insomnia, αν τολμήσεις και υπερασπιστείς κάποιον ή τα βάλεις με κάποια κακώς κείμενα, την φούτσισες.
 
Τελος πάντων στο "Trading Cards και Badges" είμαστε εντός θέματος, ας μαθαίνουν και οι νεότεροι τι συμβαίνει με τις κάρτες, γιατί πλανιέται η αίσθηση οτι πρέπει να ζητάμε άδεια από την ινσομνιακή γερουσία για να αγοράσουμε ένα bundle με χαζοπαίχνιδα.
 
 

A. "To μόνο που κερδίζεις είναι ότι δεν κάνεις download", γράφει, και μάλιστα με bold.
B. "Idle Master is the easy and effective way (...) even from games you don't have installed! (..)

 
Δεν ξέρω αν τρολάρεις αλλά A==B, wtf? Μπας και ακούς τίποτε άμπαλους που περιμένουν να farmάρουν παιχνίδια που δεν έχουν αγοράσει;
 
 

Υπάρχουν και άλλα, που κάνουν αυτή τη δουλειά ταυτόχρονα από πολλαπλούς λογαριασμούς και τα στέλνουν όλα σε ένα "master" και διάφορα άλλα. Μια απλή αναζήτηση είναι.

Το asf το κάνει εδώ και 1 χρόνο αυτό που περιγράφεις, αλλά χρόνια τώρα γίνεται μέσω δεκάδων steambot που είναι open source και ο καθένας φτιάχνει το δικό του στα μέτρα του. Δεν έπιασα τι ακριβώς προσπαθείς να καταδικάσεις αυτή τη φορά, αλλά ούτε η μεταφορά items από λογαριασμό σε λογαριασμό απαγορεύεται, ούτε τα steambots που προυπήρχαν των card farming tools είναι παράνομα.
 
Οι φάμπρικες που καταδικάζεις δεν χρησιμοποιούν idle master ούτε καν asf, ούτε πρόκειται για χρήστες με 1-2-3 λογαριασμούς αλλά με 100αδες bot (bot-farms). Μαζεύουν τις κάρτες σε fullpacks και τις πουλάνε για csgo κλειδιά τα οποία μεταφέρουν εκτός valve economy, σε κανονικά χρήματα δηλαδή. Εκει βαράει το καμπανάκι για τη valve, όχι αν θα πουλήσει ο άλλος τις 15 κάρτες που μάζεψε για να πάρει ένα παιχνίδι με 0,49€. Επιπλέον, η valve έχει αυστηρούς κανόνες στην αυτοματοποίηση όσον αφορά στο market (αγορα/πώληση, τον έλεγχο τιμών κτλ). Για παράδειγμα το Steam Inventory Helper είναι -για τη valve- 100χ φορές πιο διαβολικό από το card farming.
 
Εμ δεν ξέρετε εμ πάτε και ρωτάτε τους άμπαλους και μετά βαράτε στο ψαχνό να βγάλετε ένοχο και 'λάθος' τον κάθε pigeon που αγόρασε 2 bundles με χαζοπαίχνιδα και πούλησε 200-250 κάρτες όλο το χρόνο. Ναι πουαρώ μου το βρήκατε, εμείς φταίμε για το market manipulation, μπορει και για την τρύπα του όζοντος ξερωγω..
 
 

Εντωμεταξύ, ειλικρινά σταματάει ο νους του ανθρώπου με την αφέλεια κάποιων "επιχειρημάτων":  Όταν βάζεις το script σε ένα κατεβαστήρι να φαρμάρει ενώ κοιμάσαι κάτι που σχεδιάστηκε να το αποκτάς μέσα από την ενασχόληση με ένα παιχνίδι, ξεγελάς το σύστημα. Ο "ίδιος χρόνος", δεν είναι πραγματικά ίδιος χρόνος.

Ο ίδιος χρόνος είναι.
Χωρίς πρόγραμμα: 1. κατεβάζεις το παιχνίδι 2. το τρέχεις Minimized 3. πας για ύπνο 4. ξυπνας με τις κάρτες.
Με πρόγραμμα. 1. τρέχεις πχ. το idlemaster 2. το τρέχεις Minimized 3. πας για ύπνο 4. ξυπνας με τις κάρτες.
 
Με την ίδια αφέλεια που με διακρίνει θα σε ρωτήσω για 5η φορά, μιας και δεν παίρνω απάντηση: Ποιά διαφορά δημιουργεί στο δικό σου παίξιμο, στις δικές σου κάρτες, στα δικά σου εμβλήματα και στη δική σου εμπειρία γενικότερα, αν κάποιος έχει μαζέψει 1000 κάρτες στο inventory του και αυτές τις μάζεψε σε 1 εβδομάδα ή σε ένα μήνα; Πώς την πλήρωνεις εσύ, ο 'σωστός';

 

Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι αυτή και κάθε προσπάθεια να ξεγελάσεις το σύστημα οδηγεί σε περιορισμούς όσους δεν το έχουν κάνει μπίζνα το θέμα.
Είναι πραγματικά ασύλληπτα αφελές να υποστηρίζει κάποιος ότι η συμπεριφορά μας σε μια κοινή πλατφόρμα για κάποιο σουρεαλιστικό λόγο δεν επηρεάζει τον άλλο και επομένως δεν του πέφτει λόγος.

 
Μπίζνα; Γιατί είσαι συστηματικά προσβλητικός προς όλους τους χρήστες που χρησιμοποιούν την πλατφόρμα όπως έχει σχεδιαστεί: να αγοράζονται παιχνίδια, να ενεργοποιούνται κλειδιά, να βγαίνουν κάρτες, να πωλούνται, να γίνονται εμβλήματα. Δεν πέφτει λόγος σε κανένα τι θα κάνει με τις αγορασμένες άδειές του. Απορώ δε, πως γίνεται από τη μια να είσαι τόσο εύθικτος με μια λέξη ('κατίνες') κι απ' την άλλη χωρίς συστολή να κατηγορείς χιλιάδες χρήστες ως μπιζναδόρους επειδή αγοράζουν bundles και χρησιμοποιούν το market.
 
Η κοινή πλατφόρμα δεν είναι παρά ένα μαγαζί που διαθέτει digital licences αυστηρά προσωπικά στον καθένα μας. Εκτός του multiplayer που είναι μερικώς ελεγχόμενο από το VAC, τα μοναδικά σημεία αλληλεπίδρασής μας είναι το chat, το market και τα leaderboards. Το μόνο που επηρεάζουν οι κάρτες είναι οι χαμηλές τιμές στο market. $$$ Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια... $$$

 

Και είναι απίστευτα χυδαίο, επιμένω, να χαρακτηρίζεις τον άλλο, τον οποιονδήποτε άλλο, "κατίνα", επειδή σχολιάζει μια κατάσταση σε μια κοινή πλατφόρμα όπου, το τι κάνει ο καθένας (και μάλιστα όταν μιλάμε για συμπεριφορές που τις ακολουθούν χιλιάδες μέλη) επηρεάζει τον άλλο.

Το ότι συμβαίνουν, όμως, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα επιτρέψω στον οποιονδήποτε να μου λέει "δεν σου πέφτει λόγος".

Και το εντελώς τρελό σε όλη αυτή την ιστορία είναι πως καταλήγω να διαβάζω λογίδρια περί σεβασμού της άλλης άποψης και γελοίες σπόντες για ταγούς, από τον άνθρωπο που πετάχτηκε και αποκάλεσε "κατίνες" όσους καταθέτουν άποψη που δεν του αρέσει και επιμένει πως "δεν τους πέφτει λόγος". Για τέτοιο σεβασμό στη διαφορετική άποψη μιλάμε.

Παράνοια.

 
Εκατό ποστ τώρα συνεχίζεις να φωνάζεις για τις 'κατίνες' και επενδύεις στην προσωπική αντιπαράθεση, κάποιο λόγο θα έχεις. Η άποψή σου είναι σεβαστή γι'αυτό και έκατσα να απαντήσω. Μιας και υιοθέτησες από την αρχή το 'κατίνες', υιοθετείς και την συμπεριφορά που περιέγραψα; Πακέτο πάνε αυτά, όχι κοπτοραπτική..
 
Αν δεν εννοείτε κάποιοι να καταλάβετε οτι δεν έχετε το παραμικρό δικαίωμα να ζητάτε λογαριασμό στο τί θα κάνει ο καθένας μας με τα λεφτά και το χρόνο μας, ούτε ποιό παιχνίδι θα παίξουμε, πως και με ποιόν, θα με έχετε απέναντί σας. Αυτό που θεωρείτε δικαίωμά σας -το κουτσομπολιό- μπορείτε να το κάνεις στις ιδιωτικές συζητήσεις αλλά δημόσια όταν ταμπελιάζεις χρήστες ώς 'σωστους' και 'λαθος' θα πάρεις απαντήσεις.

 

Σύμφωνα με τη valve λοιπόν ούτε εγώ είμαι 'λάθος' ούτε οι υπόλοιποι που αγοράζουμε νόμιμα bundles με νομιμα παιχνίδια και νόμιμες κάρτες. Οσο γρηγορότερα το πάρετε απόφαση, τόσο το καλύτερο για όλους. 

 

Παράνοια.

Πες το ψέματα.. Του γιατρού είμαστε όλοι ομαδικώς. B)


 

 Σιγά μην το θεωρεί παράνομο η Valve. Για τα μάτια του κόσμου μόνο μπορεί, όσο της αποφέρει χρήμα (πιο γρήγορα), μια χαρά της κάθεται και γι' αυτό θα συνεχίσει να το επιτρέπει.

 

Παράνομο είναι με το γράμμα του νόμου, οποιοσδήποτε αυτοματισμός απαγορεύεται γράφει στο EULA. Η valve είχε (έχει?) επικοινωνία με τους devs των 3 πιο γνωστών card farmers -idlemaster, asf, steamcardfarmer- και έχει αφήσει ανοικτό το θέμα δίνοντας ένα 'οκ κάντε ότι θελετε δεν κοιτάω φτάνει να μη μου σκίσετε τους servers με τα requests'. Πρόσφατα υπήρχε μια τροποποίηση και το idlemaster μπήκε σε λίστα για vac ban αν χρησιμοποιείται στα αντίστοιχα παιχνίδια ή οταν παίζονται ταυτόχρονα με idling. Το είχαμε γράψει κι εδώ..

 

Μη γελιόμαστε, προφανώς γνωρίζουν ποιός και με τι εργαλείο farmάρει κάρτες γιατί τα προγράμματα συνδέονται στο δίκτυό της με συγκεκριμένο client id. Για να μη μπαίνουμε σε περισσότερα τεχνικά, η ουσία είναι ότι αν ήθελε θα το είχε κόψει προ πολλού. Αυτό από μόνο του κάτι λέει.

 

Η κουβέντα βέβαια ξεκίνησε από αλλού και κατέληξε στο διαβολικό card farming.

To στενάχωρο είναι πως όσοι θέλουμε τις κάρτες απλά για το κέφι μας, να συμπληρώνουμε σετάκια σε αγαπημένα παιχνίδια σαν "παράσημο" ενασχόλησης με αυτά και ό,τι περισσεύει να το δίνουμε, πέφτουμε και πάλι θύματα όσων κάνουν εμπόριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μία καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Snoob. Πραγματικά πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερα αν οι κάρτες χρησιμοποιούνταν μόνο για ανταλλαγές. Θα ήταν κίνητρο να αλληλεπιδράσεις με άλλα άτομα που παίζουν παρόμοια παιχνίδια με σένα και απείρως πιο ικανοποιητικό όταν τελειώνεις ένα σετ.

 

Από την άλλη, από την στιγμή που υπάρχει marketplace στο οποίο τις πουλάς και τις αγοράζεις με λεφτά είναι εντελώς αναπόφευκτο να γίνει "μπίζνα". Κάποιοι το βλέπουν και ως ένα είδος "παιχνιδιού" κι αυτό άλλωστε.

 

Imo οι κάρτες θα ήταν ωραίο να μην μπαίνουν στο marketplace καθόλου. Ας υπήρχαν μόνο η ανταλλαγή και το crafting με gems ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις κάρτες είναι πως δεν επιβραβέβουν όντως την ενασχόληση με το παιχνίδι. Δηλαδή μπορείς απλά να το κατεβάσεις , να το αφήσεις ανοιχτό και να στις ρίχνει. Δεν είναι το idlemaster ή το κάθε παρόμοιο πρόγραμμα το πρόβλημα δηλαδή , αλλά ο τρόπος που το ίδιο το steam δίνει τις κάρτες. Αν οι κάρτες πχ. έπεφταν ανάλογα με τα achievements που ξεκλειδώνεις τότε όντως θα απαιτούσαν αφιέρωση ποιοτικού και όχι "afk" χρόνου στο παιχνίδι.

Ούτε η σύνδεση με τα achievements θα έλυνε το συγκεκριμένο πρόβλημα, από τη στιγμή που υπάρχει το SAM (Steam Achievement Manager) το οποίο χρησιμοποιούν πάρα πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...