Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε φορά αυτό συμβαίνει, οι σωστοί την πατάνε.

 

Sorry αλλά..

 

Οι σωστοί είναι αυτοί που παίζουν τα παιχνίδια που γουστάρουν, όταν θεωρούν εαυτούς παιχνιδογνώστες και επιπλέον έχουν την οικονομική άνεση και την πολυτέλεια του χρόνου να ασχολούνται με αυτό που τους ευχαριστεί. Οι σωστοί και οι ψαγμένοι έχουν -με το συμπάθειο- χesμeνes τις κάρτες και τα εμβλήματα, τους νοιάζει το παιχνίδι και με αυτό χορταίνουν.

 

Οι σωστοί όμως δεν νοιάζονται τι κάνει και πως το κάνει ο διπλανός τους. Δεν ασχολούνται με τα inventories των άλλων, με τις επιλογές παιχνιδιών των άλλων, με τα πορτοφόλια των άλλων. Δεν κρατάνε σκορ ποιός αγόρασε ένα ηλίθιο bundle με 25 παιχνίδια με -το δίκο του- $1. Οι σωστοί δεν χαλάνε την ώρα τους με όσους ασχολούνται με πενταροδεκάρες και άπειρες χαμένες ώρες farming και άλλες χαμενες ώρες για marketing σε κάρτες των 0,04ε που θα αποφέρουν το υπέρογκο κέρδος των 0,02ε.

 

Οι σωστοί ψάχνουν και βρίσκουν άλλους σωστούς και την βρίσκουν μεταξύ τους, δεν τους μένει χρόνος για χολή και ελιτισμό σε όποιον πουλάει ή χαρίζει ή βράζει και τρώει τις κάρτες του από τα παιχνίδια του που πλήρωσε με τα χρήματά του.

 

Αυτοί που κάνουν όλα τα παραπάνω για να αποδείξουν πως είναι καλύτεροι ή σωστοί, guess what: Είναι απλώς κατίνες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sorry αλλά..

 

Οι σωστοί είναι αυτοί που παίζουν τα παιχνίδια που γουστάρουν, όταν θεωρούν εαυτούς παιχνιδογνώστες και επιπλέον έχουν την οικονομική άνεση και την πολυτέλεια του χρόνου να ασχολούνται με αυτό που τους ευχαριστεί. Οι σωστοί και οι ψαγμένοι έχουν -με το συμπάθειο- χesμeνes τις κάρτες και τα εμβλήματα, τους νοιάζει το παιχνίδι και με αυτό χορταίνουν.

 

Οι σωστοί όμως δεν νοιάζονται τι κάνει και πως το κάνει ο διπλανός τους. Δεν ασχολούνται με τα inventories των άλλων, με τις επιλογές παιχνιδιών των άλλων, με τα πορτοφόλια των άλλων. Δεν κρατάνε σκορ ποιός αγόρασε ένα ηλίθιο bundle με 25 παιχνίδια με -το δίκο του- $1. Οι σωστοί δεν χαλάνε την ώρα τους με όσους ασχολούνται με πενταροδεκάρες και άπειρες χαμένες ώρες farming και άλλες χαμενες ώρες για marketing σε κάρτες των 0,04ε που θα αποφέρουν το υπέρογκο κέρδος των 0,02ε.

 

Οι σωστοί ψάχνουν και βρίσκουν άλλους σωστούς και την βρίσκουν μεταξύ τους, δεν τους μένει χρόνος για χολή και ελιτισμό σε όποιον πουλάει ή χαρίζει ή βράζει και τρώει τις κάρτες του από τα παιχνίδια του που πλήρωσε με τα χρήματά του.

 

Αυτοί που κάνουν όλα τα παραπάνω για να αποδείξουν πως είναι καλύτεροι ή σωστοί, guess what: Είναι απλώς κατίνες.

 

 

 

Βασικά εγώ δεν ήξερα τι είναι οι κάρτες ενώ είχα πάρει 4 παίζοντας aoe 2. Αν μπορείς με κάποιον τρόπο να πάρεις ένα τσούρμο παιχνίδια που δεν θα παίξεις και να βγάλεις κάποιο κέρδος (πχ να καλύψει την τιμή των παιχνιδιών) και ίσως κάποιου νέου χωρίς να κάνεις σε κάποιον κακό, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνεις... Δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο κάνεις κάποιον άλλον να μην μαζέψει τις κάρτες που θέλει...

 

Όσο για το farming, αφού αυτό το steam idle δεν καταναλώνει κάτι και μπορεί να τρέχει όσο έχεις το pc ανοιχτό για κάποια δουλειά γιατί απλά να μην το τρέχεις? Δλδ από resources είναι τπτ... Βλέπω στο laptop μου 0.2 cpu και 8mb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Sorry αλλά..

 

[...]

Οι σωστοί όμως δεν νοιάζονται τι κάνει και πως το κάνει ο διπλανός τους. 

 

[...]

 

 

Εξαιρετική "λογική".

 

Όταν αυτά που κάνει ο διπλανός μου, μου δυσκολεύουν τη ζωή και βάζουν το Steam να βρίσκει κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο να περιορίσει αυτούς που πάνε να εκμεταλλευτούν το σύστημα, με επηρρεάζει.

 

Και δεν θα ζητήσω από κανέναν κερατά την άδεια να εκφράσω άποψη για κάτι που επηρεάζει την καθημερινή μου εμπειρία σε μια πλατφόρμα όπου έχω επενδύσει χρόνο και χρήμα.

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής και να μην διαβάσω ξανά ομορφιές για "κατίνες", γιατί εκεί θα πάψω να κάνω τα στραβά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική "λογική". Όταν αυτά που κάνει ο διπλανός μου, μου δυσκολεύουν τη ζωή και βάζουν το Steam να βρίσκει κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο να περιορίσει αυτούς που πάνε να εκμεταλλευτούν το σύστημα, με επηρρεάζει.

 

Εξαιρετικότατη λογική γιατί είναι η αλήθεια. Ποιά είναι ακριβώς η εκμετάλλευση του συστήματος από τους χρήστες; Τα παιχνίδια που αγοράζουμε με τα λεφτά μας έχουν κάρτες, αυτές τις κάρτες άλλοι τις πουλάμε, άλλοι τις χαρίζουμε, άλλοι τις κάνουμε εμβλήματα ή τις κρατάμε στο inventory μας. Τί ακριβώς κάνει τους μεν 'σωστούς χρήστες' και τους δε 'λάθος', δεν το καταλαβαίνω. Δεν κατανοώ επίσης την ανάγκη για ταμπέλες αλλά ούτε την νομιμοποίηση για να γίνει αυτό, εφόσον όλοι λειτουργούμε εντός των καθορισμένων πλαισίων, ξοδεύοντας τα χρήματά μας σύμφωνα με τις ανάγκες αλλά και το -όποιο- γούστο μας.

 

Επιπλέον, δεν ξέρω πως ακριβώς νοοείται 'σωστός' ο χρήστης που αγοράζει πανάκριβα AAA παιχνίδια μέσω vpn από ξένη χώρα, ούτε πόσο 'σωστός' είναι αυτός που αγοράζει κλειδιά από τρίτα καταστήματα και τα ενεργοποιεί στο steam, θεωρώντας αυτομάτως τον εαυτό του αυτοδίκαιο κριτή των υπολοίπων χρηστών του steam. Το σημειώνω γιατί ενδεχομένως τα χρήματα που κέρδισε η valve από τις δικές μου πληρωμές να είναι 2x 3x ή και 5x φορές περισσότερα από τον 'σωστό' χρήστη, αυτό μάλλον αντιστρέφει τους κανόνες και τα δικαίωματά μας ως κριτές των άλλων, δεν νομίζετε;

 

Τέλος η valve έχει ευθέως στοχοποιήσει τους προγραμματιστές που κοροιδεύουν το greenlight και χρήστες που αφήνουν ψεύτικες αξιολογήσεις. Ούτε με αυτούς που αγοράζουν βλακείες τα έβαλε, ούτε μ'αυτους που πουλάνε κάρτες, πολλώ δε μάλλον να τους χαρακτηρίσουν και εμπόρους  -ενώ οι υπόλοιποι χρήστες που πουλάνε τις κάρτες τους από τα 1000άδες άλλα παιχνίδια είναι προφανώς φιλάνθρωποι. Κάποιος άφησε ξεκλείδωτη την τράπεζα (αυτός δεν φταίει!), κάποιος άλλος μπουκάρει και παίρνει τα λεφτά και τα μοιράζει στο Σύνταγμα (ούτε αυτός φταίει!), εμείς τα βάζουμε με τους περαστικούς που πάνε και παίρνουν κανα 20άρικο.

 

Κρεμάλα στους περαστικούς λοιπόν, το κλείσαμε.

 

 

Και δεν θα ζητήσω από κανέναν κερατά την άδεια να εκφράσω άποψη για κάτι που επηρεάζει την καθημερινή μου εμπειρία σε μια πλατφόρμα όπου έχω επενδύσει χρόνο και χρήμα.

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής και να μην διαβάσω ξανά ομορφιές για "κατίνες", γιατί εκεί θα πάψω να κάνω τα στραβά μάτια.

 

Θεος φυλάξοι, σε χώρο συζητήσεων είπα να κάνουμε συζήτηση, λάθος εκτίμηση έκανα. Γιατί κι εγώ από κανέναν δεν θα ζητήσω την άδεια να γράψω την άποψή μου σε χώρο συζητήσεων, που παρεμπιπτόντως δεν απευθυνόταν σε σένα ειδικά αλλά ήταν πολύ καλό έναυσμα και απάντηση προς μια γενικότερη γκρίνια και στοχοποίηση χρηστών όπως διαπιστώνω τελευταία.

 

ΥΓ1: Για το 'κερατά' αστειεύεσαι ή ξέρεις κάτι περισσότερο; Στείλε πμ και φωτογραφίες με την άπιστη να την σφάξω στο γόνατο. ^_^

ΥΓ2: Ευχαρίστως να αποσύρω το 'κατίνες' αν μου πεις διαφορετικό politically correct όρο για όσους ασχολούνται με το τι κάνει ο διπλανός τους χωρίς να τους πέφτει λόγος, όταν μάλιστα αυτό που κάνει ο διπλανός είναι κάτι νόμιμο και ηθικό αλλά ενδεχομένως ηλίθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η εκμετάλλευση είναι όταν βάζεις ένα προγραμματάκι να σου ρουφάει κάρτες από παιχνίδια που δεν τα αγγίζεις καν στην πραγματικότητα.

 

Ένα παράδειγμα αυτό, περί "νομίμου και ηθικού"...

 

Η εκμετάλλευση είναι όταν παίρνεις τίτλους τζάμπα από διάφορους απελπισμένους devs, γράφεις "θετική" κριτική, μετά τσιμπάς τις κάρτες και τις πουλάς.

 

Αυτά είναι πασίγνωστα, και τα πληρώνουν οι χρήστες που τις κάρτες τις παίρνουν από παιχνίδια με τα οποία πραγματικά ασχολούνται και δεν το έχουν φάμπρικα με τα script.

 

Τώρα, αν αυτά τα κάνεις και θίχτηκες, ειλικρινά σκασίλα μου.

 

Υ.Γ. Και πάλι οι σωστοί χρήστες την πλήρωσαν από όσους είχαν στήσει φάμπρικα με τις διαφορές ισοτιμίας και πούλαγαν παιχνίδια, φάγαμε όλοι το region lock και τώρα με αληθινούς φίλους από "σταμπαρισμένες" χώρες (Ρωσία, λ.χ.) δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε τίποτε. Οι σωστοί την πάτησαν με τους περιορισμούς στο inventory και τα gifts επειδή κάποιοι "έξυπνοι" έστηναν μπίζνες εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκμετάλλευση είναι όταν βάζεις ένα προγραμματάκι να σου ρουφάει κάρτες από παιχνίδια που δεν τα αγγίζεις καν στην πραγματικότητα.

 

Μη δημιουργείς εντυπώσεις. Το οποιοδήποτε πρόγραμμα idling το μόνο που κάνει είναι να παρακάμπτει την ανάγκη για download. Οτιδήποτε άλλο συμβαίνει κατά το idling, γίνεται εύκολα κι από τον επίσημο steam client ή το steam command line tool. Δηλαδή απαγορεύεται κάποιος να κατεβάσει και να τρέχει επι 3-4 ώρες όποιο παιχνίδι θέλει όπως γινόταν εδώ και τόσα χρόνια; Ξαναρωτάω λοιπόν, η εκμετάλλευση που ακριβώς έγκειται; Στο οτι ο χρήστης θα πάρει τις κάρτες ΤΟΥ από το παιχνίδι ΤΟΥ που πλήρωσε με τα λεφτά ΤΟΥ; Μπορεί να τις κάνει ότι γουστάρει ή θα πρέπει να γίνει λαικό δικαστήριο για δαύτες; 

 

Επιπλέον εξακολουθώ να μη νιώθω, πού ακριβώς επηρεάζει το 'προγραμματάκι που ρουφάει κάρτες' όποιον θέλει να παιξει το παιχνίδι που θέλει, όπως θέλει; Ούτε καν η τιμή της κάρτας δεν αλλάζει, εφόσον εγώ κάνω idling στο Α σαβουροπαίχνιδο κι εσύ παίζεις το Β καλοπαίχνιδο;

 

Ειλικρινά επειδή το βλέπω και σε ξένα fora, δεν καταλαβαίνω αν υπάρχει έλλειψη γνώσης ή προσπάθεια μια μειοψηφίας ελιτιστών να επιβάλουν κανόνες συμπεριφοράς. Γενικά θα πρότεινα με το πορτοφόλι και τον ελεύθερο χρόνο μας να κάνουμε οτι γουστάρουμε χωρίς να ψειρίζουμε τι κάνει ο διπλανός μας, για να μη βγούν τίποτε κομπλεξ στα 40φεύγα.

 

 

Η εκμετάλλευση είναι όταν παίρνεις τίτλους τζάμπα από διάφορους απελπισμένους devs, γράφεις "θετική" κριτική, μετά τσιμπάς τις κάρτες και τις πουλάς.

 

Ε ναι σύμφωνοι, το έγραψα κι εγώ πριν. Ας μείνουμε σ'αυτό όμως, μη τα βάζουμε με τους χρήστες επειδή δεν μπορούμε να πιάσουμε αυτούς που πουλάνε reviews. Επειδή αφήνεις κάποια αιχμή παρακάτω, προφανώς δεν γράφω θετικά reviews για τέτοια παιχνίδια , για του λόγου το αληθές έχω από την 1η μέρα public προφιλ, επιπροσθέτως έχω κάνει δεκάδες report σε ψευτο-reviewers.

 

Ομως κοίτα, το να πάρω ένα τέτοιο παιχνίδι από massive giveaway ή να αγοράσω ένα bundle με πολλά για να μαζέψω και να πουλήσω τις κάρτες τους είναι καθαρά δίκος μου λογαριασμός και δεν επηρεάζει ούτε τους άλλους χρήστες ούτε την πλατφόρμα. Ξαναλέω η valve στοχοποιεί και κόβει τους developers κι όχι τους αγοραστές των παιχνιδιών αυτών, αυτό κάτι πρέπει να μας λέει. Κι αυτό το κάνει γιατί της χαλάνε την 'πιότητα' του μαγαζιού της που μπασταρδεύτηκε με asset flips, παρ'οτι ξέρει οτι χάνει λεφτά από τη μίζα στις κάρτες.

 

 

Αυτά είναι πασίγνωστα, και τα πληρώνουν οι χρήστες που τις κάρτες τις παίρνουν από παιχνίδια με τα οποία πραγματικά ασχολούνται και δεν το έχουν φάμπρικα με τα script.   Τώρα, αν αυτά τα κάνεις και θίχτηκες, ειλικρινά σκασίλα μου.

 

Ναι πασίγνωστα, τί πληρώνουν όμως; Μη κλαίμε πριν δούμε τον μακαρίτη. Ωραία οι κάρτες θα πέφτουν μετά απο χ ώρες παιχνιδιού συνολικά στην πλατφόρμα. Πού ακριβώς επηρεάζει η αλλαγή τα καλά παιχνίδια, δλδ αυτά που παίζονται; Ρισκάρω να προβλέψω οτι τέτοια παιχνίδια που αφορούν στο σχόλιό σου θα πάρουν τις κάρτες τους σε μικρότερο χρόνο από πριν, λόγω συμμετοχής.

 

Οσο για τη φάμπρικα με τα script ανταπαντώ όσα δεν φτάνει η αλεπού και αν θίχτηκες σκασίλα μου (καλοπροαίρετα το λες κι εσύ φαντάζομαι) Προφανώς και χρησιμοποιώ scripts σε οτιδήποτε όχι μονο στο steam. Και custom css, και adblock εκει που χρειάζεται. Δεν θα ποινικοποιήσουμε τον αυτοματισμό και το customization στο έτος 2017.

 

 

Υ.Γ. Και πάλι οι σωστοί χρήστες την πλήρωσαν από όσους είχαν στήσει φάμπρικα με τις διαφορές ισοτιμίας και πούλαγαν παιχνίδια, φάγαμε όλοι το region lock και τώρα με αληθινούς φίλους από "σταμπαρισμένες" χώρες (Ρωσία, λ.χ.) δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε τίποτε. Οι σωστοί την πάτησαν με τους περιορισμούς στο inventory και τα gifts επειδή κάποιοι "έξυπνοι" έστηναν μπίζνες εκεί πέρα.

 

Ε ναι σύμφωνοι κι εδώ, αυτά τα είπαμε τότε με τα gifts. Γενικά αν δεν κατάλαβες, συμφωνούμε οτι υπάρχει πρόβλημα και στο ίδιο το πρόβλημα, αλλά διαφωνούμε για το ποιος φταίει ακριβώς . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bundlestars.com/en/bundle/dollar-loot-bundle

1.09 και 68 καρτες.Ενα διευρακι το βγαζετε ανετα απο καρτες.Τα παιχνιδια δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα βγαινει κερδος.

αγορασα το παραπανω bundle για να παρεις τις καρτες πρεπει να κατεβασεις το παιχνιδι και να ξεκινησεις να παιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Μη δημιουργείς εντυπώσεις. [...]

 

Δεν "δημιουργώ εντυπώσεις".

 

Διατυπώνω άποψη. Έτσι βλέπω τα πράγματα.

 

Διαφωνείς; Απόλυτο δικαίωμά σου. Αλλά τη γελοιότητα (επιεικώς) πως όποιος ασκεί κριτική σε μια κατάσταση είναι "κατίνα" γιατί "δεν του πέφτει λόγος" δεν υπάρχει περίπτωση να την ανεχτώ

 

Εντωμεταξύ, αν έπρεπε να καθίσω να απαντήσω σε όλες τις ανακρίβειες που γράφεις: παράδειγμα, όταν εσύ με τον "αυτοματισμό" έχεις όλες τις κάρτες στο χέρι από το οποιοδήποτε παιχνίδι και άρα τις βγάζεις στην αγορά νωρίτερα και μαζικότερα, πώς ακριβώς δεν λειτουργείς σε βάρος όσων δεν το έχουν κάνει φάμπρικα; Αλλά, αυτά απαιτούν λογική. Όταν αυθαίρετα λες ότι παίζουμε διαφορετικά παιχνίδια άρα εσύ με τη φάμπρικα δεν με επηρρεάζεις, απλά σταματάει ο νους του ανθρώπου με την αφέλεια του σκεπτικού. Πού το ξέρεις ότι παίζουμε διαφορετικά παιχνίδια;

 

Και το θέμα με τη φάμπρικα δεν είναι ότι το κάνεις και θα βγάλεις στο 1.09 τα 91 λεπτά κέρδος. Είναι ότι αυτές οι τακτικές έχουν ήδη ωθήσει τη Valve να επιβάλει περιορισμούς, και θα επιβάλει και άλλους. Αυτό με νοιάζει εμένα, όχι το κέρδος που θα βγάλεις.

 

Και τελικά αυτό λειτουργεί σε βάρος όσων συνειδητά (δεν θέλω να σε σοκάρω, δεν είσαι ο μόνος που ξέρει τι πάει να πει script) αρνούνται να μπουν σε αυτή την κατάσταση, αλλά επηρρεάζονται από όσους αγοράζουν με 1.09 για να βγάλουν 91 λεπτά. Είτε γιατί η φάμπρικα ρίχνει τις τιμές (έχεις στο τσακ όσα κανονικά θα χρειαζόταν ώρες πραγματικού παιχνιδιού) είτε γιατί επηρρεάζει τη διαθεσιμότητα, είτε γιατί οδηγεί σε περιορισμούς προς όλους επειδή κάποιοι αναζητούν τρόπο να αρμέξουν το σύστημα. Στην πορεία οι κάρτες θα πέφτουν πιο αργά, θα πρέπει να το αγοράσει ένας x αριθμός για να ρίξει κάρτες, και ποιος ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστεί η Valve.

 

Που κι αυτό, το έγραψα από την αρχή, εφόσον είσαι σε μια δημοφιλή πλατφόρμα, οφείλεις να δεχτείς πως θα συμβαίνει.

 

Αλλά, να πετάγεται ο καθένας και από το πουθενά να σε χαρακτηρίζει κατίνα, ε, αυτό είναι χυδαιότητα και θράσος.

 

Τη διαφορετική άποψη τη σέβομαι, όσο κι αν διαφωνώ μαζί της. Αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου επιτίθεται όταν διατυπώνω τη δική μου. Αν είχες περιοριστεί στο να πεις "διαφωνώ γιατί μπλα-μπλα-μπλα" ούτε που θα είχα ασχοληθεί

 

Αυτό και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα το παραπανω bundle για να παρεις τις καρτες πρεπει να κατεβασεις το παιχνιδι και να ξεκινησεις να παιζεις;

 

Μπορείς να βάλεις το Idle Master με ανοιχτό το steam για όσες ώρες χρειαστεί να ρίξει όλες τις κάρτες, χωρίς να κατεβάσεις και να παίξεις κανένα απ' αυτά που έχεις στο library. Απλά πρέπει να προσέξεις όση ώρα τρέχει να μην βάλεις κάποιο να παίξεις κανονικά και βλέπει 2 ταυτόχρονα, γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλυψα προσφατα τις καρτες στο steam μετα απο πολλα χρονια και 100δες παιχνιδια. Εβαλα και για λιγο το idle master. Αν και γλυκαθηκα με το που εβγαλα 10 ευρω και μπορεσα και πηρα κατι που ηθελα τελικα την παρατησα την φαμπρικα.

 

Το να βλεπεις μια μια καρτα, να την βαζεις για πωληση, να επιβεβαιωνεις απο το κινητο, κλπ ειναι μεγαλη μανουρα πλεον στην ηλικια μου. :)

 

Οποτε το γυρισα παλι σε καθαρο gaming. Εξαλλου κακα τα ψεμματα τα παιχνιδια και τις προσφορες που μου αρεσουν θα τα παρω ουτως η αλλως. Αντε για αυτα που δεν καιγομαι να περιμενω κανενα sale. Το να περιμενω να κανω κομποδεμα απο τα ψιλα για να αγορασω κατι δεν ειναι στο στυλ μου.

 

Φυσικα ο καθενας κανει οτι θελει, αλλα βλεπωντας το κολλημα του ανιψιου μου, που περισσοτερο ασχολειται με τις καρτες παρα με τα παιχνιδια, πιστευω οτι μπορει να γινει μια ηπια μορφη τζογου. Και να χασει καποιος το νοημα που ειναι το gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλυψα προσφατα τις καρτες στο steam μετα απο πολλα χρονια και 100δες παιχνιδια. Εβαλα και για λιγο το idle master. Αν και γλυκαθηκα με το που εβγαλα 10 ευρω και μπορεσα και πηρα κατι που ηθελα τελικα την παρατησα την φαμπρικα.

 

Το να βλεπεις μια μια καρτα, να την βαζεις για πωληση, να επιβεβαιωνεις απο το κινητο, κλπ ειναι μεγαλη μανουρα πλεον στην ηλικια μου. :)

 

Οποτε το γυρισα παλι σε καθαρο gaming. Εξαλλου κακα τα ψεμματα τα παιχνιδια και τις προσφορες που μου αρεσουν θα τα παρω ουτως η αλλως. Αντε για αυτα που δεν καιγομαι να περιμενω κανενα sale. Το να περιμενω να κανω κομποδεμα απο τα ψιλα για να αγορασω κατι δεν ειναι στο στυλ μου.

 

Φυσικα ο καθενας κανει οτι θελει, αλλα βλεπωντας το κολλημα του ανιψιου μου, που περισσοτερο ασχολειται με τις καρτες παρα με τα παιχνιδια, πιστευω οτι μπορει να γινει μια ηπια μορφη τζογου. Και να χασει καποιος το νοημα που ειναι το gaming.

 

Και γι αυτό υπάρχει λύση : http://steaminventoryhelper.com .  Αυτοματοποιημένος πωλητής καρτών. Αγγαρεία κάποιων λεπτών την διεκπεραιώνει με 1-2 κλικ σε δευτερόλεπτα.

Είναι extention του chrome, τον χρησιμοποιώ σε opera δίχως θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι αυτό υπάρχει λύση : http://steaminventoryhelper.com .  Αυτοματοποιημένος πωλητής καρτών. Αγγαρεία κάποιων λεπτών την διεκπεραιώνει με 1-2 κλικ σε δευτερόλεπτα.

Είναι extention του chrome, τον χρησιμοποιώ σε opera δίχως θέμα.

Πολυ ωραιο tip και σε ευχαριστω για αυτο. Παρολα αυτα δεν με βλεπω να ξανασχολουμαι, τουλαχιστον στο αμεσο μελλον. Ηδη ο χρονος για καθαρο gaming ειναι απιστευτα μειωμενος.

 

Να σαι καλα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε moderator Snoob φοβαμαι πως έτσι δεν βγαίνει άκρη. Για δεύτερη φορά δεν πήρα απαντήσεις παρά μόνο προκλήσεις και καινούργιες προσωπικές αιχμές. Δεν είναι προσωπική η αντιπαράθεση, είναι συζήτηση για ένα κοινό πρόβλημα.

Δεν φτάνει που χώρισες -σχεδόν ρατσιστικά- τους χρήστες του steam σε 'σωστούς' και 'λάθος' σύμφωνα με δικά σου αυθαίρετα κριτήρια, τώρα ζητάς ρέστα επειδή πήρες μη αρεστή απάντηση; Σ'αυτη λοιπόν την δική σου <<άποψη>> έγραψα τη δική μου <<άποψη>>. Εγραψα 3 παραγράφους για το τι σημαίνει 'σωστός' παιχτης και χρήστης, διαφωνείς κάπου; Ποιος ξέρει, δεν απάντησες αλλά ασχολείσαι με το 'κατίνα' ως λέξη κι όχι ως ουσία βέβαια.
 
Προφανώς δεν είναι 'σωστός' όποιος ασχολείται επικριτικά με το τί παιχνίδι παίζει ο άλλος, πόσα λεφτά έχει και ξοδεύει, πόσα διαθέτει για AAA παιχνίδια, πόσες κάρτες πούλησε και πόσες αγόρασε να τις κάνει εμβλήματα. Σε ενοχλεί το 'κατίνα' οκ σβήστο γράψε πιγκουίνος, εμένα η ουσία με νοιάζει.
 
Η ερώτηση που έκανα είναι απλή: Τί ζορι τραβάτε και ποιός έδωσε το δικαίωμα σε ορισμένους να επικρίνουν όποιον αγοράζει ένα bundle 25 παιχνίδια με $1. Το bundle πωλείται νόμιμα ή όχι; Αγοράζεται με χρήματα ή με κλωτσές; Το steam δέχεται τα παιχνίδια του bundle; Τα παιχνίδια βγάζουν κάρτες; Οι κάρτες πωλούνται ή χρησιμοποιούνται νόμιμα και σύμφωνα με τους κανόνες; Απαντήσεις θέλω να δω σ'αυτα, κι άσε τι κάνω εγώ και πως είμαι. 

 

Εντωμεταξύ, αν έπρεπε να καθίσω να απαντήσω σε όλες τις ανακρίβειες που γράφεις: παράδειγμα, όταν εσύ με τον "αυτοματισμό" έχεις όλες τις κάρτες στο χέρι από το οποιοδήποτε παιχνίδι και άρα τις βγάζεις στην αγορά νωρίτερα και μαζικότερα, πώς ακριβώς δεν λειτουργείς σε βάρος όσων δεν το έχουν κάνει φάμπρικα; Αλλά, αυτά απαιτούν λογική. Όταν αυθαίρετα λες ότι παίζουμε διαφορετικά παιχνίδια άρα εσύ με τη φάμπρικα δεν με επηρρεάζεις, απλά σταματάει ο νους του ανθρώπου με την αφέλεια του σκεπτικού. Πού το ξέρεις ότι παίζουμε διαφορετικά παιχνίδια;

 
Προφανώς βάλθηκες να μας τρελάνεις. Βλέπεις κανένα asset flip ή σαβουροgame εδώ μέσα;
https://steamparty.azurewebsites.net/#76561198139174298,76561198001620434
 
Και πώς θα γινόταν να παίζουμε τα ίδια παιχνίδια όταν εσύ ο ίδιος δήλωσες οτι δεν αγοράζεις σαβούρες κι εγώ αγοράζω; Πως γίνεται να έχουμε τις ίδιες κάρτες όταν εγώ τρέχω τα σαβουροπαίχνιδα κι εσύ τα καλοπαίχνιδα; Καταλαβαίνεις οτι η συζήτηση γίνεται σχεδόν σουρεαλιστική.
 
Πάμε παρακάτω, όταν είπα οτι δημιουργείς εντυπώσεις για το card farming το εννοούσα και τώρα το επιβεβαίωσα. Σε όλα τα προγράμματα (ή scripts που σ'αρέσει η λέξη) που βοηθάνε στο farming, το μόνο που κερδίζεις είναι οτι δεν κάνεις download, αυτό ενδεχομένως να είναι κέρδος για τους 'σωστούς' που κατεβάζουν με καλύτερες ταχύτητες. Για να τελειώνουμε με τις θεωρίες συνωμοσίας, ο χρόνος παιξίματος που απαιτείται είναι ίδιος ακριβώς, ούτε κόλπα γίνονται ούτε πατέντες. Οποιος θέλει να πάρει τις κάρτες από τα παιχνίδια μπορεί κάλλιστα να το κάνει με τον steam client, τρέχοντας το παιχνίδι minimized ή χρησιμοποιώντας ένα virtual machine. Επομένως ούτε νωρίτερα βγαίνουν οι κάρτες ούτε μαζικότερα. ΟΣΟΙ θέλουν τις κάρτες θα τις βγάλουν στον ίδιο ακριβώς χρόνο και στην ίδια ακριβώς ποσότητα. Τα υπόλοιπα είναι παραπληροφόρηση.

Τελος, το οτι με τον Α ή Β τρόπο έχω στο inventory μου τις κάρτες από τα παιχνίδια μου, πού ακριβώς ενοχλεί το δικό σου παίξιμο, τις δικές σου κάρτες και την δική σου διασκέδαση; Πού ακριβώς οι δικές μου κάρτες είναι εις βάρος των καρτών των υπολοίπων; Ειναι η 3η φορά που ρωτάω και δεν παίρνω απάντηση, ίσως γιατί όλα αυτά απαιτούν λογική για να απαντηθούν (συ είπας).
 
 

Και το θέμα με τη φάμπρικα δεν είναι ότι το κάνεις και θα βγάλεις στο 1.09 τα 91 λεπτά κέρδος. Είναι ότι αυτές οι τακτικές έχουν ήδη ωθήσει τη Valve να επιβάλει περιορισμούς, και θα επιβάλει και άλλους. Αυτό με νοιάζει εμένα, όχι το κέρδος που θα βγάλεις.
 
Και τελικά αυτό λειτουργεί σε βάρος όσων συνειδητά (δεν θέλω να σε σοκάρω, δεν είσαι ο μόνος που ξέρει τι πάει να πει script) αρνούνται να μπουν σε αυτή την κατάσταση, αλλά επηρρεάζονται από όσους αγοράζουν με 1.09 για να βγάλουν 91 λεπτά. Είτε γιατί η φάμπρικα ρίχνει τις τιμές (έχεις στο τσακ όσα κανονικά θα χρειαζόταν ώρες πραγματικού παιχνιδιού) είτε γιατί επηρρεάζει τη διαθεσιμότητα, είτε γιατί οδηγεί σε περιορισμούς προς όλους επειδή κάποιοι αναζητούν τρόπο να αρμέξουν το σύστημα. Στην πορεία οι κάρτες θα πέφτουν πιο αργά, θα πρέπει να το αγοράσει ένας x αριθμός για να ρίξει κάρτες, και ποιος ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστεί η Valve.

 

Ας το γράψω άλλη μια φορά, η valve δεν τα έβαλε ούτε με την πώληση καρτών ούτε με τους πελάτες της. Τα έβαλε με τους devs που γεμίσανε με asset flips το greenlight, με τους ψευτο reviewers, με τα κανάλια διάθεσης αυτών των asset flips και τέλος με όσους κάνουν ΕΜΠΟΡΙΟ, δηλαδή έχουν 50-100-500 bots, αγοράζουν κατά εκατοντάδες τέτοια asset flips, βγάζουν κάρτες και καταστρέφουν το steam market κατεβάζοντας τις τιμές των καρτών. Το άρμεγμα που αναφέρεις γίνεται εκεί. Η φάμπρικα είναι εκεί.

 

Οσο και να χτυπιόμαστε, του καθενός μας οι 3χ25 κάρτες από 25 παιχνίδια του εκάστοτε χαζοbundle είναι ψιλικοκό. Ούτε επηρεάζουν τιμές ούτε τη διαθεσιμότητα. Αλλωστε η διαθεσιμότητα είναι βολική όταν θέλεις να φτιάξεις έμβλημα ή κάνω λάθος; Εκτός αν μιλάμε για κέρδη γιατί με μπερδεύεις λίγο τη μια λέμε για εμβλήματα και την άλλη για κέρδη. Ούτε πουλιούνται οι περισσότερες εδώ που τα λέμε, τις τελευταίες μέρες έκανα περί τα 50-60 εμβλήματα με τέτοιες κάρτες μετά από άπειρες ανταλλαγές.

 

Δεν κατανοώ πως ακριβώς έχεις φανταστεί οτι θα λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα, κατηγορώντας τους νόμιμους πελάτες νομίμως αγορασμένων bundles ότι είναι 'λάθος' επειδή πουλάνε ή τρώνε τις κάρτες των παιχνιδιών τους; Προφανώς και μπορεις να γράφεις ότι θέλεις χωρίς να ρωτάς κανένα 'κεράτα', αλλά όταν αυτός ο κερατάς πληρωσε το δικό του $1 νόμιμα για να πάρει 25 παιχνίδια, μπορεί να κάνει οτι γουστάρει με τις κάρτες του. Ας λείπει λοιπόν η ηθικοπλασία για σωστούς και λάθος χρήστες όταν δεν καταλήξαμε στο τι μας νοιάζει τελικά, η διαθεσιμότητα για να βρίσκουμε κάρτες για εμβλήματα; Η το κέρδος από την πώληση των καρτών;

 

Παραβλέπω την α "έχεις στο τσακ όσα κανονικά θα χρειαζόταν ώρες πραγματικού παιχνιδιού", γιατί όπως εξήγησα η διαφορά με ή χωρίς 'script' είναι αποκλειστικά και μόνο το download του παιχνιδιού. Ανεξάρτητα με τον τρόπο παιξίματος απαιτείται ακριβώς ο ίδιος χρόνος για τον ίδιο αριθμό καρτών. Φοβάμαι βέβαια οτι είμαστε στο τσακ να ποινικοποιήσουμε και το minimize στο taskbar, αρκεί να καταλήξουμε εκει που πρέπει.

 

Αλλά, να πετάγεται ο καθένας και από το πουθενά να σε χαρακτηρίζει κατίνα, ε, αυτό είναι χυδαιότητα και θράσος. Τη διαφορετική άποψη τη σέβομαι, όσο κι αν διαφωνώ μαζί της. Αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου επιτίθεται όταν διατυπώνω τη δική μου. Αν είχες περιοριστεί στο να πεις "διαφωνώ γιατί μπλα-μπλα-μπλα" ούτε που θα είχα ασχοληθεί.

Αυτό και τέλος.

 
Χυδαιότητα και θράσος; Τι είναι τότε να μην δέχεσαι αντίλογο όταν πρώτα εσύ έγραψες για 'σωστούς' χρήστες που την πληρώνουν; Εσύ είσαι ο σωστός και οι άλλοι οι λάθος; Ολοι την πληρώνουμε από τους κακούς devs και τους κακούς χρήστες που πουλάνε reviews. Οπως την πληρώσαμε από τους εξυπνάκηδες με το vpn που αγοράζουν φτηνά από ρωσία/κίνα και φάγαμε στο κεφάλι το region-lock. Οπως την πληρώσαμε με τα steam gifts που τα κόψανε γιατί γινόταν εμπόριο -το πραγματικό, όχι αυτό που ψειρίζεις εδώ με τις καρτούλες των 0,02ε-. Είναι θεμελιώδες λάθος να χτυπάμε το σαμάρι όταν φταιει το γομάρι.

Δυστυχώς για πολλοστή φορά δεν σέβεσαι την διαφορετική άποψη, αλλά ακόμα χειρότερα, δεν δέχεσαι την πραγματικότητα. Δεν πειράζει όμως, καλή καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειλικρινά, είναι άθλος, να γράφεις σεντόνια και να μην απαντάς σε τίποτε. Έχεις αναγάγει το να κρύβεσαι πίσω από το μικρό σου δάχτυλο σε τέχνη. Άξιος.

 

Επαναλαμβάνω, μπας και αποφασίσεις να καταλάβεις: τη διαφωνία σου με όσα υποστηρίζω, τη δέχομαι. Δεν συμφωνώ, αλλά τη δέχομαι.

 

Τις κλανιές-μαγκιές περί "κατινών" που δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε γιατί "δεν τους πέφτει λόγος". που να χτυπιέσαι από κάτω και η επόμενη απάντησή σου να φτάσει σε έκταση το Πόλεμος & Ειρήνη, δεν τις δέχομαι.

 

Αρκετά ασχολήθηκα, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα κάτι; Σε όλα απάντησα, ένα προς ένα!  :blink:

 

Τα πράγματα είναι απλά, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο τι κάνει ο καθένας μας με τα λεφτά του, τα παιχνίδια του, τις κάρτες του και το χρόνο του.

 

Κάποιοι θεωρούν οτι η συμμετοχή μας σε ένα χώρο συζητήσεων και σε μια πλατφόρμα περιεχομένου συνιστά πλήρη μεταβίβαση των δικαιωμάτων μας και της αξιοπρέπειάς μας σε κάποιον ταγό που μπορεί να μας ελέγχει και να μας βαθμολογεί αν τα πήγαμε καλά αυτό το εξάμηνο. Εδώ μετράνε τα επιχειρήματα και η άποψη έχει και την ευθύνη της επιχειρηματολογίας μαζί της. Αφου δεν είστε διατεθειμένοι να κάνετε το δεύτερο, μη κάνετε το πρώτο και κουραζόμαστε άδικα.

Στην αρχή μας φταίξανε τα χαζοπαίχνιδα, μετά οι κάρτες, μετά η πώληση, μετά το farming. Παλιότερα έφταιγαν τα bundled παιχνίδια, αυτοί που παίζουν casual παιχνίδια, αυτοί που παίζουν csgo. Πάντα κάτι μας φταίει μου φαίνεται.

 

Η valve έδειξε ποιό είναι το πρόβλημα, ποιος φταίει και τι θα κάνει γι'αυτό. Εμείς εδώ τίποτε, με το ζόρι να φταίνε οι πελάτες, οι έτσι και οι γιουβέτσι. Μήπως να ψαχτούμε λίγο μπας κάνουμε λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...