Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες καλημέρα, noobas στο κόλπο, δεν ασχολούμουν ποτέ με κάρτες, τις έκανα απλά gems μέχρι που μάζεψα 1000 και τα έκανα 1 σάκο και βρήκα έναν στο SG Trades που για κάποιο λόγο δέχτηκε να ανταλλάξει το Memoria το game, ενώ απ' ότι έχω διαβάσει δεν αξίζει πάνω από 1 ευρώ ο σάκος.

 

Anyway, τώρα πλέον σταμάτησα να τις κάνω gems (αν και έχω ήδη πάλι 90) και άρχισα να μαζεύω, έχω 2. Το θέμα είναι ότι αξίζουν ψίχουλα και θεωρώ ότι δεν αξίζει ούτε τα 2-3 κλικ να κάνω και να τις βάλω για πούλημα. Καμιά ιδέα τι να κάνω από εδώ και πέρα τι να προσέξω; Κι αυτά τα gems τι να τα κάνω; (be polite  :lol: ) Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τις εκανες gems απο την αρχη θα ειχε μεγαλο νοημα να τις πουλησεις ακομα και για αυτα τα ψιχουλα!!Ενδεικτικα να σου πω οτι οταν πουλησα τις δικες μου 400 -450 καρτες που ειχα μαζεψει εβγαλα ενα ποσο γυρω στα 30-35 ευρω την πρωτη φορα και οσο πουλαω συνεχιζω να βγαζω ισως εχω συνολικα και 60 ευρω απο καρτες!!Νταξει εχω πολλα games για αυτο τοσο πολλες καρτες αλλα σκεψου οτι υπαρχουν bundles με games εκει εξω κατα καιρους που αν πουλησεις τις καρτες των games βγαζεις το ποσο που εδωσες για το bundle και κερδος.Οι καρτες γενικα με βοηθησαν να μεγαλωσω κατα πολυ την συλλογη μου στο steam σχεδον τζαπα και παντα εχω ενα υπολοιπο της ταξης των 5 ευρω στο steam wallet απο καρτες.

 

Δεν ξερω ποσα παιχνιδια εχεις στον λογαριασμο αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχεις παιχνιδια με καρτες που δεν εχεις παρει.Οι καρτες μπαινουν στον λογαριασμο σου μετα τις 2 ωρες παιχνιδιου για να μην υπαρχει πιθανοτητα να κανεις refund ενα παιχνιδι και να κρατησεις τις καρτες,Οποτε ειτε αφηνεις ενα παιχνιδι ανοιχτο μεχρι να παρεις τις καρτες του (δεν χρειαζεται να παιζεις απλα αστο ανοιχτο στο menu minimized) ειτε χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα που φαρμαρει καρτες οπως το idle master που κανει την παραπανω δουλεια χωρις κοπο και χωρις να κανεις install το παιχνιδι (προσεχε μονο οσο εχεις ανοιχτο το idle master μην παιζεις κατι αλλο στο pc ειδικα αν εχει vac secured servers γιατι ειναι risky) το χρησιμοποιω χρονια χωρις κανενα προβλημα.

 

Mαζεψε τις καρτες με την ησυχια σου και μολις εχεις ενα σεβαστο νουμερο πουλα τες στην μικροτερη τιμη που υπαρχει στο market η συγκεκριμενη καρτα και πιστεψε με θα δεις τον λογαριασμο σου να φουσκωνει.Επισης μπορει να σου τυχουν πιο σπανιες καρτες που κοστιζουν μεχρι και αρκετα ευρω η καθε μια!Αν σου φαινεται βουνο η πωληση των καρτων μια μια υπαρχουν add ons στο crome οπως το steam inventory helper που πουλανε μαζικα καρτες.

 

tldr : φαρμαρε ολες τις διαθεσιμες καρτες σου και θα δεις μεγαλη διαφορα στον λογαριασμο σου οταν τις πουλησεις!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο προφίλ στα Badges και μπακαλίστικα μέτρησα περίπου 180 cards drop remaining από τα παιχνίδια που έχω. Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κι άλλες κι απ' τα free-to-play. Γενικά μου φαίνονταν βουνό, αλλά διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες και κατάλαβα περίπου τι παίζει. Να τις μαζέψω με το Idle Master, θα βγάλουν τίποτα, ή τζάμπα κόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τις μαζεψεις θα βγαλεις ενα 7 ευρω στο νερο!!Οτι πρεπει για τις χειμερινες εκπτωσεις!!Δεν ειναι βουνο ειναι ολα κι ολα 2 κουμπια.Οσο κανεις κατι εκτος steam φαρμαρε καρτες και οταν τις μαζεψεις τις πουλας μαζικα.

 

edit: στο idle master υπαρχουν μερικα κολπακια για να παρεις τις καρτες πιο γρηγορα μετα τις 2 πρωτες ωρες επειδη θα βγουμε εκτος τοπικ αν θες στειλε μου pm να σου εξηγησω πως το επιταχυνεις.Μεχρι τις 2 ωρες τα games φορτωνονται ολα μαζι και μετα ξεχωριστα!!Πατα την επιλογη "idle games simultaneously up to 2 hours.Then individualy".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα "βγάλεις λεφτά" από τις κάρτες. Είναι εντελώς μικροποσά, απαιτεί υπομονή και τακτική ενασχόληση. Δεν αξίζει τον κόπο, και σκέψου πως ακόμα και αν ρίξεις και πουλήσεις τα πάντα τώρα πόσο καιρό θα σου πάρει για να μαζέψεις πάλι τον ίδιο αριθμό. Με βάση τη δική μου εμπειρία και μεθοδολογία έβγαλα κάπου 25 ευρώ από τις προηγούμενες εκπτώσεις μέχρι τώρα έχοντας 2500 κάρτες. 25 ευρώ σε 6 μήνες. Σου φαίνεται να αξίζει την καθημερινή τριβή? Εμένα καθόλου.

 

Αν από την άλλη το δεις σα χόμπι και αρχίσεις να κάνεις ανταλλαγές για να τις αυξήσεις, να κάνεις την πλάκα σου κλπ τότε εντάξει, αλλά μόνο αφαιρώντας το χρηματικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα "βγάλεις λεφτά" από τις κάρτες. Είναι εντελώς μικροποσά, απαιτεί υπομονή και τακτική ενασχόληση. Δεν αξίζει τον κόπο, και σκέψου πως ακόμα και αν ρίξεις και πουλήσεις τα πάντα τώρα πόσο καιρό θα σου πάρει για να μαζέψεις πάλι τον ίδιο αριθμό. Με βάση τη δική μου εμπειρία και μεθοδολογία έβγαλα κάπου 25 ευρώ από τις προηγούμενες εκπτώσεις μέχρι τώρα έχοντας 2500 κάρτες. 25 ευρώ σε 6 μήνες. Σου φαίνεται να αξίζει την καθημερινή τριβή? Εμένα καθόλου.

 

Αν από την άλλη το δεις σα χόμπι και αρχίσεις να κάνεις ανταλλαγές για να τις αυξήσεις, να κάνεις την πλάκα σου κλπ τότε εντάξει, αλλά μόνο αφαιρώντας το χρηματικό κομμάτι.

Προσωπικα πουλαω τις καρτες απο παιχνιδια που εχω μαζεψει μια φορα την βδομαδα μαζικα στην ελαχιστη τιμη πωλησης.Με αυτον τον τροπο μετα απο μια μερα αντε δυο το 60% των καρτων εχει πουληθει και παντα μαζευω ενα πολυ σεβαστο ποσο!!με 450 καρτες που πουλησα μαζικα περσι μαζεψα 20 ευρω μεσα σε 2 βδομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα "βγάλεις λεφτά" από τις κάρτες. Είναι εντελώς μικροποσά, απαιτεί υπομονή και τακτική ενασχόληση. Δεν αξίζει τον κόπο, και σκέψου πως ακόμα και αν ρίξεις και πουλήσεις τα πάντα τώρα πόσο καιρό θα σου πάρει για να μαζέψεις πάλι τον ίδιο αριθμό. Με βάση τη δική μου εμπειρία και μεθοδολογία έβγαλα κάπου 25 ευρώ από τις προηγούμενες εκπτώσεις μέχρι τώρα έχοντας 2500 κάρτες. 25 ευρώ σε 6 μήνες. Σου φαίνεται να αξίζει την καθημερινή τριβή? Εμένα καθόλου.

 

Αν από την άλλη το δεις σα χόμπι και αρχίσεις να κάνεις ανταλλαγές για να τις αυξήσεις, να κάνεις την πλάκα σου κλπ τότε εντάξει, αλλά μόνο αφαιρώντας το χρηματικό κομμάτι.

 

Δεν έχω σκοπό να το κάνω ούτε για χόμπι, απλά λέω τι να κάνω από δω και πέρα με τις κάρτες που θα μου έδινε. Και 5 ευρώ να βγάλουν όλες δεν με χαλάει, αν δεν έχει νόημα να τις έχω να κάθονται στο inventory. Επίσης, τα διαμάντια που έχω τι να τα κάνω, δεν είπατε αν γίνονται κάτι αυτά τα 90, μιας και άλλες κάρτες δεν θα τις μετατρέψω αν είναι να τις πουλήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

185 κάρτες είναι τελικά και μέχρι το βράδυ το κόβω να 'χει τελειώσει το farming. Μερικές απ' ότι είδα κοστίζουν €0,20 οπότε θα βγει καλό ψωμάκι για τις γιορτινές εκπτώσεις μου φαίνεται και είχα μεσάνυχτα τόσο καιρό.

 

Αυτά τα 88 gems αν τα βάλω στο SG για trade και να ζητήσω ας πούμε να μου δώσουν κάρτες, χαμηλότερης αξίας για να δελεάσω, είναι άκυρη σκέψη; Αν όχι, τι θα ήταν λογικό να ζητήσω και πως να υπολογίσω τις αξίες;

 

Πχ να μου έδιναν random κάρτες που να έχουν αξία €0,50 σύνολο είναι καλά; Ή να τα πουλήσω (αν γίνεται) κι όποιος μου δώσει τα περισσότερα cents?

 

Τέλος, τις κάρτες να τις αφήσω στο Steam Inventory Helper να τις πουλήσει αυτό όσο θεωρεί ότι θα δώσουν; Κάτι τέτοιο δεν κάνει ή κατάλαβα λάθος; Ευχαριστώ για τη βοήθεια όπως και να 'χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο τα 88 gems σου κοστίζουν κάτι λιγότερο από 8 λεπτά, δηλ μια κάρτα πάνω/κάτω. Το υπολογίζεις ως εξής:

88 /1000 = 0,088 του σάκου χ 0,87ε o σάκος = 0,0765ε

 

Να τα πουλήσεις δεν γίνεται αν δεν τα κάνεις σάκο δηλ. 1000 gems. Δεν ξέρω αν βρεις να τα ανταλλάξεις με κάρτες δεν το έχω κάνει, συνήθως τα ανταλλάσω με κλειδιά, αν και εφόσον βρω κάποιον διαθέσιμο trader. πχ. ένα μέτριο bundled παιχνίδι για 150-200 gems.

 

Για τις κάρτες θα σου πρότεινα και το Enhanced Steam το οποίο σου προσθέτει 1-2 κουμπάκια κάτω από το ηδη υπάρχον [sell]. Το αναφέρω γιατί πριν 5-6 μέρες που δοκίμασα το steam inventory helper δεν δούλευε λόγω περιορισμού των requests στο market (γνωστό φαινόμενο πριν κ κατα τη διάρκεια των sales).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το έχω από πέρσι το Enhanced Steam για να τσεκάρω ιστορικό χαμηλό. Το "Γρήγορη πώληση" και το "Άμεση πώληση" προσθέτει ε; Η διαφορά τους ποια είναι; Ότι το "Άμεση" δίνει περισσότερες πιθανότητες λόγω χαμηλότερης τιμής ή σου εγγυάται πώληση για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω;

 

Γενικά η κατάλληλη προσέγγιση όταν ορίζεις τιμή ποια είναι; Έχω μπερδευτεί με τα 2 cents προμήθεια του Steam. Όταν μου λέει πχ Starting at: €0,08 αν εγώ το βάλω €0,07 ο αγοραστής θα πληρώσει €0,09 οπότε πούλησα φθηνότερα ή ακριβότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πολύ σπάνια ανταλάσσω κάρτες για gems, η πιο "σωστή" τιμή που ξέρω είναι η τιμή του booster pack του εν λόγω σετ δια τρία. Η λογική είναι πως η μόνη χρήση των gems μέσω Steam για να αποκτήσεις μια κάρτα (όπως θα πλήρωνες εικονικό χρήμα στο market) είναι να φτιάξεις το booster pack που δίνει 3 κάρτες, οπότε πχ για ένα σετ 6 καρτών που κάνει 1200 gems η τιμή της κάρτας θα ήταν 400 gems. Για 15ρι σετ που κάνει 400 gems το booster pack είναι 400/3 = 130 περίπου κλπ.

 

Ανταλλαγές τύπου "όσο γράφει η κάρτα" ή "τυχαίο νούμερο gems" είναι μάλλον αμφίβολες, αν και γενικά παίζουν πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πολύ σπάνια ανταλάσσω κάρτες για gems, η πιο "σωστή" τιμή που ξέρω είναι η τιμή του booster pack του εν λόγω σετ δια τρία. Η λογική είναι πως η μόνη χρήση των gems μέσω Steam για να αποκτήσεις μια κάρτα (όπως θα πλήρωνες εικονικό χρήμα στο market) είναι να φτιάξεις το booster pack που δίνει 3 κάρτες, οπότε πχ για ένα σετ 6 καρτών που κάνει 1200 gems η τιμή της κάρτας θα ήταν 400 gems. Για 15ρι σετ που κάνει 400 gems το booster pack είναι 400/3 = 130 περίπου κλπ.

 

Ανταλλαγές τύπου "όσο γράφει η κάρτα" ή "τυχαίο νούμερο gems" είναι μάλλον αμφίβολες, αν και γενικά παίζουν πολλά.

 

Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα.  :-)  Σε ποιο booster pack αναφέρεσαι; Εγώ γενικά δεν ασχολούμουν με κάρτες, τις έκανα gems, είχα φτιάξει ένα σάκο με 1000 και το αντάλλαξα για ένα game. Συνέχιζα να το κάνω αυτό μέχρι να ξυπνήσω για να πουλήσω τις κάρτες που dropαρουν τα games που έχω, αλλά έχω και 88 gems και αναρωτιέμαι ποια είναι η πιο εύκολη λύση να τα ξεφορτωθώ και σε τι τιμή. Αν σου είναι εύκολο να μου πεις συγκεκριμένα με παράδειγμα, γιατί σ' έχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολεισαι με τα gems καθολου ειναι ψιλοχαμενος χρονος!!Ακομα και αν μαζεψεις πολλα μαζι θα σου χρησιμευσουν για να παρεις ενα booster pack για καποιο game που θες που περιεχει 3-4 καρτες για το game.Tιποτα ιδιαιτερο.Πουλα τις καρτες σου οπως σου ειχα πει παραπανω για την ελαχιστη τιμη που υπαρχει στην αγορα η συγκεκριμενη καρτα και θα βγαλεις το 5 ευρω -6ευρω που θες για τα steam sales.

 

υ.γ κρατα τα gems που εχεις για καμια μελλοντικη ανταλλαγη καρτων καθως οι περισσοτεροι ζητουν και 10 gems στην ανταλλαγη για να χουν ενα απειροελαχιστο κερδος!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί με τα 2 cents προμήθεια του Steam. Όταν μου λέει πχ Starting at: €0,08 αν εγώ το βάλω €0,07 ο αγοραστής θα πληρώσει €0,09 οπότε πούλησα φθηνότερα ή ακριβότερα;

Πουλα τις καρτες σου οπως σου ειχα πει παραπανω για την ελαχιστη τιμη που υπαρχει στην αγορα η συγκεκριμενη καρτα

 

Σχετικά με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...