Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ξεκινήστε την κλάψα ή το κράξιμο αναλογιστείτε λίγο την πιθανότητα να αποκτήσει κάποιος πρόσβαση στο λογαριασμό σας και να τα κάνει όλα πουτάνα.Γι' αυτό βάλανε το authenticator να είναι πλέον επί της ουσίας αναγκαίο παντού.Κόβω το πέος μου πάντως αν την παθαίνατε οι ίδιοι κ η valve δεν είχε φροντίσει να προσφέρει στοιχειώδη μέσα προστασίας θα κράζατε για το πόσο τρύπιοι είναι.

Δεν ειναι κακο το authenticator αλλα σπάει μπάλες στις πωλήσεις καρτών σκιν κτλ με μικρή τιμή. Παλιά ζήταγε 2 steps verification για πωλήσεις μεγαλύτερες μιας τιμής, επίσης έχει δίκιο ο χρηστος στο γεγονός οτι ναι μεν η valve απαιτεί να έχεις authenticator στο κινητό  αλλά δεν εχει απ την αρχή app για όλες τις πλατφόρμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω κυκλοφόρησε πρόσφατα η έκδοση για Windows Phone, αλλά σε κκάθε περίπτωση απαράδεκτο από μια εταιρία που δεν είναι πια μικρή.

 

Επίσης υπάρχει πάντα η λύση του emulator, αν και δεν αποφεύγεις το να δώσεις αριθμό κινητού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό ότι έπρεπε να είχε υποστήριξη για τις 3 "βασικές" πλατφόρμες εξαρχής ένας κολοσσός.Αλλά και στις περιπτώσεις που δε μπορείς να έχεις το authenticator σου λέει, θα υπάρχει ένα χρονικό διάστημα ασφαλείας, μια χρονοκαθυστέρηση όπως στα χρηματοκιβώτια των τραπεζών.Δηλαδή τι θέλατε;Να μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει;Όταν πέζουν λεφτά στη μέση τα ξεχνάμε αυτά.Έστω και αστεία ποσά.

Και δεν είναι μόνο το οικονομικό του πράγματος.Είναι και το τεχνικό κομμάτι (πέρα από το συναισθηματικό κλπ).Πες ότι μπαίνει ένας στο λογαριασμό σου και αλωνίζει με 400 κάρτες που έχεις.Τι θα γίνει δηλαδή;Θα ψάχουμε μετά μία-μία 400 κάρτες, ποιά πούλησε, ποιά δεν πούλησε, κάντε τα revoke; 

Να είμαστε λίγο σοβαροί, έτσι;Γιατί πλέον έχουμε φτάσει σε σημεία να σκεφτόμαστε μία ευκολία μόνο στη ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό ότι έπρεπε να είχε υποστήριξη για τις 3 "βασικές" πλατφόρμες εξαρχής ένας κολοσσός.Αλλά και στις περιπτώσεις που δε μπορείς να έχεις το authenticator σου λέει, θα υπάρχει ένα χρονικό διάστημα ασφαλείας, μια χρονοκαθυστέρηση όπως στα χρηματοκιβώτια των τραπεζών.Δηλαδή τι θέλατε;Να μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει;Όταν πέζουν λεφτά στη μέση τα ξεχνάμε αυτά.Έστω και αστεία ποσά.

Και δεν είναι μόνο το οικονομικό του πράγματος.Είναι και το τεχνικό κομμάτι (πέρα από το συναισθηματικό κλπ).Πες ότι μπαίνει ένας στο λογαριασμό σου και αλωνίζει με 400 κάρτες που έχεις.Τι θα γίνει δηλαδή;Θα ψάχουμε μετά μία-μία 400 κάρτες, ποιά πούλησε, ποιά δεν πούλησε, κάντε τα revoke; 

Να είμαστε λίγο σοβαροί, έτσι;Γιατί πλέον έχουμε φτάσει σε σημεία να σκεφτόμαστε μία ευκολία μόνο στη ζωή μας.

Αν έχει μπει στον λογαριασμό σου έχει ξεπεράσει ήδη την ασφάλεια του authenticator μιας και το key generator είναι στο ίδιο app και συσκευή με αυτή που δίνεις το δεύτερο vertification για την πώληση. Πριν μπει το υποχρεωτικό vertification για όλες τις πωλήσεις μπορούσες να έχεις 2 steps login και ζήταγε κάποιου είδους vertification μόνο για πωλήσεις μεγαλύτερες ενός ποσού (δεν θυμάμαι το ποσό ακριβώς πιθανόν πάνω από 1 ευρώ και πάνω). Επίσης προβληματικό θεωρώ το οτι δεν δίνεται τρόπος (πχ με κάποιο παραπάνω vertification) να αλλάξεις συσκευή χωρίς να φας time pentalty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούφα το mobile authenticator παιδιά, μας έχει σπάσει τα νεύρα. Ένα email είναι μια χαρά και από κει και πέρα ο καθένας να προσέχει για να έχει. Εδώ με paypal πας να ψωνίσεις και δεν κάνει τέτοιες γελοιότητες που είναι και συνδεδεμένο με λογαριασμό τραπέζης. Απλά ό,τι νέα μαλακίτσα σκεφτεί η valve πάμε και την στηρίζουμε σαν ζώα και δεν φτάνει μόνο αυτό, αποκτά και υποστηρικτές δήθεν για την ασφάλεια των χρημάτων μας και των καρτών μας. Δηλαδή τόσα χρόνια πώς την βγάζαμε, μας έκλεβε κανείς; Αν κάποιος είναι ντουγάνι και του φάγανε τις κάρτες πρόβλημά του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει μπει στον λογαριασμό σου έχει ξεπεράσει ήδη την ασφάλεια του authenticator μιας και το key generator είναι στο ίδιο app και συσκευή με αυτή που δίνεις το δεύτερο vertification για την πώληση. 

Είχα την εντύπωση ότι μιλάγαμε για το κατά πόσο χρειάζεται το authenticator για να μη μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.Για το πόσο δηλαδή είσαι καλυμμένος χωρίς δεύτερου επιπέδου ασφάλεια αν αποκτήσουν πρόσβαση στο λογαριασμό σου....  :huh:

 

Αν κάποιος είναι ντουγάνι και του φάγανε τις κάρτες πρόβλημά του..

Αυτή η γκιαούρικη λογική, προσωπικά με υπερπηδάει.

 

Τέλοσπάντων, δε μπορώ ν' ασχοληθώ άλλο με το τι νομίζει ο καθένας ότι πρέπει να θεωρείται ως αποδεκτό σε θέματα ασφαλείας.Εδώ άλλοι πηδάγανε οροθετικά ζάκια στην ομόνοια και σου λέγανε, ρε φίλε όλα καλά.Για τις κάρτες του steam θα υπάρχει ταύτιοση απόψεων;Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.Απλά μόλις γίνει το κοκομπλόκο θα κράζει την τρύπια τη valve μετά.Έχει παιχτεί κατ΄ επανάληψη η σαπουνόπερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.Απλά μόλις γίνει το κοκομπλόκο θα κράζει την τρύπια τη valve μετά.Έχει παιχτεί κατ΄ επανάληψη η σαπουνόπερα.

Τι εννοείς «ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει;» αφού όλοι παίζουμε το παιχνιδάκι της valve διότι δε μας αφήνει να κάνουμε αλλιώς... Και στην τελική ας το είχε σαν επιλογή για όσους ένιωθαν ότι «κινδυνεύουν» μην τους φάνε τις κάρτες, γελάνε και οι πέτρες..

Και ξαναλέω γιατί αυτό συμβαίνει μόνο στο steam; Μόνο η valve είναι τόσο έξυπνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό, γιατι υπάρχουν κάποιες παρανοήσεις παραπάνω.

 

Όσοι μπαίνουν στη διαδικασία να κλέψουν accounts δεν το κάνουν για τις 500 - 1000 κάρτες που έχω εγώ στο λογαριασμό μου ούτε για τα libraries, αλλά για τα inventories αξίας χιλιάδων (κυριολεκτικά) ευρώ ατόμων που κάνουν αγοραπωλησίες αντικειμένων, κλειδιών κλπ. Ένα rare item που μπορεί να έχει ένας μέσος χρήστης στο inventory του μπορεί κάλλιστα να κάνει όσο όλες οι δικές μου κάρτες μαζί. Και μιλάω για αντικείμενα της τάξης των 30 ευρώ, καπέλα κλπ δηλαδή, όχι για αυτά των εκατοντάδων. Οι κάρτες του καθενός μας τους αφήνουν παγερά αδιάφορους.

 

Όσοι στοχεύουν λογαριασμούς (γιατί η απάτη σε trades είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) είτε υποκλέπτουν τα access codes από κενά ασφαλείας browsers, με keyloggers, ακόμα και στην τύχη, ή εξαπατούν τους ίδιους αφελείς/ χαζούς/ άμαθους χρήστες να τους τους δώσουν. Αν είναι στη δεύτερη κατηγορία, η στόχευση γίνεται πολύ απλά μέσω των trading sites και της εμπειρίας που έχει κάποιος χρήστης - ξεχωρίζουν τα θύματα και χτυπάνε. Για κάποιον έμπειρο ή στοιχειωδώς νοήμονα χρήστη το authenticator έχει νόημα για την πρώτη περίπτωση, γιατί δε φαντάζομαι τον εαυτό μου να δίνει τον κωδικό σε κανέναν. Η δεύτερη κατηγορία είναι, κατά τα φαινόμενα, αρκετά μεγάλη ώστε να πήξει τη Valve στα tickets και να βάλει τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι σε όλους μας - αν εγώ χάσω το κινητό μου ή κάνω format κινδυνεύω να χάσω πρόσβαση στο λογαριασμό μου και τη games library, στεγνά. Πριν κάποιο διάστημα ήμουν με trade on hold γιατί το καραγκιοζίστικο support της Valve πήγε και μου έβγαλε τον αριθμό τηλεφώνου από το προφίλ ακυρώνοντάς μου όλα τα On Hold trades. Αυτό που είχα ζητήσει ήταν να μου αφαιρεθεί το 7ήμερο on hold που μου είχε μπει επειδή το update του bluestacks είχε πρόβλημα και έπρεπε να το εγκαταστήσω από την αρχή, ζητώντας ΞΕΚΑΘΑΡΑ το τι ήθελα και τι προσβάσεις είχα στο λογαριασμό μου.

 

Όσοι στοχεύουν αντικείμενα λειτουργούν και εξαπατούν με πολλούς τρόπους που δε χωράνε εδώ, συν τους παραπάνω, αλλά πάλι οδηγούν σε πληθώρα tickets και duplicated items από μεριάς Valve που ρίχνουν τις τιμές. Εδώ φίλος παίζεις με τη φωτιά και καίγεσαι, γιατί όταν μπαίνεις σε διαδικασία "συμφωνίας κυρίων" με το Internet και τα ποσά είναι σημαντικά και/ η αποφασίζεις να λειτουργήσεις εκτός trade window, βάζεις τον καθένα στην trading list σου, κινείσαι σε τρίτα sites κλπ, ε τι περίμενες?

 

Για το κατά πόσο η Valve έχει αρκετό λόγο να εντάξει ένα σύστημα παρόμοιο με τράπεζας, για μένα δεν έχει. Απλά βρήκε αφορμή να μετακυλίσει ένα μεγάλο κομμάτι του support στον καταναλωτή, και η γνώμη μου για το όλο πανηγύρι με τα αντικείμενα, τις κάρτες κλπ είναι γνωστή. Προστασία (επίσης προσβάσιμη όχι μόνο από κινητά αλλά με ένα σωρό τρόπους) υπήρχε και με τα mails, που ενοχλούν πολύ λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι μιλάγαμε για το κατά πόσο χρειάζεται το authenticator για να μη μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.Για το πόσο δηλαδή είσαι καλυμμένος χωρίς δεύτερου επιπέδου ασφάλεια αν αποκτήσουν πρόσβαση στο λογαριασμό σου....  :huh:

 

Αυτό  που λέω είναι οτι πλέον έχεις και steam guard και πρέπει σε ολες τις πωλήσεις στο μαρκετ να κάνεις confirmation ενώ το έχεις επιβεβαιώσει ήδη την εντολή πώλησης 2 φόρες όταν δίνεις την εντολή. Γνώμη μου είναι αφού έχεις ούτως η άλλως 2 steps vertification για να μπεις στον λογαριασμό γιατί θες και άλλη επιβεβαίωση για να πουλήσεις κάτι συνήθως με μικρο κόστος και πιθανόν περισσότερο από ένα.  

 

Απο εκει και περα συζήτηση κάνουμε δεν λύνουμε κάποιο θέμα για να πρέπει να καταλήξουμε να συμφωνήσουμε ολοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν πάντως (με αφορμή κάποια μηνύματα παραπάνω) πως η εφαρμογή του Steam παίζει κανονικά και μέσω Bluestacks. Οπότε μπορεί κάποιος να κάνει το setup του Authenticator εκεί και να το έχει στον υπολογιστή του, ένα κλικ μακριά :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να το έχεις σε υπολογιστή, συμφέρει πολύ περισσότερο το WinAuth αντί για το Bluestacks που σε αναγκάζει να κατεβάζεις διαφημιστικές εφαρμογές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικά items του H1Z1 που μου είχαν γίνει trade πριν κάτι μέρες (εγώ δεν έχω το παιχνίδι). Σε όλα λέει το ακόλουθο:

 

Tradable after: 7/2/2016, 8:00:00 PM.

 

 

Ακόμη και σε ώρα Seattle που διάβασα κάπου, η συγκεκριμένη ημερομηνία έχει περάσει από χθες το απόγευμα-σήμερα το πρωί. Εντούτοις, ακόμη κλειδωμένα τα έχει.

 

Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω, μήπως και τα δώσω πριν τελειώσει το sale;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους ασχολείστε με ανταλλαγές και αγοραπωλησίες, πώς σας πήγαν οι εκπτώσεις? Προσωπικά, αν τις χαρακτήριζα μέτριες θα ήμουν επιεικής.

 

Ακόμα και σε σύγκριση με αυτά τα Χριστούγεννα, σημαντικά πεσμένη κίνηση, ακόμα και τώρα πολλές προσφορές On - Hold (οι μεγάλες αλήθειες της Valve με το 95% της βάσης χρηστών να έχουν βάλει authenticator...), εμφανώς λιγότερες προσφορές και η πλειοψηφία αφορούσε 1:1 same set (το οποίο το δέχομαι, δεν έχω πρόβλημα, αλλά όταν βλέπεις 10 προσφορές, οι 7 είναι τέτοιες, οι 2 είναι σκουπίδια και η δέκατη accept ή counter, ε, απογοητεύεσαι λίγο). Κάτω σε όλα από ποιότητα των offers μέχρι απόλυτοι αριθμοί, τα πάντα. Έβγαλα περίπου 150 κάρτες κατά τις εκπτώσεις (οι 50 από αυτές On Hold), έφτιαξα 2 - 3 σετ που μου άρεσαν και μέχρι εκεί, και πάλι καλά που σώθηκε η κατάσταση τις τελευταίες 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που μαι κωλόnoobo κι ανακάλυψα το idle master στα γεράματα, κόντεψα να γίνω αυτιστικός από το κλικ-κλικ αλλά ένα 40ρι το έβγαλα από τις πωλήσεις. Badge crafting ,sets etc είναι πολύ advanced για την ώρα αλλα που θα πάει, τα παίρνω εύκολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι καινούριος, έχεις μικρό inventory και θες να ασχοληθείς με ανταλλαγές, μια καλή συμβουλή είναι να μη φτιάξεις badges αλλά να ανταλλάξεις τις κάρτες σου για περισσότερες. Σημασία στην αρχή έχει να αποκτήσεις ένα μεγάλο inventory με στοκ από κάρτες που κινούνται, το όφελος από badges /  level είναι μηδενικό. Εξυπακούεται ότι free games κλπ βοηθάνε πολύ γιατί έστω και για μικρό χρονικό διάστημα οι κάρτες τους κινούνται.

 

Αν μάλιστα αξιοποιήσεις το Steam Trade Matcher αρχικά και το Steam Card Exchange πιο μετά, μπορείς να βγάλεις κέρδος από το τίποτα. 

 

http://www.steamtradematcher.com/compare

 

http://www.steamcardexchange.net/index.php?faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...