Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά συμπεράσματα για τη μετά 15-day-trade-hold εποχή.

 

1) Οι τιμές, τόσο στο Steam Market όσο και στο Steam Card Exchange έχουν πάρει τον ανήφορο ακόμα και στα σκουπιδοset. Διαφορές 3 και 4 cents είναι πλέον ο κανόνας, ενώ ακόμα και σετ που ήταν κολημμένα στις χαμηλότερες δυνατές τιμές απλά ακρίβηναν.

 

2) και σημαντικότερο. Σημαντική πτώση της ζήτησης. Διαχειρίζομαι το 1/2 με 1/3 των trade offers που διαχειριζόμουν πριν και η πλειοψηφία τους είναι 1:1 same set που είναι τελείως ουδέτερα. Δεν είμαι κανένας τεράστιος trader αλλά έχω ένα inventory 860+ καρτών που παρουσίαζε αρκετή κίνηση, ειδικά αφού είχα κάνει update τα trading posts μου.

 

3) Οι On Hold traders έχουν αναμενόμενα εξαφανιστεί ή/και τους παίρνουν το σκαλπ κανονικά όσοι έχουν authorisation. Προσωπικά έχω βάλει ανακοίνωση στα topics μου πως δε δέχομαι καμία On Hold offer, αλλά έκανα accept 3 που ήταν σκανδαλωδώς προς όφελός μου χωρίς να τις έχω ζητήσει. Αν κάποιος που λέει δημόσια πως θα αρνηθεί on hold offers δέχεται ακόμα τέτοιες προσφορές, αυτοί που απαιτούν ξεκάθαρα premium θα πρέπει να γδέρνουν κόσμο ζωντανό.

 

4) Δεν έχω εικόνα από την κίνηση στην αγορά και το πώς έχει αλλάξει, αλλά δε θα μου έκανε εντύπωση αν η Valve έβγαινε ετσιθελικά και έλεγε "κόβουμε τελείως τα trades, τα πάντα θα περνούν από το market". Μπορεί να ισχυριστεί οτιδήποτε - αυξημένα κόστη, πολύ χαμηλός αριθμός trades (ε βέβαια, τώρα που τα τσεκούρωσε), αυξημένα κόστη, αντί για το 95% των χρηστών (μπαχαχαχα από τα μεγαλύτερα ψέματα που έχει πει) έχει βάλει το 150% πλέον οπότε δεν αξίζει να το συντηρεί κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ψάχνω για οποιαδήποτε κάρτα από το σετ του Munin.

 

http://www.steamcardexchange.net/index.php?gamepage-appid-281750

 

Αν κάποιος έχει κάρτα από αυτό το σετ και είναι πρόθυμος να την ανταλλάξει 1:1 με κάρτα ίσης αξίας άλλου σετ, ας μου στείλει ένα ΠΜ.

 

Επίσης είμαι γραφικός, ποστάρω μόνος μου στο thread :P

 

EDIT - Άκυρο, βρέθηκε η κάρτα :)

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω σα να ανακάλυψα τον τροχό αλλά πιστεύω αξίζει μια αναφορά.

 

Έπεσα πάνω στο ακόλουθο app για Chrome ονόματι Steam Inventory Helper.

 

https://chrome.google.com/webstore/detail/steam-inventory-helper/cmeakgjggjdlcpncigglobpjbkabhmjl?hl=en

 

Πρόκειται για ένα πάρα πολύ βολικό plug-in που μεταφέρει άμεσα πολλές πληροφορίες από το market στο inventory και τα trade windows. Πολύ επιγραμματικά

 

-- Μαρκάρει στο inventory ποιές κάρτες είναι μέρος trade

-- Όταν επιλέξεις την κάρτα εμφανίζει τιμές και σε διαφορετικά νομίσματα ενώ επιτρέπει άθροιση, τόσο στο trade/ offer window όσο και στο inventory

-- Quicksale, Quickbuy.

 

Μέσα σε 5 λεπτά με βόλεψε πολύ και το συνιστώ. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι ανάλογο και σε Firefox αλλά δεν έψαξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τα booster pack που δίνει μια στο τόσο τα πουλάτε έτσι πως είναι ή τα ανοίγετε και πουλάτε τις κάρτες ξεχωριστά? Συμφέρει κάτι απ'τα δυο περισσότερο ή το ίδιο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα booster pack που δίνει μια στο τόσο τα πουλάτε έτσι πως είναι ή τα ανοίγετε και πουλάτε τις κάρτες ξεχωριστά? Συμφέρει κάτι απ'τα δυο περισσότερο ή το ίδιο είναι?

Εγώ κοιτάω τη τιμή των καρτών του booster pack και ελέγχω και τη τιμή του booster pack να δω τη με συμφέρει να πουλήσω. Για να είμαι ειλικρινής έως τώρα τα έχω ανοίξει όλα τα booster pack και έχω πουλήσει τις κάρτες ξεχωριστά γιατί ουσιαστικά τα ίδια λεφτά κερδίζω συν ότι υπάρχει και μία μικρή πιθανότητα να πετύχω καμία foil κάρτα οπότε θα έχω και κέρδος από το να πουλούσα απευθείας το booster pack.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μαζέψει αρκετές κάρτες αλλά βλέπω οτι σε έναν μήνα περίπου θα αρχίσουν οι καλοκαιρινές εκπτώσεις... Να τις πουλήσω τώρα να φύγουν ή να περιμένω την περίοδο εκείνη? Τι γίνεται με τις τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχ, ατυχία. :-( :-( :-(

 

Έκανα αναβάθμιση το Bluestacks, το οποίο μου έβγαλε την πίστη γιατί κράσαρε στα μισά και έπρεπε να καθαρίσω το registry γιατί δε μπορούσε να κάνει εγκατάσταση από πάνω, πέρασα τον Steam Client, μου ήρθε μήνυμα στο κινητό και όταν ξαναμπήκα στο λογαριασμό μου είχε κάτσει 15-day On Hold. Μάλλον επειδή πίστεψε πως άλλαξα κινητό. Το περίεργο είναι πως δε δεχόταν τον κωδικό από R όταν τον έβαζα (έλεγε πως δε μπορεί να συνδεθεί με τους servers). 

 

Έστειλα mail στο support αλλά δε βλέπω να γίνεται τίποτα. Δε βαριέσαι, 15 μέρες ηρεμίας.

 

EDIT - EINAI ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΗΛΙΘΙΟΙ

 

Εγώ τους ζήτησα να μου αφαιρέσουν το trade hold και αυτοί μου αφαίρεσαν ΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ AUTHENTICATOR από το λογαριασμό!!!! Αποτέλεσμα να ξαναπεράσω τον Authenricator από την αρχή, να αλλάξει προφανώς ο αριθμός R και να ακυρωθούν όλες οι On Hold trades που είχα!!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μαλλον δεν εχω πολυκαταλαβει το συστημα πωλησεων καρτων, μπορειτε να μου πειτε αφου εχω 10 καταχωρησεις πωλησεων καρτων ( η πιο παλια απο 30 Απριλιου) γιατι δεν τις αγοραζει κανεις? πρεπει να κανω και κατι αλλο? η μονο να περιμενω να βρεθει αγοραστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχεις βάλει υψηλή τιμή ή να έχουν βάλει αγγελία και άλλοι πολλοί μαζί με σένα ενώ δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Σιγουρέψου ότι έχουν γίνει όντως οι καταχωρήσεις και δεν αναμένουν επιβεβαίωση από τον mobile authenticator. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις, εκτός από το να ρίξεις την τιμή ανάλογα με τις αγγελίες αγοράς (τις δείχνει σε κάθε αντικείμενο) αν θες να φύγουν αμέσως. Διαφορετικά περιμένεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μαλλον δεν εχω πολυκαταλαβει το συστημα πωλησεων καρτων, μπορειτε να μου πειτε αφου εχω 10 καταχωρησεις πωλησεων καρτων ( η πιο παλια απο 30 Απριλιου) γιατι δεν τις αγοραζει κανεις? πρεπει να κανω και κατι αλλο? η μονο να περιμενω να βρεθει αγοραστης?

 

Δες πού βρίσκεσαι σε σχέση με τη χαμηλότερη τιμή και πώς κυμαίνεται η ποσότητα πιο πάνω. Επίσης δες το τι πωλήσεις έχουν γίνει πρόσφατα και από τότε που βγήκε το σετ (lifetime) - απλά κοιτάς το διάγραμμα και βλέπεις πότε και πόσο έγινε η τελευταία αγοραπωλησία.

 

Πχ μπορεί οι φτηνότερες προς πώληση κάρτες να είναι 2 σε τιμή 10 λεπτά, πιο πάνω να έχει μία στα 11 και 5 στα 12. Εδώ είναι στην κρίση σου πόσο θες να περιμένεις για να πουλήσεις (αν πουληθεί) κάρτα στα 10, 11 ή 12 ή θες να το σπάσεις και να βάλεις τη δική σου στα 9.

 

Εναλλακτικά και πιο συνηθισμένα, υπάρχουν 1-2 κάρτες στα 10 λεπτά και 30 στα 11. Εδώ το να πουλήσεις πιο χαμηλά από τα 11 είναι μονόδρομος, αν τη βάλεις εκεί θα περιμένεις πολύ και πιθανότατα η κάρτα να μη φύγει ποτέ.

 

Τέλος, αν η κάρτα απλά δεν έχει κίνηση (γίνεται μια συναλλαγή κάθε 3 - 4 ή και παραπάνω μέρες, έχω πουλήσει αντικείμενο μετά από 3 μήνες) δε μπορείς να κάνεις τίποτα, απλά δεν υπάρχουν αγοραστές. Αν έχει, η κάρτα θα φύγει πολύ πιο γρήγορα και εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...