Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουλιούνται τόσο ακριβές κάρτες? Είδα πχ το Agarest Zero που ανέφερες, το παιχνίδι κάνει 20 ευρώ. Είναι δυνατόν πχ να το αγοράσω, να πάρω τις μισές κάρτες που σου δίνει παίζοντάς το (4 δεν είναι?) να τις πουλήσω 24 ευρω πχ και να βγάλω 4 ευρω κέρδος;

 

Γίνεται να το κάνεις αυτό;

 

Προσοχή, το badge κοστίζει €8~, αθροιστικά δηλαδή όλες οι κάρτες που χρειάζονται για την δημιουργία του. Οι επί μέρους κάρτες at the moment κοστίζουν περίπου €0,80 με €1,20 έκαστη (για το Agarest Zero πάντα).

 

Αυτό που λές δουλεύει με τα κατά καιρούς τζάμπα παιχνίδια που δίνονται σε διάφορες σελίδες (π.χ. το Culling of the Cows που δίνουν στο IndieGala αυτές τις μέρες έχει κάρτες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παναγιώτη το trade matcher δουλεύει? Θέλω να πω. Εγώ ασχολούμε καθημερινά με τα trades. Δεν έχω χρόνο όμως κάθε μέρα να ανανεώνω τα [W] [H] απτο κάθε παιχνίδι. Δεν θέλω να κάνω badge δεν με ενδιαφέρει, απλά θέλω έναν τρόπο να κάνει τα post καθημερινά για μένα. Το αν θα επιλέξω accept η decline να το αποφασίζω εγώ. Υπάρχει κατι τέτοιο? Γνωρίζεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη το trade matcher δουλεύει? Θέλω να πω. Εγώ ασχολούμε καθημερινά με τα trades. Δεν έχω χρόνο όμως κάθε μέρα να ανανεώνω τα [W] [H] απτο κάθε παιχνίδι. Δεν θέλω να κάνω badge δεν με ενδιαφέρει, απλά θέλω έναν τρόπο να κάνει τα post καθημερινά για μένα. Το αν θα επιλέξω accept η decline να το αποφασίζω εγώ. Υπάρχει κατι τέτοιο? Γνωρίζεις? 

Φίλε μου δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις... πάντως δεν είμαι ο κατάλληλος για να ρωτήσεις. Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το steam και να μαθαίνω τα βασικά.

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noobιστικη  ερώτηση ένα! :) τις κάρτες που μαζεύει το παιχνίδι π.χ. για κάποιο δωρεάν δίνει 3 πώς της μαζεύει με χρόνο παιχνιδιού ή με κάποια πρόοδο που γίνεται? 

noobιστικη  ερώτηση δύο! Αν δεν έχω κανένα παιχνίδι αγορασμένο πώς μπορώ να μαζέψω όλες τις κάρτες αφού ...δίνει π,χ, δικαίωμα να έχεις τις 4 από τις 8 ή ότι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noobιστικη  ερώτηση ένα! :) τις κάρτες που μαζεύει το παιχνίδι π.χ. για κάποιο δωρεάν δίνει 3 πώς της μαζεύει με χρόνο παιχνιδιού ή με κάποια πρόοδο που γίνεται? 

Εννοείς πώς παίρνεις τις δωρεάν κάρτες για ένα παιχνίδι αν κατάλαβα καλά; Με βάση το χρόνο που παίζεις (ή απλά έχεις ανοιχτό το παιχνίδι). Συνήθως δεν απαιτείται πολύς χρόνος για να πάρεις όσες δίνει δωρεάν. Τα περισσότερα δωρεάν παιχνίδια δίνουν κάρτες με βάση πόσα χρήματα ξόδεψες εντός παιχνιδιού (περίπου 1 κάρτα/9 $ αν θυμάμαι καλά). Επίσης: δε δίνει σε όλους το παιχνίδι τις ίδιες κάρτες δωρεάν και επίσης υπάρχει περίπτωση να σου δώσει δύο ή και περισσότερες φορές την ίδια κάρτα.

 

noobιστικη  ερώτηση δύο! Αν δεν έχω κανένα παιχνίδι αγορασμένο πώς μπορώ να μαζέψω όλες τις κάρτες αφού ...δίνει π,χ, δικαίωμα να έχεις τις 4 από τις 8 ή ότι άλλο. 

Αν θες να φτιάξεις έμβλημα για ένα παιχνίδι που δεν έχεις, θα πρέπει να βρεις όλες τις κάρτες που χρειάζεται είτε από την Αγορά Κοινότητας είτε από ανταλλαγές. Μόλις αγοράσεις την πρώτη, θα εμφανιστεί η πρόοδος και οι υπόλοιπες που απαιτούνται στη σελίδα εμβλημάτων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να φτιάξεις έμβλημα για ένα παιχνίδι που δεν έχεις, θα πρέπει να βρεις όλες τις κάρτες που χρειάζεται είτε από την Αγορά Κοινότητας είτε από ανταλλαγές. Μόλις αγοράσεις την πρώτη, θα εμφανιστεί η πρόοδος και οι υπόλοιπες που απαιτούνται στη σελίδα εμβλημάτων σου.

 

Αν κατάλαβα καλά δεν χρειάζεται να έχω αγοράσει κάποιο παιχνίδι για να φτιάξω 1 έμβλημα π.χ. μπορώ να κάνω ανταλλαγή με άλλο μέλος μερικές κάρτες από 1 παιχνίδι και να πάρω κάρτες για έναν άλλο ...έτσι και οι 2 μπορεί να φτιάξουμε 1 έμβλημα ( Σωστά?) ...όλα αυτά εξυπηρετούν στο να είσαι ποιο διακεκριμένο μέλος ( σωστά μέχρι εδώ ) οπότε το κέρδος από όλα αυτά είναι............?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά δεν χρειάζεται να έχω αγοράσει κάποιο παιχνίδι για να φτιάξω 1 έμβλημα π.χ. μπορώ να κάνω ανταλλαγή με άλλο μέλος μερικές κάρτες από 1 παιχνίδι και να πάρω κάρτες για έναν άλλο ...έτσι και οι 2 μπορεί να φτιάξουμε 1 έμβλημα ( Σωστά?) ...όλα αυτά εξυπηρετούν στο να είσαι ποιο διακεκριμένο μέλος ( σωστά μέχρι εδώ ) οπότε το κέρδος από όλα αυτά είναι............?

 

Αν φτιάχνεις εμβλήματα ανεβαίνεις level στο Steam και κερδίζεις background για το προφίλ σου, emoticon για το chat, εκπτωτικά κουπόνια για παιχνίδια, κ.ά. Αν δε σε ενδιαφέρουν όλα αυτά, μπορείς να πουλάς στο Market τις κάρτες που κερδίζεις και να μαζεύεις κάποια χρήματα στο πορτοφόλι σου στο Steam για να αγοράσεις ένα παιχνίδι που θες, για παράδειγμα. Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες για τις κάρτες εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Σε πολλά παιχνίδια του Steam έχουν ενσωματωθεί κάρτες, οι οποίες όσο παίζεις μπαίνουν τυχαία στο steam account σου.

 

Δεν έχουν πρακτική χρησιμότητα, είναι απλά όμορφες και αν συμπληρώσεις το σετ (από κάθε παιχνίδι σου πέφτουν οι μισές) αποκτάς περισσότερα XP για το Steam level σου (μπούρδες), κάποια wallpapers κλπ. Διακοσμητικά πράγματα.

 

Μπορείς όμως να τις πουλήσεις για πραγματικά χρήματα, συνήθως ανάμεσα σε 5 και 15 λεπτά, όπου εκεί η προμήθεια του Steam είναι 2 λεπτά. Αν αγοράσεις, 1 λεπτό πηγαίνει στο developer του παιχνιδιού και 1 στο Steam.  Αυτό γίνεται μέσα από την αγορά του Steam. Εναλλακτικά μπορείς να τις ανταλλάξεις με άλλο χρήστη ή φίλο σου στο trading forum.

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πως αν δε θες να κρατήσεις/ φτιάξεις κάποιο σετ για συναισθηματικούς λόγους (πχ είναι πάρα πολύ όμορφο) πουλάς οτιδήποτε σου πέσει για πενταροδεκάρες, οπότε πουλώντας 15 κάρτες μ.ο. έχεις βγάλει περίπου 1 ευρώ (συν κάτι). Φασούλι το φασούλι και με λίγη τύχη στις εκπτώσεις μπορείς να βγάλεις ένα παιχνιδάκι τζάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά παιχνίδια του Steam έχουν ενσωματωθεί κάρτες, οι οποίες όσο παίζεις μπαίνουν τυχαία στο steam account σου.

 

Δεν έχουν πρακτική χρησιμότητα, είναι απλά όμορφες και αν συμπληρώσεις το σετ (από κάθε παιχνίδι σου πέφτουν οι μισές) αποκτάς περισσότερα XP για το Steam level σου (μπούρδες), κάποια wallpapers κλπ. Διακοσμητικά πράγματα.

 

Μπορείς όμως να τις πουλήσεις για πραγματικά χρήματα, συνήθως ανάμεσα σε 5 και 15 λεπτά, όπου εκεί η προμήθεια του Steam είναι 2 λεπτά. Αν αγοράσεις, 1 λεπτό πηγαίνει στο developer του παιχνιδιού και 1 στο Steam.  Αυτό γίνεται μέσα από την αγορά του Steam. Εναλλακτικά μπορείς να τις ανταλλάξεις με άλλο χρήστη ή φίλο σου στο trading forum.

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πως αν δε θες να κρατήσεις/ φτιάξεις κάποιο σετ για συναισθηματικούς λόγους (πχ είναι πάρα πολύ όμορφο) πουλάς οτιδήποτε σου πέσει για πενταροδεκάρες, οπότε πουλώντας 15 κάρτες μ.ο. έχεις βγάλει περίπου 1 ευρώ (συν κάτι). Φασούλι το φασούλι και με λίγη τύχη στις εκπτώσεις μπορείς να βγάλεις ένα παιχνιδάκι τζάμπα.

aaa οκ thx...

εγω απλα τις κανω trade για games...πχ εδωσα 9 καρτες νομιζω κ μου εδωσαν trine 2/syberia 2...εκαναν 25€ πιστευω πολυ καλο deal...σιγα μην κατσω να μαζεψω καρτες για διακοσμηση...οσο για να τις πουλησεις παλι δν συμφερει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κλωτσιές ξεγυρισμένες που θέλουν εκεί στη valve... To borderlands 2 GOTY έχει τιμή 9€ σε εμάς και $8 στους φτωχούς τους αμερικάνους. Μετά μου λες μη το κατεβάζεις ρε συ υποστήριξε την 2k γιατί πεινάνε τα παιδάκια τους. :devil:

 

 

 

9x0.10 = ~0,90ε για trine 2 + syb2; Μεθυσμένος θα ήταν..  :shock:

οπως κ να εχει εγω εκανα την δουλιτσα μου με 2 αγαπημενους τιτλους!!!

Ισως να κανει set...ποιος ξερει τι???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως κ να εχει εγω εκανα την δουλιτσα μου με 2 αγαπημενους τιτλους!!!

Ισως να κανει set...ποιος ξερει τι???

sorry για το offtopic, αλλά από που έκανες trade κάρτες με τίτλους παιχνιδιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...