Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φτιάχνοντας badges με trading cards. Μερικά από τα παιχνίδια που παίζεις σου δίνουν κάποιες κάρτες. Συνήθως τις μισές από όσες θέλει ολόκληρο το badge για να ολοκληρωθεί. Τις υπόλοιπες είτε τις βρίσκεις από ανταλλαγές είτε τις αγοράζεις από το Market. Μόλις φτιάξεις ένα badge σου δίνει XP για ανεβάσεις το Steam level σου και άλλα δώρα (συνήθως profile background, emoticon και εκπτωτικά κουπόνια για παιχνίδια).

 

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eυτυχώς που "συνεννοήθηκαν" οι ομάδες και δεν τις πλάκωσε η απληστία μόλις έδωσε η Steam και στους δεύτερους και τους τρίτους μια ευκαιρία (της πλάκας, 60 άτομα σε εκατομμύρια χρήστες) να κερδίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχώς που "συνεννοήθηκαν" οι ομάδες και δεν τις πλάκωσε η απληστία μόλις έδωσε η Steam και στους δεύτερους και τους τρίτους μια ευκαιρία (της πλάκας, 60 άτομα σε εκατομμύρια χρήστες) να κερδίσουν.

Ειλικρινά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Είναι αστεία αυτή η ''αλλαγή του παιχνιδιού'' απο το steam ώστε να τρέξουν οι κόκκινοι και να τα διαλύσουν όλα.

Στο προηγούμενο μεγαλο ποστ οτάν το έγραφα πίστευα οτι η κοινοτητα τα κανόνισε έτσι και όχι το steam. Το περίεργο είναι οτι οι τεσσερις υπόλοιπες ομάδες είχαν ακριβως τους ίδιους ποντους, και η πρωτη ομάδα είχε τους 5πλασιους. Ετσι άρχισα να αλλαζω γνώμη και να πιστεύω οτι το έφτιαξε έτσι το steam για να κερδίσει πιο πολλά λεφτά απο μεγαλυτερο φάσμα χρηστων . Ίσως με αύτη την κινηση να δίνει ''χιλιαδες παιχνίδια'' και στους υπολοιπους προσπαθει να βγάλει προς τα εξω οτι η κοινοτητα τα έφτιαξε στην αρχή και όχι αυτό. Την αλήθεια δεν την ξέρουμε και δύσκολα θα την μάθουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερώτηση για τις καρτες, επειδη τις εχω πουλήσει σχεδον όλες... Παιζω και δν βλεπω να ξαναριχνει καμια, μια και εξω ειναι;

Τα μη free-to-play παιχνίδια σου δίνουν συνήθως τις μισές από όσες θέλει συνολικά το έμβλημα και τις υπόλοιπες τις βρίσκεις από Αγορά, ανταλλαγές, booster packs, κ.λπ. Στα free-to-play παιχνίδια παίρνεις κάρτες ανάλογα με το πόσα χρήματα έχεις διαθέσει στο παιχνίδι (νομίζω 1 κάρτα ανά 9$). Πηγαίνοντας το βελάκι στο όνομά σου στο πάνω μέρος του Steam και πατώντας Εμβλήματα (badges) μπορείς να δεις πόσες κάρτες μπορείς να πάρεις ακόμα παίζοντας κάθε παιχνίδι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ας πουμε σε ενα παιχνιδι που εχει συνολο 8 καρτες με πεσουν οι 4 που μέχρι εκει σου δινει, και τις πουλαω, αργοτερα αν συνεχίζω να παιζω υπαρχει περιπτωση να ξαναπεσουν οταν δεν εχω καμια στη κατοχή; η πεφτουν μια φορα και αυτο ειναι...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

κάρτες για το  steam 

 

οι οποίες τι κάνουν πέρα από το να τις βλέπεις και ότι και καλά μπορείς να τις πουλήσεις με 10 λεπτά την μια πάνω κάτω , για αυτόν τον λόγο γίνεται το θέμα πάνω στις κάρτες ? ( το λέω για να καταλάβω την χρησιμότητα τους)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οι οποίες τι κάνουν πέρα από το να τις βλέπεις και ότι και καλά μπορείς να τις πουλήσεις με 10 λεπτά την μια πάνω κάτω , για αυτόν τον λόγο γίνεται το θέμα πάνω στις κάρτες ? ( το λέω για να καταλάβω την χρησιμότητα τους)

 

Μπορείς να καταφέρεις το έμβλημα του παιχνιδιού στο steam οταν εχεις ολες τις καρτες (είναι μονο κοσμητικό) και μπορείς να ανέβεις και λεβελ στο στεαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με τα trades γίνετε χαμός γιατί υπάρχει πολύ ζήτηση στο market. Τα πάντα πωλούνται τα πάντα αγοράζονται και μπορείς να γεμίσεις το steam wallet σου λεφτάκια! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις πρόσφατα (απο το thread με τις προσφορές παιχνιδιών) έμαθα για τις steam cards και ασχολήθηκα λίγο με το προφίλ μου στο steam (κάρτες, badges, επιτεύγματα) και προσπάθησα να ανεβάσω το level του λογαριασμού μου.

 

Αξίζει να επενδύσει κανείς χρόνο ή ακόμα και κάποια χρήματα (έστω ελάχιστα) για να τα αναβαθμίζει όλα αυτά?

 

Ας πούμε για τις κάρτες steam. Παίζοντας ένα παιχνίδι μπορώ να αποκτήσω μόνο τις μισές διαθέσιμες κάρτες και όχι όλες. Οπότε τι είναι προτιμότερο και τι με συμφέρει?

 

1. Να κρατάω τις κάρτες? και αν ναι σε τι θα με χρησιμέψουν αφού θα έχω μόνο τις μισές?

 

2. Να τις πουλήσω όλες για ψίχουλα? (έχω και λίγες κάρτες οπότε δεν βλέπω όφελος εδώ)

 

3. Να αγοράσω τις κάρτες που μου λείπουν ώστε να έχω όλο το σετ και να κραφτάρω το badge? Αξίζουν αυτά τα 2-3 ευρώ? (στο περίπου λέω). Θα μου κάνει καλύτερες εκπτώσεις το steam σε καλά και σχετικά νέα παιχνίδια ή μόνο σε βλακείες και ότι να'ναι indi?

 

4. ή μήπως να ανταλλάξω κάποιες για κάποιες άλλες? Ωστε στα μισά απο τα παιχνίδια που έχω να κάνω φουλ σετ και στα άλλα μισά να μην έχω καμία?

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συνήθως προτιμώ να πουλάω τις πιο ακριβές κάρτες (€0,25 και άνω) και να αγοράζω κάρτες φθηνότερων set ή απλά να αγοράζω κανένα indie/DLC στις εκπτώσεις  :P.

 

Εξαρτάται βέβαια απο τα παιχνίδια που έχεις, υπάρχουν π.χ. badge τα οποία κοστίζουν απο €0,20~ ανά craft (CS:GO) μέχρι και €7-8 (Agarest Zero), οπότε βλέπεις και κρίνεις ανάλογα.

 

Μερικά χρήσιμα tools για αυτό τον σκοπό είναι το Steam Card Exchange (scan-άρει τακτικά το Marketplace και έχει pricelists για κάθε badge) και το SteamTrade Matcher (το οποίο λειτουργεί ως ανεπίσημο Marketplace μέσω του SteamID για ανταλλαγές μεταξύ χρηστών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξαρτάται βέβαια απο τα παιχνίδια που έχεις, υπάρχουν π.χ. badge τα οποία κοστίζουν απο €0,20~ ανά craft (CS:GO) μέχρι και €7-8 (Agarest Zero), οπότε βλέπεις και κρίνεις ανάλογα.

 

 

 

Πουλιούνται τόσο ακριβές κάρτες? Είδα πχ το Agarest Zero που ανέφερες, το παιχνίδι κάνει 20 ευρώ. Είναι δυνατόν πχ να το αγοράσω, να πάρω τις μισές κάρτες που σου δίνει παίζοντάς το (4 δεν είναι?) να τις πουλήσω 24 ευρω πχ και να βγάλω 4 ευρω κέρδος;

 

Γίνεται να το κάνεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...