Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα αυτο:

 

Once eligible, your Steam Level increases your rate of receiving a booster pack drop:

  • Level 10: +20% increase in your drop rate
  • Level 20: +40% increase in your drop rate
  • Level 30: +60% increase in your drop rate
  • Level 40: +80% increase in your drop rate
  • Level 50: +100% increase in your drop rate (i.e. the rate has doubled)
  • Etc.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μονο prestige προσθετει στο προφιλ σου και ικανοποιηση μιας και ειναι ενα μικρο παιχνιδι. Να βρεις τις καρτες, να αγορασεις τις υπολοιπες να κανεις craft κλπ

Τα πλεονεκτηματα απο τα craft ειναι οτι σου δινει καθε φορα αυξηση κατα 5 ατομα στην friend list και δεν ξερω ανα ποσα level σου δινει την δυνατοτητα να προσθεσεις στην κεντρικη σελιδα του προφιλ σου διαφορες κατηγοριες φιγουρας που εχει.

@praetorian Δεν ξερω αν ειναι σωστο να πουμε οτι αφαιρειται το ποσο απο την επομενη αγορα μιας και πουλας μια καρτα και με αυτα τα λεφτα αυξανεις το wallet σου και μπορεις να παρεις κατι αλλο. Μπορει να πληρωσεις με αλλον τροπο σε μια συναλλαγη οποτε να μην αφαιρεθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, για μένα που δεν έχω πολύ ώρα στη διάθεσή μου, πολύ κακό για το τίποτε ακούγεται, ακόμη και σε εκπτώσεις να οδηγεί:

 

Έχω XCOM, Dishonored, Expeditions: Conquistadors, Eador: Masters of the Broken World, Βorderlands 2 σε λίγο βγαίνει το Shadowrun: Returns, περιμένω The Banner Saga και Space Hulk μέσα στη χρονιά, με λίγη τύχη και Battle Worlds: Kronos beta. 

 

Kανονικά, λεπτό (παραπάνω) δεν πρέπει να δώσω, μα τον Τουτατίς και τον Καταναλωτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και (more or less) έχει απαντηθεί απο τα παιδιά πιο πάνω, τα γράφω και εγώ μια φορά μαζεμένα σε περίπτωση που κάποιος έχει μελλοντικά απορίες:

 

Steam Trading Cards

---------------------------

 

 

 

* Οι κάρτες χωρίζονται σε sets, ανάλογα του παιχνιδιού που απεικονίζουν (Borderlands 2 set, Reus set, Civilization V set κ.ο.κ.).

* Οι κάρτες δίνονται σε τυχαία χρονικά διαστήματα (συνήθως μεταξύ 15 - 60 λεπτών ανά κάρτα) όσο ο χρήστης είναι in-game στο ανάλογο παιχνίδι (παίζοντας π.χ. Borderlands 2 παίρνουμε κάρτες για το Borderlands 2 set).

* Υπάρχει δυνατότητα idling (για παράδειγμα, μπορούμε να αφήσουμε το παιχνίδι να τρέχει και να πάμε για ύπνο ή απλά να τρέξουμε το launcher - το Steam θα δώσει κάρτες κανονικά).

* Υπάρχει όριο στις πόσες κάρτες "δικαιούται" κάθε χρήστης ανά παιχνίδι, συνήθως τις μισές του set (π.χ. απο τις 8 του Civilization V, ο χρήστης μπορεί να πάρει 4). Σε set με μονό αριθμό καρτών στρογγυλοποιείται προς τα πάνω (για παράδειγμα, σε set 7 καρτών ο χρήστης δικαιούται 4 drops).

* Για παιχνίδια F2P (βλ. Warframe, Dota2, Team Fortress 2), ο χρήστης "δικαιούται" 1 card drop για κάθε $10 που έχει ξοδέψει στο συγκεκριμένο παιχνίδι (αν κάποιος π.χ. έχει αγοράσει αντικείμενα αξίας $25 απο το Mann Co. Store του TF2, δικαιούται 2 επιπρόσθετα card drops).

* Ο χρήστης μπορεί να αγοράσει/πουλήσει κάρτες μέσω του Steam Market. Λόγω κορεσμού της αγοράς (και σε ορισμένες περιπτώσεις, υπερβολικό undercutting), οι μέσες τιμές κυμαίνονται μεταξύ €0,10 και €0,20 ανά κάρτα (συμπεριλαμβανομένου του 15% ως "φόρος" απο την Valve και τον ανάλογο developer).

* Οι κάρτες θεωρούνται community items και συνεπώς τοποθετούνται στο ανάλογο category του Steam inventory.

* Κατά καιρούς προστίθονται νέα card sets σε παιχνίδια, αυτές τις μέρες λόγω Summer Sale είναι σχεδόν καθημερινό.

 

 

 

Badges

----------

 

 

 

* Τα badges φτιάχνονται ολοκληρώνοντας το αντίστοιχο set απο κάρτες.

* Φτιάχνοντας (craft) badge, ο χρήστης λαμβάνει 100xp. για το Steam Level του, ένα profile background και ένα chat emoticon απο το αντίστοιχο παιχνίδι, καθώς και ένα bonus reward (Summer Sale κάρτες αυτές τις μέρες, εκπτωτικά coupons για τυχαία παιχνίδια πριν).

* Τα badge μπορούν να γίνουν craft μέχρι 5 φορές έκαστο, με κάθε craft το badge αλλάζει γραφικό/όνομα και η αξία του σε xp. αυξάνεται κατά 100 (ένα level 5 badge αξίζει 500xp.). Ο χρήστης λαμβάνει νέα backgrounds/emoticons/bonus με κάθε craft.

* Υπάρχει ξεχωριστή σελίδα Badges στο προφίλ κάθε χρήστη, όπου φαίνεται το progress του κάθε badge (level, τυχόν κάρτες που έχει στο inventory κ.τ.λ.), καθώς και αν ο χρήστης έχει εξαντλήσει όλα τα card drops και άν δικαιούται booster pack drop.

 

 

 

Foil Cards

-------------

 

 

 

* Σε σπάνιες περιπτώσεις, αντί κανονικής κάρτας μπορεί να δωθεί κάρτα foil. Οι foil κάρτες έχουν διαφορετικό border απο τις κανονικές, και θεωρούνται πως ανήκουν σε ξεχωριστά set απο τις κανονικές (μια foil Gaige κάρτα για παράδειγμα ανήκει στο Borderlands 2 (Foil) set αντί του κανονικόυ Borderlands 2 set).

* Αν και ανήκουν σε διαφορετικά set, μετράνε κανονικά έναντι των drops remaining.

* Τα foil badge δίνουν τις ίδιες ανταμοιβές με τα κανονικά badge (100xp. ανά craft, background, emoticon, bonus).

* Οι κάρτες foil συνήθως κοστίζουν 8x με 10x την αξία της κανονικης τους έκδοσης (λόγω σπανιότητας) στο Steam Market.

 

 

 

Booster Packs

-------------------

 

 

 

* Τα booster pack περιέχουν 3 κάρτες απο το αντίστοιχο παιχνίδι (π.χ. A.R.E.S. Booster Pack, The Walking Dead Booster Pack), εκ των οποίων κάποιες μπορεί να είναι foil.

* Οι προϋποθέσεις για να δικαιούται ο χρήστης να λάβει booster pack είναι:

*** να έχει εξαντλήσει τον αριθμό των καρτών που του αναλογούν (card drops remaining) στο set του booster.

*** να έχει κάνει log in στο Steam client τουλάχιστον μια φορά στην περασμένη εβδομάδα.

* Τα booster pack δίνονται τυχαία, πιθανόν ανά διαστήματα 2-3 εβδομάδων, ενώ μπορούν να δωθούν σε οποιαδήποτε στιγμή - ακόμα και αν ο χρήστης βρίσκεται offline (στην συγκεκριμένη περίπτωση το λαμβάνει στο επόμενο login).

* Τα booster pack συνήθως πωλούνται σε τιμές μεταξύ €0,80 - €2,00 (με εξαιρέσεις) στο Steam Market.

 

 

 

Steam Level

----------------

 

 

 

* Το Steam Level είναι σύστημα ανταμοιβών για αγορά παιχνιδιών, badge craft, συμμετοχή σε events κ.τ.λ.

* Μέσω των xp. rewards σε κάθε badge, το Steam Level ανεβαίνει - απο levels 1-10 απαιτεί 100xp. ανά level, στα 11-20 200xp. ανά level, στα 21-30 300xp. ανά level κ.ο.κ.

* XP δίνονται συγκεκριμένα με τους εξής τρόπους:

*** 50xp. για κάθε χρόνο ύπαρξης του account (π.χ. για 7 χρόνια = 350xp.).

*** 1-2xp. για κάθε paid παιχνίδι στο library του account (τα F2P και DLC δεν μετράνε, εκτός και αν είναι stand-alone - βλ. Deus Ex: The Missing Link κ.τ.λ.).

*** 100xp. ανά badge, ανά level (π.χ. ένα level 4 badge αξίζει 400xp.)

*** Διάφορα xp. rewards για συγκεκριμένα seasonal events (Steam Treasure Hunt, 2013 Summer Sales κ.ο.κ.).

* Με κάθε Steam Level, ο χρήστης ανταμοίβεται με αύξηση του μέγιστου αριθμού contacts στο friend list κατά 5 (ξεκινώντας στο level 1 απο 300 friends).

* Για κάθε 10 Steam Levels, ο χρήστης ανταμοίβεται με ένα Showcase Slot. Τα showcase είναι καθαρά κοσμητικές προσθήκες στο προφίλ του χρήστη, με τις οποίες μπορεί να "επιδείξει" διάφορες πτυχές του account, όπως achievements, screenshots, inventory items κ.ο.κ.

* Επίσης για κάθε 10 Steam Levels, αυξάνεται η πιθανότητα ο χρήστης να λάβει booster pack κατά 20% (για παράδειγμα, +80% στο level 40).

 

 

 

Steam Summer Sale 2013

---------------------------------

 

 

 

* Κατά την διάρκεια του Summer Sale 2013, υπάρχει ένα επιπρόσθετο card set/ badge με την αντίστοιχη ονομασία.

* Κάρτες αυτού του set δίνονται με ένα απο τους εξής τρόπους:

*** Μία κάρτα για κάθε αγορά $10 απο το Steam store. Το συνολικό ποσό αποθηκεύεται καθ'όλη την διάρκεια του sale. Απαιτεί Steam Level 5, αλλά μετράει όλες τις αγορές που έγιναν αναδρομικά (απο την αρχή του sale).

*** Μία κάρτα για κάθε τρία Community Vote (δηλαδή μέγιστο 1 ανά ημέρα).

*** Ως ανταμοιβή για κάθε badge craft (αντικαθιστώντας τα coupons που δίνονταν μέχρι την έναρξη του sale).

*** Τυχαία σε κάθε Community Vote (με πολύ χαμηλή πιθανότητα).

 

 

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πέσει ο μέγιστος αριθμός καρτών και φτιάξεις ένα badge, μετά έχεις δυνατότητα να σου κάτσει μόνο booster pack και όχι πάλι κάρτες μεμονωμένες;Δηλαδή τα lvl2+ badges βγαίνουν μόνο μέσω trade;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πέσει ο μέγιστος αριθμός καρτών και φτιάξεις ένα badge, μετά έχεις δυνατότητα να σου κάτσει μόνο booster pack και όχι πάλι κάρτες μεμονωμένες;Δηλαδή τα lvl2+ badges βγαίνουν μόνο μέσω trade;

Παίζει και booster, αλλά μπορείς και με trade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμενα μου περισσευουν αν ενδιαφερεται κανεις...

 

1 καρτα Bioshock Infinite

1 καρτα Tomb Raider

 

Μου λειπουν ακομα...

 

1 καρτα Dead Island Riptide

1 καρτα Prison Architect

 

(Matsaboukas το ονομα) :P

 

 

 

 

Edit. Δωθηκαν!

Επεξ/σία από Balourdos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια αν εχει καποιος hitman absolution cards η L4D2 Jockey card

 

πμ

κανω trade με

 

Sniper Elite: Nazi Zombie Army Badge

και

killing floor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα badges που φτιάχνεις με τις κάρτες, τι κάνεις;

 

Εκτός του 100xp. ανά badge level, emoticon και background; Τίποτα. Τα badge υπάρχουν απλά για να τα δείχνεις :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ από το μεσημέρι να αγοράσω κάποιες κάρτες που μου λείπουν για το Summer Getaway Sale badge (να "φάω" κ κάτι ψιλά που μου έχουν μείνει στο wallet μου), αλλά δε με αφήνει.

Το κάνει και σε άλλους;

 

post-70177-0-06003600-1374432584_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά τώρα στα sales απο 20:00 μέχρι 23:00 σέρνεται με όλους να προσπαθούν να πουλήσουν κάρτες / αγοράσουν TF2 keys... Σε καμιά ωρίτσα πιστεύω θα στρώσει.

 

Το μεσημέρι λίγο που είδα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, ίσως με κανένα restart το Steam client θα φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω chivalry και torchlight 2 που περισσεύουν και μου λείπουν skyrim,dead island, prison architect.Αν κάποιος θέλει να ανταλλάξουμε ας πει όνομα να τον προσθέσω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω chivalry και torchlight 2 που περισσεύουν και μου λείπουν skyrim,dead island, prison architect.Αν κάποιος θέλει να ανταλλάξουμε ας πει όνομα να τον προσθέσω.

Ευχαριστώ.

 

Εχω Skyrim να σου δώσω κανε με add spankoner  η οποιος αλλος θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...