Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο samba για διαμοιρασμό αρχείων μεταξύ κινητού και pc


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μόλις πήρα καινούριο κινητό και θέλω να στέλνω αρχεία σε αυτό από το pc εκμεταλλευόμενος το wi-fi. Για κάποιον λόγο δεν μου συνδέεται μέσω usb, ούτε στο Arch ούτε στα win, η microsd που αγόρασα και έτσι είπα να το κανω με samba. Πιστεύω θα μάθω κιόλας, αφού είμαι εντελώς ανίδεος από δικτυακά.

 

Στο κινητό θα βάλω αυτή την εφαρμογή για να βλέπω και να μοιραζω τα αρχεία. 

 

Διάβασα λίγο στο wiki για το samba αλλά χάθηκα λίγο. Μπορείτε να μου το εξηγήσετε με απλά λόγια; Ειδικα στο τι πρέπει να πειράξω στο conf και πως να γίνεται mount αυτόματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα θέλει να κάνεις root στο κινητό πως θα γράψει αλλιώς στο /etc (για να έχεις smb server). Απο κει κ πέρα υπάρχουν client εφαρμογες στο ανδροιντ που βλέπουν δικτυακά αρχεία -andsmb, total commander -είτε απο λινουξ είτε απο windows μηχανές οπότε αν έχεις κάποιο share θα το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κινητό είναι rootαρισμένο οπότε είμαι εντάξει σε αυτό.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως να στήσω το samba στο Arch. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο conf ή απλά εγκαθιστώ τα πακέτα, ενεργοποιώ τα services και είμαι κομπλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

pacman -S gvfs-smb samba

 

pdbedit -a -u mask

 

nano /etc/samba/smb.conf

[global]netbios name = balekatiworkgroup = WORKGROUPserver string = balekatisecurity = usermax protocol = SMB2dns proxy = noprintcap name = /dev/nullload printers = noguest account = masklog file = /var/log/samba/%m.logmax log size = 100#wins support = yestime server = yesmap to guest = Bad Userunix charset = UTF-8syslog only = yessyslog = 1# Settings to enhance performance:strict locking = noread raw = yeswrite raw = yesoplocks = yesmax xmit = 65535deadtime = 15getwd cache = yessocket options = TCP_NODELAY SO_SNDBUF=64240 SO_RCVBUF=64240# End of performance section[code]comment = codepath = /home/mask/coderead only = Nowritable = Yesforce user = maskguest ok = Yes[movies]comment = Moviespath = /home/mask/moviesread only = Nowritable = Yesforce user = maskguest ok = Yes[shows]comment = showspath = /home/mask/tv.showsread only = Nowritable = Yesforce user = maskguest ok = Yes[home]comment = homepath = /home/maskread only = Nowritable = Yesforce user = maskguest ok = Yes
nano /etc/fuse.conf

user_allow_other

 

systemctl start smbd nmbd

systemctl status smbd nmbd

journalctl -u smbd

 

test

 

happy sharing

 

edit: τα σπάει ο editor του insomnia :rockon

εγω θελω δυο code και αυτο αποφασιζει οτι ειναι καλυτερα με 1 αχταρμα ολα μαζι FCK YEAH

Επεξ/σία από martinoff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα θελεις να στελνεις αρχεια στο κινητο απο το πισι , αρκει (για το κινητο) ενας file explorer που υποστηριζει δικτυακες τοποθεσιες κλπ.

 

Αρα αρκει να στησεις το samba στο πισι.Oτι λεει το wiki του arch δηλ , απλα αν θυμαμαι καλα πριν καιρο που ειχα ασχοληθει , δεν ξεκιναγαν τα services αν δεν βρισκανε conf .

Οποτε φτιαξε τα shares , φτιαξε το conf και λογικα εισαι κομπλε.Μετα απο το κινητο απλα χτυπας το ip του arch και σου βγαζει τα shares.

 

Στο galaxy note μου , εχω τον es file explorer και υποστηριζει μια χαρα και lan και cloud .Αν θυμαμαι καλα lan υποστηριξη ειχε και ο x-plorer.

Μην μπλεξεις με smb/shares στο κινητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

@martinoff δοκιμάζω και σου στέλνω. Πολύ αναλυτικός. Σε ευχαριστώ.

 

@mphxths και εγώ τον es έχω. Πολύ ευχαριστημένος. 

 

 

 

EDIT: Όλα δούλεψαν μια χαρά. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς απλά να βάλεις αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theolivetree.ftpserver&hl=en

εγώ έτσι πηγαινοφέρνω αρχεία για να μη μπλέκω με shares και αηδίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχω στα υπόψην. Προς το παρών δουλεύει τέλεια αυτό που ήθελα να κάνω. 

 

Απορία. Χρησιμοποιείς τον Filezilla που προτείνει; Δεν έχω ιδέα από δικτυακά και δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει ο Filezilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.πατάς start στο κινητό

2. ανοίγεις filezilla, ftp client είναι

3. συνδέεσαι με την ip του κινητού και τα credentials που έχεις βάλει στον ftp server στο κινητό

4. κάνεις upload download ότι θες



εγώ έχω δώσει static ip στο κινητό και το έχω κάνει mount στον dolphin στο kde, οπότε πατάω απλά start στο κινητό και μετά μπαίνω από τον dolphin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις επισης να βαλεις το airdroid και να διαχειριζεσαι ολοκληρο το τηλεφωνο απο τον web browser του pc σου. (εχει και build in file manager)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο δοκιμασα και δεν με βολεψε. Εξαλλου εχει νομίζω περιορισμό στο μεγεθος των αρχειων που μπορείς να μεταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θυμάμαι γιατί αλλά το είχα βάλει και το έβγαλα στο τέταρτο με ευχέλαια :P :P

 

υγ. πόσο μου λείπει το n900 με το ssh και τα deb τα πακετάκια του :( :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...