Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη συμπιεσμενων αρχειων tar.gz σε εκτελεσιμα


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες χρειάστηκε να περάσω ένα πρόγραμμα που δεν υπήρχε στα αποθετήρια και για κακή μου τύχη ήταν σε συμπιεσμένη μορφή tar.gz

 

Μετά από προσπάθεια το πέρασα αλλα επειδή μπορεί να ξανατύχει άκουσα ότι υπάρχουν προγράμματα που μετατρέπουν τα αρχεία τύπου tar.gz σε εκτελέσιμα όπως είναι τα .deb

 

Τι ξέρετε για αυτό έχετε να προτείνεται κανένα πρόγραμμα ?   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειναι σε .tar.gz ειναι ειτε πηγαιος κωδικας, που γινεται εγκατασταση με configure, make, make install και βασανο, ειτε σκετο εκτελεσιμο που τρεχει με διπλο κλικ.

 

Αν ειναι το πρωτο, πριν μπεις στη διαδικασια, ψαχνεις να το βρεις σε καποιο repo για τη διανομη σου, παση θυσια. Αποφευγεις να το κανεις εγκατασταση ετσι (με make install) γιατι στην επομενη αλλαγη της gtk/qt/x-βιβλιοθηκης που απαιτει ΔΕΝ θα σου παιξει και θα θελει να το κανεις απο την αρχη.

 

Μπορεις παρολα αυτα, εφοσον εισαι προσεκτικος με εξαρτησεις κλπ, να το κανεις ενα κανονικο πακετο σε deb με το checkinstall ή με το debhelper. Αν δεν μπορεις ουτε ετσι, το ξεχνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειναι σε .tar.gz ειναι ειτε πηγαιος κωδικας, που γινεται εγκατασταση με configure, make, make install και βασανο, ειτε σκετο εκτελεσιμο που τρεχει με διπλο κλικ.

 

Αν ειναι το πρωτο, πριν μπεις στη διαδικασια, ψαχνεις να το βρεις σε καποιο repo για τη διανομη σου, παση θυσια. Αποφευγεις να το κανεις εγκατασταση ετσι (με make install) γιατι στην επομενη αλλαγη της gtk/qt/x-βιβλιοθηκης που απαιτει ΔΕΝ θα σου παιξει και θα θελει να το κανεις απο την αρχη.

 

Μπορεις παρολα αυτα, εφοσον εισαι προσεκτικος με εξαρτησεις κλπ, να το κανεις ενα κανονικο πακετο σε deb με το checkinstall ή με το debhelper. Αν δεν μπορεις ουτε ετσι, το ξεχνας.

Ευχαριστω πολυ, εγω αυτο που εκανα ηταν να πεταξω το αρχειο στον φακελο Opt του λινουξ και μετα ετρεξα κατι εντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες εντολες?<br><br>Τοτε ισως να εισαι στην 2η κατηγορια που λεω για τα σκετα εκτελεσιμα.

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν η κλασική από ότι είδα νομίζω config make install η κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν ηταν σκετο εκτελεσιμο. Απλα την διαδικασια που θα εκανες απο οποιοδηποτε φακελο, την εκανες μεσα στον /opt, οποτε ισχυουν τα οσα λεω παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που είπε ο jim

αν είναι source στη χειρότερη να κάνεις checkinstall αν θες να έχεις σύστημα μετά από καιρό και να μην ψάχνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου εκανε εντυπωση επειδη δεν ειμαι και πολυ εμπειρος χρηστης ειναι οτι οταν εκανα αποσυμπιεση το tar.gz το εκτελεσιμο αρχειο ηταν γραμμενο σε Perl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν Perl script τότε δεν θα ήθελε compile. Θεωρητικά (αν ήταν περασμένες οι εξαρτήσεις του) θα μπορούσε να το κάνεις extract και να το τρέξεις από οπουδήποτε.

 

Αν είναι πηγαίος κώδικας (π.χ. σε C) μπορεί να κάνεις make αλλά να μην εκτελέσεις make install. Να το τρέξεις κατευθείαν από τον φάκελο που έγινε το make. Επίσης θα μπορούσες να του πεις να γίνει install σε κάποιον φάκελο στο opt χωρίς να επηρεάσεις το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...