Προς το περιεχόμενο

debian installer δε βλέπει τα partition


Sarandis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.


Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x579fa95c


   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   157573119    78683136    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       157573120   915329023   378877952    7  HPFS/NTFS/exFAT

Είναι laptop,  είχε win8, έκλεισα το uefi και το secure boot, έβαλα 7 και τώρα όταν φτάνω στον partitioner του debian κολλάω εκεί. Δεν θέλω να κάνω format και να ξαναπερνάω windows, βαριέμαι.

Bootαρα ένα kubuntu live usb (τρομάρα μου), το gparted με ρωτάει αν είναι gpt δίσκος, είτε του πω ναι είτε όχι σα free space το βλέπει. Το file manager βλέπει κανονικά τα αρχεία μου και τα partition των windows όμως o.O

Έχω και 30gb unallocated που δε φαίνεται στο fdisk παραπάνω.

Kαμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και το fdisk, δεν υποστηριζει partitions σε gpt. Θες το gdisk για αυτη τη δουλεια, οποτε κανε οτι θες με αυτο και μετα μπες με τον installer να κανεις εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και το fdisk, δεν υποστηριζει partitions σε gpt. Θες το gdisk για αυτη τη δουλεια, οποτε κανε οτι θες με αυτο και μετα μπες με τον installer να κανεις εγκατασταση.

gparted βλέπει gpt, έχει να κάνει η με το πως έκαναν τα windows το gpt η είναι bug tou gparted

ο δίσκος είχε win8 και το έκαναν gpt, και τα win7 αφού βρήκαν gpt εκαναν εκεί install, αν είχε κάνει format ίσως να εβαζαν mbr τα windows7 και να μην είχε θέμα

 

OP πρόσεχε με ότι και αν κανεις γιατί μπορει να χαλάσεις το partition scheme και να μην κάνει boot (το gpt επαναφέρει βεβαια χαλασμένα scheme)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει format απο τον partitioner των windows οπου και άφησα το unallocated για το debian.

Τώρα τι παίχτηκε δεν ξέρω, το έψαξα λίγο και το πρόβλημα λύθηκε με

fixparts

και όταν με ρώτησε τι να κάνει με τον mbr πάτησα quit και έπαιξε.

Μετά έμπλεξα με τα switchable graphics intel/amd, δούλεψε και αυτό και κάπως έτσι χάνεις μια μέρα απο τη ζωή σου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...