Προς το περιεχόμενο

[info] Debian Wheezy Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


martinoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα-πρώτα θα πρέπει να βάλουμε σε τάξη το τι έχεις κάνει μέχρι τώρα, το τι θέλεις να κάνεις και το που έχεις κολλλλήσει.

 

(0)

Πριν πάμε στα επιμέρους ερωτήματα καλό θα ήταν να μας πεις ποια συγκεκριμένα έκδοση του debian έκανες εγκατάσταση. Αν δεν ξέρεις δείξε μας από ποιό λινκ κατέβασες το CD. Η εγκατάσταση πήγε καλά;

 

(1) «drivers για την ατι μου»

Θα πρέπει να γράψεις τι μοντέλο κάρτας γραφικών έχεις και θα λάβεις αναλυτικές οδηγίες (όχι από εμένα!).

 

(2) «δεν ηξερα απο που να παρω τα packages για τα προγραμματα»

Ποιό πρόγραμμα θέλεις να κάνεις εγκατάσταση; Το πιθανότερο είναι ότι θα βρίσκεται στα αποθετήρια του Debian οπότε αρκεί να ανοίξεις τον διαχειριστή πακέτων και να το επιλέξεις για εγκατάσταση. Η απάντηση εδώ εξαρτάται από την απάντησή σου στο (0) αλλά νομίζω ότι το ευκολότερο στη χρήση είναι το Synaptic.

 

(3) «Πως να κανω τα sources list edit»

Γιατί θέλεις να κάνεις edit το αρχείο /etc/apt/sources.list; Λογικά ό,τι θέλεις να κάνει μπορείς να το κάνεις και μέσα από το Synaptic.

 

(4) «δεν εβρισκα και tuts καθως τα περρισοτερα λεγανε για την εκδοση squeeze»

Λογικά ότι ισχύει για το squeeze (που τώρα είναι το oldstable) ισχύει και για το wheezy (που τώρα είναι το stable). Αλλά καλύτερα πες εδώ τι θέλεις να κάνεις για να δούμε για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε όλα τα στοιχεία του μηχανήματος.Θα σου στείλω την σειρά εντολών που χρειάζεσαι για να κάνεις εγκατάσταση της debian απο την netistall εικόνα. ->> http://www.debian.org/devel/debian-installer/  και επιλέγεις

netinst (generally 150-280 MB) CD images -> ι386

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εκλεισα 2 χρονια με sid μ αυτη την εγκατασταση και ολλα πανε ρολοι.

cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Wheezy_ - Official Snapshot amd64 NETINST Binary-1 20120114-15:10]/

Τελικα δεν ειναι και τοσο unstable χεχε

 

Το μονο που δεν μ αρεσει ειναι οτι οσο παει χοντρενει το συστημα για παραδειγμα σημερα σε ενημερωση το udisks2 μου

φερνει bonus το parted :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειαζεται για τους gpt δισκους ομως?

Με αφορμη το post σου εμαθα για αυτο... Short for GUID Partition Table

Εγω παντως ξερω πως οτι χρειαζεται ο χρηστης παει και το κατεβαζει το εν λογω ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΟ εργαλειο το δουλευω αν χρειαστει απο live cd.Στο δικο μου πισι δεν εχει λογο υπαρξης.

Το τελευτεο δυμηνο? παντως συνεχεια εγκαθιστα πακετα. Τεσπα δεν ειναι προβλημα απλα μ αρεσει το λιτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ γιατί δεν αντέχουν τα νεύρα μου και άλλο φορμάτ :-D

 

Ερώτηση 1: πως θα διαγράψω από κονσόλα (tty1) πρόγραμμα εκκίνησης που έβαλα από το γραφικό περιβάλλον? Έκανα την πατάτα και έβαλα την startx να ξεκινάει αυτόματα και κόλλησε το σύμπαν.

 

Ερώτηση 2: πως θα κάνω το χ να ξεκινάει αυτόματα με την εκκίνηση του λάπτοπ? Τώρα έχω μαύρη οθόνη και μόνο αν δώσω startx από κονσόλα συνδέεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο προγραμμα εκκινησης εβαλες απο το γραφικο περιβαλλον?

 

Για το 2, θα βαλεις εναν display manager, πχ lightdm.

Κόλλησε το μυαλό μου και έβαλα το startx να ξεκινάει αυτόματα. Τώρα το δινω από κονσόλα και κάνει επανεκκινήσεις συνέχεια, έψαξα στο google αλλά δεν κατάφερα να βρω εντολές για να το διαγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim εγώ καταλαβαίνω οτι το έβαλε από γραφικό περιβάλλον με κάποιο τρόπο οπότε πρέπει να βρει ποιό αρχείο είναι που γράφει το de του και να μπει από κονσόλα να το πειράξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gdm3 έκανε το κόλλημα τελικά, το έβγαλα και έβαλα το lightdm που πρότεινες και όλα δουλεύουν τώρα.

Φαίνεται gdm kai mate δε συμβαδίζουν κάπου. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετα τον grub εχω μαύρη οθόνη σε λαπτοπ με κάρτα γραφικών intel.

Άν και η οθόνη παραμένει μαύρη μπορώ να πληκτρολογήσω το όνομα και τον κωδικό μου και να εκκινήσω το γραφικο περιβάλλον με την εντολή startx.

Καμία ιδέα για το τι  μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παλιά εγκατάσταση που κάποτε δούλευε ή είναι φρέσκο installation που δεν δούλεψε ποτέ;

Επίσης δώσε μοντέλο λαπτοπ και κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

πως μπορώ να εγκαταστήσω πολυγλωσσική υποστήριξη για όλες τις εφαρμογές σε debian wheezy με xfce ώστε όλα τα προγράμματα να αλλάζουν κατευθείαν γλώσσα από το lightdm? Το bubuntu έχει ένα εργαλείο που εγκαθιστά αυτόματα γλώσσες, ωστόσο στο debian δε βλέπω κάτι αντίστοιχο. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...