Προς το περιεχόμενο

[info] Debian Wheezy Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


martinoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί ίσως τη ξέρετε αλλά μια εντολή που με βόλεψε όταν δε θέλω να γίνεται upgrade ένα package

sudo apt-mark hold package-name

ίσως για παράδειγμα το κάνετε compile from source κ δε θέλετε έκδοση απο repo, ενω αντίθετα για να γίνεται upgrade το πακέτο ενω το έχετε κάνει hold

sudo apt-mark unhold package-name
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση, όχι τόσο debian specific. Στο resolv.conf παίζει ρόλο η σειρά των DNS; 

πχ αν είναι έτσι

nameserver καποιος.dns.server.
nameserver 172.17.0.1

αυτό σημαίνει πως θα αγνοεί ότι υπάρχει στο hosts εφόσον το βρίσκει στον πρώτο ή δεν έχει σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο resolv.conf παίζει ρόλο η σειρά των nameservers ναι. Στην άλλη σου ερώτηση για να κάνει resolve ένα host π.χ απο το τοπικό δίκτυο παίζει ρόλο ποια είναι η σειρα μέσα στο /etc/nsswitch.conf στη γραμμή:

hosts:          files  mdns4_minimal [NOTFOUND=return]  mdns4 dns

αν είναι έτσι κοιτάει πρώτα στο hosts file.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με το xrandr. Αυτο με το αστερακι διπλα ειναι η αναλυση που εχεις τωρα

$ xrandr 
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1280 x 1024, maximum 8192 x 8192
DVI-I-0 disconnected primary (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-I-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
TV-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-I-2 connected 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 338mm x 270mm
   1280x1024      60.0*+
   1024x768       60.0  
   800x600        60.3  
   640x480        59.9  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Άρα στο παράδειγμά σου έχεις τη μέγιστη ή όχι;

Προφανώς θα υπάρχει και κάποιος περιορισμός από την κάρτα γραφικών;



άκυρο έψαξα λίγο και η απάντηση είναι απλή: ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχτισα το τελευταίο πυρήνα σε stable αλλά δε μου χτίζεται κανένα module (nvidia,virtualbox).Υπάρχει λύση περα απο το να εγκαταστήσω χειροκίνητα το driver της nvidia(η πλάκα είναι οτι δε θυμάμαι καν ποια είναι η κάρτα μου). Με dkms δε χτίζεται για κανένα πυρήνα( έχω τρεις!). Δουλευουν όλοι, αλλά με nouveau.

Εδιτ:τη βρήκα τελικά με lspci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 2 μικροπροβληματα τις τελευταιες μερες. Οτι αναφερω δουλευει κανονικα στο unstable και δεν δουλευει στο testing.

 

α) Αναβαθμηστηκα απο 2 σε 4 MBps και ανεβασα οριο στο apt απο τα 150kb/s στα 350

APT::Default-Release "testing";
APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";
Acquire::http::Dl-Limit "350";
στο /etc/apt/apt.conf αυτα.

Παρολα αυτα, με γραφει κανονικοτατα και κατεβαζει με την μεγιστη δυνατη ταχυτητα, αρα για οσο κανει update δεν μπορω να κανω οτιδηποτε αλλο.

 

β) Το ntpdate απλα δεν δουλευει, με οποιονδηποτε σερβερ, οποιαδηποτε ωρα της ημερας

# ntpdate gr.pool.ntp.org
και περιμενω μεχρι που το σκοτωνω με ctrl+c

 

Καμια ιδεα?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ντροπη που θα παραθεσω λινκ με την λεξη ubuntu σε debian thread.. για δες εδω

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=20342

 

ποστ #10 

 

και πες αν δουλεψε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Queue-mode "access";" εννοεις? Συμφωνα με το man apt.conf

Queue-Mode

Queuing mode. Queue-Mode can be one of host or access which determines how APT parallelizes outgoing connections. host means that one connection per target host will be opened, access means that one connection per URI type will be opened.

Ειναι για να λαμβανει 2+ αρχεια παραλληλα απο τον ιδιο σερβερ, μιας και η default συμπεριφορα του ειναι ενα αρχειο ανα σερβερ. Δεν με απασχολει ιδιαιτερα και δεν νομιζω το προβλημα να ειναι αυτο.

 

Αυτο που περιγραφει το υπολοιπο κομματι ειναι, με τη συνταξη που εχει το δικο μου apt.conf, αντιστοιχο του

Acquire::http::Dl-Limit "25";
μονο που εκεινο περιοριζει στα 25kb/s και ο χρηστης του το εχει βαλει σε δικο του ξεχωριστο αρχειο μεσα στο /etc/apt/apt.conf.d/. Τιποτε παραπανω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβα αυτο , στην 2η σελιδα απλα αναφερουν το ιδιο που χεις κανει και συ...

Απλα ο τυπος λεει οτι του δουλευει (στο ποστ #10 για αυτο και το επεσημανα).

 

Απο κει και περα , στα ποστς πανω απο το #10 , αναφερονται στην εντολη trickle που περιοριζει το bandwidth σε καποια εφαρμογη

 

Αν εφτιαχνες ενα bash script που να καλουσε την trickle πριν την apt-get ισως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p

Νομίζω το apt.conf είναι deprecated πρέπει να βάλεις δικο σου αρχείο στο apt.conf.d, με σειρα προτεραιότητος, μάλλον δε στο διαβάζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το διαβαζει, τοτε πως τηρει τις αλλες επιλογες, πχ το να παιρνει απο testing αφου εχω ανοιχτα unstable και experimental μαζι, και αυτη οχι?

Ομοιως για τα suggested και recommended.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια, εβαλα προσφατα debian αλλα δυσκολευτηκα αρκετα στα πρωτα βηματα για να το φερω στα μετρα μου και τα παρατησα, δηλαδη τι εννοω. Δεν ηξερα τι κανεις πρωτα για να βαλεις τους drivers για την ατι μου,δεν ηξερα απο που να παρω τα packages για τα προγραμματα,Πως να κανω τα sources list edit! Ισωσ φταει το οτι τα εβαλα ενω ειχα μια σχετικη εμπειρια απο ubuntu 12.04LTS και πηγα με σκεπτικο απο τα ubuntu αλλα δεν εβρισκα και tuts καθως τα περρισοτερα λεγανε για την εκδοση squeeze. Μηπως μπορειτε να μου πειτε καποια πρωτα βηματα εσεις?Ειμαι προθυμος να κατσω να ασχοληθω αλλα μου φανηκε πολυ χαοτικο ! Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...