Προς το περιεχόμενο

[info] Debian Wheezy Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


martinoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελευταια φορα που παλευα με debian και μου κανε τετοια ηταν επειδη καποιο πακετο μαλακιζοταν.

εσκαγα apt-get -f install για να αφαιρεσει αυτο που δεν ειχε μπει καλα και μαλακιζοταν και μετα apt-get dist-upgrade να τσεκαρω τι γινεται

 

συνηθως (99,9%) ερχοταν στα ισια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παει η perl για major update, απο 5.14 σε 5.18, και καποιο κωλοπακετο που την απαιτει κρεμεται απο xorg, πυρηνα κλπ.

Περιμενε οπως εισαι!

 

Btw, κανε και κανα dist-upgrade πιο συχνα! Εδω μονο την perl δεν εχει περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, κανεις upgrade και μετα dist-upgrade? Ή το κανεις dist-upgrade και οποιον παρει ο χαρος?

Οπως εχω πει σε μια παρομοια περιπτωσση στο adslgr, αν κανεις dist-upgrade και σε προειδοποιησει οτι θα βγαλει πακετα και του πεις απλα "ναι" χωρις να δεις τι και πως και μετα παραπονεθεις για το apt ή το aptitude ή το debian, τοτε εισαι μ@λ@κ@ς και αξιος της τυχης σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Εκανα εγκατάσταση debian wheezy σήμερα αλλά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα. Κατα τη διάρκεια της εγκαταστασης μου ζήτησε να συνδεθω σε ένα ασύρματο δίκτυο αλλά επειδή στι πανεπιστημιακό δίκτυο που έχουμε πρέπει να γράψεις username και password δεν κατάφερα να συνδεθώ. Τέλος πάντων μετά απο partition και grub installation έγινε η εγκατάσταση. Ανοίγω τον υπολογιστή πάω να συνδεθώ κάτω δεξιά (KDE) δε υπάρχει εικονίδιο να μου δείχνει τα ασύρματα δίκτυα. Πήγα στις ρυθμίσεις να δω αν υπάρχει network manager αλλά τίποτα. Τι να κάνω; Δυνατότητα ενσύρματης δικτύωσης δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορεις να συνδεθεις ενσυρματα, πως αλλιως θα βαλεις wicd (πακετο wicd-kde) ή network manager (πακετο plasma-widget-networkmanagement) για να κανεις δουλεια?

Ή αλλη λυση που εχεις ειναι να βρεις ποιο iso περιεχει τα παραπανω πακετα, να το κατεβασεις, να το καψεις κλπ και να το χργσιμοποιησεις σαν repo για να τα βαλεις. Πολυ κακο για το τιποτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι όποιοι έχουν sid να περάσουν και αυτό το πακέτο: apt-listbugs

Σε σώζει από critical bugs. Δουλεύει σε apt-get - synaptic σε aptitude δεν το δοκίμασα.

Εδώ και 4 μέρες σε μένα:

 

Retrieving bug reports... Done
Parsing Found/Fixed information... Done
grave bugs of iceweasel (17.0.8esr-2 -> 23.0.1-1) <forwarded>
 #703472 - iceweasel freezes in _MD_WaitUnixProcess after mailcap "test" command terminates
grave bugs of iceweasel (17.0.8esr-2 -> 23.0.1-1) <unfixed>
 #709841 - iceweasel: spurious out of memory + crash (segmentation fault)
 #720968 - Enables javascript without asking
 #719689 - iceweasel completely froze X when typing a URL
serious bugs of libklibc (2.0.1-3.1 -> 2.0.2-1) <unfixed>
 #720290 - klibc: FTBFS on mips*
Summary:
 iceweasel(4 bugs), libklibc(1 bug)
Are you sure you want to install/upgrade the above packages? [Y/n/?/...]

 

Υ.Γ. Επίσης Link.png Site: http://forums.solydxk.com/viewtopic.php?f=35&t=240&start=300">εδώ βλέπεις τι παίζει, Εχω rss εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

απο χθές δεν μπορώ να αποθηκεύσω κανένα αρχείο σε μια κάρτα μνήμης που έχω, το μήνυμα σφάλματος είναι αυτό :

Error opening file '/media/usb0/c_projects/compa.c': Permission denied

The file on disk may now be truncated!

Δοκίμασα την κάρτα και σε άλλους υπολογιστές και δούλευε κανονικά.

 

*Μόνο σαν root μπορώ να αποθηκεύσω αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως την έχεις κάνει mount; Αν την έχεις κάνει χειροκίνητα τότε λογικό είναι να παίρνεις permission denied.

 

Ποιο DE χρησιμοποιείς; Αν την βάλεις δεν την κάνει mount αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να παίξω απο παραπάνω απο μια πηγή ήχο ταυτόχρονα π.χ smplayer και youtube(δηλ. flash). Έφτιαξα /etc/asound.conf , στο /etc/pulse/default.pa έχω ξεσχολιασει τα

load-module module-alsa-sink
load-module module-alsa-source device=hw:0,0

να μου λείπει κανα πακέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...