Προς το περιεχόμενο

[info] Debian Wheezy Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


martinoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλε το ntp του desktop να δείχνει στο laptop. Στην αλλη περίπτωση που λές είναι φυσικό αυτο που έγινε πρέπει να κάνεις boot σε runlevel 1(single user-no network-no X) μέσω grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το default έχω με τα 4 pools του debian

είναι λογικό δηλαδή να μην μπουτάρει χωρίς δίκτυο? παράλογο μου φαίνεται

δεν τελείωσε καν η διαδικασία με fail ξέρω γω, έμεινε εκεί για πάντα

 

επίσης στο desktop κάνει 1-2 λεπτά μέχρι να τελειώσει το ntp την ώρα που bootάρει ενώ στο laptop δεν σταματάει καν

 

το desktop με καλώδιο και static ip από το interfaces και το laptop ασύρματα με static ip από το router

 

παράξενα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζεις τα repo να βλέπουν testing. Όπου γράφει stable το κάνεις testing στο /etc/apt/sources.list. Αν γράφει wheezy το κάνεις πάλι testing. Και μετά apt-get update και apt-get upgrade.

 

After installing or adjusting the software sources, run apt-get update && apt-get upgrade regularly to get new versions and security updates. If you notice that some packages are not upgraded you should also try apt-get dist-upgrade, but beware that this command will also install or remove packages, so do check carefully all proposed actions before proceeding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα μικρο θεματακι σε jessie. Ειμαι με xfce και οταν παω να ανοιξω τον synaptic δεν μπαινει. Και οταν ξαναπατησω για να μπει, freezαρει ολοκληρο το συστημα και αναγκαζομαι να κανω επανεκιννηση. Να σημειωσω οτι ο σκληρος εχει 98% υγεια με ενα bad sector. Μηπως φταιει αυτος? Εγω αυτον υποψιαζομαι διοτι δεν εχω κανει τιποτα περιεργο στο λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα μικρο θεματακι σε jessie. Ειμαι με xfce και οταν παω να ανοιξω τον synaptic δεν μπαινει. Και οταν ξαναπατησω για να μπει, freezαρει ολοκληρο το συστημα και αναγκαζομαι να κανω επανεκιννηση. Να σημειωσω οτι ο σκληρος εχει 98% υγεια με ενα bad sector. Μηπως φταιει αυτος? Εγω αυτον υποψιαζομαι διοτι δεν εχω κανει τιποτα περιεργο στο λειτουργικο.

Ξεχνα τη jessie, βαλε στο /etc/apt/sources.list οπου jessie wheezy. Θα σου κάνει downgrade τα πακέτα αλλά θα είναι stable το σύστημα. Επίσης μάθε να χειρίζεσαι το pms απο command line

sudo apt-get update 
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install πακετο

μόνο καλό θα σου κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα μικρο θεματακι σε jessie. Ειμαι με xfce και οταν παω να ανοιξω τον synaptic δεν μπαινει. Και οταν ξαναπατησω για να μπει, freezαρει ολοκληρο το συστημα και αναγκαζομαι να κανω επανεκιννηση. Να σημειωσω οτι ο σκληρος εχει 98% υγεια με ενα bad sector. Μηπως φταιει αυτος? Εγω αυτον υποψιαζομαι διοτι δεν εχω κανει τιποτα περιεργο στο λειτουργικο.

Μια χαρα ειναι η jessie, και μου κανει εντυπωση πως γινεται συσταση να κανει καποιος υποβαθμιση λειτουργικου επειδη υπαρχει ενα μικρο πλοβληματακι σε ενα προγραμμα.

Απο terminal :

sudo /usr/sbin/synaptic

99% Θα ανοιξει χωρις προβλημα.

Μετα η κανεις συντομευση αυτο, η ψαχνεις τα δικαιωματα στο freedesktop.org /usr/share/polkit-1/actions/

σε ενα αρχειο που τελειωνει καπως ετσι: ***.pkexec.synaptic.policy

Mε τον synaptic κανεις οτι και με κονσολα ειναι ωριμο και αξιοπιστο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δεν ειναι θεμα του σκληρου ετσι? Ειναι του synaptic. Εχω μαθει να χειριζομαι τα βασικα στην κονσολα apt-get install update upgrade autoremove και τα λοιπα. Απλα με βολευει ο synaptic στο θεμα εγκαταστασης πακετων.

 

Οκ θα το δοκιμασω και το τελευταιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι η jessie, και μου κανει εντυπωση πως γινεται συσταση να κανει καποιος υποβαθμιση λειτουργικου επειδη υπαρχει ενα μικρο πλοβληματακι σε ενα προγραμμα.

Απο terminal :

sudo /usr/sbin/synaptic

99% Θα ανοιξει χωρις προβλημα.

Μετα η κανεις συντομευση αυτο, η ψαχνεις τα δικαιωματα στο freedesktop.org /usr/share/polkit-1/actions/

σε ενα αρχειο που τελειωνει καπως ετσι: ***.pkexec.synaptic.policy

Mε τον synaptic κανεις οτι και με κονσολα ειναι ωριμο και αξιοπιστο προγραμμα.

 

Εσυ πες σε ενα νεο να βαλει testing για να μαθει linux. Μετα μην απορειτε που φευγουν απο το λινουξ, εγω του λεω να βαλει stable παντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια εβαλα stable και ολα μια χαρα :) Εχω ενα μικρο προβλημα οσον αφορα τα θεματα. Προσπαθησα να βαλω το greybird. Εγκατεστησα το murrina engine που ηθελε  και εκανα αντιγραφη τα αρχεια στο usr /share/themes για να παιξει σωστα. Ολα τελεια και πανεμορφο θεμα. Ομως για παραδειγμα, στον smplayer δεν εχει αλλαξει το θεμα. Εχει εκεινο το γκρι το ασχημο. Δεν εχει παρει δηλαδη την εμφανιση του greybird. Και οταν πιο παλια ξαναειχα βαλει stable, τοτε λειτουργησαν ολα καλα. Εκανα κατι λαθος? Ειναι καποιο bug? Το παθαινω και με αλλα θεματα που προσπαθησα να βαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tritona παλι. Εγκατεστησα το qt το αλλαξα ακριβως ετσι οπως ειπες, πατησα save, εκανα ενα logout, ξαναμπηκα αλλα τα ιδια :/ Τσεκαρε. Το ανοιξα και απο τερματικο και εβγαλε αυτο.

post-220782-0-35145600-1375141417_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...