Προς το περιεχόμενο

Crunchbang (#!) πρόβλημα εκκίνησης


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

σε μια εγκατάσταση crunchbang που έχω εδώ και καιρό (~2χρόνια) δεν μπορώ να κάνω εκκίνηση. Την τελευταία φορά που είχα μπει είχε γίνει το εξής: προσπάθησα να κατεβάσω κάτι με τόρεντ και δεν με άφηνε επειδή είχε γεμίσει ο χώρος που του είχα δώσει. Πήγα στο φάκελο trash και έσβησα τα πάντα με shift delete.

 

Τότε είδα ότι ένας φάκελος με το όνομα tmp δεν μπορούσε να σβηστεί (κάποιο πρόβλημα με τα permissions) επειδή δεν μπορούσα να βρω που βρίσκεται ο φάκελος trash για να τα σβήσω μέσω κονσόλας έκανα τον φάκελο restore στην αρχική του θέση (o home φάκελός μου) και τον έσβησα από εκεί. Επειδή και πάλι δεν μπορούσα να τον σβήσω με shift delete άνοιξα μία κονσόλα και πήγα στο /home/noa/downloads/ και μετά έδωσα (λανθασμένα) την εντολή rm -r /tmp δεν έγινε τίποτα οπότε κατάλαβα ότι έπρεπε να δώσω το absolute path rm -r /home/noa/downloads/tmp και τότε πράγματι ο φάκελος σβήστηκε.

 

Όμως η 1η εντολή που είχα δώσει λανθασμένα προφανώς κάτι έσβησε με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπω στην εγκατάσταση.

 

Μετά τον grub με βγάζει κανονικά στον sessionmanager, βαζω username και password και μετά μου βγάζει ένα παράθυρο όπου μου γράφει τα εξής:

 

«Your session only lasted less than 10 seconds. If you have not logged out yourself, this could mean that there is some installation problem or that yoy may be out of diskspace. Try logging in with one of the failsafe sessions to see if you can fix the problem.»

 

Επιλέγω failsafe terminal αλλά και πάλι δεν μπαίνει. Μου βγάζει μήνυμα «Cannot find "xterm" to start a failsafe session». Και με ξαναπετάει στον session manager.

 

Τί μπορώ να κάνω για να σώσω την εγκατάσταση;

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo mkdir /tmp

αν είναι αυτό που λες

 

 

το rm που έκανες δεν έσβησε μέσα στο φάκελο που ήσουν αλλά στον root επειδή είχε το / μπροστά, θέλει προσοχή

 

αν σε κάνει login με ctl + alt + F1

αλλιώς από live cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μπήκα να κάνω update το αρχικό ποστ και είχατε ήδη απαντήσει. Μπορώ να μπω σε περιβάλλον κονσόλας με Ctrl+ALt+F1 όπως γράψατε κι εσείς. Αυτό που μπήκα να γράψω εδώ είναι αυτό που ρώτησε ήδη ο martinoff: ο σκληρός δεν είναι γεμάτος (83% δίνει το df -h).

 

Το "sudo mkdir /tmp" που προτείνεις φίλε warlock9_0 δεν χρειάζεται γιατί ο φάκελος /tmp υπάρχει ήδη! Μέσα έχει ένα αρχείο (.X0-lock) και 2 καταλόγους (.ICE-unix and .X11-unix).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo aptitude autoclean

sudo aptitude update

sudo aptitude install deborphan xterm

 

 

τώρα μπορείς να δοκιμάσεις να μπεις σε γραφικό από εκεί με startx αφού κλείσεις πρώτα τον Χ με pkill X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff

το pkill X με ξαναπετάει στον session manager, αλλά ούτε και με κανονικό restart δούλεψε το γραφικό περιβάλλον.

 

Κάτι ακόμα: στο αρχικο παράθυρο που μου πετάει μετά το αποτυχημένο login που μου γράφει όπως είπα:

 

 

Your session only lasted less than 10 seconds. If you have not logged out yourself, this could mean that there is some installation problem or that yoy may be out of diskspace. Try logging in with one of the failsafe sessions to see if you can fix the problem.

 

 

έχει ένα πεδίο από κάτω λέει:

View details (~/.xsession-errors file)

όταν το επιλέξω μου δίνει το εξής:

 

/etc/gdm/Xsession: Beginning session setup...

mkdtemp: private socket dir: Permission denied

 

Βοηθάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ martinoff, αυτο ήταν! Μου έλυσες το πρόβλημα σε λιγότερο από 2 ώρες!!!

 

αυτό δεν είναι και πολύ καλό πάντως :P

αν είχες δώσει από την αρχή το λογ θα ήταν η πρώτη εντολή αλλά αφού το πιάσαμε ας το κάνουμε λίγο πιο λιανά

 

για το tmp το κατάλαβες

 

για να κλείσεις τον Χ άμα σου κάνει νάζια ο gdm εδώ

/etc/init.d/gdm stop η με κλοτσιές killall -9 gdm 

μετά θα έπαιζε το startx

 

για το χώρο να ξέρεις ότι το ext4 δεσμεύει ένα 5% από μόνο του οπότε καλό είναι να καθαρίσεις κάτι για αυτό σου έδωσα να βάλεις το deborphan

γενικά το σύστημα γίνετε πιο αργό με γεμάτο δίσκο 

μπορείς να βγάλεις πακέτα που έχουν μείνει ορφανά με 

sudo deborphan --guess-data | xargs sudo aptitude -y purge

sudo deborphan --guess-all | xargs sudo aptitude -y purge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν είναι και πολύ καλό πάντως :P

αν είχες δώσει από την αρχή το λογ θα ήταν η πρώτη εντολή αλλά αφού το πιάσαμε ας το κάνουμε λίγο πιο λιανά

 

για το tmp το κατάλαβες

 

για να κλείσεις τον Χ άμα σου κάνει νάζια ο gdm εδώ

/etc/init.d/gdm stop η με κλοτσιές killall -9 gdm 

μετά θα έπαιζε το startx

 

για το χώρο να ξέρεις ότι το ext4 δεσμεύει ένα 5% από μόνο του οπότε καλό είναι να καθαρίσεις κάτι για αυτό σου έδωσα να βάλεις το deborphan

γενικά το σύστημα γίνετε πιο αργό με γεμάτο δίσκο 

μπορείς να βγάλεις πακέτα που έχουν μείνει ορφανά με 

sudo deborphan --guess-data | xargs sudo aptitude -y purge

sudo deborphan --guess-all | xargs sudo aptitude -y purge

Έχεις δίκιο, αλλά κι εγώ δεν το είχα προσέξει... Ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ ξανά τόσο για τη λύση όσο και για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...